Şimdi Ara

Arabanızın Yedek Parçasını Tamircilere Aldırmayın.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
1
Favori
2.013
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Başlıkta da yazdığım gibi yedek parça ihtiyacınızı asla tamirciye bırakmayın.

Gidin kendiniz alın.

Mümkünse araç başında bekletin parçanın takıldığını gözlerizle görün.

Tamirciler hangi parçacıdan avantajı varsa gider ondan parça alır, fiyatına bakmaz.

En ucuz parçayı alıp takar iyisini taktım der iyisinin fiyatını alır.

Sahte parça takar orijinal taktım der orjinal parası alır.

Parçayı değiştirmez değiştirdim der parsını alır.

Başımıza gelen o kadar olay var ki daha bugün yaşadığımız olayı anlatayım.

Yeni yetme tamircilerden biri geldi bugün 1.4 TSİ Zincir seti sordu.

850 TL fiyatı var dedik.

Tamam alayım ama 1.500 TL fiş fatura istiyorum size gelip sorarlarsa 1.500 TL fiyatı var diyeceksiniz dedi.

Tabi ki vermedik. Bu şekilde satışımız yok dedik. Kızdı almadı.

Tabi gitmiş başka yerden almış istediği şekilde.

Tabi her tamirci aynı değildir, her insanın bir olmadığı gibi ancak bu tanrı, yedek parça işinde bir dünya dolap dönüyor. Aracınızın ve kendinizi tamircilerin insafına bırakmayın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• parçalarımı yıllardır kendim alır, ustaya sadece işçiliğini veririm. parçaları da ustaya taktırırsanız usta işin sonunda bir liste yapıyor, kullanılan her malzemenin birim fiyatını %35-50 arttırıyor size totalde fazla fazla ücret çıkarıyor. gözlerimle gördüm. onun dışında ucuz motor yağı alıyorlar varille, size mobil 1 fiyatında satıyorlar. hatta aracınızın başında durun, deposundan benzin çeken ustalar bile var. kısaca bu devirde babana bile güvenme.

• Ustam dan dolayı (Bursa Erol usta) renault dan başka araba alamıyorum.

Ömrümde denk geldiğim tek usta gibi usta, insan gibi insan...

Sadece renault marka bakıyor (mais çıkışlı) öncelikle beni bırakmadığı sürece ben de onu bırakmıyorum.

Ve günümüzde sanırım arabalarda/bakımda en büyük sorun servis - usta ikilisi.

Ben bu konuda cok şanslı olduğuma inanıyorum...

Günümüz tabiri ile "sanayiye düşmek" benim için sorun değil..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi True_Sun -- 6 Aralık 2021; 21:39:55 >
  • asla biraz ağır olmuş hocam :) en azından son cümleyi başa almak lazım.

• True_Sun kullanıcısına yanıt

Bursa da Hyundai için iyi bir usta var mı ? periyodik Bakım yapılacak araca.

• Sadece tamirci olsa gene iyi, boyacı bile kendi adamından boya alıp fazladan parayı cebe atıyor.

Hem işçilikten hem de yedek parçadan dünya kadar para kazanıyor.

• İstanbul'da Fiat denince önerilen 2 isim var. Biri anadolu yakası diğeri avrupa yakasında. Her ikisinide 2'şer kez gidip deneyimledim. Her seferinde memnun kalmadım bi yeri yaparken diğer tarafdan başka bir sorun çıkardılar illaki. Hatta bakımını yaparken devirdaim değişeceği için motor suyunu komple değişelim dedim, 3 lt antifriz 3 lt saf su aldım koydum bagaja. Aracı teslim almaya geldiğimde safsular bagajda duruyordu doldurmuşlar çeşme suyunu. Şuan arabanın bi kaç işinin yapılması lazım, parçalarını vs kendim alıp götürüp yaptırıyorum bu şekilde içime siniyor. Ancak iyi bir usta bulamadım malesef.

