Şimdi Ara

araba teyibine aux girişi nasıl yapılır? yaptım :))

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
28.154
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • fm verici devresi arıyodum taransmitter olarak çalıştırcaktım mp4 ün çıkışınıda vericiye evrecektim ama sanırım teyibe aux girişi yapmak daha mantıklı ve daha kullanışlı olacak gibi konuyuda değiştirdim teyibimizin markası Roadstar , modeli RS-975HQL beyni çıkıyor, bu teyibe nasıl aux girişi yapabilirim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elektronikci_71 -- 13 Temmuz 2009; 18:24:08 >

• Teybin markası ne?Eğer philips ise internette aux girişi yapmak için videolar falan var, onlara bakabilirsin.Fm transmitter ile çok iyi verim alamazsın direkt bağlantı en iyisi
  • quote:

Orjinalden alıntı: alpernbugra

Teybin markası ne?Eğer philips ise internette aux girişi yapmak için videolar falan var, onlara bakabilirsin.Fm transmitter ile çok iyi verim alamazsın direkt bağlantı en iyisi

o benimde aklıma geldide nasıl yapacağımı çözemedim , eğer aux girişi yapmam mümkünse bu daha iyi olur ,teyibin markası Roadstar , moedeli RS-9750HQL beyni çıkanlardan dijital bişey beyninin resminide koyayım

aux yapmak için olan videoları nerden bulabilirim? marka önemli değil ben uydurmaya çalışırım marka farklı olsa dahi teyiplerin içi genelde aynı, son sistem teyipler (milyarlıklar ) hariç

işte teyibin beyni

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elektronikci_71 -- 13 Temmuz 2009; 10:33:59 >

• arkadaşlar biraz önce arabadan teyibi söktüm ve içini açtım birde ne göreyim TDA 1373 oleyy dedim, sonuçta bildiğimiz bir entegre , en azından elektronikle uğraşanlar hayatında birkez duymuştur , hemen datasheetini indirdim şimdi bu konuda yardımlarınızı istiyorum

data şheetinde 6 ve 17 numaralı bacakları l ve r olmak üzere input , şmdi mp4 ün ses çıkışını entegrenin 6 ve 17 pinlerine verince sorunum çözülürmü sizce?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elektronikci_71 -- 13 Temmuz 2009; 12:15:10 >
  • birde arabanın teyibini evde çalıştırıp denemem için adaptörle çalıştırabilirmiyim, elimde 1v ve 1000ma lik adaptör var teybin üzerindede bağlantı şeması var kablolara bağlı iki tane sigorta var fuse diye şemada göstermiş , sigortalı kablolardan birisi kırmızı diğeri pembe, sanırım kırmızı +12v , diğeri de acaba şaseyemi verilmeli?
  • L-R giriş kanalına gelen tuner sinyalinin geçtiği yolu kazıyarak izoleli kablo üzerinden anahtarla kontrol edebilirsin.Anahtarı değiştirdiğinde tuner sinyalini kesip aux girişi tda'ya giricek anahtarın diğer konumunda tam tersi.Kolay gelsin
  • Ayrıca kırmızı ana + besleme,pembe ise tuner hafıza besleme ucudur.Kırmızı ve pembeyi birleştirip + ya bağla..dış kasası gnd zaten.12v 1A adaptör denemelik iş görür.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Anıl_35

Ayrıca kırmızı ana + besleme,pembe ise tuner hafıza besleme ucudur.Kırmızı ve pembeyi birleştirip + ya bağla..dış kasası gnd zaten.12v 1A adaptör denemelik iş görür.

evet kabloları birleştirince çalıştı ekran biraz sönük ama olsun teşekkür ederim , şimdide mp4 için ses girişi deneyeceğim tşkrler
  • yaptım oldu ama radyo sesiyle mp4 ten gelen şarkının sesi karışıyor , teyibin radyo
    katından çıkan ses sinyalini nasıl bulabilirim?
  • entegreye gelen uçları keserek anahtarla çift kontaklı anahtar kullanırsan geçişte yapabilirsin
  • quote:

Orjinalden alıntı: tr-ex

entegreye gelen uçları keserek anahtarla çift kontaklı anahtar kullanırsan geçişte yapabilirsin

radyodan tda ya gelen ses sinyalini bulsam halledeceğimde onu bulamadım biraz uğraştıracak gibi
  • teyibin radyo katında dbl 1055 diye bir entegre var bunun datasheetini bulamadım birde sizler baksanız, radyonun ses çıkışı bu entegredense iş birazdaha kolaylaşacak
  • evet arkadaşlar sonunda yaptım hepinize teşkr ederim, radyo katının ses sinyalini bulamadım ama +5v girişini anahtarladım sorun çözüldü mp4 ün sesiyle radyonun sesi artık karışmıyor, mp4 ün elektriğinide teyibin içinden aldım güzel oldu....
  • Teyp preanfi entegresini sökerek de yapabilirdin ama neyse hayırlı olsun. KIA 6225 olur bu genelde. Ayrıca kaset takıldığında bir switch, cihazı tape konumuna alır. O na bağlı soketi söküp oraya da küçük bir anahtar takarak fonksiyon seçici yapabilirdin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Self Control

Teyp preanfi entegresini sökerek de yapabilirdin ama neyse hayırlı olsun. KIA 6225 olur bu genelde. Ayrıca kaset takıldığında bir switch, cihazı tape konumuna alır. O na bağlı soketi söküp oraya da küçük bir anahtar takarak fonksiyon seçici yapabilirdin.

olsun ya yeter bukadarı, çoktandır bunu yapmayı istiyodumda arabadan teyibi söktüğümde geri takamam diye korktum onuda şöyle hallettim kablo uçlarına numra averdim karışmadı,

birde teyibi evde söküp geri taktıktan sonra baya bi parça artırdım, vida falan nedense bişeyi sökp geri taktığımda hep parça artırırım

ama zaten maharet parça artırmakta öyle değlmi

• bende her söküp taktığımda parça arttırmak yerine eksiltiyorum bi yerlere fazla vida mı atıyorum ne
  • quote:

Orjinalden alıntı: sezerkıran

bende her söküp taktığımda parça arttırmak yerine eksiltiyorum bi yerlere fazla vida mı atıyorum ne

ben parça artırıyorum siz parça eksiltiyosunuz, ozaman ikimiz bir araya gelsek sorun çözülecek, dengeler kurulur
  • konu açılmışken , araba teybinin arkasındaki CD changer girişine L_R ve ground uçlarını kullanarak 3.5 mm stereo jack ucu bağladım. bunu Mp3 playera bağlayıp müzik dinleyebiliyorum.

Mesele şu: mp3 playeri açınca teybin CD changer varmış gibi algılaması için araya ve diğer pinlere ne gibi bir müdahale yapmalıyım? .
    (şu anda birkaç tuşa birden basarak teybi aldatıp cd changer moduna geçmesini sağlıyorum. direk source tuşuna basınca cdplayer görmüyor )
  • öncelikle tebrikler güzel çalışma güzel sonuç
    @lebu arkadaşım nasıl yaptın o işi benim fi tarihinden kalma bi pioneer 9300 teybimin ve 91 mazda 626 arabamızın teybinin de arkasında aynı cd changer çıkışlarından var ve iki teybin de çıkışları mükemmel acaba senin kullanıdğın soketle benimkiler aynı mıdır? soketin şeması var mı?
    yardımcı olan olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler
    iyi forumlar....
  • sokete galiba ISO diyorlar . resimde alttaki dikdörtgende gösterdiği şekilde , ona karşılık gelen yerlere bulursanız soket , bulamazsanız kablo lehimleyebilirsiniz.
    bu iş için hazır cihazlar varmış yurtdışında, pahalı . yerli üreten amatör elektronikçiler de var, 50 tl ye satıyorlar.
    mühim olan kendimizin yapması tabiki . bu cihazların devre şemalarını bulamadım. bulsam el atacağım..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.