Şimdi Ara

Arabanin dönüş çapı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
0
Favori
42.457
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: TEPEE PREMİUM PACK

bahsi geçen eğimli dönme durumunu mercedes harici bir modelde göremedim ben nedense..

Sizin görememeniz o eğikliğin olmadığı anlamına gelmez. Tüm araçlarda vardır. Sadece Mercedes konforu arttırabilmek adına bu açıları büyük seçmektedir. O yüzden dikkat çekmektedir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TEPEE PREMİUM PACK

bahsi geçen eğimli dönme durumunu mercedes harici bir modelde göremedim ben nedense..

Jettalarda da mevcut bu kaster açısı hocam... Jetta'da varsa Passat'ta da vardır.
    Dar sokaklarda çok işe yarıyor gerçekten. Boyutuna göre manevra kabiliyetini arttırıyor.

Aracın direksiyonu tam sağ ve tam sol yapın. Aracın frenine tam güçle basın ve direksiyonu diğer yöne tam tur çevirin. Arabanın önü sağa veya sola kayıyorsa, çevirdiğiniz yöne doğru da araç yükseliyorsa kaster açısı vardır hatta büyüktür demek oluyor. Hatta freni bıraktığınızda asıl yükselmeyi ve aracın nasıl kasıldığını hissedebilirsiniz.

Arabanin dönüş çapı

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-her-seyiyle-orjinal-57886468/mega-foto/?photo=3

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-sahibinden-sitedeki-en-ucuz-orjinal-jetta-57864928/mega-foto/?photo=3

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-sahibinden-sitedeki-en-ucuz-orjinal-jetta-57864928/mega-foto/?photo=5

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HaCKeRBoY64 -- 31 Ağustos 2011; 2:11:18 >

• @LionTech16 Sağolun kaster açısı eski araçlarda da var mı peki?
  • Aracım Daihatsu Sirion...
    Dönüş açısı 9.5mt..

Edit...:
    Dönüş çapı yanlış yazılmış... 8.6mt. olacak....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e_cool -- 31 Ağustos 2011; 11:54:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cesmuru

@LionTech16 Sağolun kaster açısı eski araçlarda da var mı peki?

Var tabii ki, eger otomobilin icadina kadar geri gitmezsek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: LionTech16

quote:

Var tabii ki, eger otomobilin icadina kadar geri gitmezsek.

Yinede biraz daha belli olsaymış iyiymiş
  •  Arabanin dönüş çapı
  •  Arabanin dönüş çapı
  • quote:

1970 model Fordumuzda vardı kaster açısı. Nerden biliyorum. Söyliyim.

Bir viraj dönünce direksiyon hiç toplanmazdı. Hep tehlike arzederdi. Tamirciye götürdük. Ford ustası biri vardı Cevizlibağ'da. Adam kullandı arabayı. Abi bunun kaster açısı bozulmuş dedi. Ayrıca viraj lastikleri de gevşemiş dedi. Halletmişti. Direksiyon çok hızlı toplanmaya başladı ondan sonra.
  • quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

quote:

Bir viraj dönünce direksiyon hiç toplanmazdı. Hep tehlike arzederdi. Tamirciye götürdük. Ford ustası biri vardı Cevizlibağ'da. Adam kullandı arabayı. Abi bunun kaster açısı bozulmuş dedi. Ayrıca viraj lastikleri de gevşemiş dedi. Halletmişti. Direksiyon çok hızlı toplanmaya başladı ondan sonra.

Doğrudur, 1957 model araçlarda da var. En basiti bisikletlerin ön tekerleklerinde görünür. Direksiyonu döndürdüğünüzde yatar, düz tuttuğunuzda düzelir. Direksiyon milinin yer düzleminin normali ile yaptığı açı Kaster Açısı'dır. Yukarıda eklediğim videolarda da araçlardaki görünümü, işlevi anlatılıyor.

Arabanin dönüş çapı

Arabanin dönüş çapı

Bu açının büyük olduğunda tekerleğin daha çok yattığını, bisikletler ile Harley Davidson motorları karşılaştırarak anlayabilirsiniz. Bu açı daha büyük olduğunda (günümüz binek araçlarına oranla Mercedes'lerde daha büyük olduğu gibi) , tekerlek direksiyonu döndürdüğünüzde daha çok yatacaktır.

