Şimdi Ara

Arabadan sogumak uzereyim, sizce bu masraflar normal mi, anormal mi? (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
65
Cevap
0
Favori
3.902
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arabam 2012 1.6 tdi golf 6 140 binde 100 binde aldım.

Enjektör bakımı
    Baskı balata
    Disk balataların değişmesi
    Triger değişimi
    Lastikler kışlık yazlık
    Burçlar z rotlar körükler

Bunlar aklıma gelen zoraki yaptıkdıklarım keyfi yaptıkdıklarım en az bunlar kadar masraflıydı belki daha fazla tutar...

Araba almak kolay önemli olan yürütebilmek. Ben daha üst bir araba da alırım sıkıntı değil ama önemli olan yürütebiliyor muyum?

Sizde alabileceğiniz değil yürütebileceğiniz araba alın.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • arkadaşın haklı. normal şeyler. kafaya takma.
  • Normal az bile. Çok diyen arkadaşlar bu ülkede yaşamıyor sanırım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aracımı sıfır aldım, şu an 160 binde, daha tek tuşu bile bozulmadı, hiç masraf yapmadım. Yanlış anlaşılmasın, eskimesi gereken parçalar bile değişmedi...

Aldığınız aracın orjinal km'de olduğuna inanmıyorum açıkçası...
  • quote:

Orijinalden alıntı: shakircan

Arabam 2012 1.6 tdi golf 6 140 binde 100 binde aldım.

Enjektör bakımı
    Baskı balata
    Disk balataların değişmesi
    Triger değişimi
    Lastikler kışlık yazlık
    Burçlar z rotlar körükler

Bunlar aklıma gelen zoraki yaptıkdıklarım keyfi yaptıkdıklarım en az bunlar kadar masraflıydı belki daha fazla tutar...

Araba almak kolay önemli olan yürütebilmek. Ben daha üst bir araba da alırım sıkıntı değil ama önemli olan yürütebiliyor muyum?

Sizde alabileceğiniz değil yürütebileceğiniz araba alın.
    1.6 tdi DSG var, 160 bine geldi, daha hiç masraf yapmadım. Araç Sokda Rapid.
  • Bethesta kullanıcısına yanıt
    Trigeri falan da mı değiştirmediniz hiç masraf yapmadım ne demek imkansız hocam. Yani bende bu masrafları araç bozulduğu için yapmadım zamanı geldiği için yaptırdım.

• Polestar191 P kullanıcısına yanıt
    Yakin bi arkadasimda hdi eski kasa 308 vardi. Dedigin sorunlarin hepsini yasadi ancak araci toparlayamadi. Surekli sanayiye gidiyordu en sonunda satti 180bin km civarinda

Hatta 5-6 sene onceydi sanirim beraber ankaradan antalyaya gidecez 308 le. Ehliyeti kaptirmis ben surecem yol boyu. Polatliyi ciktik turbo arizasi verdi, ordan geri donduk.

• quote:

Trigeri falan da mı değiştirmediniz hiç masraf yapmadım ne demek imkansız hocam. Yani bende bu masrafları araç bozulduğu için yapmadım zamanı geldiği için yaptırdım.
    Yağ, filtre ve su dışında:

120 binde triger değişti
    110 binde arka balata değişti
    4-5 kez stop ampülü değişti
    2 adet lastiği yeni değiştirdim, arkalar halen üzerinde gelen lastikler
  • 206-207 çöp arabadır sat kurtul 208-301 bu tip arabalar ekonomik amaçla üretiliyor ama 308-3008 güzel arabadır
  • quote:

Orijinalden alıntı: masterap

Yakin bi arkadasimda hdi eski kasa 308 vardi. Dedigin sorunlarin hepsini yasadi ancak araci toparlayamadi. Surekli sanayiye gidiyordu en sonunda satti 180bin km civarinda

