Şimdi Ara

ARABANIZ LPG'DE KAÇ LİRA YAKIYOR ? (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.518
Cevap
34
Favori
681.657
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Buradayım arkadaşlar. kaybolmadım bir yere sadece nete girmeye çok sık vaktim olmuyor.
    ben çoğunlukla gazı evka5 girişindeki opetten alıyorum. izmrli arkadaşlar bilirler.
    ödeme yaparken kaçta bittiğini görebilmek için mümkünse hep aynı pompaya bırakıyorum aracı. hem bu da hesap yapmamı kolaylaştırıyor.
    her yaptığım hesapta aracı full dolduruyorum. noflow yazana kadar. ve arada yaptığım kmyi ödediğim paraya bölüyorum.
    en az 5-6 sefer de aracın gazını bitirerek test yaptım ve iddaa ediyorum ki yazdığım değerlerinüstünü görmedim.
    ancak belirtmem gereken birkaç nokta var;
    yapılan ayarın götürüsü olduğunu düşünüyorum aracın çekişi ve performansı benzine oranla bir miktar düşük.
    arabaya %90 yalnız, nadiren eşimle ve en fazla 2 iş arkadaşımla biniyorum.
    dediğim gibi klimayı tasarruflu kullanıyorum.
    zaten ben aracımı zevk amaçlı değil ekonomi ve ulaşım amaçlı kullanıyorum.
    ayda ortalama 2000-2500 km arası yapıyorum. ve emin olun test yapmak için yeterli bir km.
    benim amacım aman şöyle yakıyor aman böyle yakıyor deyip hava atmak değil, diğer arkadaşların araçlarındaki uygulamalarda bir yanlışlık varsa onun düzeltilmesi amacıyla bilgi alışverişi yapmak.
    bir de zavolinin sisteminin en ekonomik sistem olduğunu okumuştum yine dh forumlarında. bunun da etkisi olabilir diye düşünüyorum.
    bir olay daha anlatayım belki bana inanırsınız.
    3 ay önce yazılım güncellemesi yaptırmaya karar verdim rolantide hafif titreme nedeniyle.
    2.san sitesinde ege otogaza gittim. eleman abi matrix yazılımı var onu yükleyeyim bir dene istersen dedi.
    ok dedim yüklettim.
    bir hafta sonunda yakıt sarfiyatım inanılmaz düştü. (rakamı yazmıyım şimdi yeni bir tartışma konusu olmasın.)
    acayip memnundum. çekişte de değişiklik hissetmedim.
    ama araba bir türlü uyum sağlayamadı 3. hafta sonunda. boşa attığımda stop falan etmeye başladı. tekrar güncellettim yazılımı ve yine aynı değerler, herşey güllük gülistanlık.
    ama sonuç yine aynı 2-3 hafta sonra uyumsuzluk.
    ve yine zavoli orjinal yazılımına dönüş.
    yok mu kardeşim zavoli ile 1.4 peugeot kullanan arkadaş. ben değerlerin çok yakın çıkacağına eminim.

bir de değerler yalan diyen arkadaşa yalancılıkla suçlamak ağır bir ithamdır haddimizi bilelim
    kalp kırmaya gerek yok ve değecek bir konu değil ok.
    sevgiler

• hocam elinize sağlık güzel yazmışsınız bende palio 1.4 2001 model araba var ş içinde benzinde 30 ykrş 33 ykrş yakıyor lpg de ise 187 ykrş ila 192 ykrş arası yakıyor araca lp gyi ocak 2007 ayında taktırdım kış mevsimi malum 150 ykrş yakar dedi usta ama malesef 200 ykrş yaktı yazın bu rakam ş içi 187-192 ykrş görüyor gazı kısıyorum kendim öğrendim o zaman düşük rolantide çalışıyor bu durumun araca zarar verip vermediğini de bilmiyorum motor ısınınca normal devre dönüyor motor tam ısındığında 8500 devirde çalışıyor ilk çalıştığında 7500 devirde çalışıyor titriyor sonra kesiyor arkadaşlar palio 2001 model 1.4 el için 130 140 ykrş yakıyor diyorlar bu ne derce inandırıcı bende brc taktırdım takılan malzemede mi yoksa ayarda mı bir sorun var Ankarada ikamet ediyorum bildiğiniz bir lpg gaz ayarcısı var ise bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla

• quote:

Orjinalden alıntı: devrim70

hocam elinize sağlık güzel yazmışsınız bende palio 1.4 2001 model araba var ş içinde benzinde 30 ykrş 33 ykrş yakıyor lpg de ise 187 ykrş ila 192 ykrş arası yakıyor araca lp gyi ocak 2007 ayında taktırdım kış mevsimi malum 150 ykrş yakar dedi usta ama malesef 200 ykrş yaktı yazın bu rakam ş içi 187-192 ykrş görüyor gazı kısıyorum kendim öğrendim o zaman düşük rolantide çalışıyor bu durumun araca zarar verip vermediğini de bilmiyorum motor ısınınca normal devre dönüyor motor tam ısındığında 8500 devirde çalışıyor ilk çalıştığında 7500 devirde çalışıyor titriyor sonra kesiyor arkadaşlar palio 2001 model 1.4 el için 130 140 ykrş yakıyor diyorlar bu ne derce inandırıcı bende brc taktırdım takılan malzemede mi yoksa ayarda mı bir sorun var Ankarada ikamet ediyorum bildiğiniz bir lpg gaz ayarcısı var ise bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla

ivedik organizede şimsek otogaza gıt . ben orayagıderım hep. lpg yıde orda taktırdım brc. suan 135 ykr yakıyo kmde sehır ıcı kı bı ara bu deger 125 ıdı . benım arabamda 1.4 palio

• quote:

Orjinalden alıntı: znk

merhaba uno 70s ime yeni lpg takdırdım.
    sistemi takan servisin koydugu az miktardaki lpg yi tamamen bitirdim ,
    Akpetten litresi 1.47 ytl ye lpg aldım.
    toplam 20 ytl lik lpg ile istanbul-sehir icinde tam 170 km gittim ancak bazen e-5 e cıktıgım zamanlar da oldu.
    yani km de 117 bin lira yaktı.
    yeni gazı totalden aldım. bakalım o ne kadar gidecek ?...

total den aldıgım yakıt 180 km gitti.
  • quote:

Orjinalden alıntı: devrim70

hocam elinize sağlık güzel yazmışsınız bende palio 1.4 2001 model araba var ş içinde benzinde 30 ykrş 33 ykrş yakıyor lpg de ise 187 ykrş ila 192 ykrş arası yakıyor araca lp gyi ocak 2007 ayında taktırdım kış mevsimi malum 150 ykrş yakar dedi usta ama malesef 200 ykrş yaktı yazın bu rakam ş içi 187-192 ykrş görüyor gazı kısıyorum kendim öğrendim o zaman düşük rolantide çalışıyor bu durumun araca zarar verip vermediğini de bilmiyorum motor ısınınca normal devre dönüyor motor tam ısındığında 8500 devirde çalışıyor ilk çalıştığında 7500 devirde çalışıyor titriyor sonra kesiyor arkadaşlar palio 2001 model 1.4 el için 130 140 ykrş yakıyor diyorlar bu ne derce inandırıcı bende brc taktırdım takılan malzemede mi yoksa ayarda mı bir sorun var Ankarada ikamet ediyorum bildiğiniz bir lpg gaz ayarcısı var ise bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla

hocam bende bu lpg tüketimine kafayı takmıs durumdayım uzun suredır.bende de ford focus var 1600 motor.ben 1.6 motorla ve devırlı kullanımda bıle maks 178 bin/km yaktım.gidip ayar yaptırdıgımda bu değer 148 bin/km ye düştü(bu rakamlar şehir içi) ama arabanın performansı öldü.sonra ayar yine değişti ve şu an yine şehir içinde 170-180 bin/km yakıyorum.çok düşük degerler ne şartlarda alınıyor anlamıyorum

