Şimdi Ara

Arabayı alırken ,nasıl satarım kaygısı! (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
2
Favori
1.334
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: emreoz25

Hocam zenginlerde de aynı mantık var. Patronum Vogue aldı arkadasıyla konuşurken piyasası iyi arabanın dedi. Onu sattı s350 aldı. Sorduk abi niye bunu aldın diye. Araba güzel hemde piyasası var dedi

Zengin fakir hocam zengin diyelim 250 bin tl lik arac alir oda zarar etmek istemez. Tabi zenginligi oraninda zarari kabullenebilir. Mesela 50 bin tl zarari normal karsilayabilir.

Burda keyfi tercihler ile maddiyat dogru orantili gidiyor.

Rover alirim diyen biri cikiyor bakin hala. 2006 da sirket iflat etmis ingilterede. Parca felan yok. Alayi cikmacida.

Daewoo nepsiro alirim diyende cikar. Onuda antepli sanko holding getirdi. Adamlar hayatinin en buyuk kazigini yedi. Onca aldigi yedek parcalarini en son birkac tirini kayserili bir isadamina toptan satip kurtuldular. Gerci onlarin derdi galiba guney koreli daewoo firmasinin abd ye satilmasiydi. Sirketin yeni sahibide turkiyeden cekilme karari aliyor. Sankoda ben anlasma yaptim daewoo ile diyor. Koreliler muhatabiniz abd li sirket diyor. Abd liler de guney korelilere gonderiyor mahkeme felan oluyor ama galiba buyuk bir zararla sanko bu isi kapatiyor.

Hani simdi ben ikinci eli dusunmem giderim daewoo nepsiro alirim diyen adam en son 2001 yilinda uretilmis parcasi olmayan turkiyede bayiisi servisi olmayan eski bilinmeyen bir araci alacak keyfiyete sahip demekki. Zaten 10-15 arasi fiyati vardir. Bu buyuk markalar icinde gecerli olanlari var tabi.

Anlayacaginiz ekonomik olarak iyice daraldigimiz su aylarda insanlar parasinin malinin arkasina iyice dusecektir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 5 sene sonra satarken ikinci eli iyi olsun diye araç almam
    alanı da anlayamıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Avenue_M

Amerika icinde arkadasin dedigine katiliyorum sifir 2015 model toyota camry $26000 di 2014 model 10000 milde camry i 17 bin dolara almistim.Ama 2001 model honda accordu 2500 dolara aliyosan 1 2 sene sonra yine 2400 dolara belki fazlasina satabilirsin. Dedigi gibi iyi mekanik (tamirci) bulmak zor ve pahali parcalar ucuzdu.

Turkiye icinse 2.el araba alirken kriterlerinin arasina satis kolayligida eklenir kimisine gore onemlidir kimisine gore cok onemli degildir .
    Suan kullandigim arac kia picanto , valideye almisti babam . Hayatimda asla kia picanto almam mesela :) hele forumda ogrendigim seyler dogrultusunda asla almam :)

Amerika'da yaşıyorsun sanıyorum. Orda piyasa araçları nelerdir mesela?

İşçilik ücretine mesela balata değişimi ne kadara mal oluyor? Yağ değişim bedeli nedir?

Mesela Arabistan'da birçok ülkenin vatandaşı çalışıyor. Yemenli, Suriyeli, Pakistanlı, Türk

Yemenli bu işi en ucuza halledecektir.. Balata değişimini 50 liraya yaptırabilirsiniz.

Pakistanlı yine 50'ye yapar yada biraz daha fazla alır.

Suriyeli ve Türk'ün insafına kalmışsınız. İnsafsız ise 250 lira bile isteyebilir. Ama dürüst, vicdan sahibi esnaf vatandaşlarımız da var haklarını yemeyeyim. Türk ve Suriye'li en azından 100 liramızı alır. Fiyatlar 4 teker için.

Yağ değişim işiyle ilgilenen pek Türk yok. Pakistanlı ve Yemenliler bakıyor o işe. Yağı siz alıp giderseniz Yemenli 10 liraya değiştirir, Pakistanlı ise 15-20 lira alır...

• Suan amerikada yasamiyorum 2014 ten 2017 ocaka kadar bulundum.

Oradayken bile takla atmis arabalari arabistana gonderip ,yaptirip turkmenistana azerbeycana gonderen azeri arkadaslar vardi . Yani arabistandan daha ucuza araba tamiri yapan biyer bilmiyorum. Araba tamiri pahaliydi amerikada . Iscilik 50 100 dolar gibi dusunebiliriz amerikada parcalarda ucuzdu .

Ornek vermek gerekirse $1500 a komple 2005 ve alt model bi arabanin transmission( sanzuman) i degistirebilirsin. Burada onemli olan dolari tl ye cevirmemek. Yani her halukarda uygundu turkiyeye gore.

• araç alındıktan sonra malum sitelere sıfırından yüksek fiyata ilan açarak kaygı azaltılmış olur,,

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sık araç degiştiriyorum, ikinci eli önemli

• quote:

Orijinalden alıntı: Avenue_M

Suan amerikada yasamiyorum 2014 ten 2017 ocaka kadar bulundum.

Oradayken bile takla atmis arabalari arabistana gonderip ,yaptirip turkmenistana azerbeycana gonderen azeri arkadaslar vardi . Yani arabistandan daha ucuza araba tamiri yapan biyer bilmiyorum. Araba tamiri pahaliydi amerikada . Iscilik 50 100 dolar gibi dusunebiliriz amerikada parcalarda ucuzdu .

Ornek vermek gerekirse $1500 a komple 2005 ve alt model bi arabanin transmission( sanzuman) i degistirebilirsin. Burada onemli olan dolari tl ye cevirmemek. Yani her halukarda uygundu turkiyeye gore.

Hurdalıklarda yoğun araba var. Yani çıkma parça vs. sıkıntısı olmuyor özellikle Amerikan ve Japon araçları için. Burda standartlarda yok palas pandıras, eğri büğrü yapıyorlardır işi. Sıfır birçok araç kaza yaptıktan sonra genellikle hurdalığa atılıyor. Bu atılan aracı bir şekilde değerlendirmek isteyen elemanlar bu işleri ucuza yapıyor olabilirler.

Şanzımanı sökme takma, yani indirip sökmeden geri takma işini 400 liraya hatta biraz daha ucuza yaptırmak mümkün. Arkadan itişli ve işçiliği çok zor olmayan bir model için.

• Uzun süreli kullandığım için fazla tutulmayan araç her zaman tercihimdir

• Bu ikinci el olayının sonraki sahibini düşünmeyle bir alakası yok acil bir durumda kendimi düşünmeyle alakası var. Maalesef ülke şartları 3 yıldır böyle daha da kötüye gidiyor.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.