Şimdi Ara

Araba kullanmaktan çekince

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
654
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaslar, abiler. Size bir sorum olacak. Soruyu ehliyet sahibi kisiler cevaplarsa sevinirim. Ben yaklasik 7-8 ay once 18 yasi doldurup ehliyet aldim. Bu yasima kadar hep araba kullanmaya hevesliydim. İste ehliyeti alinca suraya giderim sunu bunu yaparim diyordum lakin ehliyeti alinca oyle olmadi. 7-8 ay icinde en fazla 10 kere kullanmisimdir. Bu arada ailemizde araba mevcut. Size sorum bu neyden kaynaklaniyor ? Benim hissettiklerim, arabayi alip cikmaya useniyorum. Arabayi kullanirken daha once hayal ettigim gibi rahat kullanamiyorum. Aynalari kontrol etmekte zorlaniyorum. Biyere gittigimde park etmekte zorlaniyorum. Arabayi biyerde birakirken surekli acaba camlari kapadim mi arabayi kitledim mi gibi psikolojik dusuncelere kapiliyorum. Bana cok zor bir iş gibi geliyor araba surmek. Bu yuzdende bu isten biraz korkar oldum. Kucukken hayal ettigim araba surerken keyif almakti lakin simdi hic keyif almiyorum, iş yapar gibi hissediyorum kendimi. Neyse daha fazla uzatmayim. Simdiden tesekkurler..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sakin ol, çekinme.
    Ben ehliyeti ilk aldığımda şu teyzenin bile araç sürebildiğini düşünüp rahatlardım:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sprtv -- 5 Eylül 2015; 4:25:01 >
  • Zamanla alışırsın trafiğin yoğun olmadığı saatlerde tek başına çıkıp sür cesaretin ve şevkin kırılmasın iyi forumlar.
  • Askin bittigi yer. Ehliyet aldin poouf oldu..

• Hayırlı olsun. Ne mutlu 18 yaşında ehliyet sahibi olmuşsun. Ama 10 kere kullanmakla öğrenilmez ki bu. İlk 10 bin kilometre zaten tam acemilik dönemidir. Zor gelir bu dönemde. Kimi 5 bin km'de atar acemiliği kimi 25 binde. Ama illa ki geçer acemilik. Merak etme. Bozma moralini. Başta çok zor gelir her şey. Sonra bir bakmışsın yolda yürümek gibi gelir.

Bu gerginliğin sebebi aracın sana ait olmayışı, emanete zarar verme endişesi olabilir mi acaba? Öyle ise de bence gayet normal. İnsan en rahat kendi aracını kullanabilir. Zamanı gelince o da olacak.

Bence hiç germe kasma kendini. Öncelikle arabayı her hangi bir iş için ve ya birisi için kullanma. Alışana kadar sadece kendi keyfin için kullan. Sadece kendini rahat hissettiğin yerlere ve yollara git. Tenha saatlerde,bol bol trafikte dolaşmaya çalış. Pratik yaptıkça yavaş yavaş otomatikleşecek her şey. Şu anda aracı çok fazla düşünerek ve kontrol ederek kullanıyorsun. Zaten normali bu. Ancak bu safha o yüzden yorucu olur. Zamanla yavaş yavaş refleks halini almaya başlayacak. İşte o zaman rahat gelecek her şey. Kurallara dikkat et. Trafik kimi zaman kural ihlali yapmaya zorlar sen asla buna uyma.
    Keyif alabilmen için önce acemiliği atman lazım. Daha çok gençsin. Zamanla hallolacak merak etme. Bozma moralini.

• Acemilik korkusu hocam bu bende ilk arabaya oturduğumda böyle olmuştu ama ne kadar çekinsem de benim kullanmam gerekiyordu İstanbul trafiğinde tek başıma 3 4 ay kadar en yoğun saatlerde işe gittim o arabaya oturunca resmen ecel terleri döküyordum Sonra Ankara'ya dönme vakti geldi gelene kadar neredeyse bütün tesislerde durdum araba kullanırken sigara içemiyordum Öğrendikten sonra zevk almaya başladım bu işler yavaş yavaş oluyor özellikle altında araban varsa çok daha şanslısın. Ehliyet alıp da araba bulamayan o kadar çok insan var ki

• Hocam rahat ol. Arkadaşların dediği gıbı zaman meselesi. Ben Ilk sürmeye başladığı,.za,anlar yanımdakwrle.bile konusamazdım. Sonra bı bakmusım, araba sürerken durum ayran yiyip içip derin sohbetlere dalmaya baslamısım yandaki arkadasla ;) dikkatli ol yeter, arkanı, sagını solunu kontrol et hep. Gerisi kolay.

