Şimdi Ara

Arabayı alırken ,nasıl satarım kaygısı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
2
Favori
1.334
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Araç alırken hep 2.elini mi düşünüyorsunuz yoksa 2.eline çok bakmam beğenirsem alırım modunda mısınız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Eğer 0 alıp minimum 5-6 sene kullanıcaksam hangisi hoşuma giderse onu alırım. 2 senede bir araba değiştirirsem 2. Eli sağlam olanı tercih ederim.

• Her türlü numune araç itinayla alınır

• Şuan 15. aracıma biniyorum. Şimdiye kadar 2.el durumu zerre umrumda olmadı. Gözüme gönlüme hitap eden araç benimdir. Yani ben kendime araç alırım satacağım kişiye değil ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhan1461 -- 14 Kasım 2017; 22:40:52 >
  • Ülkemizde ekmek artık Aslanın ağzında değil artık sindirmiş biz artığından almaya çalışıyoruz öyle vahim. Yarın ne olacağımız belli değil.

• Ben genelde araba alirken 2.el değilde sorunsuzluğuna bakiyorum ama ne hikmetse hepde sorunlular denk geldi

• Hiç bir zaman 2 el kaygısı ile araç almam aldığım araçlardan belli zaten

bütçeme uygun bana en çok hitap eden aracı alır keyfime bakarım satarken de gerekirse 2-3 zararına veririm keyfime bakarım
  • Asgari 8-9 sene kullandigim icin bu 8-9 sene icinde basima en az problemi cikaracak arabayi alirim. 2. Eli iyi diye 3-4 sene sonra orasi burasi bozulacak araba bana gore degil.

• Önce benim beğenmem lazım. Sonraki sahibi için araba seçemem

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gelecek güvencemiz olmadığı için bu şekilde yapmak zorundayız...
    Dünyanın en acımasız oranlı vergilerini ödediğimiz devlet ne yazık ki en birinci görevini dahi yapamıyor halkına karşı...
  • 2.eli var mı diye bakarım bundan dolayı mesala elantra almam

• Sırf 2.eli diye bir model seçmektense 2. Eli iyi olanlar arasından ölçülerimi karşılayan modelleri tercih ediyorum.

Şimdi kalkıp da daewo rover daihatsu gibi markaları da tercih etmem yalan yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: D@rbeli M@tk@p

Gelecek güvencemiz olmadığı için bu şekilde yapmak zorundayız...
    Dünyanın en acımasız oranlı vergilerini ödediğimiz devlet ne yazık ki en birinci görevini dahi yapamıyor halkına karşı...

Cevap verilmiş zaten eline sağlık

Biz de 250 euro ya opel alabilseydik 1000 euro ya bmw alsaydık amannnn kim takardı ki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 14 Kasım 2017; 23:25:13 >
  • Türkiye'de yaşamıyorum öncelikle bunu belirteyim. 2. elini hiç umursamam çünkü piyasa araçları denen araçlar bile sıfır alındıktan sonra 1 sene sonra satılmaya kalkıldığında 50.000 liraya varan değer kaybına uğruyor. Daha eski araçlar için ise durum farklı, değer kaybı daha az.

Misal sıfır bir araç aldınız fiyatı 80.000. 1 yıl sonra 50.000'e alıcı bulmakta zorlanırsınız. Bu piyasa aracı olsa dahi böyle.

İkinci el 2010 model alacaksınız yine piyasa modeli olsun. 15.000'e aldınız bir yıl sonra aynı fiyata satabilme olanağınız var. Ama piyasa modeli almadınız 12.000'e yada en kötü 10.000'e satarsınız.

Kıyası D segment bir aracı baz alarak yaptım. Aşağı yukarı durum böyle. Piyasa modeli almamakla aslında daha karlısınız. Piyasa araçları genellikle daha pahalı yedek parça(orjinali için konuşuyorum) fiyatlarına sahip.

Piyasa modelini almazsanız tamirci mızmızlanması çekme ihtimaliniz var alacağınız modele bağlı olarak. Her gittiğin yerde bu araç alınır mı, hemen sat kurtul gibi sözler işitirsiniz. Çoğu tamirci aracı tamir etmeye tenezzül etmez. Parçası ise eğer aşırı nadir bir araç almadıysanız genellikle ilk zamanlarda biraz araştırma ister. Ortak platform kardeşlerini bilmeniz işinizi bayağı kolaylaştırır. Ben piyasa araçlarını sevemedim gitti. Halkın çoğunluğunun tercih ettiği araç en iyi araç değildir. Bireyin ihtiyaçları herşeyin önünde gelir bence. Piyasa modeli diye yol tutmayan, parçası pahalı, fiyat etiketini haketmeyen bir araca kendimi mahkum etmem. Bir malı ta en başından ben bunu satacağım diye alırsanız hayrını görmeniz güç. Ama bu demek değilki gidip üretimi sonlanmış, yedek parçası hiç bulunmayan bir araç alın. Bu birazda otomobile ne gözle baktığınıza bağlı. Birey uğraşmayı seviyorsa istediği aracı alır ve keyifle de kullanır. Kimisi aracıyla hergün anahtar takımlarıyla ilgilenmeyi seviyordur.

• idareten alayım, iki seneye param da birikir bunu satar daha iyisini alırım.

zaten piyasası olmayan aracı çevren aldırmıyor.

yani fakirlikten falan değil, tam aksine daha lüksün peşine düştüğünden. daha iyisi, iki sene sonra daha da iyisi diye diye gidiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaDMaxiBo -- 14 Kasım 2017; 23:52:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuzluSoğan

Hocam sıfırı 80 olan aracı 1 sene sonra 70-75 bandında satabilirsiniz. Fiyatı çok kırmışsınız. Açıkçası şu an piyasa araçlar zaten 0 alındığı fiyata ilana çıkılıyor.

Yurt dışında hocam

bizde de tam aksine piyasa aracı yedek parçası tamiri bakımı ucuz olandır genelde.
  • Türkiyeye özel, tamamen şartların getirdiği bir durumdur kızsan kızılmaz , övsen övülmez.

• Önce tasarımına bakarım, içi dışı hoşuma gitmeli.

Sonra yakıtına bakarım.

Gerisi pek de mühim değil.

İkinci eli umrumda olmaz diye de gidip Rover falan almam.

Değer kaybetse de gerekince satılabilecek araç almak gerekiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: TuzluSoğan

Hocam sıfırı 80 olan aracı 1 sene sonra 70-75 bandında satabilirsiniz. Fiyatı çok kırmışsınız. Açıkçası şu an piyasa araçlar zaten 0 alındığı fiyata ilana çıkılıyor.

Diğer ülkeleri bilmem ama Arabistan için konuşuyorum o fiyatı istersen seni pazardan anında kovarlar:) Alay konusu olursun...

• sarkihalindekal kullanıcısına yanıt
    O zaman yallah arabistana

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.