Şimdi Ara

ARABANIZ LPG'DE KAÇ LİRA YAKIYOR ? (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.518
Cevap
34
Favori
681.706
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: muratcolak55

quote:

Orjinalden alıntı: muratcolak55

arkadaşlar
    bende reno 19 ,6 rne var ve 150 ykr falan yakıyo sizin anlatıklarınıza gmre fazla.ustamda ayarı elle dinleyerek yapıyo.ayarlama hususnda ne avsiye edersiniz

arkadaşlar benim yakıt değerlerine bi yorum yazarmısınız

1.5 motor protonda kmde 22.5ykr yakıyorum. Bence pek bır dert etme hocam senden beterlerı var... LPG yı takan yer,aracın servısı kacdefa baktı cozum bulamadı.
  • benim araç 95 model corolla 1.6i 114 bg
    şehir içi 10 lt/100 km
    şehir dışı 8 lt/100km

yakıyor

(bence gayet güzel)
  • hyundai 94 exel klima yok .lira önemli değil.litre önemli.100 litre LPG ile şehir içi 1050 km ,şehirler arası 1250 km. gidiyor.Marş motorunun kömürü değiştikten sonra 100 litrede 100 km. arttı gittiği mesafe.Bu arada aracı lpg de çalıştırıp lpg de kapatıyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: RONNIE

1.5 motor protonda kmde 22.5ykr yakıyorum. Bence pek bır dert etme hocam senden beterlerı var... LPG yı takan yer,aracın servısı kacdefa baktı cozum bulamadı.

Aracınız benzinde ne kadar yakıyor merak ettim doğrusu.?

quote:

nihatural Tarih 5 Ağustos 2007; 15:48:19
    hyundai 94 exel klima yok .lira önemli değil.litre önemli.100 litre LPG ile şehir içi 1050 km ,şehirler arası 1250 km. gidiyor.Marş motorunun kömürü değiştikten sonra 100 litrede 100 km. arttı gittiği mesafe.Bu arada aracı lpg de çalıştırıp lpg de kapatıyorum.

Marş motorunun yakıta ne gibi faydası olabilir ki.?

• quote:

Orjinalden alıntı: 1999 Siena 16 16V

ÖfKeLiKaLaBaLıK Abicim hesaplayalım istersen;

"Palio 1.4 kullacısıyım. İzmir de gaz 1.36 ytl. şehir içi yaklaşık 16 ykr. şehir dışı 13 ykr yakıyor. gerçi bi yaktığı bi yaktığını tutmuyor. ortalama 15 ykr yakıyor. benim aracımla aynı araca sahip bazı arkadaşlar 10 ykr yaktığını söyüyorlar. 1999 Siena 16 16V arkadaşın dediği gibisiyse benim aracımın yaktığı yakıt normal gözüküyor. çünkü 1367 cc motor 70 bg ve yaklaşık 1000 kg. "

YAZMIŞIN

1336 cc %85 doldurma oranı => (1336/100x85)4= 284cc havayı her devirde motor alıyor ve bu havanın ağırlığının 14 te 1 kadar ağırlığında yalıtı her devirde alacak.

havanın özgül ağırlığı 1,29 gr/litre => 1,29/1000 = 0,00129 gr dır 1 cm3 ünün ağırlığıdır .

284 cm3 havanın ağırlığı => 284x0,00129= 0,366gr dır her bir devirde motor 0,366 gr hava alıyor ve bunun 14 de biri kadar yakıt alırsa

0,366/14= 0,02614 gr yakıtı hr devirde alıyor.

3000 d/d aldığı toplam yakıtın ağırlığı =3000x0,02614 = 78,42 gr/dk dır.

saatte ki aldığı yakıt miktarı için 60 ile çarparız.

78,42gr/dk x 60 dk = 4705,2 gr dır

benzinin 1 lt si 730 gr dır
    Lpg nin 1 lt si 580 gr dır

BİR SAATTE 3000 DEVİR İLE MOTORUN SARFİYATI

benzin kullanılırsa 4705/730 = 6,44 lt (şehir dışında 90 km mesafede)
    lpg kullanılırsa 4705/580 = 8,11 lt (şehir dışında 90 km mesafede)

lpg nin fiyatı orda 1,36 ytl miş

8,11 lt x 1,36 ytl =11 ytl eder.

Ancak 11 ytl ye 100 km gidemezssin çünkü 1,4 palio 3000 devirde 100 km hız yapmıyor 90 km yapıyor YANİ 11 YTL YE 90 KM ş dışında sabit devirde gider 100 km ise

11ytl /90 x100 =12,3 ytl km de 123 bin lira eder.

Ancak araç ağırlığı 1 ton motor gücü 70 bg bu oran tutmadığından yakıt sarfiyatı daha fazla olacaktır kesinlikle fazla olur. Ha ne kadar fazla olur bence en az %10 en fazla %15 fazla olur çünKi araç kendisi gitmiyor şöförü de var vs...

