Şimdi Ara

Arabam 4 takla attı airbag açılmadı!!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
2
Favori
4.093
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    21 Nisan 2019 tarihinde üzücü bi kaza yaparak arabam 4 takla attı. Fakat ön airbag çalışmdı aracımı 0 almıştım daha önce böyle büyük bir kazaya karışmadı aracım pert oldu sürücü elini bir uzvunu kaybetti ( airbag çalışsaydı kaybetmeyecekti belkide.)diğerleri çocukta vardı arabada 2 yaşında fln sıyrıklarla kırıklarla atlattı ben üretici firmadan şikayetci olmalı mıyım ne yapmam gerekir yardım ederseniz sevinirim

Arabam 4 takla attı airbag açılmadı!!!! [
    Arabam 4 takla attı airbag açılmadı!!!! simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/2766822/e4b1112f-b0d2-4d92-a194-74349922cceb.jpg[/simage]Arabam 4 takla attı airbag açılmadı!!!!
    TEŞEKKÜR EDERİM...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Öncelikle geçmiş olsun, bu aracın aynısından daha önce bende vardı 1.4 alize modeli. Tek airbag var, ancak kemer tokalarının hiçbirinde kablo yok yani bu araçta kemer takmasanız dahi airbag açar. Genel konuşursam ön panelden şiddetli darbe yiyecek ki anca öyle açar. Yani ön tamponun arkasındaki ön panel sacını incelemek lazım. Birde bu aracın garanti kağıdında hava yastıklarının 10 yılda bir değişmesi gerektiği de yazıyordu bunu da belirmiş olayım. Son olarak bazı araçların kullanım kitaplarında araç devrilirse, arkadan çarpma olursa ve takla atarsa airbag açmayabilir diye yazar.
  • Araç ön havayastıklarını açmalık bir darbe almamış gibi duruyor, yan/perde acilmis olmaliydi. İçi boş, tamirli, dirençli olabilir.

Ayrıca 10 yıl ömür biçiyorlar sonra açılması şans işi diye biliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Anonymous -- 5 Mayıs 2019; 0:41:19 >
  • Arac yüz üstü sürünmüş sürücünün eli asfalt ile direksiyonun arasına sıkışıp parçalanmıştır 10 yıl ömrü meselesini bilmiyorum ama bu kazada da açılmıcaksa ne biliyim teşekkür ederim yorumun için

• Hiç bir otomobil firması airbag açılmasına dair garanti vermez.Daha önce emsal davalar yurtiçinde ve yurtdışında var bir şey çıkmaz.
    Bu arada çok geçmiş olsun.Büyük bir felaket atlamışsınız.
  • geçmiş olsun bahse konu arac renault symbolde tek airbag direksiyonda vardır. airbag darbe sensörleri ise aracın ön tarafında olduğu için ön taraftan şiddetli darbe almadan çalışmaz. ayrıca en az 10-11 yıllık aracın önden darbede bile airbagin çalışmama ihtimali var.
  • Bir kaç kişi üretici firma ile görüş 0 aldınız muhabbeti döndürdü uzuv kaybı olduğu için sürücü şikayetci olmak istiyor dayım kendisi bir bilgi almak istemiştim

• Kemer takılı mıydı?
  • Evet

• Geçmiş olsun.
    Araç alırken airbag olayını test etme diye birşey olsa keşke. Bende 2.el arabalara bakıyorum araç önden vurmuş ön taraf komple değişmiş ama airbag açılmamış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sssemih24 -- 5 Mayıs 2019; 2:14:0 >
  • darkxgargamel D kullanıcısına yanıt
    Araç darbeyi nerden aldı?

İlk darbeyi önden aldıysa ön hava yastığını açar.

Darbeyi yandan aldıysa varsa yan ve perde hava yastıklarını açar.

Ve de benim bildiğim araç takla attığında hava yastığı açmaz.

Tekrardan geçmiş olsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Perde hava yastığı varsa açılması gerekirdi ama Symbol'ün bu kasasında perde hava yastığı var mı bilmiyorum.
    Ön hava yastıklarının açılmasını gerektirecek bir durum oluşmamış olabilir.
    Büyük geçmiş olsun. Sürücü için üzüldüm.
  • Öncelikle geçmiş olsun, bu aracın aynısından daha önce bende vardı 1.4 alize modeli. Tek airbag var, ancak kemer tokalarının hiçbirinde kablo yok yani bu araçta kemer takmasanız dahi airbag açar. Genel konuşursam ön panelden şiddetli darbe yiyecek ki anca öyle açar. Yani ön tamponun arkasındaki ön panel sacını incelemek lazım. Birde bu aracın garanti kağıdında hava yastıklarının 10 yılda bir değişmesi gerektiği de yazıyordu bunu da belirmiş olayım. Son olarak bazı araçların kullanım kitaplarında araç devrilirse, arkadan çarpma olursa ve takla atarsa airbag açmayabilir diye yazar.

