Şimdi Ara

!....Araba Almak İsteyenlere Para BİRİKTİRME Tavsiyesi....!! (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
99
Cevap
8
Favori
33.153
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: omeri30

para biriktirmek için önce bi hedef seçmek lazım hedef belli araba
    sonra rota lazım yani ne kaadar sürede ne kadar biriktirebilirimin hesabı. mesela aylık olsa daha iyi olur bi ay tutmazsa diğer ay fazla koyup düzeltilebilir
    ve bu parayı olabildiğince uzakta tutmak lazım mesela bankada :D ziraat bankası seçmek en iyisi olur bankamatiğinde de içinde de öyle bi kuyruk varki parayı çekmekten vazgeçersin
    sonra hedeflenen para tutturuldummu gider çeker arabanı alırsın
    ama arabayı seçtikten sonra çekki araba seçeerken çar çur etmeyesin

ziraat bankası derken?
    yahu bankanın suçu yokki o sıranın oluşmasında.
    amcaya diyorsun maaşı atmden çek, yok zaten arkadaşlarla bekliyoruz, hem sohbet ediyoruz diyor.
    sigorta ödemeni internetten yap, yok ben bilmem öyle şeyleri,
    faturanı maaşından otomatik ödeyelimmi amca dediğinde; yok evladım parayı çekeyim bi, gendim yatırıyom ben der, 2 gün sonra da gelir çektiği para ile fatura öder,
    sınav parasını atm den yatır dersin, ben bilmiyorum,
    motorlu taşıtlar vergisini gib.gov.tr den kredi kartı ile ödeyebilirsin diyorsun, yok böyle daha iyi diyor...
    birde en önemli sorun, diğer özel bankalarda ki gibi sırasını bekleyip iş yapma/yaptırma adeti kamu bankalarında yok. Ne oluyorsa vatandaşa garanti bankası, akbank gibi yerlerde uslu uslu sıra bekleyen amcalar, teyzeler ziraatbankasına geldimi hem çeneleri açılır (sohbet ederler, uğultudan içerde durulmaz hale gelir), hem de sıra beklemek istemezler, ya torunu okula gidecektir, ya ocakta yemeği vardır, yada hastanede randevusu vardır..
    yani özetle bu sırayı yine biz yapıyoruz.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: amanhem

4 yıldır çalışıyorum,
    maaşım 2000-2500 aralığında,
    her ay sabit yatmıyor,
    pirimlere göre değişiyor.
    2009 yılında ilk işe başladığım zaman sadece 9300 tl kyk borcum vardı ve borç ödemesi 2010 da başlayacak diye 1 yıl boyunca hiç ödeme yapmadım. O zamanlar çeyrek altın 70-75 TL aralığındaydı ve her ay hiç zorlanmadan 10 tane çeyrek alabiliyordum. Kalanı ev masraflarına ve kişisel harcamalara harcayabilirdim yada şu kyk borcumu bitireyim diyerek daha borç ödemesi başlamadan erkenden ! borcumu bitirebilirdim.

Tabi bunların hiçbirini yapmadım ve 1 yıl sonunda yani 2010 un 10. ayında kyk ödemem başladı. 2 yıl boyunca borcumu taksitle ödedim. Borcumu öderken bile peşin kapatabiliyordum. Kapatmadım, maaşımla öderim diye.

2010 yılı başlarında araba alayım dedim ve o zaman piyasası 6000-6500 aralığında Fiat Tipo bulmuştum. Çevreme sordum soruşturdum. Olum manyakmısın ne yapcan 10-15 yıllık arabayı, 5-6 bin tl yi işe başladıktan 5-6 ay sonra kenara koyduysan 1 yıl sonra 15-20 bin tl biriktirebilirsin, o zaman al dediler. Bekledim ve 1 yıl sonunda yine 5-6 bin tl param vardı.

Tabi o aralar akrabamın düğünü, babaannemin vefatı, benim amatör fotoğrafçılık merakım, şuraya yaz tatilinde turla gidip gezeyim v.s. derken param hiç artmadı.

