Şimdi Ara

Arabayı alırken ,nasıl satarım kaygısı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
50
Cevap
2
Favori
1.129
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> Arabayı alırken ,nasıl satarım kaygısı!
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    2484 Mesaj
    Araç alırken hep 2.elini mi düşünüyorsunuz yoksa 2.eline çok bakmam beğenirsem alırım modunda mısınız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

|
    |
  • Ülkemizde ekmek artık Aslanın ağzında değil artık sindirmiş biz artığından almaya çalışıyoruz öyle vahim. Yarın ne olacağımız belli değil.

Şuan 15. aracıma biniyorum. Şimdiye kadar 2.el durumu zerre umrumda olmadı. Gözüme gönlüme hitap eden araç benimdir. Yani ben kendime araç alırım satacağım kişiye değil ...

Türkiye'de yaşamadığınız verdiğniz cevaptan belli.

Burada bu sene 80 bine aldığınız aracın seneye sıfırı 90 bin olur ve siz bir yaşındaki aracınızı gene 80 bin liraya satarsınız.Ha burada lira bazında değer kaybı

yaşamamış gibi görünsenizde paranın alım gücü düştüğü oranda kayıp yaşarsınız.

Yurtdışında ise durum bizdekinin tam tersi...Sıfır araçlar bize göre ortalama 5 ila 10 kat daha ucuz olduğu için ikinci el araçlar bir sene sonra bile dediğiniz gibi

büyük değer kaybediyor.

Kısace Türkiye'de değer kaybı aracın yaşına göre değil verdiğiniz paraya oranla şekilleniyor.

Eğer 0 alıp minimum 5-6 sene kullanıcaksam hangisi hoşuma giderse onu alırım. 2 senede bir araba değiştirirsem 2. Eli sağlam olanı tercih ederim.

• Yüzbaşı
    794 Mesaj
    Eğer 0 alıp minimum 5-6 sene kullanıcaksam hangisi hoşuma giderse onu alırım. 2 senede bir araba değiştirirsem 2. Eli sağlam olanı tercih ederim.

|
    |

|
    |

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhan1461 -- 14 Kasım 2017; 22:40:52 >
    |
    |
    Ülkemizde ekmek artık Aslanın ağzında değil artık sindirmiş biz artığından almaya çalışıyoruz öyle vahim. Yarın ne olacağımız belli değil.

|
    |
    Hiç bir zaman 2 el kaygısı ile araç almam aldığım araçlardan belli zaten

bütçeme uygun bana en çok hitap eden aracı alır keyfime bakarım satarken de gerekirse 2-3 zararına veririm keyfime bakarım
    |
    |
    2019 Toyota Corolla 1.6
  • Yarbay
    10881 Mesaj
    Asgari 8-9 sene kullandigim icin bu 8-9 sene icinde basima en az problemi cikaracak arabayi alirim. 2. Eli iyi diye 3-4 sene sonra orasi burasi bozulacak araba bana gore degil.

|
    |

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Yarbay
    6094 Mesaj
    2.eli var mı diye bakarım bundan dolayı mesala elantra almam

Şimdi kalkıp da daewo rover daihatsu gibi markaları da tercih etmem yalan yok.

|
    |
  • Yarbay
    25444 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: [email protected] [email protected]@p

Gelecek güvencemiz olmadığı için bu şekilde yapmak zorundayız...
    Dünyanın en acımasız oranlı vergilerini ödediğimiz devlet ne yazık ki en birinci görevini dahi yapamıyor halkına karşı...

Cevap verilmiş zaten eline sağlık

Biz de 250 euro ya opel alabilseydik 1000 euro ya bmw alsaydık amannnn kim takardı ki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 14 Kasım 2017; 23:25:13 >
    |
    |
    Türkiye'de yaşamıyorum öncelikle bunu belirteyim. 2. elini hiç umursamam çünkü piyasa araçları denen araçlar bile sıfır alındıktan sonra 1 sene sonra satılmaya kalkıldığında 50.000 liraya varan değer kaybına uğruyor. Daha eski araçlar için ise durum farklı, değer kaybı daha az.

Misal sıfır bir araç aldınız fiyatı 80.000. 1 yıl sonra 50.000'e alıcı bulmakta zorlanırsınız. Bu piyasa aracı olsa dahi böyle.

İkinci el 2010 model alacaksınız yine piyasa modeli olsun. 15.000'e aldınız bir yıl sonra aynı fiyata satabilme olanağınız var. Ama piyasa modeli almadınız 12.000'e yada en kötü 10.000'e satarsınız.