% 10 fazla olsa =>>>> 123 binlira /100 x110 = 135 bin lira en az ş dışında yakar lpg ile derim ben .....

Şehir içinde %35 fazla yakacak ise;
    135binlira / 100 x135 = 182 binlira yakar lpg de

Herkesin fikrine de saygım avr bu arada kimse alınmasın kimseye de bişy demek için yazmyom bunu BURASI FORUM dimi....

yeni farkettim ama pek bişy değişmez aracın motor hacmi ni ben 1336 aldım doğrusu 1367 miş kendin tekrar hesaplayablirsin ...

Aynı arac şehir içi 9,5 lt şehir içi ( ankara ), 7,6 ltre şehirdışı yakıyor. Senin Hesaba uymuyor pek ama durum bu

• hesap 90 km üzerinden ona dikkat ederseniz tutar aslında. 100 km ye çevirelim du bakiim niye öle yaptın dersen araç 3000 devirde 90 yapıyomuş baştan bilmyodum bileydim 3350 devir izerinden hesap ederdim.
    ama olsun 90 km lik hesabı 100 e çevirrisek aynı şey olur....

benzin kullanılırsa 4705/730 = 6,44 lt (şehir dışında 90 km mesafede)
    lpg kullanılırsa 4705/580 = 8,11 lt (şehir dışında 90 km mesafede)

şehir dışı 90 km de 6,48 lt ise 100 km de => 6,48/90x100 =7,2lt benzin
    şehir içinde 90 km de 8,2 lt ise 100 km de => 8,2/90x100 = 9,12 lt benzin

değerleri niye aynısı almadın 100 e çevirirken dersen 1367 cc olan motor hacmini 1336 almışım doğrusunu hesaplayınca böle çıkıyo ama çok küçük fark.. Mesele tam aynısını bulmak değil bulunamaz da zaten arabnın lastik havasından o anki rüzgara kadar çok değişken var ama yaklaşık böle olur. Biri dese ki ş içinde 6,5--7 lt yakıyom o olmaz tabii.. ş dışında adamlar 5 lt ye kadar düşüyolar ilginç valla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1999 Siena 16 16V -- 6 Ağustos 2007; 13:42:07 >

• soyledıgım degerler yanı 9,5 ve 7,6 lt lpg degerleri. Benzinde araba sacma calıstıgı ıcn benzinle hafta bır calıstırıyorum sadece
  • selamlar hepınıze
    aracım ıstanbulda marea sw 1.6 motor otomatık
    sehır ıcınde 50 ytl lpg ıle 290 km
    sehır dısında 50 ytl lpg ıle 300 km klıma acık hız sabıt 130 cıvarında 10 20 asagı yukarı degıstı tuketım bu

tuketım yarı yarıya sayılır
  • quote:

Orjinalden alıntı: akita

soyledıgım degerler yanı 9,5 ve 7,6 lt lpg degerleri. Benzinde araba sacma calıstıgı ıcn benzinle hafta bır calıstırıyorum sadece

E süper öleyse Lpg kaç para orda ?

mesela 1,36 ise 9,5x1,36 =129,2 binlira şehir içinde
    7,6x1,36 = 103,4 bin lira şehir dışında yakıyosun

Bu kilometreleri yaparken ne kadarını benzinle gittin ve o benzin sarfiyatının ne kadar old hesaba katıp kilometreye böldün ekledin se iyi yok sadece görünen kilometreye lpg sarfiyatını böldünse benzini de hsabe katman gerekir
  • Bi arkadaşımın sıralı lpg li paliosu var ayda 100 ytl gaza 40 ytl benzine veriyom dyodu ayda kaç km yapıon dediğimde de 700-800 arası dedi 750say sen dedi.

Hesabını kendi de yapmış benzin olmasa çokii de bide benzine para veriyoz yaa gıcık olyom dediydi..

ha sadece lpg ye verdiği parayı km ye bölersek ş içi 130 çıkar ama benzin de baya tutuyo yani ah lpg alana benzini bedava verseler yokmu....
  • quote:

quote:

soyledıgım degerler yanı 9,5 ve 7,6 lt lpg degerleri. Benzinde araba sacma calıstıgı ıcn benzinle hafta bır calıstırıyorum sadece

E süper öleyse Lpg kaç para orda ?

mesela 1,36 ise 9,5x1,36 =129,2 binlira şehir içinde
    7,6x1,36 = 103,4 bin lira şehir dışında yakıyosun

Bu kilometreleri yaparken ne kadarını benzinle gittin ve o benzin sarfiyatının ne kadar old hesaba katıp kilometreye böldün ekledin se iyi yok sadece görünen kilometreye lpg sarfiyatını böldünse benzini de hsabe katman gerekir