Keşke ilk işe başladığım zaman aylık 10 çeyrek altın alarak birikim yapmaya başlamış olsaydım.
    2011 yılında biliyorsunuz aldın zirve yaptı ve çeyrek altın 180 tl leri gördü. sadece o tarihe kadar çeyrek altın almış olsaydım eğer;
    2009 yılı 60 çeyrek
    2010 yılı 120 çeyrek
    2011 yılı 6. aya kadar( altının zirve yapmış olduğu dönem ) 60 çeyrek
    toplamda 240 çeyrek altın yapardı ve bu çeyrek altınların bana maliyeti ortalama 75 tl olacaktı.
    240*75= 18.000 TL ile altın almış olacaktım ve
    1 çeyrek şuan 150 tl
    240*150=36000 tl yapar, yani C sınıfı 0 araba peşin paraya alırdım. ki bu sadece 2011 yılı ortasına kadar yapılabilecek birikimle alınacak araç.

Peki ben ne yaptım,
    çeyrek altın almadım, aman neme lazım dedim (hata 1)
    KYK borcumu ödemedim, vadesi gelsin dedim (hata 2)
    o süreç zarfında nerdeyse hiçbir şekilde para birikimi yapamadım (hata 3 )

şuan kredi ile almış olduğum aracım var ve bu ay 3. taksit ödemesini yaptım. daha 45 ay taksidi var ama bu krediyi ben 10-15 ayda ödemeyi planlıyorum.
    Eskiden canım bişey çektiğinde alırdım hemen, şimdi ise dur bakim kredi ödemen var, şuraya şu kadar kart borcun var vs. diye frenleyebiliyorum.

Kısacası benim gibi para biriktirme özürlü kişiler kredi çekerek para biriktirebilir veya güvendiği birine her ay kira, taksit, borç ödüyor gibi para vermesi lazım ki birikim yapabilsin. Yada altın günü gibi gün düzenleyeceksiniz erkekler arasında, Mesela aylık 1000 tl ödemek zorlamıyorsa 10-12 kişi bir araya gelerek gün yapılabilir. Bu sayede herkes paralarını harcamazsa bir yıl sonunda 12 bin tl para birikimi yapmış olur.

özetle para biriktirmek herkesin harcı değil.

gram altin suanda 93 tl ye dusmus
    tavsiye ederim :)
    100 u 110 u bulursa guzel para gelir
    bide sanirim 2011 in ikinci kisminda mi ne altin 250 leri gormustu yoksa yaniliyormuyum

yanlışınız var,
    çeyrek altın hiçbir zaman 250 tl leri görmedi.
    benim hatırladığım en son 190 lara kadar geldi.
    http://www.sonaltinfiyatlari.com/altin-grafikleri.html şurda en alttaki grafik son 3 yıllık altın grafiği var.
    29/03/2010 da 1 gram altın 55,85 TL miş
    5/11/2011 de 108,66 tl olmuş,
    25/03/2013 95 tl.
    çeyrek altın yanlış hatırlamıyorsam 1,75 gr.
    altın alsaymışım şuan köşelik olurmuşum.

• quote:

Orijinalden alıntı: amanhem

quote:

para biriktirmek için önce bi hedef seçmek lazım hedef belli araba
    sonra rota lazım yani ne kaadar sürede ne kadar biriktirebilirimin hesabı. mesela aylık olsa daha iyi olur bi ay tutmazsa diğer ay fazla koyup düzeltilebilir
    ve bu parayı olabildiğince uzakta tutmak lazım mesela bankada :D ziraat bankası seçmek en iyisi olur bankamatiğinde de içinde de öyle bi kuyruk varki parayı çekmekten vazgeçersin
    sonra hedeflenen para tutturuldummu gider çeker arabanı alırsın
    ama arabayı seçtikten sonra çekki araba seçeerken çar çur etmeyesin

ziraat bankası derken?
    yahu bankanın suçu yokki o sıranın oluşmasında.
    amcaya diyorsun maaşı atmden çek, yok zaten arkadaşlarla bekliyoruz, hem sohbet ediyoruz diyor.
    sigorta ödemeni internetten yap, yok ben bilmem öyle şeyleri,
    faturanı maaşından otomatik ödeyelimmi amca dediğinde; yok evladım parayı çekeyim bi, gendim yatırıyom ben der, 2 gün sonra da gelir çektiği para ile fatura öder,
    sınav parasını atm den yatır dersin, ben bilmiyorum,
    motorlu taşıtlar vergisini gib.gov.tr den kredi kartı ile ödeyebilirsin diyorsun, yok böyle daha iyi diyor...
    birde en önemli sorun, diğer özel bankalarda ki gibi sırasını bekleyip iş yapma/yaptırma adeti kamu bankalarında yok. Ne oluyorsa vatandaşa garanti bankası, akbank gibi yerlerde uslu uslu sıra bekleyen amcalar, teyzeler ziraatbankasına geldimi hem çeneleri açılır (sohbet ederler, uğultudan içerde durulmaz hale gelir), hem de sıra beklemek istemezler, ya torunu okula gidecektir, ya ocakta yemeği vardır, yada hastanede randevusu vardır..
    yani özetle bu sırayı yine biz yapıyoruz.