Hatta 5-6 sene onceydi sanirim beraber ankaradan antalyaya gidecez 308 le. Ehliyeti kaptirmis ben surecem yol boyu. Polatliyi ciktik turbo arizasi verdi, ordan geri donduk.
    Şöyle söyliyeyim forumda arabadan anladığını sanan kitle aslında hiçbirşey den anlamıyor bunları söylediğimde desteksiz salladığımızı felan sanıyorlar siz güzel bir örnek oldunuz ki yazan böyle çok insan var

• Bethesta kullanıcısına yanıt
    Hocam saydıklarınızın içinde lastik en önemli parça. Acil değiştirin derim Allah korusun...

• quote:

Hocam saydıklarınızın içinde lastik en önemli parça. Acil değiştirin derim Allah korusun...
    Katılmıyorum, insanların, özellikle forum kullanıcılarının abarttığını düşünüyorum.

25 yıllık şöförüm, hiçbir zaman gereksiz yere lastikleri değiştirmedim. Aracın üzerinde Dunlop lastik geldi, şu an 6. yılında, 160 bin km yaptı ve halen aynı lastiği kullanıyorum. Profil varsa tamamdır benim için. Kabul ediyorum, değişim zamanı geldi, ama profili halen iyi, gelecek sendede kullanırım, sonra değiştiririm.

Aracı devamlı asfalt, özellikle de uzun yolda kullanıyorsanız lastik fazla yıpranmaz, öyle 2-3 yıla da eskimez. Taşra yollarda profili çabuk aşınır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bethesta -- 25 Kasım 2019; 18:33:32 >
  • shakircan kullanıcısına yanıt
    Bazi insanlar sanirim arac parcalari ben bittim buraya kadar deyip kendini imha edene kadar sesle veya degisik sekilde parcalarin verdigi uyarilara aldirmadan kullaniyor sonrada hic masraf etmedim diyor.
    Ona bakilirsa benimde ustam baski balatan daha gider dedi, ama cok azda olsa ses yapmaya baslamisti degistirdim. Fitillerin eski sahibi sagolsun anasini aglatmis yoksa kendi kendine curuyup gitmis degillerdi.

Aksi bugun gosterdim, usta arabayi kullandi.. Daha gider bu hemen masraf yapma dedi mesela. Erteledim.

Adam 160 bini gecmis arabasinda hic bisey degistirmemis birde gelmis burda ovunerek anlatiyor. O arabayi alacak olan kisi kimbilir ne kadar masraf yapacak haberi yok.

• Ben de 10 yaşındaki aracindan “arabamı x sene kullandım, beş kuruş masraf yapmadım” diye övünenlere ayar oluyorum. Pertini çıkarana kadar binip allayıp pullayarak bi kerize iteliyor.

Sonra hurdaya dönmüş arabanı alan gariban sanayiden çıkamıyor. Herkes “bende sıkıntı var” diye bağıran parçayı görmezden gelemiyor ne yazık ki.

• quote:

Orijinalden alıntı: Polestar191

İnternetten aratın aynı şeyleri defelarca yazmaya gerek yok diye düşünüyorum

Alıntıları Göster
    Ben sizden öğrenmek istemiştim hâlbuki:) kronik arızası olmayan ( o internet sitelerinde yazan şikayetlerden bahsediyorum) dizel motor var mı? Onu alalım...

• Yollar bozuksa normal rotların falan bozulması bi çoğu olağan bakim bu saydıklarının

• quote:

Orijinalden alıntı: Lemale1

Bazi insanlar sanirim arac parcalari ben bittim buraya kadar deyip kendini imha edene kadar sesle veya degisik sekilde parcalarin verdigi uyarilara aldirmadan kullaniyor sonrada hic masraf etmedim diyor.
    Ona bakilirsa benimde ustam baski balatan daha gider dedi, ama cok azda olsa ses yapmaya baslamisti degistirdim. Fitillerin eski sahibi sagolsun anasini aglatmis yoksa kendi kendine curuyup gitmis degillerdi.