Ben uzun suredır arabayı dırek lpg de calıstırıp yuruyorum. Ilk calıstırmaı benzınde yapmıyorum sadece haftada bır kes bı 5 dkk oldugu yerde benzınde calıstırıyorum durdurugu yerde, hortumlar ıslansın dıye
    lpg 1,32 den alıyorum ya habaş yada shellden

• quote:

Ben uzun suredır arabayı dırek lpg de calıstırıp yuruyorum. Ilk calıstırmaı benzınde yapmıyorum sadece haftada bır kes bı 5 dkk oldugu yerde benzınde calıstırıyorum durdurugu yerde, hortumlar ıslansın dıye

Hocam sizin araç şehirdışında yaklaşık 10 ykr yakıyor lpg dönüşümü yaptırdığınızdada az mı yakıyordu yoksa tüketimi düşürmek için ekstradan bişey yaptınız mı?
  • geçen pazartesi depoyu demirören milangaz bayi den fulledim. konya yolunda(ankara)

doldurduğum gün de ayar yaptırdım. arada sırada kırmızı ışık yanıyor, ama yeşile geçiyor hemen. yani depoda olmalı bir kaç ltre daha. 320 km oldu. 40 litrelik simit 32 litre alıyor.

350 gider diye düşünürek bugün hesapladım 12ykr. yakıyor. ancak litre bazında bakınca 9.60 litre ediyor. açıkçası bu da 2000 model 1.4 clio için biraz fazla geldi bana. benzinde 7 lt civar yakardım.

kit: landi renzo sıralı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ccaparli -- 6 Ağustos 2007; 22:33:28 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ÖfKeLiKaLaBaLıK

quote:

Hocam sizin araç şehirdışında yaklaşık 10 ykr yakıyor lpg dönüşümü yaptırdığınızdada az mı yakıyordu yoksa tüketimi düşürmek için ekstradan bişey yaptınız mı?

açıkcası benzinde kullnırken ne kadar yakıyo hıc olcmedım depoyu fulleyemezdım cogu zaman. Ama hıc aksatmadım bakımını arabanın tam ve duzenlı motorun sesı degısse huylanırım ben, herkes oyledır gercıde.
    Lpgden sonra u duzene gelene kadar cok ugrastım ben cok defa ayara gıttım 1560 ykr cıvarı yakıyordu ben delı oluyordum en sonunda taktırdıgım yerdekı usta son yaptırdıgı ayardan sonra bu sekılde kullan begenmessen getır garantıden sanırım beynı degıstırelım dedı. Ama o ayar tam oldu su an cok cok ıyı nazar degmesın

• Akita bey sizin lpg sıralı mı ? Sıralıysa lpg de çalışmazki mecburen benzinde çalışır sonra kendiliğinden motor ısınınca gaza geçer. Nasıl yapıyonıuz direk lpg de çalıştırmayı..

Ayrıca hesabınızda kesinlikle bir hata var. Çünkü söylediğinize göre sizin motor yakıtın hava ile karışıp yanabileceği sınırdan daha fakir karışımla çalışıyor Ki bu mümkün değil. Yakıt molekülleri hava içine karıştığında aralarında belli mesafeden daha fazla mesafe olacak kadar az sayıdalar ise buji ateşlediğinde alev hızlıca her yere yayılmıyor çok yavaş yayılıyor çünki yakıt molekülleri birbirine çok uzak. E yavaş yayılınca da patlama olmuyor hatta yanma odasının kenarlarında ki yakıt zerreleri yanmadan egzosta geçiyor yanmaya orda başlıyor. Yani yakıt bu kadar fakir olursa güç o kadar düşer ki motor stop eder ve yakıtın bir kısmı yanmadan aegzosta geçtiği için araç fazla yakar güçsüz olur vs... Vel hasıl buji ateşlemeli motorlarda hava / yakıt oranı 12/1 ile 17/1 arasında olmazassa bu motorlar çalışmaz.. ki çalışmadığı için ayar yapılıyor hava yakıt oranının teoride olması gereken orana eşit old değer lamdanın 1 old değerdir. ki ayar cihazları lamdayı 0,9 --1,1 arasında olması na göre yapılmış sizin ayar yaptırdığınız cihaz lamdayı 0,7 mi ayarladı öle olsa ancak böle olur. ve araç hem gitmez hem çok yakar... Valla ya ileri sürüş tekniği falan kullanıyonuz yada başka bişy var bu işte... lamda = 1 olmak zorunda olmazssa sorun olur olursa bu kadar az yakmaz

