Şimdi Ara

Arabanın masrafları arabadan soğutup satanlar! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
2
Favori
7.440
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Evli değilim ama annemle yaşıyorum. 4000 tl civarında maaş var.
    Araca masraf etmekten nefret ediyorum, özel bir sevgimde yok.
    Bir tanede motorum var. Fakat sıcakta, soğukta, yağmurda binince her şeye değiyor.
    Bir de bir yere gidilecekse eğer, kimseye muhtaç olmamak en güzeli.
  • III I II III I I kullanıcısına yanıt
    Bunları bildiğimiz için, biz de ayda 100 TL daha fazla verip -araba almadık- metroya çok yakın konumdan ev tuttuk(İzmir).
    Ankara'ya taşınınca da (İzmir'den 5-6 kat daha büyük olduğunu bilmemize rağmen) ayda 100 TL daha fazla verip -araba almadık- metroya çok yakın konumdan ev tuttuk.
    Trafik stresimiz yok, araba kullanmak gibi yorucu bir eylemde bulunmuyoruz.
    Arabaya yılda fazladan bakım, vergi, tamir, sigorta vesair adı altında binlerce lira kaptırmıyoruz.
    Hususi araç kullanmadığımız için CO2 salımını şahsen azaltıyor, küresel ısınmaya katkı sağlamamış oluyoruz.
    Ve son olarak ayda 100 lira daha fazla sadece yakıta veriyorsun. Diğer masrafları da hesap edebilirsin ama benim sadece aylık kiram diğer konutlara göre 100 lira daha fazla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 35plt35 -- 13 Ekim 2019; 14:20:49 >
  • 35plt35 kullanıcısına yanıt
    Dostum anlatamıyorum galiba metro YOK. Kaç ilde metro var?
    Tutturmuşsun bir metro türküsü, metroda metro.
    Adam gibi toplu taşıma yapsalar da keşke bizde binsek.
  • bizim insanımız ucuz araba peşindedir yok şu kadara aldım havası sen fazla vermişsin gibi ama bilmezki ucuz etin yahnisi yavan olur araba alırken prensip edindim temiz araba alırım temiz kullanırım satarkende hiç zorlanmam arabamı alan arkadaşta arayıpta şu masrafı var demez pazartesi i20 aracımı sattım alan full ekpere soktu tertemiz aynı gün ben araç aldım temiz bir araç servise girdim bakımını yaptırdım lpg taktırdım biniyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Araba sahibi olmak mı yoksa kiralamak mı mantıklı?" konusunda gözden kaçan nokta şu: arabayı istersen nakite çevirebilirsin; ama kiralama yaptığın araç için harcadığın parayı geri getiremezsin.
  • Para zaten gidiyor varsin arabaya gitsin yarin bir gun bozdurur baska bi ise atilirsin, toplu tasima hele ki kista geldi iskence resmen

• Yemin ediyorum dünden beri çıldırıyorum.
    Dün ailemi aldım şöyle bir gezi yapalım dedik..araba yolda yine sorun çıkardı masrafı kaç lira bilmiyorum..Bir insan SANAYİ kelimesinden korkar mı? evet ben korkuyorum.Ya bıktım çoluğumun çocuğumun rızkını vermekten.
    Bazen açıktığımda eve kadar sabredeyim onunla eve katkım olur deyip dışarıdan birşey yemiyorum.işe eşim evden yemek koyuyor.çocuklarım servise binmiyor birikim olsun diyeama gelgelim sanayiye gittiğimde en az 500 tl den aşağı çıkamıyorum.
    Araba satmak o kadar zor ki,arıyorn bin türlü bahaneler öyle böyle diyor adama dosdoğru diyorum ki, bu paraya aldım bu masrafları yaptım bak çıkan malzemeleri faturaları neyse ya...yinede zararınada olsa satıcam.
    Bu arada arabayı kolay yolla satmanın yollarını paylaşır mısınız?
    Yeter artık ya....
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratcankus

Yemin ediyorum dünden beri çıldırıyorum.
    Dün ailemi aldım şöyle bir gezi yapalım dedik..araba yolda yine sorun çıkardı masrafı kaç lira bilmiyorum..Bir insan SANAYİ kelimesinden korkar mı? evet ben korkuyorum.Ya bıktım çoluğumun çocuğumun rızkını vermekten.
    Bazen açıktığımda eve kadar sabredeyim onunla eve katkım olur deyip dışarıdan birşey yemiyorum.işe eşim evden yemek koyuyor.çocuklarım servise binmiyor birikim olsun diyeama gelgelim sanayiye gittiğimde en az 500 tl den aşağı çıkamıyorum.
    Araba satmak o kadar zor ki,arıyorn bin türlü bahaneler öyle böyle diyor adama dosdoğru diyorum ki, bu paraya aldım bu masrafları yaptım bak çıkan malzemeleri faturaları neyse ya...yinede zararınada olsa satıcam.
    Bu arada arabayı kolay yolla satmanın yollarını paylaşır mısınız?
    Yeter artık ya....
    Hocam sen arabayı sat.. Bu düşüncelerle kafayı Yemen yakındır

• 35plt35 kullanıcısına yanıt
    Tebrik ederim. Doğru yol bence de bu.
  • hsn_33 kullanıcısına yanıt
    sizin düşünceniz nedir?
  • Şahin al sende 10 bin lira masrafıda az olur.