:)) bankaaya suc atmiyorumki bankayi kullanan insanlar yasli oldugu icin agir ilerliyo isleri . siradaykende iki saatte cekiyolar paralarini bazen benden yardim istiyolar. bide ogrenci kredisi o bankaya yatiyo ve akbank kafasina gore 5 tl kestigi icin ziraate yatiriyorum ben . heryerde ziraat atm si olmadigi icin olan yerlerde de hep kuyrukla karsilastigim icin ole soledm :) parayi cekmekten vazgecince para birikmis oluyo iste

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 1500 tl maas alan kişi para biriktiremez o yuzden esinin de çalışıyor olması ve aynı maası alması gerekli ki ayda 500-1000 tl biyere koyabilesiniz. Eviniz kiraysa her yıl kira artacak, elektrik+su+tel.+internet masrafı sadece 150 tl tutuyor. 4 kişilik bir ailenin aclık sınırı ve fakirlik sınırı belli. Her ne kadar basbakan teget geçti dese de durum ortada.

2010 yılı ve 2012 yılındaki otomobil fiyatlarına baktıgımızda sıfır araç fiyatlarında %40 artış olmuş. Bu nedenle siz her ay 750 tl biriktirebilirseniz yılda 8-9 bin tl civarı para biriktirirsiniz eger hanenize 3000 tl para giriyorsa. İlk yıl biriktirdiginiz parayla eski model bir japon otomobili alabilirsiniz. Avrupa vb. model alırsanız masrafı cok olur bu nedenle japon alın dedim. Daha sonra 2 yıl o arabayı kullanın ve 2 yıl sonra benzin masrafları da olacak biriktirdiginiz para azalacak bu nedenle 2 yılda 16 yerine 9-10 ancak biriktirebilirsiniz. O parayı da onceki aracınıza ekleyip 6-7 yas daha genc bir arac alabilirsiniz. Çocugunuz da olacak ve masrafları olacak. Belki 5-6 yasına kadar masrafları az olur ancak okul baslayınca masrafları 4-5'e katlanır. Bir de basbakanın istedigi gibi 3 çocuk yaparsanız arabayı satın derim. Çocuklarınızın gelecegine de garanti veremiyorum. Köle duzeni devam edecek malesef. Bu ulkede insanlar bir omur boyu çalışıp ancak 1 tane ev sahibi olabiliyorlar o da cok zor. Tv'lere bakarsak o toki çekilişlerinde insanları göruyoruz, kalp krizi gecirenler bile oluyor.

• bi tavsiyem daha var 3 tane büyük takım seçin :D ilk yarı mağlup 2. yarı galip olcak şekilde 2 tl lik iddaa kuponu yapın ve bunu her hafta ısrarla tekrarlayın :D en geç 2 sene içinde illaki tutucak diye düşünüyorum benim favorilerim real madrid milan ve galatasaray
    bunların yanına m. utd chelsea b.dortmundda eklenebilir bu takımlar daha yatkınlar maç çevirmeye :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: wampaa

Bende öğrenciyim.
    Bu yaz 3000 TL koyarım kenara.
    2013-2014 döneminden de 2000 TL koysam 5000 TL ye Samara türevi araba alırım.
    Baba parasıyla araba almam binmem.
    Alırken Güvenlik , Konfor , Tüketim , Donanım olarak bakarım.