• merhabalar. bendede 2.0 hlx marea var. brc takılı 2.5 yıl oldu kullanıyorum cok sukur hıc arıza acmadı bır defa ayar yaptırdım. yalnız merak ettıgım nokta su hem aractan performans alıp nemde sehır ıcı 10-11 krs yakan araclar nasıl bıesey onu merak edıyorum. ya bız kullanmayı bılmıyoruz yada mıllet arabayı ovmek ıcın kuru sıkı sallıyor. benımkı s.ıcı 17.5 18krs yakıyor ayarı dusurunce arac gıtmıyor. uzun yolda 12.5 ın altına ınemedım oda 90-100 km hızda ayrıca takılan bır aparatmı varda bızım haberımız yok. bugune kadar kendımde veya baskasında gorduklerım s.ıcı 1lt lpg ıle 7.5-8 km uzun yolda 11-12 km den fazla gıden yok detaylı bılgısı olan varsa bılgılendırırse sevınırım
  • quote:

Akita bey sizin lpg sıralı mı ? Sıralıysa lpg de çalışmazki mecburen benzinde çalışır sonra kendiliğinden motor ısınınca gaza geçer. Nasıl yapıyonıuz direk lpg de çalıştırmayı..

Ayrıca hesabınızda kesinlikle bir hata var. Çünkü söylediğinize göre sizin motor yakıtın hava ile karışıp yanabileceği sınırdan daha fakir karışımla çalışıyor Ki bu mümkün değil. Yakıt molekülleri hava içine karıştığında aralarında belli mesafeden daha fazla mesafe olacak kadar az sayıdalar ise buji ateşlediğinde alev hızlıca her yere yayılmıyor çok yavaş yayılıyor çünki yakıt molekülleri birbirine çok uzak. E yavaş yayılınca da patlama olmuyor hatta yanma odasının kenarlarında ki yakıt zerreleri yanmadan egzosta geçiyor yanmaya orda başlıyor. Yani yakıt bu kadar fakir olursa güç o kadar düşer ki motor stop eder ve yakıtın bir kısmı yanmadan aegzosta geçtiği için araç fazla yakar güçsüz olur vs... Vel hasıl buji ateşlemeli motorlarda hava / yakıt oranı 12/1 ile 17/1 arasında olmazassa bu motorlar çalışmaz.. ki çalışmadığı için ayar yapılıyor hava yakıt oranının teoride olması gereken orana eşit old değer lamdanın 1 old değerdir. ki ayar cihazları lamdayı 0,9 --1,1 arasında olması na göre yapılmış sizin ayar yaptırdığınız cihaz lamdayı 0,7 mi ayarladı öle olsa ancak böle olur. ve araç hem gitmez hem çok yakar... Valla ya ileri sürüş tekniği falan kullanıyonuz yada başka bişy var bu işte... lamda = 1 olmak zorunda olmazssa sorun olur olursa bu kadar az yakmaz

Bakınız haklı olabılırsınız, o knuda benım fazla bılgım yok. ben verdıgım degerlerı aldıgım gaz verdıgım para ve gıttgım km ye gore verıyorum. Sonucda benım cebımden cıkan para bellı , ben onu bılıyorum sadece :) . sizzin soyledıgınız teknık terımlere saygım var dogrudurlarda belkı . o halde benden habersız bırılerı gaz mı dolduruyor . Şaka bı yana durum bu ve memnunum. Aracım 2000 model tek nokta enjeksıyonlu 1.4 palio sıralı degıl.İstege beglı lpg ıle ıstege baglı benzınle calısıp 3000 d/d' de gaza gecen sıstem var. Ankara'da şimşek otogazda taktırdım ordakı arkdaslar ayarladılar sımdı bu durumda araba bu aksam da oraya gıtcem yıne sızıntı kotrolune gelmek ısteyen bı gelsın gorsun dıyım ne dıyım.
    Ayrıca bu baslıktakı mesajları bı ınceleyın lıtresı 1,48 ytlden kmde 115 ykr yakan arac var oyle yazmıs en azından, yada benım verdıgım degerlerın aynısı hatta daha dusugu olan araclar. Ben kendı adıma arbamı ovmek nıyeti ıle deıl burdakı arkadaslara durum hakkında bılgı vermek ıcın yazıyorum. Sonucta istesenizde satmam arabamı . Daha once aracım 150 ykr cıvarı yakarken delı oluyordum forumdaki degerlerı okuyunca bende bu degerlerı yalakamak ıcın ugrastım gıttım geldım oldu sonunda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akita -- 7 Ağustos 2007; 14:07:31 >

• Hayırlı olsun. Bende biraz uğraşym bakiim yaklaşssam yeter..
  • 1999 scenic 2.0 rxt lpg:1.5 ytl şehir içi 180-200 şehirlerarası 135-145 klima açık. Alet 1400 kg.
  • aracım astra 1.6; 2004 model.

uzun yolda 120 bin yakıyor. ( klima açık, hız 120 nin üzerinde, 5 kişi)

şehir içi; 140 bin yakıyor.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.