• şehir içi trafiğin yoğun olduğu büyükşehirlerde aracın düşük yakması bana biraz abartı geliyor ben pali 1.4 el 2001 model araçla hiç km de 182 ykrş un altını görmedim aracın katoloğunu açtım benzinde tüm değerler olumlu iken 100 km de 11.3 lt yakıyor muş bu 11.5 e kadar çıkar elbette eğer lpg benzinin 1.1 çarpımı kadar yakarsa en az 178 ykrş olabilir diye düşünüyorum arkadaşın bahsettiği şimşek oto gazı bulabilirmiyim bilmiyorum ama bir deneyeceğim ayarı kısınca aracın rolantisi çok düşüyor bu durum normalmidir onuda bilmiyorum taktırdığım yerle görüşeyim bir kezde bakalım durum ne olacak emeği geçenlere teşekkür ederim
  • şehir içi 130 kuruş şehirler arası 110 kuruş.. corolla vvti 2001
  • Geçen gün lpg bitti istasyona kadar benzinle geldim.
    10 ytl lik gaz aldım ve bir deneyeyim dedim.
    Dur kalk, şehiriçi karışık, %60ını anayolda 100 ün üzerinde bastım.
    10 km lik rampayı 4.viteste 80 ile çıktım.
    10 ytl ile 180 km 200 m gitti.

Yani şehiriçi-dışı karışık 125 ykrş yaktı.

Aracım: Fiat Palio 1999 model 1.4HL (tek nokta enj.)
    Lpg markası: ALDESA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi partner352 -- 22 Eylül 2007; 7:44:30 >
  • Son ölçümler;
    295 km 35 YTL gaz ile gazın litresi 0,149 YTL, şehiriçi/şehirdışı karışık fazla devirli kullanmadan
  • quote:

Orjinalden alıntı: partner352

Geçen gün lpg bitti istasyona kadar benzinle geldim.

bence hesaplamanda yanlışlık var.
    km.de 125 kuruş yakarsa 180 km de 22,50 YTL yakması lazım.
    eğer 10 YTL ile 180 km gidiyorsan km de 10/ 180 = 5,5 kuruş yakar ki
    ben buna gülerim.
    yani imkansız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adnan54 -- 23 Eylül 2007; 14:17:12 >

• imkansız ve olanaksız bir tüketim yanlış hesap yapmışsınız
    quote:

• ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BySerkan -- 13 Ocak 2008; 21:47:34 >
  • performans egsoz bende de var-o ne kadar etkıler ki yakıt tuketımını??
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BySerkan -- 13 Ocak 2008; 21:52:05 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: BySerkan

ses duymak için basdıkça basarsınız dolayısıyla da yakıt tüketimini etkiler bu şekilde

ama hocam sesi de cok guzel ya-ben yerli tuningi cok kıro buluyorum-ama performans eksozu sevdım-ben aldıgımda vardı aracta-motor sporu yapıyosunuz hissi verıyo.tabi geçen radar cezası yedım bu his yuzunden 108 ytl ama
  • quote:

Orjinalden alıntı: SeLPaK

quote:

Orjinalden alıntı: BySerkan

ses duymak için basdıkça basarsınız dolayısıyla da yakıt tüketimini etkiler bu şekilde

ama hocam sesi de cok guzel ya-ben yerli tuningi cok kıro buluyorum-ama performans eksozu sevdım-ben aldıgımda vardı aracta-motor sporu yapıyosunuz hissi verıyo.tabi geçen radar cezası yedım bu his yuzunden 108 ytl ama

performans eksozun susturucusunu çıkartıncamı güzel ses alıyosunuz, yoksa susturucu ilede aynı sesi veriyormu

• hocam susturucuyu cıkarınca dogan gorünümlü şahin sesi çıkıyo-susturucuyla gayet ford sesi cıkıyo:)
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BySerkan -- 13 Ocak 2008; 21:38:50 >
  • imkansız 10 ytl ile 180 mümkünatı yok 100 km bile zor yaparsınız
    quote:

• Önceden gaz kalmıştır. Gaz bitince benzine geçip 1-2 km sonra tekrar gaza geçince gene baya gidiyo..
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.