• öncelikle geçmiş olsun diyeyim

lakin olayı anlatım tarzınız çok tuhaf geldi ?
    bir defa araba kendiliğinden takla atmaz ,ikincisi diğer arkadaşların da söylediği gibi sensörlerin olduğu yerden darbe almadığı sürece hava yastıkları zaten açılmaz ,açılsa dahi sizi % 100 korumayacağı kesindir

umarım aşırı hız nedeniyle olmamıştır bu durum

anlaşılan kasko da yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

öncelikle geçmiş olsun diyeyim

lakin olayı anlatım tarzınız çok tuhaf geldi ?
    bir defa araba kendiliğinden takla atmaz ,ikincisi diğer arkadaşların da söylediği gibi sensörlerin olduğu yerden darbe almadığı sürece hava yastıkları zaten açılmaz ,açılsa dahi sizi % 100 korumayacağı kesindir

umarım aşırı hız nedeniyle olmamıştır bu durum

anlaşılan kasko da yok
    Sensörün olduğu yerden darbe almasına falan gerek yok. Araç yeterli bir yavaşlama ivmesine maruz kalırsa en ufak bir hasar dahi oluşmadan tüm hava yastıklarını patlatabilir. Bununla birlikte takla atmaya başlamış ve aracın burnuna doğru ciddi bir yavaşlama yaşamamış bir araç tüm kaportası haşat olmasına rağmen ön hava yastıklarını açmayabilir. Üstelik bu güvenlik zafiyeti de yaşatmaz.
    Yan hava yastıkları ise yandan gelecek bir darbeye, ivmeye ya da aracın yan yatma eğilimine girmesine göre açılır.
  • Geçmiş olsun öncelikle. Ne vurduda bu araba bu duruma geldi?

• Aracın önden net bi fotoğrafı yok ama kaputun durumuna bakılırsa, ki kaput bu kazaya rağmen hala kilitli kalabilmiş, demek ki araç önden ciddi bir hasar almadı. Airbag zaten önden çarpmalarda sürücü ön konsola veya cama çarpmasın diye var, takla attığınızda faydası olmaz hatta daha kötü sonuçlar da doğurabilir.

Perde ve koltuk yan hava yastıkları olsa işe yarayabilirdi tabii ancak aracınızda muhtemelen yan hava yastıkları yok. Geçmiş olsun, Allah yaralılara şifa versin, daha beterinden saklasın.
  • goodorevil kullanıcısına yanıt
    ilk defa duyuyorum ?
    nasıl yani misal araç bir yere çarpmasa dahi hava yastığı yine de açılır mı ?

misal bir yerden yaptığım alıntıyı ekliyorum ;

Hava Yastığı Nasıl Çalışır
    Aracın ön tarafında bir sensör bulunmaktadır. Bu sensör, aracın belli bir hızla çarpıştığında, çarpışmanın şiddeti oranında elektrik sinyali üretir. Ardından bir ivme ölçer, sinyalin şiddetini ölçer. Bu sinyal oranı, araçlar için 15 ile 20 km/ saat hızla bir duvara çarptığı varsayılarak ayarlanmıştır.
  • quote:

ilk defa duyuyorum ?

Aracın ön tarafında bir sensör bulunmaktadır. Bu sensör, aracın belli bir hızla çarpıştığında, çarpışmanın şiddeti oranında elektrik sinyali üretir. Ardından bir ivme ölçer, sinyalin şiddetini ölçer. Bu sinyal oranı, araçlar için 15 ile 20 km/ saat hızla bir duvara çarptığı varsayılarak ayarlanmıştır.
    Bazı lüks veya gelişmiş araçlarda beyin arabanın sarsıntısını ivmeölçer ile ivmesini ve bazı verileri işleyerek kaza olduğunu algılayıp ona göre güvenlik önlemleri alabiliyor.

Yazıyı yazarken aracın clio olduğunu unutmuş ama arkadaş.

• AirSupport kullanıcısına yanıt
    evet bu dediğiniz olabilir ,ben şimdiye kadar hiç rastlamadım ve duymamıştım
    teknoloji sürekli gelişiyor ,belki ileride dediğiniz sistem her araca yapılır
    gerçi bizde hala tek hava yastıklı araçlar satıldığına göre ,bayağı beklememiz gerekebilir
  • quote:

ilk defa duyuyorum ?

Sensör olduğu doğru ancak sensörün esas görevi hava yastığını patlatma kararını almaktan ziyade, çarpışmanın yönü ve şiddeti hakkında fazladan bilgi vermektir. Bu sayede aracın maruz kaldığı kazayı daha iyi yorumlayan sistem hava yastıklarını farklı şekillerde şişirebilir (Sürücü hava yastığını yavaş, yolcu hava yastığını hızlı v.b).
    Ancak esas karar ivme ölçerden gelmektedir. İsterseniz aracı arka çeki demirinden bağlayıp halat gerilene kadar hızlanın, gene hava yastığı patlar. Aslolan aracın yaşadığı yavaşlama ivmesinin, sürücüyü emniyet kemerinin sağlıklı bir şekilde tutamayacağı kadar fazla olduğu durumda hava yastığının devreye girmesidir.
    https://forum.donanimhaber.com/rogar-kapagi-yuzunden-kaza-yaptim--60388293

Mesela hiç bir darbe yokken aracın sert bir şekilde yana meyil etmesi takla sensörünü tetikleyip perde hava yastığını patlatıyor.

Bunda da aracın altını vurunca hava yastıkları tetikleniyor. Muhtemelen aracın hızı atıyorum 35 km/sa'dan 33 km/sa hıza düşüyor ama bunu çok çabuk yaptığı için hava yastığını tetikliyor.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.