5000 tl lık samaradan hangi şekilde güvenlik konfor tüketim donanım beklıosun anlamadım?
  • ben de ilk göreve basladıgımda finans kurumunda hesap acmistim, aylık sabit bir para degilde harcadıktan sonra kalan parayi oraya atiyordum.
    araba almak icin degilde birikim olsun diye. 4 sene once bir yaris aldim, 2. el. ustelik biriken paranin yarisi ile.
    evlenince coluk cocuga karisinca araba kucuk gelmeye basladi, yenisini alirsam yine sirf ihtiyacim icin kredi falan cekmeden pesin para almak
    isterim. arabayi model yenilemekten daha iyisine binmekten ziyade optimum duzeyde ihtiyaclarimi karsilayacak en guzel ve en ekonomik arabaya binmek olarak
    goruyorum. ki yaris bu anlamda benim icin cok isabetli bir tercihdi. simdilerde butun birikimi arabaya baglamadan yeni bir model arayisindayim ve henuz daha kafam bir modele yatmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: enico

quote:

Orijinalden alıntı: wampaa

Bende öğrenciyim.
    Bu yaz 3000 TL koyarım kenara.
    2013-2014 döneminden de 2000 TL koysam 5000 TL ye Samara türevi araba alırım.
    Baba parasıyla araba almam binmem.
    Alırken Güvenlik , Konfor , Tüketim , Donanım olarak bakarım.

5000 tl lık samaradan hangi şekilde güvenlik konfor tüketim donanım beklıosun anlamadım?

Kullanmasını bilirsen at arabası olur tank panzer bilmezsen olur merco içi olur mezar.
    Oturaklı kasa yapısına sahip bir araba yol tutuşu muazzam 5 bin tl nin hakkını verecek düzeyde yeterli.
    Tüketim lpg ile yakmıyor desek yeridir. Donanım olarak kaloriferi yeterli en azından şimdilik.

• Para biriktirmenin en iyi yolu parayı biryere bağlamaktır. Bu da kredi olur,kredi olayı eskisine göre çok yaygınlaştı malum. Kenara para atayım dersen senin asla ulaşamayacağın bir yerlerde durması lazım ki öyle biryer yok. Eşine versen,annene versen,gömsen fark etmez o parayı günü gelince alıp çar çur edersin. 10 yıllık devlet memuruyum kenara 10 tl para atamadım şimdiye dek ama 3. arabamı ve 2. evimi aldım çok şükür,şimdi de 4. arabamı almanın peşindeyim.

İmkanın dahilinde gir krediye öde kenara para atayım demekle atılmıyor ama bir yere kredi borcun olunca mecburen ödüyorsun ve mal ediniyorsun sonuçta.
  • bireysel emeklilik sistemini yanlis bilen arkadaslar var duzelteyim musadenizle..

bugun basladin para atmaya,10 sene sonra emekli oluyorsun. buraya kadar hersey guzel..

yanlis bildiginiz sey,o parayi cekebilmek icin 56 yasina gelmeniz gerekliligidir..

yani 20-30 yas araligindaki forumdaslarim icin BES tam anlamiyla gereksiz bir olaydir..ben yemedim al sen ye olayi

hee,senin yasin 45 i gecmistir,o zaman mantikli olur..

• quote:

Orijinalden alıntı: bozbirik

bireysel emeklilik sistemini yanlis bilen arkadaslar var duzelteyim musadenizle..

bugun basladin para atmaya,10 sene sonra emekli oluyorsun. buraya kadar hersey guzel..

yanlis bildiginiz sey,o parayi cekebilmek icin 56 yasina gelmeniz gerekliligidir..

yani 20-30 yas araligindaki forumdaslarim icin BES tam anlamiyla gereksiz bir olaydir..ben yemedim al sen ye olayi

Pek katılmıyorum. Yaşı genç olanın da ufak ufak ödemeye başlayıp, uzun yıllar az az ödeyip, geliri arttıkça ödemelerini büyütme imkanı var. 45 yaşında birinin 10 sene boyunca ayda 1000TL ödemesi mümkün; 25 yaşında birinin ayda 250TL ödemesi çocuk oyuncağı. Geliri arttıkça ödemeyi de arttırırsa daha uzun sürede çok daha fazla birikim yapmış olur.

%25 devlet teşviki az tutar değil. Aslen bu devam ettiği sürece brüt asgeri ücretten ödeme yapmak lazım da, kim sıkacak kendini o kadar?

• quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

quote:

bireysel emeklilik sistemini yanlis bilen arkadaslar var duzelteyim musadenizle..

Pek katılmıyorum. Yaşı genç olanın da ufak ufak ödemeye başlayıp, uzun yıllar az az ödeyip, geliri arttıkça ödemelerini büyütme imkanı var. 45 yaşında birinin 10 sene boyunca ayda 1000TL ödemesi mümkün; 25 yaşında birinin ayda 250TL ödemesi çocuk oyuncağı. Geliri arttıkça ödemeyi de arttırırsa daha uzun sürede çok daha fazla birikim yapmış olur.

