Şimdi Ara

Apple M1 Mac [ANA KONU] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8.920
Cevap
235
Favori
394.433
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    İşim ofis programları ve mail üzerine kurulu ilerliyor. Grafik işleri yapmamaktayım ancak ileride hobi olarak grafik ve ağırlıklı olarak müzikle ilgili şeylerle uğraşacağım.

Çok düşündüm ve araştırdım, beklemenin pek mantıklı olmadığına karar verdim. Bir aksilik olmazsa Pazartesi günü alacağım umarım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: NomadCRY

İşim ofis programları ve mail üzerine kurulu ilerliyor. Grafik işleri yapmamaktayım ancak ileride hobi olarak grafik ve ağırlıklı olarak müzikle ilgili şeylerle uğraşacağım.

Çok düşündüm ve araştırdım, beklemenin pek mantıklı olmadığına karar verdim. Bir aksilik olmazsa Pazartesi günü alacağım umarım.
    O zaman hayırlı olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ne zaman arm tabanlı sunucu kullanmaya başlarız, o zaman arm tabanlı mac'e geçilir. zamanı değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: tutku.

ne zaman arm tabanlı sunucu kullanmaya başlarız, o zaman arm tabanlı mac'e geçilir. zamanı değil
    Neden, sizin laptopu sunucu olarak kullanmak gibi bir amacınız mı var? Eğer profesyonel amaçlı değilse gayet alınabilir olacağını düşünüyorum.
  • LazerBülbül kullanıcısına yanıt
    aceleye gerek yok, app storedaki uygulamalar yeni sdk lar ile derlenip arm işlemcili bilgisayarlarda da çalışacaktır ama profesyonel uygulamalarda sayısız framework, recipe, katı kurallı makefile lar ve sayısız bağımlılıklar var. olmaz yani olsa ipad ve android tabletlerde autocad çalışır, 3dsmax ve cinema 4d modellerdiniz

bilgisayardan beklentisi app store ve safari olanlar için alınabilir
  • quote:

aceleye gerek yok, app storedaki uygulamalar yeni sdk lar ile derlenip arm işlemcili bilgisayarlarda da çalışacaktır ama profesyonel uygulamalarda sayısız framework, recipe, katı kurallı makefile lar ve sayısız bağımlılıklar var. olmaz yani olsa ipad ve android tabletlerde autocad çalışır, 3dsmax ve cinema 4d modellerdiniz

bilgisayardan beklentisi app store ve safari olanlar için alınabilir
    Acele değil ki, ihtiyaç varsa alınır. ARM işlemcisi olması da her şeyi engellemeyecek, durumu romantize etmeye gerek yok. Şuanda iPad birçok üretken yazılım için kullanılıyor, ha belirttiğim gibi ise zaten geçiş süreci bitmeden alınması mantıksız olur. Ama onun dışında gayet makul bir cihaz olacak sızan özelliklere göre.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LazerBülbül

Acele değil ki, ihtiyaç varsa alınır. ARM işlemcisi olması da her şeyi engellemeyecek, durumu romantize etmeye gerek yok. Şuanda iPad birçok üretken yazılım için kullanılıyor, ha belirttiğim gibi ise zaten geçiş süreci bitmeden alınması mantıksız olur. Ama onun dışında gayet makul bir cihaz olacak sızan özelliklere göre.

Alıntıları Göster
    Eğer ipad ile karşılaştırıyorsanız mükemmel bir alternatif olur bu konuda haklısınız. Bilgisayarı kullanım amacına göre değişecek bir konu ihtiyaç varsa ben yine intel işlemcili mac tercih ederim.

• quote:

Eğer ipad ile karşılaştırıyorsanız mükemmel bir alternatif olur bu konuda haklısınız. Bilgisayarı kullanım amacına göre değişecek bir konu ihtiyaç varsa ben yine intel işlemcili mac tercih ederim.

Alıntıları Göster
    Hocam giriş seviyesi birçok laptoptan daha güçlü bir cihaz iPad Pro, örneğin 4K video render sürelerinde daha iyi sonuç veriyorlar ya da cihazın açılış-kapanış sürelerini, veya pili ele alabiliriz. Ekranı zaten hem dpi hem de nit seviyesi olarak tartışmaya gerek yok. Tabii fiyatları daha pahalı ama o da form faktörün getirdiği bir dezavantaj. Fakat yine de işletim sistemi olarak bir bilgisayar kullanımı sunamıyorlar. Bu ikisinin arasında bir cihaz arayanlar için çok güzel bir tercih olacak ARM Macbook. Fiyatı da iPad Pro'dan (12.9") ucuz olursa tadından yenmez.

Dediğinizi mantıklı buluyorum, bahsettiğiniz amaçlar için kullanacaksanız Intel tercih etmeniz yerinde olur.

