Şimdi Ara

araba serviste yattı diye para isteyen avukat

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
2.832
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bundan 3 ay önce bir tane dobloyla kaza yapmıştık ufak. aynası kırıldı sadece karşı tarafın. %100 suçlu olan benim.

neyse tutanak tutuldu. karşı taraf arabasını yaptırdı. meğer araç kiralıkmış. bugün bir avukatlık bürosundan aradılar bu kazayla ilgili. sol ayna kırıldı, araba serviste 2 gün yattı diye günlük 500 tl yattı parasından ve diğer masraflarla beraber 2500 tl istiyorlar. tebligat yollanmadan önce ödeme yaparsam hemen fiyatı indirirlermiş.

izlemem gerekenler nelerdir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Meticulous -- 18 Mart 2022; 14:30:28 >

• Nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlamadım.

Kanunlar tamamen sahtekar, dolandırıcı, katil, tecavüzcü, hırsızları korumak için oluşturulmuş.

Bir araç trafiğe çıkıyorsa her türlü risk alınarak çıkıyordur. Bir kaza olduğunda o aracın ticari araç olması beni bağlamaz. Riskten korkuyorsa trafiğe çıkmayacak. Kasko ve sigortaların amacı budur zaten. Ticari araç kazaya karışıp tamir süresince yatıyorsa bunu sigorta karşılamalı. Ama sigorta şirketlerinin cukkası azalacağı için vatandaş dostu !!!! hükümetimiz bu kaybı hooopp vatandaşa kitliyor.

Bu mantığa göre dolu hasarı nedeniyle tamirde yatan araç için haşa Allah'a da mı dava açacaklar acaba dillerinden din, kitap, iman düşürmeyen hükümetimizin kanun yapıcıları.

Istanbulda bir hukuk burosu bu isi ticarete dokmus durumda. Karsi itiraz hakkiniz var odeme emri yollasa bile, odeme emrine itiraz icin sure olmasi lazim, isi bilen bir avukata danisin. Ya da ozelden bana yazin size itiraz dilekcesinin ornek aciklama kismini atayim.

Edit: Bu is biraz bizimde maymun istahli insanimizdan kaynakli.500/1000 lira koparirim nasilsa diye bu aracilara tamam diyor. Namuslu adam aracini duzgunce yaptirdiysa bu islerin pesine dusmez. O para er gec cikar biyerden. Zaten ben araba kiraladiklarini vs dusunmuyorum.
    İcraya tebliğ tarihinden geçerli olmak üzere 1 hafta içerisinde itiraz etmeniz gerekiyor. Yoksa kesinleşir.

Başımıza geldiği için yazıyorum.

Bir kazaya karıştınız ve kusur size verildi. Karşı taraf size;

A- araç husisi amaçla kullanılıyorsa, araçtan mahrum kalma tazminatı alabilir. Günlük 150-200 tl belli bir rakamı var. Araç kiralamış olmak zorunda değil. Bu süre 7 günü geçemez. Mahkemeye verirse avukatlık ücretiyle tahsil eder.

B- araç ticari amaçla kullanılıyorsa günlük kar kaybını talep edebilir. Onarım süresi 1 haftayı geçemez. Bu biraz daha yüksek bir rakam. Yine bunu da avukatlık ücretiyle alır.

Örnek hesap : 2 gün onarım ücreti 400 TL +
    Dava vekaletname ücreti 400 TL (asıl alacağı geçemez yoksa 2-3 bin en az) faiziyle + 500 tl dava masrafı (ekspertiz raporu vs) bu rakam son duruşmada çıkar. Aynı gün de alacağını tahsil etmek için sizin ödemenizi beklemeden avukatlar bir vekaletname ücreti daha almak için beklemeden icraya verir. Oradan da vekalet ücreti ve dosya masrafı eklenir. 400 tl lik alacak olur 2500 TL

Aracınızın kaskosu olsaydı bu en baştaki 400 TL lik rakam karşılanacaktı. Trafik sigortası bunları karşılamıyor. Sigorta yaptırırken ufak meblağ karşılığında bunları da ekletebilirsiniz.

Bu işi yapan avukatlar var. Sigortalardan tramerden kaza bilgilerini alıp, araç sahiplerini telefonda dava açarsak şu kadar para alacaksınız diyerek kandırarak üç kuruş vekalet ücreti için insanlar arasında uyduruk anlaşmazlıklar doğuruyorlar. Her tarafa hukuk fakültesi açılırsa böyle fuzuli işlerle uğraşan avukatlar çoğalır. Bu avukatlar işleri o kadar ileri götürmüş ki, sanayideki oto tamircileriyle çalışıyorlar. Aracını indirimli fiyata tamir etme koşuluyla sizden vekalet alıp bu davaları kendileri açıyor dava sonucu bütün parayı tamirci ve avukat bölüşüyorlar.
  • Benim araca carptilar karsi taraf kusurluydu arac 1 hafta servisde kaldi avukat bana da dedi istersen yattigi parasini aliriz dedi istemedim icraya verip aliyorlarmis.