Aksi bugun gosterdim, usta arabayi kullandi.. Daha gider bu hemen masraf yapma dedi mesela. Erteledim.

Adam 160 bini gecmis arabasinda hic bisey degistirmemis birde gelmis burda ovunerek anlatiyor. O arabayi alacak olan kisi kimbilir ne kadar masraf yapacak haberi yok.
    Alakası yok, bunu tamamen aracın kullanımı ve tek şöför olması ile alakalı. Aracın ilk sahibiyim ve benim dışımda hiçkimse kullanmadı. Diğer türlü olsa, kaç tane sahip değiştirdi, kim aracı nasıl kullandı, bakımları yapıldı mı bilemezsin, aracı kısa vadeli kullananlar zaten satacağım mantığı ile hor kullanırlar. Ayrıca bunun şöförlükle de ilgisi vardır. Adam vardır gereksiz yere asla frene basmaz, ışığa yaklaşırken mal gibi halen gaza basıp sonra frene basmaz, ani kalkışlardan kaçınır, motor 90 dereceye gelmeden üst devirlere asla çıkmaz. Araç yetkili servis dışında bir yere girmedi ve yetkili servis bile herhangi bir parçayı değiştirme ihtiyacı görmüyorsa sorun yoktur. Millet 20 yıllık araba alıyor, bilmem kaç kere km düşürülmüş, kaç kazaya karışmış, kaç kere el değiştirmiş, burada konu açıyor. Yok şu yağımı mı koyayım, şu balatalardan hangisi, yok benim usta daha gider dedi...... Araç 160 binde halen sadece yetkili servise giriyor, sen burada çok bilmiş konuşuyorsun...
  • quote:

Orijinalden alıntı: sancar10

Ben de 10 yaşındaki aracindan “arabamı x sene kullandım, beş kuruş masraf yapmadım” diye övünenlere ayar oluyorum. Pertini çıkarana kadar binip allayıp pullayarak bi kerize iteliyor.

Sonra hurdaya dönmüş arabanı alan gariban sanayiden çıkamıyor. Herkes “bende sıkıntı var” diye bağıran parçayı görmezden gelemiyor ne yazık ki.
    Aynen öyle zaten, ben neden sıfır alıyorum sence? Perti çıkmamış araçla uğraşmamak için, yıllarca sanayiye uğramamak için. Benden sonrakinden bana ne? 2. eli mi düşüneceğim? Benim aracı 10 yıl sonra halen 150-200 bin km arasında TR'de görebilirsin. Nedense tüm araçlar malum sitede ilk 2-4 yılda 100 bine geliyor, ama sonraki 30 yılda 200 bini geçemiyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bethesta -- 26 Kasım 2019; 9:27:25 >
  • Bende senin geçtiğin yollardan geçtim, 2007 C4 var bende de, Dizel 180 binde aldık arabayı babamla, ilk lastikleri değiştirdik, sonra debriyaj seti değişti, 3 ay öncede enjektörler bakıma girdi, 2300 Tl tuttu sadece enjektör, fren diskleri vs. bunlarda değişti tabi. Yüksek km ve yaşlı araçlarda maalesef oluyor hocam.

Bizim tek sorunumuz, babam biraz bu konularda eksik, aracı ben yokken satın almış ne bir ustaya götürmüş almış, ne kaportacıya ne de expertize.
  • Merhaba arkadaslar.mazda demio aracimin sol arka tarafinda gicirti sesi geliyor hafif puruzlu yolda bile veya bosluk lukur lukur gibi ses.makiniste sordum z-rot dur buyuk ihtimal dedi.benim sormak istedigim araclarin arka suspansyonda da mi var z-rot? Z rot sadece on tarafta var bilirdim ben.aracin arka tarafindaki z-rot degisimi video falan aradim bulamadim.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.