Şimdi Ara

Araba Boşdamı ? Geri Vites'demi ? Yoksa 1. Vitesdemi bırakılır ? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
0
Favori
44.740
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

Orijinalden alıntı: mindfreak

6-7 yaşındamıyım neyim.Babam yeni araba almış 1999 Model 0 km Vectra 2.0 CD (Büyük yol bilgisayarlı olanlardan ve digital klima çoğu arabada yokken bizde vardı). Beni kucağına oturturup sürdürürdü sitenin içinde direksiyonu falan tutardım çok hoşuma giderdi.Sonra arabayı çalıştırmayı gösterdi falan böyle çalışıyor diye. Bir gün babam arabadan inmiş yanda duruyor bir arkadaşıyla konuşuyor bende o fırsattan istifade şöför koltuğuna geçtim arabayı kurcalıyorum çocuğum işte. Babam genelde el frenini yokuş hariç hiç bir yerde çekmez 1 de bırakır gider gene öyle yapmıştı. Ben işte motoru çalıştırıyım dedim bir baktım araba öne ok gibi fırladı fren ne gaz ne bilmiyorum kapı açık araba gidiyo el freni falan hiçbirşey bilmiyorum ama.babam koştu hemen tek ayağıyla frene bastı ve bana kızdı ama bende masumum. Sonra akşama kadar somurtup oturmuştum.Misafirlikten dönerken beni kucağına aldı ve bana arabayı viteste çalıştırdı ve gene aynı öne ok gibi fırladı ve bunun yanlış olduğunu arbayı her zaman boş viteste çalıştırmam gerektiğini söledi tabi freni gazı falanda öğretti. :) Kucak driving school'u bitirdikten sonra tabi yaşımda 11-12 olunca yavaş yavaş kaldırmayı falanda öğretti.Şimdi Opel tutkumuz halen devam ediyor. Opel insignia ile :). Bugüne kadar 1 kez arabayı kaçırdım ehliyetsiz ondada bir kız arkadaşımı gecenin 10 unda evine bırakmam gerekti bizim buralar ıssız olduğu için.onun dışında hep haberli kullandım arabayı. Yaş 18 oldu ehliyet alma vakti geldi artık. Yazın alıyorum ehliyetimi :):)

Hikaye güzelde bazı eksikler var, vites 1 de iken aracı çalıştırırsan öne doğru hareketlenir ve stop eder harekete devam etmez :)

uygun eğim ve uzun marşta debriyaja ihtiyaç duymaksızın çalışıp gider araba.. 5-6 tane ayrı marka-model araçta denedim(kendiminki hariç)
  • quote:

Orijinalden alıntı: rallier_61

quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

6-7 yaşındamıyım neyim.Babam yeni araba almış 1999 Model 0 km Vectra 2.0 CD (Büyük yol bilgisayarlı olanlardan ve digital klima çoğu arabada yokken bizde vardı). Beni kucağına oturturup sürdürürdü sitenin içinde direksiyonu falan tutardım çok hoşuma giderdi.Sonra arabayı çalıştırmayı gösterdi falan böyle çalışıyor diye. Bir gün babam arabadan inmiş yanda duruyor bir arkadaşıyla konuşuyor bende o fırsattan istifade şöför koltuğuna geçtim arabayı kurcalıyorum çocuğum işte. Babam genelde el frenini yokuş hariç hiç bir yerde çekmez 1 de bırakır gider gene öyle yapmıştı. Ben işte motoru çalıştırıyım dedim bir baktım araba öne ok gibi fırladı fren ne gaz ne bilmiyorum kapı açık araba gidiyo el freni falan hiçbirşey bilmiyorum ama.babam koştu hemen tek ayağıyla frene bastı ve bana kızdı ama bende masumum. Sonra akşama kadar somurtup oturmuştum.Misafirlikten dönerken beni kucağına aldı ve bana arabayı viteste çalıştırdı ve gene aynı öne ok gibi fırladı ve bunun yanlış olduğunu arbayı her zaman boş viteste çalıştırmam gerektiğini söledi tabi freni gazı falanda öğretti. :) Kucak driving school'u bitirdikten sonra tabi yaşımda 11-12 olunca yavaş yavaş kaldırmayı falanda öğretti.Şimdi Opel tutkumuz halen devam ediyor. Opel insignia ile :). Bugüne kadar 1 kez arabayı kaçırdım ehliyetsiz ondada bir kız arkadaşımı gecenin 10 unda evine bırakmam gerekti bizim buralar ıssız olduğu için.onun dışında hep haberli kullandım arabayı. Yaş 18 oldu ehliyet alma vakti geldi artık. Yazın alıyorum ehliyetimi :):)