Anlaşamadiğıniz zaman icraya verirler itirazda bulunursunuz sonuc ne cikar bilemiyorum ama.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yattı parasını anlarım da aynayı niye istiyorlar, onu sizin trafik sigortanızın ödemiş olması lazım:)

• Dava açılırsa daha çok para ödersiniz. Uzlaşma yoluna gidin. Sadece kusur ve mahrumiyet raporları 1000-1500 lira tutar.

• ayna parasını aldılar zaten sigortamdan. benden doblonun 2 gün iş yapamama ücretini istiyorlar fahiş fiyata.

• hardcrss kullanıcısına yanıt

sigortacımla görüştüm. bana bunların çakal olduklarını ve 5 kuruş para vermememi tavsiye etti. tek ödeyeceğim miktarın anca 250-300 tl olabileğinden bahsetti. sol ayna kırıldı diye araç 2 gün yatmaz ki. doblonun günlük kiralama piyasası da 500 tl değil. anca 150-200 tl sahibindene falan bakınca.

avukatla da görüştüm o da sigortacımla hemfikir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Meticulous -- 18 Mart 2022; 14:29:58 >
  • Durum tamamen aleyhinize gorunuyo ödeyeceksiniz maalesef adam ticari kayıp yaşamış  

• defiant82 kullanıcısına yanıt

yattı parasını öderim ancak ayna hasarı için araba 2 gün yatmaz + doblo için 500 tl günlük ücret fazla. hakkı neyse onu veririm ancak beni tokatlamaya çalışmasını beğenmedim.

• Sigortacınız doğru söylemiş.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Ödeme emri gönderirlerse tebliğden sonra 7 gün içinde itiraz edin takip dursun. Ondan sonra da dava açmazlar merak etmeyin.

• Kesinlikle ödemeyin. Hemen ödersen indirim olur muhabbeti de tam dolandırıcı ağzı. Bırakın uğraşsınlar. Günlük 500 TL ye kime Doblo kiralıyorlarmış bakalım.

• Nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlamadım.

Kanunlar tamamen sahtekar, dolandırıcı, katil, tecavüzcü, hırsızları korumak için oluşturulmuş.

Bir araç trafiğe çıkıyorsa her türlü risk alınarak çıkıyordur. Bir kaza olduğunda o aracın ticari araç olması beni bağlamaz. Riskten korkuyorsa trafiğe çıkmayacak. Kasko ve sigortaların amacı budur zaten. Ticari araç kazaya karışıp tamir süresince yatıyorsa bunu sigorta karşılamalı. Ama sigorta şirketlerinin cukkası azalacağı için vatandaş dostu !!!! hükümetimiz bu kaybı hooopp vatandaşa kitliyor.

Bu mantığa göre dolu hasarı nedeniyle tamirde yatan araç için haşa Allah'a da mı dava açacaklar acaba dillerinden din, kitap, iman düşürmeyen hükümetimizin kanun yapıcıları.

• Tabi ki ödemeyin. İcraya verirse de itiraz edersiniz. Aracın 2 gün yattığını, 500 tl ye kiraya verildiğini ispatlayamayacağı için mahkeme de gidemez.

Oltalıyor işte.

• Aracın o gün gittiği servis kaydını (gerekirse 2 gün serviste kalmıssa kamera kayıtlarını + kiraya verildiği gün o tarihte kesilen faturayı isteyin. Onlar pislik yapıyorsa sizde bunları sorgulayın tatlıya bağlarlar.

• Muhtemelen merdiven altı kiralamacidir onlar da zaten fatura fiş kesmiyordur, bir şey kanitlayamazlar

• dedikleri rakam mı olur azı mı olur bilmem ama birşey alırlar.

kamuya ait yolda ticari taşıma yapan kimse o yoldaki diğer hak sahiplerinin kasıtsız eylemleri sebebiyle uğrayacakları dolaylı zararları da ticari risk kapsamında değerlendirip fiyatlandırmasına eklemeli veya sigortasının kapsamını genişletmeli ama kime anlatacaksın.

3-5 net + ders kitabı dışında kitap okumama + merdiven altı, yavru vatan vs kaynaklı diploma = böyle fecaat sonuçlar maalesef.

• Konuyla ilgili mahrumiyet dolayisiyla kazanc kaybina dayanak bagimsiz eksper raporu aldirdilarsa o zaman degerlendirin

• Memleket yamyam dolu

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • defiant82 kullanıcısına yanıt

bilmedigin konuda neden yorum salliyosun buraya?? doblo soforumusun nesin

• @kartalus @Q6600 @tEmh@

Tebligat gelince itiraz edeceğim. Peki benim de avukata başvurmama gerek var mı? Tek başıma bu olayı def edebilir miyim? Çünkü olur da kaybedersem tüm masraflar bana kitlenecek.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.