Arabanin dönüş çapı

• quote:

Orijinalden alıntı: HaCKeRBoY64

Jettalarda da mevcut bu kaster açısı hocam... Jetta'da varsa Passat'ta da vardır.
    Dar sokaklarda çok işe yarıyor gerçekten. Boyutuna göre manevra kabiliyetini arttırıyor.

Aracın direksiyonu tam sağ ve tam sol yapın. Aracın frenine tam güçle basın ve direksiyonu diğer yöne tam tur çevirin. Arabanın önü sağa veya sola kayıyorsa, çevirdiğiniz yöne doğru da araç yükseliyorsa kaster açısı vardır hatta büyüktür demek oluyor. Hatta freni bıraktığınızda asıl yükselmeyi ve aracın nasıl kasıldığını hissedebilirsiniz.

Pederin mersoda aynen böyle. Yükselmeyi ve oynamayı çok fazla hissediyorsunuz. Mercedes kadar çok hissettiren ve görünüşte belli olan araç görmedim. 64 Impalada da var, yine diğer araçlara göre direksiyonda belli oluyor aracın oynaması ama Mercedes kadar değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

quote:

Baya eskilere dayanıyor o zaman. Sağolun cevabınız için. Örnek açısından iyi oldu.

• Liontech16 çok güzel bir paylaşım yapmışsınız.
    hep merak ederim bu açıları. çok faydalandım.
    sayenizde oldu. emeğinize sağlık.
    broadway 97 model aracımla.
    küçük bi ilçede işbankası önündeki ana caddede U dönüşü yapamazdm.
    fazladan manevra yapmak zorundaydım.
    2007 grande punto aracımla aynı yerden U dönüşü yaptığımda inanılmaz sevinmiştim.
    ne zaman dönüş çapı ile konu açılsa bu anım gelir aklıma. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derememo -- 1 Eylül 2011; 12:22:42 >
  • Benim makyajlı Focus 1'in dönüş çapı tam bir rezalet... Zaman zaman el freniyle dönüyorum bu yüzden
  • quote:

Fotoğraf çektim akşam ama pek birşey belli olmadı galiba. Çok az birşey var gibi geldi
     Arabanin dönüş çapı

Arabanin dönüş çapı

sizin araba ne hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: kick down

quote:

Fotoğraf çektim akşam ama pek birşey belli olmadı galiba. Çok az birşey var gibi geldi

sizin araba ne hocam

Mazda 323
  • Yeni nissan micralar sinifinin en kisa donus capina sahip diye okumustum, 4.5 metre, :))
    Yani süren varmi bilmiom ama her sokaktan U donersin yani:)))

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: edebi

Mercedes otobüsün önündeki 25-30 cm lik mesafedeki araca dokunmadan tek seferde park yerinden çıktığını görünce çok şaşırmıştım. Kaç derece dönüyorsa tekerler

O anlar çok ayrı bir zevk veriyor insana. Araç sanırım durduğu yerde dönüyor, insanın aklı gidiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: b437

quote:

Orijinalden alıntı: edebi

Mercedes otobüsün önündeki 25-30 cm lik mesafedeki araca dokunmadan tek seferde park yerinden çıktığını görünce çok şaşırmıştım. Kaç derece dönüyorsa tekerler

O anlar çok ayrı bir zevk veriyor insana. Araç sanırım durduğu yerde dönüyor, insanın aklı gidiyor.

Ben tam diyorum vurucak dönemez diye adam geçip gidiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: PAXMAHNHOB

quote:

Orijinalden alıntı: HaCKeRBoY64

Pederin mersoda aynen böyle. Yükselmeyi ve oynamayı çok fazla hissediyorsunuz. Mercedes kadar çok hissettiren ve görünüşte belli olan araç görmedim. 64 Impalada da var, yine diğer araçlara göre direksiyonda belli oluyor aracın oynaması ama Mercedes kadar değil.

Direksiyonu çevirdikten sonra freni bırakınca babam korkmuştu noldu diye. anlatana kadar göbeğim çatladı

Mercedes'te ben tecrübe etmedim ama teker açılarına bakınca Jetta'dan daha fazla kasıldığı belli

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.