• muratcankus M kullanıcısına yanıt
    Ben fazla takılmam böyle şeylere.. Örn: lojmanda oturuyorum araç otoparkta yani öyle yol kenarı falan değil yani.. Bir geldim arabanın arka camı inmiş kaskomda yok. Gittim camcı ya 500 TL verdim taktırdım. Siz olsanız kahrolurdunuz herhalde.. Napalım hocam çıkacağı varmış dedim takmadım kafama

• 1000'lik motor kullanıcısıyım. Belirttiğiniz rakamlar benim için o kadar masum geliyor ki.

Yıllık yaklaşık 4000 tl kasko.
    800 tl mtv
    Her 5000km'de 600-1000 tl arası değişen bakım.
    1400 tl 15000 km bir lastik

Bunun sürekli bitmek bilmeyen ıvır zıvır ekipman giderleri.

Bu belirttiğim rakamlar saat gibi çalışan, hatasız motor için....
  • III I II III I I kullanıcısına yanıt
    Bu sebeple sana şehir ismi verdim. Anlayamamışsın.
    Metro da medeniyettir, evet. Her ilde olması gerekir.
  • 2006 Yaris benzinli ,otomatik var.Istesem sifirini alirim ama almiyorum, konfor nerdeyse ayni,abs,ebd,airbag,klima vs hepsi var,sigortasi,kaskosu ucuz,mtv 120 TL,ustelik masrafsiz,bakimlari yillik 300 TL...Cok sukur yetiyor,ederi 40-42 bin falan.Bakimlarini duzenli yaptirdiktan sonra 10 sene daha binerim.Bu arada evli ve cocukluyum.Istanbul disina cikacagim zaman iyi bir C segmenti kiraliyorum.Sifir arabaya vercegim parayi tatile,cocugun egitimine harciyorum.Araba masraf degil ihtiyactir ancak alirken dogru tercih yapmak lazim,bakimlari dogru yaptirmak lazim.

• quote:

Orijinalden alıntı: muratcankus

Arabayı aldım bir kaç ay sonra pat diye vites teli kopmuş götürdüm 1.500 tl masraf içime oturdu.
    yine durup durukene 800 tl masraf çıkardı..

Arkadaşlar yani siz ne kadar masraf olursa olsun araba şartmı diyorsunuz..helali hoş olsun mu diyorsunuz?

Elinizdeki parayı götürsün olsun işimi görüyor ya diyenlerden misniz?

Bekarlara sormuyorum.evli çocuklu olan varsa maaşı 4.000 tl olanlarda böylemi düşünüyor..

Kafam gerçekten karışık!

Cevap yazan tüm arkdaşlara derdime ortak olduğu için yürekten teşekkür ederim.
    Dostum evli 2 çocuklu tek maaşlı bir öğretmenim.ilk aracım 99 model broadway idi.2 sene kullandım.2013 yılında stilo aldım.6 senedir kullanıyorum.arada masrafı oluyor yaşı itibariyle.ekstra olarak beyinden bir arıza yaptı onu da çözdürdüm.
    Sıfır corolla alan bir arkadas 1700 tl kasko 1400 civarı vergi ve 800 civarı sigorta ödediğini ve çok geldiği için atacı satacağını söylüyordu.yani bugün sıfır araç aldan yıllık 4000 tl yattığı yerden masraf.benim stilo da vergi 180 tl kasko yok sigorta 450 tl.yıllıl toplam 630 tl.yani sıfır arac kullanan 3400 tl her sene daha fazla ödüyor.yetkili servise gidip kazık fiyat bakımını hiç söylemiyorum bile.
    Bence aldığın aracı uzun yıllar kullanmal için al.stilomu ilk aldığımda arac bakımsızdı.yavas yavas topladım aracı şimdi cam gibi.hangi parcanın ne zaman değiştiğini ve ne kadar ömrü olduğınu bilirim.şimdi katölizör değişecek mesala arac 215 bin km ye geldi üst devirlerde iyi değil.masraf 700 tl civarı.sürekli arac değiştirirsen sürekli masraf yaparsın
    Ya da küçük masraflar seni çok yoruyorsa hiç arac alma

• hsn_33 kullanıcısına yanıt
    Tebrik ederim...bu psikoloji çok sağlam bir psikolojidir...

Bu arada satıldı arabam....Araba almadan ne kadar durabilirim bilmiyorum ama artık arabam olmasın istiyorum.

Yada ucuz olsun masrafı az olsun yakıtı-parçası-bakımı düşük olan satması kolay olan bir araç belki alabilirim..
  • sanatairum kullanıcısına yanıt
    Kardeş bahsettiğin motorsiklet mi?valla bende alsammı diyordum masrafsız vergi sigorta muayne derdi yok diyordum...motorunda mı derdi varmış?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.