Şimdi Ara

Ara Güler'in yıllar boyunca kullandığı fotoğraf makineleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
0
Favori
5.243
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Geçtiğimiz günlerde, 90 yaşında hayata gözlerini yuman usta foto muhabir Ara Güler, daha önce verdiği röportajlarda iyi fotoğraf çekmek için iyi bir fotoğraf makinesine sahip olmanın gerekmediğini sık sık vurguladı. Ancak elbette büyük ustanın da yıllar içinde anları ölümsüzleştirmek için yanından ayırmadığı fotoğraf makineleri oldu.

Ara Güler denince akla gelen ilk fotoğraf makinesi markası elbette Leica oluyor. Güler'in foto muhabirlik kariyerine başladığı ilk dönemden beri kullandığı Leica (o zamanki adıyla Leitz Elmar), Ara Güler ile özdeşleşen marka oldu. Büyük usta Leitz Elmar marka analog kamerasını son yıllarda dahi kullanmaya devam etti.

Ayrıca Bkz.Yılın vahşi yaşam fotoğrafçılığı yarışmasının en gözde fotoğrafları
    1914 yılından beri fotoğraf makinesi geliştiren Alman kamera ve mercek üreticisi tarafından “Master of Leica” unvanı verilen az sayıdaki usta isimden biri olan Güler, aynı zamanda Leica Onur Ödülü'ne de layık görüldü. Leica ayrıca birkaç yıl önce Leica M-P 240 modelinin Ara Güler imzalı özel tasarım bir versiyonunu hazırladı ve dünya genelinde satışa sundu.

Usta fotoğrafçı dijital kameralara karşı da ön yargılı değildi. Güler daha önce Cüneyt Özdemir'e verdiği bir röportajda yanında en çok taşıdığı fotoğraf makinesinin Canon G9 olduğunu söylemişti. Ara Güler'in başka bir fotoğrafçının objektifine yansıdığı bir anda Canon IXUS serisi bir fotoğraf makinesi kullandığı da görülüyor.

Güler fotoğraf çekmek için ayrıca Samsung NX300 de kullandı. Güler ve diğer usta isimlerin NX300 ile çektiği fotoğraflar, 2013 yılında Samsung ve İFSAK ortaklığında hazırlanan “Ustaların Gözünden Aynasız NX Dönemi” projesi kapsamında sergilenmişti.

Tüm bu makineler büyük ustanın yıllar içinde birçok unutulmaz anı ölümsüzleştirmesini sağlamış olsa da Güler'in bu konudaki görüşünü unutmamakta fayda var: "En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi, en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı."

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması

• Ara Güler neymiş arkadaş. Kör öldü badem gözlü oldu. Adam ısrarla ben fotoğraf sanatçısı değilim foto muhabirim dedi durdu. Ama bizimkiler büyük usta diye tutturdu. düşünün ki 1900 lerin ilk yarısında doğmuşsunuz. Durumu iyi bir ailenin evladısınız. Babanız tanınmış insanlarla arkadaş. Ve siz o dönem Leica alabilecek paraya sahipsiniz. Henüz Boğaz köprüsü yok. Gidip yenikapıda kayıkçıları çekiyorsunuz. Çevreniz vasıtasıyla picasso ve dali ile tanışıp fotoğraf çekebilme imkanınız var.
    Hadi lan yürü tamam okumadım bile yazdığını. Senin gibi sığ sıradan adam dolu ülke. Hemen içinizdeki cehaleti kusuyorsunuz her fırsatta. Dogurluk ve yanlışlık milli kimlikle ilgili değil. Ermeni olmayı bir anda doğuştan bir hata gibi gösteriyorsunuz ve bunu yaptığınızın farkında bile değilsiniz. O yüzden kızmıyorum sadece tepki gösteriyorum.
  • hayatını sevdiği işe adamış bir adam daha...güzel derleme.

• Abi son cümle mükemmel olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HzBurun -- 22 Ekim 2018; 9:58:8 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Dünya yaşayan gözünü kaybetti. Böyle bir insan bir daha dünyaya gelmez.

