Şimdi Ara

ARABA LÜKS MÜDÜR YOKSA BİR İHTİYAÇ MI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
5.176
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Fort fiesta 2005 model bir arabaya sahibim
    bu yıl ki MTV ilk taksiti faizle birlikte 250 tl(senelik ortalama 500)
    zorunlu trafik sigortası faizle birlikte 300
    araç muyenesi 2 yılda bir 130 tl

500+300+1/2.130=yıllık ortalama 850-900 tl masraf
    ayda 75 tl yapar.Buna fahiş benzin fiyatları dahil değildir.

Bu durumda ARABA LÜKS MÜDÜR YOKSA BİR İHTİYAÇ MI?

• bence araba pahalı bir ihtiyaçtır. arabasız olur mu, elbette olur. ama toplu taşımanın işkence olduğu bir ülkede yaşadığımızı düşünürsek, istediğimiz saatte istediğimiz yere geri nasıl dönerim diye düşünmeden gidebilmek çok lüks bişey olmasa gerek.
  • Kesinlikle ZARURİ..
  • adamına göre ihtiyaç adamına göre lükstür...

ben bekar bi adamım,arabasız yapabilirim elbette ama çoluk çocuk olan bir aile herzaman arabaya benzin yüzünden binemese bile yeri gelip binmesi gerekecektir bi hastaneye giderken bi otogara giderken örneğin..

o yüzden ihtiyac ya da fuzuli demek yanlış olur..
  • otomobil bir ihtiyactır günümüzde insanların gereksinimini ihtiyaclarını yaşamını kolaylaştıran bir ihtiyac..

ancak türkiye gibi geri kalmaya zorlanan bir ülkede haksız vergiler yüzünden lüks sınıftadır

yoksa gerek ab. de gerekse abd canada da her ailenin 2 veya 3 aracı var

bizde 1000 kişiye 70 ara düşüyor ortalama bu..

türkiye ve benzeri ülkelerde lüks abd canada japonya gibi gelişmiş ülkelerde bir ihtiyac

ayrıca bizde lüks kavramı otomobilde cok altta bir 5 srsi off ulan arabaya bak kıvamında ancak otomobil ihtiyac olarak görüldüğü ülkelerde lüks arac kavramı cok üst sınıfta araclar için gecerli bentley pagani vb. gibi...

bence...
  • Toplu taşımanın yetersiz olduğu güzel yurdumda ihtiyaçtır, yine gelir seviyesinin düşük olduğu güzel yurdumda lükstür... Güzel yurdumun güzide insanlarına göre hem lükstüüür hem de ihtiyaç.
  • Dünyada petrolün neredeyse bitmesine ragmen özel tüketim adı altında vergi alındıgına göre bu ülkede araba sahibi olmak lükstür.
  • Güzel.

Yani 1980'e kadar gizli komünist, 1990'a kadar de yarı komünist düzenin uygulandığı ülkemizde lükstü, Romanya'da gerçekleşen kadife ihtilal ile aynı anda Türkiye'de gerçekleşen medya devrimi, özel radyo ve televizyonların yayına başlayıp insanların gözlerini açması ile başlayan YENİ YAKIN TARİH'imizden sonra % 100 zaruri bir hal almıştır. Fakat kimler için? İhtiyacı olanlar için. Daha önceden ihtiyacı olup araç olmadığından alamayanlar vardı, şimdi ihtiyacı olup alabilenler için zaruri olmuş ve yollar da alanlar ile dolmuş, ayrıca ülkenin zenginleşmesi ve önceden aşırı süper lüks olan emteaların seviyelerinin halka inmesi ile bu ürünler de artık sıradan ve olağan kabul edilmiş, otomobil de bu vesile ile tamamen lüks olmaktan çıkmıştır.

Araç fiyatlarının düşmesi ile ulaşılabilirliğinin gerçek olmasına rağmen yine de alamayanlar hayatın masraflarını karşılayamayanlar, iki ucunu bir araya getiremeyenler ve hakettikleri halde çok üzücü de olsa bir türlü alamayanlar var. Bir de zaten para ve/veya ihtiyaç olsa da olmasada otomobil kesin almak istemeyenler var. Saygı duymak gerek.