Kıyası D segment bir aracı baz alarak yaptım. Aşağı yukarı durum böyle. Piyasa modeli almamakla aslında daha karlısınız. Piyasa araçları genellikle daha pahalı yedek parça(orjinali için konuşuyorum) fiyatlarına sahip.

Piyasa modelini almazsanız tamirci mızmızlanması çekme ihtimaliniz var alacağınız modele bağlı olarak. Her gittiğin yerde bu araç alınır mı, hemen sat kurtul gibi sözler işitirsiniz. Çoğu tamirci aracı tamir etmeye tenezzül etmez. Parçası ise eğer aşırı nadir bir araç almadıysanız genellikle ilk zamanlarda biraz araştırma ister. Ortak platform kardeşlerini bilmeniz işinizi bayağı kolaylaştırır. Ben piyasa araçlarını sevemedim gitti. Halkın çoğunluğunun tercih ettiği araç en iyi araç değildir. Bireyin ihtiyaçları herşeyin önünde gelir bence. Piyasa modeli diye yol tutmayan, parçası pahalı, fiyat etiketini haketmeyen bir araca kendimi mahkum etmem. Bir malı ta en başından ben bunu satacağım diye alırsanız hayrını görmeniz güç. Ama bu demek değilki gidip üretimi sonlanmış, yedek parçası hiç bulunmayan bir araç alın. Bu birazda otomobile ne gözle baktığınıza bağlı. Birey uğraşmayı seviyorsa istediği aracı alır ve keyifle de kullanır. Kimisi aracıyla hergün anahtar takımlarıyla ilgilenmeyi seviyordur.

• Yarbay
    11770 Mesaj
    idareten alayım, iki seneye param da birikir bunu satar daha iyisini alırım.

zaten piyasası olmayan aracı çevren aldırmıyor.

yani fakirlikten falan değil, tam aksine daha lüksün peşine düştüğünden. daha iyisi, iki sene sonra daha da iyisi diye diye gidiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaDMaxiBo -- 14 Kasım 2017; 23:52:55 >
    |
    |
    AsRocK Z77 Extreme 6 // i5 2500K // 2x8GB GskiLL // Asus GTX 1050Ti // Sandisk Ultra II 480GB SSD // 2x2TB Toshiba Hitachi // PHILIPS 27" AMVA LED // Logitech K330 // Takstar HD5500 // Logitech F710 // Xiaomi Mi 9 Lite // Honda Civic Fc5 Elegance OV
    _______ Mersin Tıp _______ Allah rızası icin yaşamıyorsan, neden hayatla mücadele ediyorsun ki ?
  • Yarbay
    2095 Mesaj

Hocam sıfırı 80 olan aracı 1 sene sonra 70-75 bandında satabilirsiniz. Fiyatı çok kırmışsınız. Açıkçası şu an piyasa araçlar zaten 0 alındığı fiyata ilana çıkılıyor.

|
    |
    sarkihalindekal kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: TuzluSoğan

Hocam sıfırı 80 olan aracı 1 sene sonra 70-75 bandında satabilirsiniz. Fiyatı çok kırmışsınız. Açıkçası şu an piyasa araçlar zaten 0 alındığı fiyata ilana çıkılıyor.

Yurt dışında hocam

bizde de tam aksine piyasa aracı yedek parçası tamiri bakımı ucuz olandır genelde.
    AsRocK Z77 Extreme 6 // i5 2500K // 2x8GB GskiLL // Asus GTX 1050Ti // Sandisk Ultra II 480GB SSD // 2x2TB Toshiba Hitachi // PHILIPS 27" AMVA LED // Logitech K330 // Takstar HD5500 // Logitech F710 // Xiaomi Mi 9 Lite // Honda Civic Fc5 Elegance OV
    _______ Mersin Tıp _______ Allah rızası icin yaşamıyorsan, neden hayatla mücadele ediyorsun ki ?
  • Yarbay
    18397 Mesaj
    Türkiyeye özel, tamamen şartların getirdiği bir durumdur kızsan kızılmaz , övsen övülmez.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Sonra yakıtına bakarım.

Gerisi pek de mühim değil.

İkinci eli umrumda olmaz diye de gidip Rover falan almam.

Değer kaybetse de gerekince satılabilecek araç almak gerekiyor.

|
    |

Orijinalden alıntı: TuzluSoğan

Diğer ülkeleri bilmem ama Arabistan için konuşuyorum o fiyatı istersen seni pazardan anında kovarlar:) Alay konusu olursun...

Sayfa:
Reklamlar
SEO
Mobilya Takımları
Canlı Tv izle
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,406
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.