• Hakkında biraz bilgi edindikten sonra keşke bütün ermeniler böyle olsa dediğim vatansever vatanperver harika insan toprağı bol olsun.

• Ara Güler gibi insanlar "ulusal hazine" sayılır. Huzur içinde yatsın.

• Ara Güler neymiş arkadaş. Kör öldü badem gözlü oldu. Adam ısrarla ben fotoğraf sanatçısı değilim foto muhabirim dedi durdu. Ama bizimkiler büyük usta diye tutturdu. düşünün ki 1900 lerin ilk yarısında doğmuşsunuz. Durumu iyi bir ailenin evladısınız. Babanız tanınmış insanlarla arkadaş. Ve siz o dönem Leica alabilecek paraya sahipsiniz. Henüz Boğaz köprüsü yok. Gidip yenikapıda kayıkçıları çekiyorsunuz. Çevreniz vasıtasıyla picasso ve dali ile tanışıp fotoğraf çekebilme imkanınız var.

• İçinde harika tencere ve bıçaklı bir gurme mutfağınız varsa, bu sizi bir şef yapar mı? İyi ahşap işleme aletleri size bir dolap üreticisi yapar mı? Tabii ki değil. Kameralarla aynıdır, harika bir fotoğraf makinesi mükemmel fotoğraflar çekmez, bunu kullanan yetenekli bir fotoğrafçıya ihtiyaç duyar.

Başlangıçta harika fotoğraflar çekecek beceriye sahip değilsiniz. Yeni başlayanlar, fotoğrafçılığı karmaşık buluyor ve ilk başta. Fotoğraf makinesini sadece bir şeye işaret etmek ve bir düğmeye basmaktan daha iyi bir fotoğraf çekmek için çok daha fazlası var. Ciddi olursanız ve gerçekten işe yarıyorsanız, gerçekten iyi fotoğraflar çekmek için birkaç yıl alacaksınız.

5-10 yaşındaki DSLR'leri okuduğunuz şeylerin aksine, mükemmel bir şekilde yeteneklidir ve küçük bir alışverişle 200 - 300 $ arasında alınabilir. Evet, yeni kameraların yeteneklerinden yoksundurlar ve bazı sınırlamaları vardır, ancak deneyimsizseniz, farkı anlamayacaksınız. Ve hayır, vitesin önemi yok demiyorum! Onu nasıl kullanacağımı bilmeden dişli kalıyorum önemli değil.

Ucuz bir kamera kullanmak, fotoğrafçılık konusunda gerçekten ciddi olup olmadığınızı görme şansı verir. Sadece sıradan bir fotoğrafçı olduğunu görürseniz, asla ciddi olmayacaksa eski bir kamera size iyi hizmet edecektir. Ciddi olursanız ve yükseltmek istiyorsanız, kameralar hakkında çok şey öğretir ve akıllıca satın alabilirsiniz. Bir mağaza sorumlusunun merhametinde ya da İnternet'teki bazı yabancıların fikirlerinde değilsiniz.UC browser SHAREit MX player

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi joshbarnes -- 22 Ekim 2018; 22:11:53 >

• Sen çok kral bir adam mısın da lan ermenılerı ayıklamaya başladın? Umarım bütün türkler de senin gibi değildir. Dallamaya bak. Sanki kötülük hangi milli kimlikle doğmakla ilgili gibi saçmalıyorsunuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ilkercom kullanıcısına yanıt
    O ölmeden önce de "badem gözlü" idi..Ama anlaşılan siz yaşarken de körsünüz, korkarım bu kafayla, öyle de kalacaksınız.

• Fotoğraf çekmek isteyen insan fotoğraf makinesi yoksa bile icat eder. Gerekirse kibrit kutusuyla bile fotoğraf çeker, elindeki makine leica olmuş,başka şey olmuş hiç önemli değil. Adam gönül vermiş ve benim sizin dedelerinizin yap(a)madığını yapmış. Takdiri hak ediyor sonuna kadar...
  • Böyle Ermeni'ye can kurban.. Mekanı cennet olsun..

