Şimdi Ara

Apple Online Store Türkiye açıldı (Güncel) (13. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.154
Cevap
9
Favori
48.716
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Avrupa Ekonomik Alanı diye birşey var.Türkiye buna dahil değil....Fakat gümrük birliği nedeniyle ülkemize de Euro üzerinden giriyor...Firmaların da bakış açısı biraz böyle...dolar ile alım imkansız değil fakat bunun için Türkiye nin ABD ile ticaret anlaşması yapması lazım...bayağı bi geniş çaplısından...ki bu durumda AB sürecinden çıkması gerekebilir...ABD nin Meksika ve Kanada ile antlaşması var...Arap ülkeleri ve sanırsam İsrail ile de var...Muhtemelen bazı tarihi nedenlerden Güney Afrika Cum. ile de vardır...

Ürünün Çin de üretilmesi birşey değiştirmez...Bu ürün sonuçta ABD li bir firmanın ister size dolarla isterse Avroyla satar..."gelişmekte olan bir pazar yardım edelim" diyip ucuza da verebilirler...

Siyasi nedenleri de var...ona girmiyim...

Özetle; Avroya alışın :D
  • Arkadaşlar hayirlisi olsun ni hayet apple ürünleri internetten alabilecek kapiniza kadar gelicek ama parasi olana cocuğuna ayakkabi almayip yada araba almak isteyipte biraz daha otobüsle eve gideyim ama şu iphonu alayim deyişine iş yerinde gıcık oldugu patronununa bi kaç ay daha dayanmasina neden olucak bu durum. Şimdi bu telefona peşin o kadar para veremeyen yada vermek istemeyen insanlar gidip bankalara kredi karti isticek sirf o telefonu almak için sonra bi sorun olucak ödeme gecikicek ve sorunlar büyücek. Yazik arkadaslar yapmayin yenilmeyin zaaflariniza.inanin ulaşılan her hedef değerini yitirir bu yüzden iphone aldiğinizda uzunca zaman kullanin ve mümkünse iphone alirken es'lerden uzak durun hic bir ozelligi alinicak kadr iyi deil umarim iphone 6 radikal gelir kalin saglicakla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Euro kuru yüksek malesef ki, yine de iPhone6'nin cok daha avantajli gelecegine inaniyorum.

Ben sahsen mevcut fiyatlardan memnunum, 100-200 TL gibi daha ucuz fiyatlar olsa bile ondan da ziyade esas guzellik artik Apple'ın kendisiyle direkt muhattabiz. Eskisi gibi ne idugu belirsiz servis ve garanti kosullari ile ugrasmayacagiz. Gercek avantaj budur, adamlar 14 gun icinde kosulsuz para iadesi garantisi veriyor daha nolsun :) 2 yıl TR Apple garantisi de cabasi..

• herkes iphone 5s fiyatına 2.500 tl den aşağı olmaz diyordu adamlar 2.065 tl'ye(havale ile) satıyorlar yinede yaranamadılar
  • Şu abd cihazları tr de apple store açılınca servis desteği alamayacak lafını kanıtlara dayandırarak açıklayalım lütfen. Bir kısım olacak derken diğerleri olmayacak diyor. Mantıken olması gerek, çünkü, farzedelim ben abd'de yaşayan biriyim, tr'de iş buldum ve çalışmaya başladım, yaklaşık 1-2 sene de abd'ye dönemeyeceğim. Bu sırada telefonum bozuldu ve uluslararası garanti sözü veren apple, garantim geçmediği halde benim telefonumu tamir etmeyecek mi? Bence saçmalık. Ha şu argüman da mantıksız geliyor, telefonun geniş bant internet farklılıklarından vs dolayı değişim olmuyor, iyi de o beni bağlar neticede ben bu telefonu artık tr'de kullanacağım yasal yollardan telefonumu ülkeye kaydettirmişim vergimi ödemişim ve artık burada kullanacağım. Yarın telefon ile arayacak olan arkadaşlar zaten detaylı olarak yazarlar ama ben nacizane fikrimi söylemek istedim. Umarım yanılmıyodurum, yoksa bir sürü insan garantisi devam etmesine rağmen mağdur olacak.

• Fiyatların kaynağı Apple değil arkadaşlar, bunu kabullenmek gerekiyor. Apple sağda solda sattığı ürünlerini, özellikle Türkiye'de daha pahalıya satalım gibi bir anlayışa sahip değil. Buradaki fiyat sorunu vergilendirme ve TL nin $ karşısındaki konumu.

Amerika'da, elektronik ürünlerden alınan vergiler, eyaletlere göre değişse de ortalama %8 civarında. Ve çoğu eyalette de, eğer bir ürünü online olarak alırsanız, o üründen vergi alınmıyor.

Türkiye'de ise %18 KDV + %25 ÖTV olmak üzere, elektronik bir ürüne %43 vergi ödüyorsunuz. Online da alsanız, mağazadan da alsanız, bu vergiyi sizden alıyorlar. Bu vergiyi hangi ülkeye uygularsanız uygulayın, ertesi gün o ülkede devrim olur. Bu kadar net.