Hikaye güzelde bazı eksikler var, vites 1 de iken aracı çalıştırırsan öne doğru hareketlenir ve stop eder harekete devam etmez :)

uygun eğim ve uzun marşta debriyaja ihtiyaç duymaksızın çalışıp gider araba.. 5-6 tane ayrı marka-model araçta denedim(kendiminki hariç)

siz 6-7 yaşında bir çocuk olsanız, marşa bassanız ve araç "zıplasa" marşa uzun basabilir misiniz, yoksa elinizi hemen çeker misiniz?
  • Yokus aşaği iken geri viteste, yokus yukari iken 1. viteste düz yolda boşta bırakıyorum. :)))))
  • ben P'ye alıp el frenini de çekiyorum, zaten D'de stop edince araba kızıyo bana, ekranda almanca yazılar çıkıyo, hazır lafı gelmişken audi'yi burdan kınıyorum, neden türkçe yok arkadaşım yol bilgisayarında, her dil var arkadaş türkçe yok, arabayı sıfır aldım 2 hafta önce, alır almaz servise götürdüm türkçe yapın bunu diye, bizde bekliyoruz gelince yüklücez dedi. bu da böyle alakasız bi yazı oldu, kusura bakmayın artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkrapsodi -- 11 Haziran 2011; 0:08:44 >
  • quote:

Hikaye derken gerçekten yaşadım bu olayı aklıma geldi böle bir olay anlatıyım dedim.Araba zaten 5 metre anca gitti ve yol hafif eğimliydi aşağıdoğru ama öle çok değil yani ve babam koşup yeişti 5 metre falan gitti zaten ama önümde apartman vardı ve babam durdurmasa apartmana tosluyodum ne kadar çevirdim naptım hatırlamıyorum ama araba baya bir ileri atılmıştı.Motoruda kuvvetliydi.

92 concorde'da (dijital klima, yol bilgisayarı vs.) araba sürmeyi öyle öyle öğrendim ben, vites 1 marşa bas stop et, vites geri marşa bas stop et, onun da motoru çok güçlüydü (o zamana göre tabi sene 97 ben 10 yaşındayken)

bence siz o olayı olayın heyecanından ya da korkusundan tam hatırlayamıyor olabilirsiniz ancak araba ciddi ciddi gitseydi babanızın yakalayabileceğine ihtimal vermiyorum, sonuçta rölanti devri düşük olsa da çalışırken devir yükselip iner, o yükselme de 1. viteste sağlam bir ivme kazandırır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arif -- 11 Haziran 2011; 0:38:58 >
  • el frenini çek ve arkadaşların dediği gibi yokuş yönüne göre vitesi 1'e yada R'ye tak tekerleri ise hafiften kaldırıma doğru ver; sonuç : perfecto !
  • quote:

Orijinalden alıntı: rapursuit

boşta bırakılmaz düz yolda ve aracın önü yokuş yukarı bırakılırsa 1 e aracın burnu yokuş aşağı ise geri viteste bırakılır ben öyle yapıyorum

+1

Boşta bırakma da ne yaparsan yap.Hatta yokuş aşağı el freni çekmeden 1 e atıp bırakınca da araba gitmiyor.Ben gider diye biliyodum sonra denedim gitmedi.
  • babam bir kere bana yokuşta aracın burnu aşağıda iken geri vitese takıp aracın gitmediğini göstermişti.ama demiştiki vitesin işi belli olmaz,geri vitesteyken kendi kendine boşa atabilir bu yüzden bu aleti hep çekeceksin dedi.(bu alet:el freni) bu doğru bişeymi
  • quote:

Orijinalden alıntı: extreme_oki

yolun eğimine göre tersine tak ama kışın el frenini kullanmayın sakın

Kisin neden?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kar buz var ise donar tekerleri bırakmaz..Onun için..
  • Araba yokuş aşağı ise geri viteste.Yokuş yukarı ise birinci viteste bırakıyorum.
  • Aracı yokuş aşağı iken geri vitese takarım diyorsunuzda, yani mantık olarak bu doğru. Fakat iş yerimde, apartmanın garaj girişine koyuyorum aracı, aşağı doğru eğilimli. 1 vitese takıp el frenini çekiyorum.

Eve giderken, aracı debriyaja basılı şekilde çalıştırıyorum araç kaymaya başlıyor. Yani el freni iyi çekilmemiş. Peki 1 viteste iken neden kaymıyor bu araç?
  • quote:

Orijinalden alıntı: onr4249

Arabanın burnu;

Yokuş yukarı bakıyorsa 1.
    Yokuş aşağı bakıyorsa geri viteste
    Düz zeminde ise yine 1. viteste

Tekerler kaldırıma hafif dönük şekilde.

En sağlamı bu bence.

+1 babamda bende böyle yapıyoruz
  • Hep sokağa ters parkederim , burnu aşağıda olur hep geri vitestedir , direksiyonda sola doğru tam açısında
  • düz de 1 e yokuşta geriye takılmaz mı aga benmi yanlış biliyom
  • quote:

Orijinalden alıntı: gıdıkcı

quote:

Orijinalden alıntı: extreme_oki

yolun eğimine göre tersine tak ama kışın el frenini kullanmayın sakın

Kisin neden?

Kışın el freni donuyor..

Ayrıca bende her durumda vitesi 1 de bırakırım. Çok dik bi yokuştaysam o eğimin yönüne göre geri yada ileri takarım.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.