Özet olarak otomobil günümüz hızlı hayat tarzında bir zaruret olmuş, almak isteyenlere sayısız alternatifler sunulmuş, almak istemeyenler başka yöne bakmış, almak isteyip de alamayanlara da hedef koyma ve hayal kurma imkanı ve bunu bir şekilde yine de gerçekleştirme olanağı getirilmiştir.

Taner Göde

• Bence lüks olmayan bir ihtiyaç... tabi bütçeye göre araba seçmek şartı ile...
    30 bin liralık araç alıp kapıda yatmasındansa 15 bin liralık araç alıp gezmeyi tercih ederim
  • kime göre neye göre

bize göre ihtiyaç

zamakııtana göre lüks(bu kadar çok vergi koymalarının başka bir anlamı olamaz)
  • araba amerika gibi bi ülkede ihtiyaçtır ama türkiyede mecbur değildir
  • bana göre ihtiyaç
  • yahu niye mecbur olmasın, bir yerden bir yere gitmek için 2 araç değiştiren 2 çocuklu bir aile düşünün... araba ihtiyaçtır...
    quote:

Orjinalden alıntı: EL_MARIACHI

araba amerika gibi bi ülkede ihtiyaçtır ama türkiyede mecbur değildir
  • İhtiyaç
  • Bence otomobil bizim ülkemizde lükse kaçan bir ihtiyaç haline getirilmiştir.
  • Ihtiyactir , hatta durumuna gore ucuzda olabilir

Evimden sirket 5km git gel 10km eder. 300bin yaksa arac gunde 3ytl

dolmusa binmeye kalksam 10 dakikalik yere 1 saatte gidiyorum ve 2 tane dolmusa binmek zorunda kaliyorum. Gidis sadece 3ytl birde geri geldin 3ytl.

Ayda 90ytl tasarruf

Birde sirkete babamla gidersem ohh tasarrufun dibine vurmus oluyorum

Arabadan once YILLIK NE KADAR SIGARA VE ALKOL MASRAFI ETTIGIMIZI HESAP ETSEK ? Demek istedigimi anliyacaksiniz arkadaslar...

Herseyi bir kenara bakalim , aklimda bir soru var herkese sordum da kimse cevabini veremedi.

Sirkette 200 personelimiz var bunun en az yarisi sigara iciyor.

sigara markalarina baktigimda cogu marlboro ve winston.

Kac para bu sigaralar 3-4ytl olsun 2 gunde 1 paket bitirdigini varsaysak aylik 60ytl para yapar... Cogunun geliride 900ytl-1500ytl arasinda.

bunu gectim aksam oluyor hadi bir kordon yapalim diyoruz (izmir)

her taraf tiklim tiklim parklar dolu mekanlar dolu.

Benim kafa basmadi kriz nerede?

Hatta babamla o kadar tartistik , insanlar mantikli sorular sorunca direkt kacma egilimine kaciyorlar bu babamda olsa...

Aylik alkol gideri pederin 1000-1500ytl arasinda ne yapar yilda 15bin ytl de.

Sonra gider mazotlu touareg alir yilda 60bin km yol yapiyoruz tasarruf yapicak diye...

Alkol icmesen bunyene dokunmasa sagligini etkilemese ama o paranin yarisinida benzinlisine binerek keyif almayi denesen.

Tasarruf yapicaksan her turlusunu yapicaksinki bir anlami olsun , tasarrufu neden yaparsin coluguna cocuguna guzel bir gelecek yaratmak icin yada evin yoksa bir ev sahibi olmak icin yada benzeri benzeri...

yani dizel araca bineyim ama restaurana gideyim 300ytl hesap odeyim olmuyor , olursada komik oluyor

• quote:

Orjinalden alıntı: The Doc

Bence otomobil bizim ülkemizde lükse kaçan bir ihtiyaç haline getirilmiştir.

+1
  • gitmedim görmedim ama abd de bi çok eyalette toplu taşıma ve ulaşım yokmuşş muşşş
    tv de bi profla söyleşı yapıyolardı prof herkes abd özentisi diyordu bi kaç eyalet dışında araban yoksa ulaşım çok zor diyordu
    haber kanalalrından birinde yapılmıştı hatırlamıyorum çoculu aileler için yaşlılar için tabiki eziyet ben nşa konuşmuştum
  • Otomobil ihtiyaç,fakat ülkemizdeki fahiş vergi sistemi yüzünden biraz lükse kaçıyor.
  • bana görede ihtiyaç
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.