%25 devlet teşviki az tutar değil. Aslen bu devam ettiği sürece brüt asgeri ücretten ödeme yapmak lazım da, kim sıkacak kendini o kadar?

Kusura bakmayin ama 25 yasinda birinin 10 sene odeme yapip sonrasinda 20 sene beklemesinin ben mantikli bir tarafini goremiyorum.. Ben cok istedim bu sisteme girmeyi ama arastirinca isin dezavantajlarinin daha fazla oldugunu gordum ( genc yasta olanlar icin)

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

quote:

Kusura bakmayin ama 25 yasinda birinin 10 sene odeme yapip sonrasinda 20 sene beklemesinin ben mantikli bir tarafini goremiyorum.. Ben cok istedim bu sisteme girmeyi ama arastirinca isin dezavantajlarinin daha fazla oldugunu gordum ( genc yasta olanlar icin)

Ben ödeme yapmaya devam edebiliyorsunuz diye biliyorum. Minimum 10 yıl ödeme yapıyorsunuz. Bu bir emeklilik sistemi. 35 yaşında çıkmanın hiçbir manası yok. Ben %25 teşviki devletin 10 seneden fazla sunacağını pek sanmıyorum. Teşvik sınırına gelene kadar ödeyebildiğim maksimumu ödeyeceğim. Teşvik kalktığında da BES ödemelerini çok sallamayacağım. Ödediğim tutarları azaltabilirim. Garanti parası olur. İki kişiye yapacağım düşünülürse, iki kişinin hakedeceği para bir ev alır düzeyde olur. Allah korusun, batarım ederim, dünyanın binbir türlü hali var. Masrafların tavan yaptığı, çocuğunu üniversitede okuttuğun yaşlarda iyi bir para gelir. Çocukların üniversite sırasında yiyecekleri parayı çıkarır. Kalanında ben başımın çaresine zaten bakarım.

Kısaca ben bu sisteme emniyet sübabı muamelesi çekiyorum.

İflas vs. gibi durumlarda bu para henüz hakedilmemiş olduğu için, el konulamıyor. Sonrasında da kişinin emeklilik parası olduğu için tamamına gene el konulamıyor.

Herşey yolunda giderse, üniversite falan sıkıntısız okutulursa, biriken para iyi semtlerde, eski bir apartmanda küçük iki daire alır. Onlar da veletlerin olsun işte. Evlendiklerinde ilk oturacakları ev hazır olur. Sonrasında da ister kiraya verir, üstüne para koyar kendileri daha büyük eve kiraya çıkar, ister satar üstüne para koyar kendilerine daha büyük ev alırlar. Beni ilgilendirmez.

Emeklilik sistemine bakış açım kısaca budur.

• quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Evliyim 1 çocuğum var, eşim çalışmıyor
    Aileden kalma evde kira ödemeden aylık 1.846 lira maaşla sürünen 657 ye tabi köleyim
    Her ay ortalama 1200 TL kredi kartı borcu öderken Masraf olur diye öğlen yemeği yemiyorum ama her ay 130 lira servise ödemek acayip zoruma gidiyor
    Abla hediyesi Honda Jazz kullanıyorum ama işe giderim diye dizel araç bakıyorum babadan kalan 5 bin liralık mirasa güvenip üzerine kredi çekerek üstelik.
    Bugün dizel bakmaya galeriye gittim ama istediğim dizel otomatik vitesi bulamadığım için 53 bin liralık benzinli otomatik araca aklım kaydı
    Arada iş yerinin çatısına çıkıp kendimi boşluğa bırakmak gibi bir düşünce alıyor....

cidden merakımdan soruyorum, kusurum varsa affola.

hem evli, hem 1 çocuk babası, hemde 1846 tl maaş şimdi 2000 olsun hadi, + bir de 53bin tlilik araç. muhtemelen krediyle alacaksınız.

ayıptır söylemesi o 2000tl maaşla nasıl geçiniyorsunuz? kirada değilsiniz büyük ihtimal.

