Şimdi Ara

Apple ve ‘Planlı Eskitme'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
0
Favori
2.539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Teknolojinin gizli gerçeği: ‘Planlı Eskitme'

Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan akıllı telefonlarının ömrünün kısalığı şikayet konusu. Her yeni çıkan ürünle birlikte önceki ürünleri kullanmak biraz daha zorlaşıyor. Peki bunun nedeni ne? 'Planlı Eskitme' gerçek mi?

Akıllı telefon teknolojisi giderek gelişiyor. Ancak bir sorun hiçbir zaman ortadan kalkmıyor. Akıllı telefon kullanacıları telefon modelleri eskidikçe telefonlarının yavaşladığından, bozulduğundan şikayetçi. Üstelik modelleri eskiyen telefonlara güncellemelerin kesilmesi, kesilmese dahi gelen güncellemelerin telefonu fazlasıyla ağırlaştırması süregelen bir sorun.

Peki bu sorunun nedeni ne? Planlı eskitme teorisi ne kadar doğru?

Cep telefonları hayatımıza büyük bir kolaylık sağladı. Daha sonraları çıkan akıllı telefonlarla ise ilerleyen teknolojiyle neredeyse her işimizi cep telefonlarından yapabilecek halde geldik. İlk çıkan akıllı telefonlarla yeni telefonlar arasında ise büyük bir fark var. Ancak teknolojinin ilerlemesiyle birlikte teknolojik ürünlerin ömrü uzamadı aksine daha da kısaldı.
    Kullanıcıların bir kısmı gelen güncellemelerle yavaşlayan veya arızalanan telefonları yüzünden yeni telefon alma ihtiyacı duyuyor. Bu noktada ise ‘planlı eskitme’ teorisi devreye giriyor.

PLANLI ESKİTME NEDİR?

Planlı eskitme teknolojik ürünün bir süre sonra ‘kasıtlı’olarak bozulması, güncellemelerin kesilmesi ile kullanılamaz hale gelmesi ve kullanıcının yeni bir ürün almaya itilmesi durumudur. Yani aslında ürünleri kullanabileceğimizden çok daha az kullanıyoruz. Bu teoriye göre ürünlerin gizli bir ömrü oluyor ve bu süreden sonra kullanılamaz hale geliyor.

Ürünün periyodik olarak biraz daha geliştirilmiş versiyonunun piyasaya sürülerek önceki sürümlerin niteliksizleştirilmesi de diyebileceğimiz Planlı Eskitme, “Neden telefonlarımız / bilgisayarlarımız bir süre sonra yavaşlıyor? Neden güncellemelerimiz kesiliyor?” sorularının cevabı olarak gözüküyor.

KAYNAK:http://www.sozcu.com.tr/2016/teknoloji/teknolojinin-gizli-gercegi-planli-eskitme-1452539/

Samsung ve 'Planlı Eskitme' :https://forum.donanimhaber.com/m_121184306/tm.htm

• Bu kesinlikle doğru. Ne kadar iPhone kullandıysam her güncellemede istisnasız yavaşlama vs sorunlar oldu. iPhone 7 aldım, cihazın basına birşey gelmezse asla güncellemeyi düşünmüyorum, kutudan ciktigi gibi kullanacağım. Uygulamalari da güncellemeyi bıraktım açıkcası.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hiçbir firma hayır kurumu değil elbet böyle şeyler olacak yoksa nasıl döndürecekler ekonomiyi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kesinlikle yalan

Mesleğim gereği elimin altında hala krallar gibi çalışan 3GS'ler var.

Telefon olarak genellemezsek; evde 1989 yılında satın alınmış 37 ekran tüplü televizyon var. krallar gibi çalışıyor.
    bilmem bilir misiniz? Nordmende marka pikap'ım var, krallar gib çalışıyor
    Eşte dostta akrabada iPad 1, iPad 2 falan var, krallar gibi çalışıyor.

elektronik cihaz kullanmayı bilmeyenler düşünsün

Playstation 1'imde Crash Bandicoot oynayayım ben

görüşürüz
  • defected kullanıcısına yanıt
    İyi de WhatsApp destekliyor mu? Çünkü bir süre sonra uygulama güncelleme olmadan çalışmıyor. Güncellemek için işletim sistemini güncellemen gerekiyor ki 3Gs'in güncellemesi 5 sürümü ile kesildi ve Whatsapp bildiğim kadarıyla 6 ve üzeri iOS sürümlerini destekliyor şu an.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kesinlikle var olan bir gerçek. Bu yazıyı "doho koç sono goncollomo olooorrr" diyenlerin suratına çarpacaksın! Kutudan çıkan yazılım iOS 7'yi özlüyorum. Cihazımda sorun olmasaydı asla geçmeyecektim yeni sürüme (servis değişim cihazı yeni sürümlü geldi). iOS 6 severler ve kullananlara selam olsun 🙋🏻

• Bilinen bişey ve herkes yakınıyor bundan ama yapıcak bişey yok. Eski ios'a geri dönüş için imzaların kapanması filan hep Apple'ın oyunları bunlar.)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

İyi de WhatsApp destekliyor mu? Çünkü bir süre sonra uygulama güncelleme olmadan çalışmıyor. Güncellemek için işletim sistemini güncellemen gerekiyor ki 3Gs'in güncellemesi 5 sürümü ile kesildi ve Whatsapp bildiğim kadarıyla 6 ve üzeri iOS sürümlerini destekliyor şu an.