Ayrıca şunu da belirtmek lazım, TL ve $ olayında da, örnek vermek gerekirse, Amerika'da yaşayan ve çalışan bir kişi, en düşük 2000$ para kazanırken, bu paranın 650$ ına bir telefon alırken, yani maaşının %32 ine tekabül ediyor, Türkiye'de 2000TL maaş aldığınızı düşünürseniz, o bir aylık maaşınızın hepsini verseniz bile alamıyorsunuz o telefonu.

Kaldı ki eğer Amerika'da yaşıyorsanız, o telefona 199$ veriyorsunuz, iki sene boyunca tarifede kalmak şartıyla. Tarifenize de ek bir külfet getirilmiyor. Sadece olağan tarifenize devam ediyorsunuz.

Yani özetle, olay, devletin vatandaşına davranma biçiminden kaynaklanıyor. Olay bundan ibaret. Şimdilik yapacak birşey yok, ama zamanla neden olmasın. Elbet bir gün dürüst, vatandaşını düşünen, aklı başında bir hükümet gelecek Türkiye'ye de...
  • teknokaptan kullanıcısına yanıt
    sana katılıyorum apple karşı olsamda 5s gold rengi abd den getirtmiştim duruyor ama bu iş için yakın çevremde dahi kredi kartı çıkarıp iphone alan var inanılmaz akılsızlık bu yarın birgün 1800 e düşçek adam çalışmıyor kredi çekiyor bankalarda suçlu burda kredi kartı ödeme günü gelince oh ANAM OH diye zırvalanıyorlar çocuklarının hakkını bir telefona yatırıyorlar bukadar gerizekalılık görülmemiştir türkiye dışında .:D.
  • Erai kullanıcısına yanıt
    hedef 2050 .:D. haklısın valla türkiyedeki kadar özgürlük hiçbir yerde yok ama başlarım öyle özgürlüğe 2749 tl 64gb amerikada kontratlı ddiğin gibi iphone cihazları 199ş 450tl gibi bir fiyata denk gelirken ve bundan başka hiçbir ücret ödenmezken yani fazlalık ücret alınmazken türkiyede %50 ye yakını vergi 2000tl bir cihaz olsa 1000ttl ye almak yerine 2 katı para ödüyoruz devlet devlet değil kazıklamacı mubarek .:D.
  • Yazıma - veren arkadaşa da, o fiyatlar sana müstehak demek istiyorum. İnşallah çok daha pahalıya alırsın, devlet sadece sana özel %20 ek vergi filan koyar. Ne diyeyim başka bilemedim...
  • 2100 lira 5s koymuslar bence turkiye geneli icin iyi bir fiyat en azindan eskisi gibi 3500 gibi fiyatlardan baslamicak sabit bir fiyat ama tabi 5s 1999 tl 5c 1699 tl olsa iste o zaman iyi olurdu

• zaten 2069tl değilmi.. havale ile.
  • Havale ile alınca fiyat 5s için çok uygun bu günleri gördük sonunda

• Fiyat düşmemiş diye yakınanlar! Bir üst mesaja bakarsanız neden olduğunu anlarsınız.
    Ps4 Amerika da 400 dolar iken Almanya da 350 avroya satılabiliyor ise bunu Apple da yapabilir. O yüzden dolar bizde direk avro oluyor da o yüzden boyle demesin kimse.
    Pahalı işte.
    Ama maalesef bizde bu koyun sürüsü oldukça bu fiyatlara rağmen ot-su gibi satacaktır eminim.

• quote:

Orijinalden alıntı: turbocore35

sana katılıyorum apple karşı olsamda 5s gold rengi abd den getirtmiştim duruyor ama bu iş için yakın çevremde dahi kredi kartı çıkarıp iphone alan var inanılmaz akılsızlık bu yarın birgün 1800 e düşçek adam çalışmıyor kredi çekiyor bankalarda suçlu burda kredi kartı ödeme günü gelince oh ANAM OH diye zırvalanıyorlar çocuklarının hakkını bir telefona yatırıyorlar bukadar gerizekalılık görülmemiştir türkiye dışında .:D.

Çin'de iPhone almak için böbreğini satanlar var.

• yine en iyi fiyat

• aksesuarlar çok pahalıya geliyor.benim için en iyisi yurtdışından getirmek sanırı nede olsa 1 yıl garanti artık geçecek
  • Sorun euronun bu kadar yuksek olmasi. 2 tl olsaydi 1900 e alinabilirdi bence.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Samsung ve Lg den hicmi örnek almiyorsunuz.Onlarinda turkiyede magazasi var,fiyatlari yurtdisi fiyatindanmi satiliyor??sorarim size

• en çok fırsatçı insanların işine gelmeyecektir bu durum. hala iphone 5 vatan bilgisayarda 1999 tl iken bu fiyat garipsenmemeli. hala insanlar ülke dışından 800 dolara aldıkları cihazı 2300 lere vermeye çalışırken bu fiyat yadırganmamalı. açık ve net işte. 2063 lira. temiz. parası olan alır. parası olup cimriliğinden ölecek insanlar yine bir telefon için çok der. parası olmayan insan için değişen birşey yok.

• Bir 32 bir 16 gold kaptım. İbrahim'in facebook daki gönderisi sağolsun.

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.