ben işin içinden çıkamadım. bireysel aylık gelir-giderlerinizi yazabilir misiniz çok merak ettim cidden. birde sizi takip ederim çokta alışverişi seven bir insansınız:)

ek olarak o değilde ben mi yanlış yapıyorum bu para konusunda?
    her ay 1500TL atarım şuan 16bin tl birikmiş param var. herkes benden daha çok harcıyor ama herkes daha çok şeye sahip, her yıl birileri bir şey sahibi oluyor. benimde tek sahip olduğum şey kıçı kırık opel vectra.
    kredi bereketli mi oluyor noluyor anlamadımki. bi fikir lütfen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Berry1925 -- 13 Ocak 2014; 0:50:22 >

• Güzel konu
  • Kenarda ihtiyacından fazla
    5.000 lirası olan 5000 liralık
    15.000 lirası olan 15.000 liralık
    35.000 lirası olan 35.000 liralık.
    60.000 lirası olan da 60.000 liralık araba bakmalı.

Komşum da şu var bende niye yok, abim buna biniyor ben niye binmeyeyim, mesai arkadaşım şunu aldı bende almalıyım, dünyaya bir kere geliyoruz en iyisine binelim diyip, kendisine verilen imkana kanaat etmeyip, Yaradan'ın kesinkes yasakladığı ve çok şiddetli cezalandıracağını beyan ettiği faiz belasına bulaşmak akıl karı değildir.

Allah'a ve ahiret gününe kesinkes inanmayanlara bile, Kuran'ı kerim mealinden, faiz alıp ve verenler ile ilgili ayetleri okumalarını öneririm.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3 yillik memurlugumun 2yili bekardm para biriktrmek yerine borca grdim.o yuzdn en mantiklisi,borçlanmak

• quote:

Orijinalden alıntı: djoz

Para biriktirebilmek karakter meselesi.. Karakterde varsa kendiliğinden birikir, yoksa zorlamakla olmaz..
    Sorduğun sorunun detaylarını görmezden gelip kendi hikayemi anlatayım sana..

Daha küçücük bir çocukken bayram paralarımı biriktirirdim.. Herkes parayı füzeye, çatapata, kızkaçırana yatırırdı.. Ben onları uzaktan izlerdim..
    1994 yılında gayrettepedeki bir döviz bürosundan hayatımın ilk amerikan dolarını aldım.. 20 dolar mıydı neydi.. Sanki amerikanın tapusunu almış gibi zengin hissettim kendimi..
    Yıllar geçtikçe elime geçen her kuruşu dövize çevirmeye başladım.. O zaman enflasyon yılları olduğu için aldığım dolarlar Türk parası karşısında habire değerleniyordu.. Bu da beni fena halde gaza getiriyordu..
    97'de ehliyet aldım.. Babamın 20 yaşındaki renosuyla gezmeye başladım..
    Kızları pek etkileyemiyordum ama olsun.. Araba gidiyordu işte, masrafa gerek yoktu..
    2000-2003-2005 derken ben anlamadan hayatımın en güzel çağı fazlasıyla "mütevazi" geçti..
    Cukka sağlamdı ama bu sağlamlık günlük hayatıma zerre kadar yansımıyordu..

Sonra, sene oldu 2010..
    Ve benim o koca kollarıyla dünyaları taşıyan, vurdu mu duvarları yıkan, anahtara asıldı mı somunları vidaları kopartan babam kanser denen illet yüzünden yok olup gidiverdi..
    Dedim "dünyada ölüm varmış.. Pintilik yapma, git yeni bir araba al.."
    Ama bu yaştan sonra gelen araba da emin ol beni hiç mutlu etmedi..
    Şimdi bir yandan ix35 istiyorum, diğer yandan eski renaultu toplamak.. Ama onlar ne kadar mutlu edecek ki? Gençlikteki o heves artık yok içimde..

Gençlik hayalim Renault Flash idi..
    Keşke alsaydım.. Param da olmasa farketmez.. Borç harç alıp o günleri güzel geçirseydim..

Sonuç olarak, az çok demeden para biriktirmeye çalışın..
    Ama "paranız arttıkça, kalan günlerinizin azaldığını" unutmayın.. Kumbarayı kırmak için çok da geç kalmayın..

Mesajin beni duygulandirdi. Bende bunu aileme soyleyince bu cocuktan adam olmaz tepkileri aliyorum. İnsan gecmise baktiginda pismanlik yasamamali umarim hayatinda bundan sonra keyif alirsin

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.