Şimdi Ara

ARABANIZ LPG'DE KAÇ LİRA YAKIYOR ? (53. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.518
Cevap
34
Favori
681.705
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5152535455
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

LPG'de aracınızda % 40 oranında bir tasarruf sağlayabilirsiniz ( bu oran garanti değildir yalnız ).

Şuan ki yakıt değerlerinize göre LPG taktırıp taktırmamanız tamamiyle sizin kararınız.

Eğer çok araba kullanıyor, günde 100 km civarı yol yapıyorsanız LPG mantıklıdır. Ancak hafta sonları biniyorum diyorsanız gereksizdir. Yani tamamen kullanım sıklığınızla alakalı aslında.

Bence...

quote:

Orjinalden alıntı: khaledome

arkadaslar lpg taktirmak veya taktirmamak arasinda gidip geliyordum forumlara bir goz atayim dedim. herkes 200 lira civarinda yaktigini yazmis.
    benim arabam honda civic 1.6 vtec otomatik vites ben zaten sehir ici 250 ile 270 arasi yakiyorum. uzun yolda bastigim icin de hemen hemen ayni sonuc.
    benim lpg ye gecmem anlamsiz herhalde bu durumda.

• ev ile is arasi zaten 40 km benim, gidis donus 80 birde gunduz mutlaka bi yerlere gidiyorum ekstra olarak. haftasonlari sehir disi vb durumum var. yani aylik mutlaka 4000 km yapiyorum.
    %40 hesabiindan gidersek aylik 400 ytl gibi bir tasarufum olabilir. sanirim su an kaliteli kitler 2000 ytl civarinda demek ki sistem kendini 5 ay sonra amorti eder.
    sanirim bu hesapta taktirmak mantikli.
  • Bence durma arkadaşım..Güzel bir Sistem taktır arabaya..Civic güzel araba zaten performans kaybı da olmaz..
  • Yaptığınız hesaplama gösteriyor ki yatırımın geri dönüşü kısa vadede olacak :)

Bende de honda civic var. Bol km yapıyorum. Son yapmış olduğum ayarla 50 ytl ile 300 km yaptım ki daha da yapabilirdim. Ama gaz aldım yolda kalmamak için. Bu arada bildiğim kadarı ile sıralı kitler 1200 civarında. Şuan çoğu yerde kampanya var :)

quote:

ev ile is arasi zaten 40 km benim, gidis donus 80 birde gunduz mutlaka bi yerlere gidiyorum ekstra olarak. haftasonlari sehir disi vb durumum var. yani aylik mutlaka 4000 km yapiyorum.
    %40 hesabiindan gidersek aylik 400 ytl gibi bir tasarufum olabilir. sanirim su an kaliteli kitler 2000 ytl civarinda demek ki sistem kendini 5 ay sonra amorti eder.

• Bhurky gözün aydın düşürmüşsün..Nazar değmesin sana da..Darısı başıma

0,170 Ytl'ye razıyım ben abi

quote:

Orjinalden alıntı: BhuRkY

Yaptığınız hesaplama gösteriyor ki yatırımın geri dönüşü kısa vadede olacak :)

Bende de honda civic var. Bol km yapıyorum. Son yapmış olduğum ayarla 50 ytl ile 300 km yaptım ki daha da yapabilirdim. Ama gaz aldım yolda kalmamak için. Bu arada bildiğim kadarı ile sıralı kitler 1200 civarında. Şuan çoğu yerde kampanya var :)

quote:

ev ile is arasi zaten 40 km benim, gidis donus 80 birde gunduz mutlaka bi yerlere gidiyorum ekstra olarak. haftasonlari sehir disi vb durumum var. yani aylik mutlaka 4000 km yapiyorum.

• Evet arkadaşım düşürdüm. Gaz ayarından sonraki ilk değerlerim böyleydi. bakalım bundan sonrakiler nasıl olacak. Walla yina yüksek olacak diye ödüm kopuyor. Biraz daha km yapayım depoyu fulleyeceğim.

Bu arada sen gaz ayarını nezaman yaptıracaksın ?

quote:

Orjinalden alıntı: Stw

Bhurky gözün aydın düşürmüşsün..Nazar değmesin sana da..Darısı başıma

0,170 Ytl'ye razıyım ben abi

quote:

Yaptığınız hesaplama gösteriyor ki yatırımın geri dönüşü kısa vadede olacak :)

quote:

• 700 Km oldu ben taktıralı..Yarın gideceğim..İlk önce yetkili servise sonra kendi ustama..