• Kendimiz yapamıyor muyuz

Tamirat tadilat bütün bölümleri izlesek

Arabayı satıp 2005 model bi araba alıp arıza çıkınca kendim kaputu açıp girmeye niyetim var. Pişman olurum diye tereddüt var o yüzden erteliyorum sürekli ama. Zincir kayış vs değişimleri için çok değişik malzeme gerekmese girerim eninde sonunda

• krkmz1666 kullanıcısına yanıt

Kusura bakma hocam, bildiğim / tanıdığım hyundai servisi yok...

• parçalarımı yıllardır kendim alır, ustaya sadece işçiliğini veririm. parçaları da ustaya taktırırsanız usta işin sonunda bir liste yapıyor, kullanılan her malzemenin birim fiyatını %35-50 arttırıyor size totalde fazla fazla ücret çıkarıyor. gözlerimle gördüm. onun dışında ucuz motor yağı alıyorlar varille, size mobil 1 fiyatında satıyorlar. hatta aracınızın başında durun, deposundan benzin çeken ustalar bile var. kısaca bu devirde babana bile güvenme.

• Kapıda 3 tane araba var. Yağ değiştirmeye bile turgutludan izmire götürüyorum.

hangi servis diyeceğim ama kasabada cok servis türedi,kim bilir kimdir…

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • arkhe662 A kullanıcısına yanıt

Yeni yetmelerden hocam.

• Sanayiye gitmeyeceksiniz. Servise gideceksiniz. Orjinal parça - garantili işçilik.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ugur.k U kullanıcısına yanıt

Daha beter soygun ...

• ugur.k U kullanıcısına yanıt

Peugeot-Citroen-Opel artık Eurorepar filtre ve Eurorepar yağ kullanıyor. Aynı şekilde triger, devirdaim, antifriz,disk-balata vs hepsi Eurorepar.

Toyota Kocaeli yağ olarak Petrol Ofisi kullanıyor.

Kendi aracım 2012 C4 için, Liqui Moly yağ, orjinal filtrelerle bakım. Triger-devirdaim orjinal, antifriz Total. 4 disk 4 balata orjinal. Usta eski Peugeot yetkili servis atölye şefi, diğeri eski Citroen yetkili servis atölye şefi.

2016 1.33 Yaris için Mobil 1 Esp yağ, orjinal filtreler. Usta eski Toyota yetkili servis atölye şefi.

İşi bilip biraz da araştırdıktan sonra yetkili servise gitmek benim nezdimde boş iş. Hele garantisi olmayan araçlar için hepten boş.

Focus 4 var bizimkilerde, eylülde Otokoç Ataşehirde ilk bakımına girdi. Garantiden dolayı mecburen yetkili servise götürdüm. 2.bakımdan sonra doğru sanayiye. Yağ FMY yerine Liqui Moly, filtreler de Otosan yerine Mann, Mahle.

Yetkili servise verilen paralara da yazık. Mesela VW, orjinal filtrelerini Fil üretiyor, Konyada mıydı neydi. Üzerine de Castrol koyup geçiyorlar. Türkiyede satılan Castrol'ler yağ sıralamalarında ilk 10da bile değil.

Bildiğim markalar bunlar, diğer markalarda da kim bilir neler vardır.

• kartalus kullanıcısına yanıt

İşi bilen belli oluyor...

Gemisini yürüten kaptan..

Toyota da hangi servis? Yoluö düşerse tanışmaya gideyim. Bende de toyota var

• Hocam araştırıp uyguluyoruz biz de aslında. Malum herşey pahalandı, en iyileri daha uyguna almak aslında bizimkisi. Sizin gibi işin profesyonelinden bunu duymak iyi oldu. Teşekkür ediyorum.

• 212444 kullanıcısına yanıt

Gölcük yeni sanayi sitesinde Murat usta. Toymod diye geçiyor servis. Beni de kendi ustam yönlendirdi. İstanbul, Kocaeli ve Sakaryada yetkili servislerde çalışmış bir usta. Şimdiki yeri ufak, emeklilik yolunda zaten. Odasındaki duvar tamamen Toyota sertifikalarıyla dolu. Tavsiye ederim.

Rica ederim.

Doğruya doğru.

En iyisini yapıyorsunuz

Teşekkürler

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.