• ilkercom kullanıcısına yanıt
    Sen bayaa bir kör cahilmişsin..

• quote:

Orijinalden alıntı: ilkercom

Ara Güler neymiş arkadaş. Kör öldü badem gözlü oldu. Adam ısrarla ben fotoğraf sanatçısı değilim foto muhabirim dedi durdu. Ama bizimkiler büyük usta diye tutturdu. düşünün ki 1900 lerin ilk yarısında doğmuşsunuz. Durumu iyi bir ailenin evladısınız. Babanız tanınmış insanlarla arkadaş. Ve siz o dönem Leica alabilecek paraya sahipsiniz. Henüz Boğaz köprüsü yok. Gidip yenikapıda kayıkçıları çekiyorsunuz. Çevreniz vasıtasıyla picasso ve dali ile tanışıp fotoğraf çekebilme imkanınız var.
    Fotoğraf sanatçısı da nedir lo.

• quote:

Orijinalden alıntı: ilkercom

Ara Güler neymiş arkadaş. Kör öldü badem gözlü oldu. Adam ısrarla ben fotoğraf sanatçısı değilim foto muhabirim dedi durdu. Ama bizimkiler büyük usta diye tutturdu. düşünün ki 1900 lerin ilk yarısında doğmuşsunuz. Durumu iyi bir ailenin evladısınız. Babanız tanınmış insanlarla arkadaş. Ve siz o dönem Leica alabilecek paraya sahipsiniz. Henüz Boğaz köprüsü yok. Gidip yenikapıda kayıkçıları çekiyorsunuz. Çevreniz vasıtasıyla picasso ve dali ile tanışıp fotoğraf çekebilme imkanınız var.
    Bayağı iğrenç ve beceriksiz diyorsun yani. Aynı mantıkla Ansel Adams, Robert Capa, Bresson da aynı derecede gereksiz adamlar çünkü hepsinin bir şekilde iyi makinelere ulaşacak parası ve çevresi vardı.
  • fthkn F kullanıcısına yanıt
    Sana senin üslubunla cevap vermeyeceğim. Tüm Türkler keşke Atatürk gibi olsun dediğimde Atatürke hakaret mi etmiş oluyorum yahut Türklere? Okuduğunu anlayınca tekrardan yazarsın gerçi pek umudum yok yahut okuduğunu anlaman koca bir asır sürebilir ama hemen üzülme senin gibi vakalarda çok sık karşılaştığımız bir komplikasyon bunlar. Ama tabi siz de haklısınız okumadan düşünmeden bilgi ve fikir sahibi olmadan analiz yapmak zor yapılıncada işte sizin yaptığınız gibi zırvalıyor insan. Üzülüyorum annenize, babanıza ve çevrenize şu pespaye halinize katlanmak oldukça güç olmalı kim bilir ne çekti o insanlar Allah yardımcıları olsun.

• Hadi lan yürü tamam okumadım bile yazdığını. Senin gibi sığ sıradan adam dolu ülke. Hemen içinizdeki cehaleti kusuyorsunuz her fırsatta. Dogurluk ve yanlışlık milli kimlikle ilgili değil. Ermeni olmayı bir anda doğuştan bir hata gibi gösteriyorsunuz ve bunu yaptığınızın farkında bile değilsiniz. O yüzden kızmıyorum sadece tepki gösteriyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • fthkn F kullanıcısına yanıt
    http://www.agos.com.tr/tr/yazi/10801/ara-guler-olecegini-ne-bilelim-ulan?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook Lütfen şu yazıyı okuyunuz anlamadığınız yer olursa sizden daha zeki birine sorun çok zorlanmazsınız o kişiyi bulmakta ona eminim. Sizinle uğraşamayacağım benim ligimin çok altındasınız sizinle yeteri kadar muhattap oldum vaktimi daha fazla boşa harcamayın lütfen çünkü artık cevap vermeyeceğim.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.