• klasik acemi korkusu diyebiliriz,zamanla normale döner. arabada babanın galiba birşey olacak diye endişe etmen doğal bir davranış.bir sorun göremedim

• bende 21yaşındayım yeni aldım ehliyeti bendede park ederken önceden 1kere çizmiştim çarpacam korkusu oluyor nasıl aşacam bunu bilmiyorum
  • Zamanla geçer gözünüzde büyütmeyin.. Fırsat buldukça araba kullanmaya çalışın uzun süre kullanmamazlık etmeyin.
  • Hocam geceleri sakin olur dışarı alın gezin biraz.

• Dostum yeni ehliyet alan çoğu insanla aynı derdi paylaşıyorsun. Sana tavsiyem korkunun üzerine git kendini trafiğin içine at korkma.. Bu şekilde amatörlüğünü 2 ayda atlatır tekrardan keyfini sürersin.
    Ehliyeti alalı 4 sene kadar oldu ilk aldığım zamanlarda avcumun içi gibi bildiğim izmir de sahil yoluna "nasıl çıkıcam ben ya" diyerek kaybolduğumu hatırlarım. Yanlış sapaklara girmelerden tut yan aynaya bakmayı unutup şerit değiştirmeler, radyo tamamen kapalı nereden nereye geldik

Diğer sıkıntıların da hayat boyu yaşayacağını garanti verebilirim ancak 7 sinden 70'ine kadar arabasını seven herkes önemser. Okula gidip gelirken, işe giderken kullandığım 2004 kasa vw polo ateş kırmızısı arabamı park ederken bile özenle yer seçtiğim oluyor bazen. Hatta arabanın boyası çizilmiş olsun o renk arabayı gün boyu kafama takıyorum bulursam kamera kayıtlarından herifi takip ediyorum Hele sabah derse geç kaldıysam içime sinmeyen bi yere de bırakmak zorunda kaldıysam düşün halimi Bazen "acaba ben arabayı kitledim mi hay a.." diye dersin ortasında çıkıp aracın yanına kadar söve söve gidiyorum. Arabamın merkezi kilit sistemi olmadığından dolayı kitlememe rağmen bazen 2-3 defa gidip geliyorum yolda.... Hele hele gazi kadınlar sokağından çıkıp taa park ettiğim limana kadar 2 defa yürüdüğümü bilirim alsancakta sokaklara güven olmaz diye. Hele işler aşna fişne için kullandığım scirocco için iyice külfet oluyor Trafikte dibimde yanaşan taksicilerle çok kavgalarım oldu, dar sokaklarda dönerken sırtımdan ter aktı, çukurlu yollarda acaba arabanın altı sürter mi diye çok içim gitti, hele bi de park yeri girdi mi işin içine scirocco'yu hayatta dışarıda bırakamıyorum mutlaka bi otoparkta durmak zorunda.. Bornova küçükpark a gittiğim zamanlarda ya mekan önünde tutuyorum ki park esnasında araba kalçalı olduğundan dolayı park etmek ayrı gerginlik.. Allahtan merkezi kilidi var da bide onun için 2-3 defa geri dönmüyorum bıraktığım yere

Sana iyi kötü içimi döktüm dostum, umarım kendine pay biçer tekrardan sürüş hevesini geri kazanırsın, ama dediğim gibi trafikte boğuşmaktan çekinme gir-çık boğuş bu deneyimi kazan yoksa başkalarının arabasına yolcu olmaya muhtaç olursun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ryso -- 11 Eylül 2015; 19:40:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sprtv

Sakin ol, çekinme.
    Ben ehliyeti ilk aldığımda şu teyzenin bile araç sürebildiğini düşünüp rahatlardım:

Üzüldüm teyzeye.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Bi uzun yol yap rahatlarsın
  • Bende öyleydim,ehliyeti aldığım günün ertesi anahtar elimde idi,sonrasında ise daha bırakmadım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.