• Bugün bir Apple lansmanı olacağı şeklinde söylentiler var, Apple Watch Series 5'in online satışının bugün kaldırılması bu tezi destekliyor. iPhone ve Apple Watch tanıtılması bekleniyor. Event olur mu, olursa Macbook'lar tanılır mı göreceğiz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bugün Twitter #AppleEvent hashtag'i için yeni emoji ekledi. Sembol 28 Eylül'e kadar görünebilir olacak. Bu aralıkta bir event olacağı böylelikle kesinleşmiş oldu.
    Ben halen görebiliyorum satın al kısmından alım yapılabilir ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eyoruk

Ben halen görebiliyorum satın al kısmından alım yapılabilir ?
    Büyük ihtimalle Türkiye için geçerli değildir durum, ben buraya yazdığım haberleri Reddit/MacRumors/9to5Mac'den alıp çeviriyorum.

Edit: Apple.com'dan kontrol ettiğimde alınmıyor yani bilgi doğru, büyük ihtimalle Türkiye'de kapatılmamış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LazerBülbül -- 8 Eylül 2020; 19:38:7 >
  • Apple tarafından etkinlik tarihi verildi: 15 Eylül

Türkiye saatiyle 20.00'da gerçekleşecek.

Apple M1 Mac [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LazerBülbül -- 8 Eylül 2020; 19:42:49 >
  • Yeni etkinlikte iPhone'ların tanıtılmayacağı sadece Apple Watch ve iPad'lerin tanıtılacağı yönünde bir söylenti mevcut. Eğer doğruysa bu etkinlikte ARM tabanlı bir Mac görebiliriz.
    Hocam bu işleri çok bilmediğimden soruyorum, etkinlikte tanıtıldıktan sonra direkt satışa çıkıyor mu? Yani elimize ne zaman geçer? Şu an mac alma arefesindeyim ve beklesem mi yoksa halihazırda satışta olan intel-based modelleri alıp birkaç yıl sonra armler oturunca mı onlara geçsem kararsızım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: byenx

Hocam bu işleri çok bilmediğimden soruyorum, etkinlikte tanıtıldıktan sonra direkt satışa çıkıyor mu? Yani elimize ne zaman geçer? Şu an mac alma arefesindeyim ve beklesem mi yoksa halihazırda satışta olan intel-based modelleri alıp birkaç yıl sonra armler oturunca mı onlara geçsem kararsızım.
    Hocam bu karar tamamen size bağlı, artılarıyla ve eksileriyle değerlendirip kararınızı verin derim. Eğer aceleniz yoksa benim gibi bekleyebilirsiniz.

Tanıtım ve satış kısmına gelince, öncelikle bu eventte Mac'lerin tanıtılacağını bile bilmiyoruz, Watch ve iPad'e kesin gözüyle bakılıyor ama Macbook görmeme ihtimalimiz var. Yine de önümüzdeki bir-iki aylık süreçte tanıtılması çok muhtemel.

Daha önceki sızıntıları genelde doğru olan şahısların söylediğine göre bu yıl bitmeden piyasada ARM tabanlı Macbook görebiliriz. Tabii bu bilgilerin doğruluğunun kesin olmamasının yanı sıra koronavirüs süreci de hala devam ettiği için Mac'ler planlanandan geçe kalabilir. Zaten tanıtıldığı gün gönderime başlanır mı yoksa bir süreliğine ön-sipariş'e mi açarlar onu bilemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LazerBülbül -- 9 Eylül 2020; 18:22:59 >

• Apple yeni iPad'lerde ve Macbook'larda kullanılacak A14X çipinin üretimini 2020'nin son çeyreğinde başlatacak.

Aylık 5-6 bin işlemci diski (wafer) üretilmesi bekleniyor.

Kaynak
    Yani yakin zamanda satista göremiyoruz ( 1-2 ay icinde) ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: efemelih

Yani yakin zamanda satista göremiyoruz ( 1-2 ay icinde) ?
    En iyi ihtimalle Kasım'da satışa çıkıp Aralık'ta gönderime başlanır ama bu bile düşük bir olasılık hocam.

Açıkçası ben Aralık-Ocak bekliyorum ama yine de belli olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SilenceRaziel

Kendinize sormanız gereken sorular var öncelikle:
    -Windows tarafında iş yapıyor muyum? (Windows 10 Bootcamp artık olmayacak. Sadece VM)
    -Oyun oynar mıyım? (Mac için uyumlu olan oyunların bazıları çalışmayacak. Tek seçenek GeForce Now)

Eğer bunları yapmıyorsanız bekleyebilirsiniz.Şirket bilgisayarı olarak 16"(5500M/i9/64GBRAM) modeline erişimim var. Yukarıda yazdığım şeylerin tamamını yapabiliyorum. Şahsi bilgisayar almak için ARM modellerini bekleyeceğim. Çünkü kalas gibi bilgisayar taşımayı sevmiyorum. 13" Pro modelinde ayrıca kasanın da küçüleceğini söylüyorlar.

Alıntıları Göster
    fazla uzatip uzun uzun yazmaya gerek yok. bu sorularin cevabi olarak alinmaz. sahsen ben almam. cunku sadece ofis islerinde kullanacagim bir bilgisayara o paralari vermeyi tamamen gereksiz gorurum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fortune 4 -- 12 Eylül 2020; 9:48:13 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.