Arkadas zaten cok sınırli yaklasmis meseleye. Calisiyor mu, calisiyor. Benim icin yeterli diyor yani. Ona bakilirsa benim evimde de cocuklugumdan kalma uzaktan kumandali arabam var ve halen piloni taktin mi canavar gibi calisir. 20 yil falan olmustur alinali.

Onemli olan calismasi degil. Onu 3310 da yapıyor onemli olan gunumuz gereksinimlerini karsilayabilecrk donanima sahip cihazlarin, sebep yokken desteklerinin kesilmesi veya gizli arizalarin meydana gelerek tabiri caizse cop olmasi. Bu samsungta da var appleda da. Zira zaten guclu olan ce her haliyle yeten bir modelin yenisini yaptiginizda kimse almaz. Onlara aldirabilmek icin boyle yavaslatma ,eskitme gibi taktikler yapiliyor.

• elektronik ya da mekanik, bugune kadar aldiginiz hangi alet ilk gunku randıman'i veriyor allah askina. bence 2013 yilinda uretilmis olan ip 5s icin tam 3 sene sonra gelen ios 10 guncellemesi hic ama hic sikintili degil. telefonda istedigim herseyi yapiyorum. ios 7 sini de biliyorum 8 ini de 9 unu da. bence 5s eskimiyor 👌

• Yine apartılı bir grup eylem yapmaya başlamış. Planlı eskitme diye bir şey tabiki var ama elinizi bir vicdanınıza koyun en uzun süre yazılımsal olarak eskitilmeden kullanılan cihazlar iphonelar. Samsunglara bakın zaten toplamda 2 güncelleme alıyo onunda aldığınız yıl adam akıllı kullanabiliyosunuz 2. güncellemede sapıtıyo cihazlar kitleniyo iyice yavaşlıyo tuhaf tuhaf anlamsız sorunlar çıkartıyo. İphonelarda 3. yılda dahil olmak üzere 3 güncelleme alıp hızlıca sorunsuz kullanabiliyosunuz 4. güncellemede iyice hantallaşıyo. Bunu 8 yıldır iphone kullanarak test edip onayladım. Yeni yetmeler gibi 6s i bile güncellemelere direnek ios 9 da bırakmaya çabalayanlara kulak asmayınız.

• cedric... C kullanıcısına yanıt
    Hocam bu "güncelleme almıyor" dediğiniz Samsung cihazlar nasıl çalışıyor da "güncelleme almadığı için" yavaş kalıyor? Güncelleme alan iPhone'ları da görüyoruz. Bildiğiniz kasım kasım kasılıyor. Güncelleme almasanız da androidde aramanızı yapabilir, mesajlarınızı gönderebilirsiniz. Alo diyor mu, diyor. İnternete giriyor mu, giriyor. Daha ne? Herkesin ağzında bir "android için güncelleme yok" lafı dolanıyor. Adamlar güncelleme almadan da işlerini görüyor. Biz güncelleme alıyoruz da ne oluyor? Cihazlarımız yavaşlıyor, eskiyor.

Bir iPhone kullanıcısı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skydiver132 -- 18 Ekim 2016; 19:41:25 >
  • skydiver132 kullanıcısına yanıt
    Güncelleme almıyo demedim aldıkları 2. güncellemede sorun çıkarmaya başlıyo dedim. Alo diyip mesaj atamıyosun işte bi arama geliyo telefon kitleniyo cevaplıyamıyosun bile. En basit örneği note 5 de son güncelleme ile hızlı şarj özelliği çalışmaz oldu aylardır bu böyle düzeltmedilerde ve daha nice sorunlar baş gösterdi şimdi uzatmaya gerek yok. Yavaşlıyo dediğin iphonda 3 yıl kullandıktan sonra yavaşlıyo kaldıki zaten 4. yıla telefonun modasıda geçiyo bataryasıda ölüyo. Şuan ios 10 ile 5s bile gayet hızlı stabil çalışırken daha ne istiyosunuz anlamadım.