47 Ytl lik gaz aldım Salı günü..Araç 185 Km de ve hala kırmısı yanmadı..Bi seksen km daha gitse bu haldeyken..

Pazara belli olur benim veriler
  • walla değerlerini dört gözle bekliyorum.

bu arada ustama dedin. Tanıdık gazcı war sanırım :)

quote:

700 Km oldu ben taktıralı..Yarın gideceğim..İlk önce yetkili servise sonra kendi ustama..

47 Ytl lik gaz aldım Salı günü..Araç 185 Km de ve hala kırmısı yanmadı..Bi seksen km daha gitse bu haldeyken..

• Topkapıdalar..3 kardeş müthiş adamlar..Karbüratör üzerine çalısıyorlar..Aracın 5 yıldır bakımını onlar yapıyorlarmıs..Son iki yılında ben hep onlara gittim..Saolsunlar çok iyiler..Rutin bakımlarını yapıyorlar sürekli çok memnunum şahsen..Güvenilirler en azından..Başka yere neden gideyim ki..Onların tavsiye ettikleri vatandaşlarda yaptırıyorum diğer işlemleri..Hoş zaten aracımda basit bir araba..Trigeri yok,bilgisayarı bozuldu yok vay efendim imbolizeri yok..Ama gözüm işte yapacak bir şey yok
    quote:

walla değerlerini dört gözle bekliyorum.

quote:

700 Km oldu ben taktıralı..Yarın gideceğim..İlk önce yetkili servise sonra kendi ustama..

Edit: Gaz konusunda da iyiler sanırım..Şimdilik öyle geliyor bana zaten aman nazar değmesin zaten bi problemde yok şimdilik..İlk takıldığı zaman hem benzin hem gaz yakıyor sanıyordum arabayı..Egsoz dan benzin kokusu gelince sürekli koştum gittim..Uygulamalı gösterdiler bana için rahat olsun dediler..Makinaları var..Bi kere takan yer ayar çeksin sonra bizimkilere giderim onalrda baksın iyi olmuş mu diye..Öyle yani..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pazardaki Artist -- 25 Nisan 2008; 17:03:18 >

• Aynen dediğiniz şekilde benimde ustam var. Sadece honda üzerine uzmanlaşmış adamlar. Hem güvenilir, hem tanıdık, hemde ucuzlar ( servislere göre )

Bir servise gittiğim zaman en azından 2 katı para biçiyorlar :(

Ben gaz konusunda sormuştum. Ancak dediğiniz gibi gaz konusunda da uzman birisine danışmak lazım. Ben aracı aldığımda gazlıydı. Doğal olaraktan montaj edilen yere gitmek durumundayım.

quote:

Topkapıdalar..3 kardeş mmüthiş adamlar..Karbüratör üzerine çalısıyorlar..Aracın 5 yıldır bakımını onlar yapıyorlarmıs..Son iki yılında ben hep onlara gittim..Saolsunlar çok iyiler..Rutin bakımlarını yapıyorlar sürekli çok memnunum şahsen..Güvenilirler en azından..Başka yere neden gideyim ki..Onların tavsiye ettikleri vatandaşlarda yaptırıyorum diğer işlemleri..Hoş zaten aracımda basit bir araba..Trigeri yok,bilgisayarı bozuldu yok vay efendim imbolizeri yok..Ama gözüm işte yapacak bir şey yok
    quote:

walla değerlerini dört gözle bekliyorum.

quote:

• benim arabam 1.5 gerçi istanbuldayım burda trafik heryerde ama burdan gördüğüm değerler bana göre çok iyi ben bir türlü 200 ün altına düşemedim şu sıralar benim araba çoştu 220 lere kadar çıktı sık sık kalibrasyon yaptırıyorum ama nafile
  • Arkadaşlar topic deki değerleri inceledim enteresan bir durum var:

Ben Ankara da şehir içi - (karma sayılabilir günlük yol 34 km-yaklaşık 20 km 5.viteste) 25 YKR yakıyorum benzinle. Şehirler arası değer 20,4 YKR değerine kadar düşüyor.
    Konu şu; sıralı LPG taktırıcam ve tüm ustalar ve burdaki konularda %40-50 gibi bir azalma söz konusu deniyor.
    Bu durumda verdiğim değerlere göre rakamlar çok düşücek ama, diğer arkadaşların verdiği değerlere bakarsak da benim araçta düşücek denilen değerler bana çok inandırıcı gelmiyor.
    Ne dersiniz???
  • sm=s17.gif]
    OPEL MERİVA 1.6 ARACIMA BRC MARKA LPG DÖNÜŞÜMÜ YAPTIRDIM.(DAHA SIFIR KİLOMETREDEYİM)
    LPG TANKIM 35 LT'LİK.ARACIN DÖNÜŞÜMÜ YAPILIRKEN 20 YTL'LİK GAZ KOYMUŞLAR BEN DE 43 YTL'LİK LPG ALDIM(23,840 LT).ARACIM KAÇ KM MESAFE KATEDER?[
  • quote:

Orjinalden alıntı: meriva16

sm=s17.gif]
    OPEL MERİVA 1.6 ARACIMA BRC MARKA LPG DÖNÜŞÜMÜ YAPTIRDIM.(DAHA SIFIR KİLOMETREDEYİM)
    LPG TANKIM 35 LT'LİK.ARACIN DÖNÜŞÜMÜ YAPILIRKEN 20 YTL'LİK GAZ KOYMUŞLAR BEN DE 43 YTL'LİK LPG ALDIM(23,840 LT).ARACIM KAÇ KM MESAFE KATEDER?[

valla hocam senin sorun tam bir muallak. gaz ayarın arabayı nasıl kullandığın lastik basınçların. trafik durumu vs. vs. herşey bu km etkiler. sen en iyisi kendin kaç km gittiğin buraya yaz başka bir arkadaş ta bilgi almış olsun
  • LPG GUZEL SECIM AMA DIZEL DE GUZEL

şehirlerarası 100-110 krş/km
    şehirici 170-180 kuruş

(eurodiesel 3.13 ytl iken ki tüketimimdir!)
  • Şartlarımız el verseydi dizel araba alırmıydım. Aslında bir tarafım evet diyor bir tarafım hayır.

evet diyen; benzine göre daha az yakması. LPG' ye oranla çekişinin fazla olması, LPG gibi yok gaz ayarı yok osu pusu olmaması...vs
    Hayır diyen kısmım ise; lt fiyatı olarak benzinle arasında birşey olmaması. Bakımlarının masraflı olması...vs

bilmiyorum aslında birazda bütçe meselesi :(

quote:

Orjinalden alıntı: cenkmavi

LPG GUZEL SECIM AMA DIZEL DE GUZEL

şehirlerarası 100-110 krş/km
    şehirici 170-180 kuruş

(eurodiesel 3.13 ytl iken ki tüketimimdir!)
  • Bu gerçekten bir bilmece :)

arkadaşım çok güzel yorumlamış bence :)

quote:

Orjinalden alıntı: aerdamar
    valla hocam senin sorun tam bir muallak. gaz ayarın arabayı nasıl kullandığın lastik basınçların. trafik durumu vs. vs. herşey bu km etkiler. sen en iyisi kendin kaç km gittiğin buraya yaz başka bir arkadaş ta bilgi almış olsun

quote:

Orjinalden alıntı: osmanli18

Arkadaşlar topic deki değerleri inceledim enteresan bir durum var:

Ben Ankara da şehir içi - (karma sayılabilir günlük yol 34 km-yaklaşık 20 km 5.viteste) 25 YKR yakıyorum benzinle. Şehirler arası değer 20,4 YKR değerine kadar düşüyor.
    Konu şu; sıralı LPG taktırıcam ve tüm ustalar ve burdaki konularda %40-50 gibi bir azalma söz konusu deniyor.
    Bu durumda verdiğim değerlere göre rakamlar çok düşücek ama, diğer arkadaşların verdiği değerlere bakarsak da benim araçta düşücek denilen değerler bana çok inandırıcı gelmiyor.
    Ne dersiniz???

• bhurky honda icin ustan istanbul da mi? ben iyi bir ozel servis bulamadim yardimci olur musun?

quote:

Aynen dediğiniz şekilde benimde ustam var. Sadece honda üzerine uzmanlaşmış adamlar. Hem güvenilir, hem tanıdık, hemde ucuzlar ( servislere göre )

Bir servise gittiğim zaman en azından 2 katı para biçiyorlar :(

Ben gaz konusunda sormuştum. Ancak dediğiniz gibi gaz konusunda da uzman birisine danışmak lazım. Ben aracı aldığımda gazlıydı. Doğal olaraktan montaj edilen yere gitmek durumundayım.

quote:

• quote:

Orjinalden alıntı: aerdamar

Arkadaşlar topic deki değerleri inceledim enteresan bir durum var:

Ne dersiniz???

benim şahsi görüşüm yüzde 40 belki ama yüzde 50 çok zor dostum lpg olmuş 1.80 nasıl yüzde 50 olcak bence yüzde 40 ı bile zor görme ihtimalin var ama bir gerçek var araban benzinde epey bir az yakıyormuş denemek lazım ciddi anlamda bir karın olabilir

• sm=s17.gif]
    LEDLİ GÖSTERGENİN BİRİSİ 40-45 KM'DE SÖNDÜ, LEDLİ GÖSTERGENİN BİRTANESİ DAHA 85.K'DE SÖNDÜ.ŞİMDİYE KADAR YAPTIĞIM İZLENİME GÖRE BENZİNLE-LPG ARASINDA FARK YOK, YALNIZ SARFİYATI BİRAZ FAZLA GELDİ SANKİ.BİLGİLENDİRECEK VAR MI ACABA?DEPO BİTTİĞİ ZAMAN VERİLERİ VE İZLENİMLERİMİ SİZİNLE PAYLAŞMAYA DEVAM EDERİM.
  • 
Sayfa: önceki 5152535455
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.