• cedric... C kullanıcısına yanıt
    Hayır, benim tepkim, güncellemeyi iyi bir şeymiş gibi savunmak. Dürüst olmak gerekirse, şu anda iOS 9 kullanmama rağmen eski iOS sürümlerini özellikle de 7'yi kullanmak isterdim. Anısı var. Bir 7 etmese de 9 da fena değil, bariz performans düşmesi var. Fps atlamalarını görüyor olmanız gerek. iOS 10 ile animasyonlar hızlandı, ben de beğendim iOS 10'u, ama performans olarak 9 daha randımanlı çalışıyor. Siz dahil herkesin android tarafının güncelleme almamasını bir sorunmuş gibi yansıtmanızı doğru bulmuyorum. Sadece bunu demek istedim.

• Aynen benim 6s plus iOS 9.3.4 telefon daha yüklemeden tribe girdi Apple Store açılmıyor %5 kala şarj kapanıyor gerçekten şaşırtmaya başladı bu

• Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    3gs in son sürümü 6.1.6 yedek telefon olarak kullanıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: skydiver132

Hayır, benim tepkim, güncellemeyi iyi bir şeymiş gibi savunmak. Dürüst olmak gerekirse, şu anda iOS 9 kullanmama rağmen eski iOS sürümlerini özellikle de 7'yi kullanmak isterdim. Anısı var. Bir 7 etmese de 9 da fena değil, bariz performans düşmesi var. Fps atlamalarını görüyor olmanız gerek. iOS 10 ile animasyonlar hızlandı, ben de beğendim iOS 10'u, ama performans olarak 9 daha randımanlı çalışıyor. Siz dahil herkesin android tarafının güncelleme almamasını bir sorunmuş gibi yansıtmanızı doğru bulmuyorum. Sadece bunu demek istedim.

Güncelleme tabi ki iyi bir şey. Güvenlik açıklarının giderilmesi, hataların düzeltilmesi anlamına geliyor.

• bi bitmediniz gitti.sen planli eskitme diye konuyu android tarafina acman lazim asil.4-5 senelik android tel kullandin mi hic ? kullanmassin cunku rehbere girerken bile kasiyor.iphone 5 kullaniyorum hala stabil.planli eskimedi gitti maalesef ....

• Başlık biraz manidar olmuş bence. Güncelleme alıp eskimeyen bir cihaz biliyor musunuz? 16GB i7 li bilgisayarım windows 10 dan sonra daha kararlı ama daha yavaş.

Basit bir örnek verecek olursak 2011 de çıkan iPhone 4 desteği bu yıl bitti

2012 model Note 3 ler ne alemde? S3?

Apple hiç bir zaman donanımı göze sokmadı ama dev ve hatta eşsiz bir yazılım şirketi olduğunu kabul etmek gerekir.

Yaklaşık 3 milyar cihaza aynı anda güncelleme verebilmek bile büyük bir başarı.

Windows 10 bile daha şimdiden 20 ye yakın güncelleme aldı. Günlük kullanımdan daha iyi bir test yöntemi yoktur. Kullanıcı üstüne düşeni yapıp geribildirim yaptığı sürece bu güncelleme olayı her yazılım kullanan cihaz için sonsuza dek sürecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: what_tha

Bu kesinlikle doğru. Ne kadar iPhone kullandıysam her güncellemede istisnasız yavaşlama vs sorunlar oldu. iPhone 7 aldım, cihazın basına birşey gelmezse asla güncellemeyi düşünmüyorum, kutudan ciktigi gibi kullanacağım. Uygulamalari da güncellemeyi bıraktım açıkcası.

yanlis dusunuosun yanlis yorumluyorsun.ana guncellemelerde evet problemler oluyor ancak sonra ara guncellemelerle sorun duzeltiliyor.bende iphone 7 olacak dibine kadar guncellerim.insanlari yanlis yonlendiriyorsunuz.

• güncelleme kullanılan cihazlara (+) özelikler eklemek için yapılır. iphone ve ios da bu özelliği nedeni ile tercih edilen bir işletim sistemidir. zaten yapılan güncellemeler de cihazın yapısı desteklemiyor ise verilmiyor. sonuç da apple ın politikası her zaman en yeni sürümü kullanan kaliteli( göreceli olarak değişir) cihazlar sunmak. elimde ki cihazı desteklediği sürece en yeni işletim sürümü ile verimli kullanmak tercihimdir.
    bu tür "cihazları güncelleyerek eskitme" senaryoları ancak ben bir elektronik alet alayım bunu da tepe tepe ilk hali ile kullanayım mantığında olan kişiler için anlamlı olabilir. ki bu da imkansıza yakın bir durumdur. bahsedilen artık bir cep bilgisayarı olmuş olan bir telefon.. günceleme ve cihazıma yeni özellikler eklenmesi bir müşteri olarak beni mutlu eder.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.