Şimdi Ara

Apple Music [ANA KONU] ÜCRETSİZ HI-FI KAYIPSIZ SES VE DOLBY ATMOS GELDİ (S.S.S, Video İnceleme) (162. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
3.646
Cevap
85
Favori
128.266
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 160161162163164
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Airpods proyla hi-fi dinleyebilir miyiz hocam? Birçok yavancı kaybak dinleyebilirsiniz diyor ama bir kısmı dinleyemezsiniz diyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • anatolianwarrior kullanıcısına yanıt
    Tüm Bluetooth kulaklıkları buna AirPods ve AirPod Pro MAX dahil Hi Fi Lossless Audio kalitesinde veremiyor.Ama Dolby AMOS için yazılım ile Apple Bluetooth kulaklıklarına uştırmak için güncelleme yapacak ve dinletecek .Bu AirPods güncellemesi IOS 14.6 ile beraber sunulacak.Kablosuz Apple kulakllık katagorisi ne yazıkki Lossless Audio veremiyecek .Kablolu kulaklıklarla Lossless Audio dinlenebilir.Apple ilk kez yazılımsal olarak hazırlanırken donanım olarak hazır olmadan hizmet sunacak.Ama yakın bir zamanda bu eksiği kablolu kulaklıkla kapatıcaktır.
    Apple HomePod ve HomePad mini üzerinden kayıpsız CD format vereceğini bildirdi.Haziran ayında Apple Music Hi Fi başlatması ile kulaklık süprizi yapabilir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi QRocKfire -- 24 Mayıs 2021; 0:23:23 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • QRocKfire kullanıcısına yanıt

Anladım hocam teşekkür ederim.

• Fiio K5 pro DAC/ amp inceleyelim .

Son yıllarda FiiO bu segmenti unutuyor ve içtenlikle hiçbir zaman güçlü bir masaüstü çözümüne sahip olmadılar. Fiio K5 Pro bu durumu yıktılar.İyi performans sergiliyorlar..

Peki, tam olarak ne değiştirildi veya geliştirildi?

FiiO'dan X veya M serisi DAP'larınızı kullanmak istiyorsanız, K5 PRO'nun Hat Girişini (RCA üzerinden) kullanmanız gerekecektir.

3.5mm dengeli blance yerine bir koaksiyel ve optik giriş K5 PRO da bulunuyor.

K5 PRO'nun USB tip-B girişi artık dahili DAC bölümünü kullanıyor

Tabii ki, en büyük değişiklik K5 PRO'nun dahili DAC'ı (K5'te yoktu) ve AKM'nin en yeni AK4493 DAC çipseti barındırıyor.

K5 PRO tam bir masaüstü DAC'dir, bu nedenle PCM ve DSD'nin kodunu çözecektir, hatta sadece dahili DAC bölümünü kullanmak istemeniz durumunda arkasında bir Line-Out vardır.

K5 PRO ayrıca daha düşük bir gürültü (10V K5'e kıyasla 8uV) sunan daha temiz bir kulaklık amplifikonu bölümü kullanır ve daha müzikal OPA 1642 JFET op-amp kullanır.

Techno-fi ailesinden ..

Fiio K5 pro DAC/amp …
    Türkçe uzun kullanım incelemesini …
    Lüfen beğeni yapmayı ihmal etmeyelim ..

https://www.youtube.com/watch?v=xYObgY-ZnIo&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi QRocKfire -- 23 Mayıs 2021; 21:47:21 >

• İlk saygınızı takının …
    Üslübunuza dikkat edin..
    O tür hakaretli yorum KİMSE yapamaz !..
    aklınızı başınıza alın !..

sizin derdinizi çok iyi anlıyorum..

Lütfen en yakın sağlık kurumuna uğrayın Sakinleşin ..
    Sonra bişi olmasın değerli arkadaşım .Hazımsızlık sorununa çağre var ..

Sebeb Altta 😁

Çünkü her teknik bilgi verişiniz de üstelik bana direk yazarak anlatıyorsunuz soruyorsunuz ve cevabını alıp ses seda çıkarmadan görmezden geliyorsunuz 😉

Siz direk diyordunuz ki Hiç bir DAP normal android olamaz.Asla Apple Music yüklenmez …
    Google Play Store kesinlikle olamaz ..
    Asla olamaz diyordunuz .

Cevabı alınca çok bozuldunuz.Çünkü haksızsınız ve tek kelime edecek mealiniz kalmadı 😂

Arkadaşım size anlatıp hayalleriniz söndüren cevabı alınca SUS BUS oldunuz .Sanki o soruyu başkası bana sordu ve cevabı aldı havasındasınız.

Bir şeyi idda ederken bir inceleyin .Ya ben nediyorum acaba yanlışmı bir araştırayım sonra beni cevabıyla bozmasın sinirlerim alt üst olmasın demiyorsunuz kendinize ..😉

Cevabınızı bekliyorum ne diyeceksiniz .Muhteşem engin bileğinizle bi zahmet cevap verin .Sonra sinirlenin değilmi .EVET ..

Üstelik iki saçma bana karşı yorumunuz da bunu hatırlatıyorum

Hiç bir cevap yok😁

Üzülüyorum durumuzu ve Acınızı anlıyorum…
    Zaman her şeyin ilacı , unutursunuz bu Acı veren durumu 😉

Burası Apple Music konusu . Hem boş yere konuyu işgal ediyordunuz .Bari biraz Apple Music bahsetseniz bilgi verseniz çok iyi olur. Kişisel egonuzu başka yerde tatmin edin 😉

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi QRocKfire -- 24 Mayıs 2021; 0:17:19 >

• Hattat. kullanıcısına yanıt

Burda herkes fikrini söylemekte serbest benim yazdığım cümlelerin mantığını sorgulamak size kalmadı, sizin mantığınıza yatmıyor diye yazdıklarım mantıksız hale gelecek değil. Kimsenin kimseyi eleşriri seviyesinin üzerinde laf söylemeye hakkı yok

• DragonFly cobalt mobil DAC incelemesi :

He-Res kaynağımız Apple Music Hi Fi telefonla dışarı çıkacaksınız.Mobil bir DAC ve kablolu kulaklığınız hazır ..

Kocaman bir DAC işinize yaramaz .Küçük ve yer kaplamayan cebinize bir çakmak kadar boyutu ile hissetmiyeceğiniz DragonFly cobalt usb typ- C çıkışıyla tam bir android desteği sağlayan küçücük bir DAC..

Peki iPhone 12 kullanıyorsunuz DragonFly cobalt nasıl bağlıyacağım düşüncesinin basit bir çözümü Apple kamera bağlantı kablosunu ile çözüp kullanabilirsiniz.

Şimdi DragonFly cobalt biraz tanıyalım :

DragonFly cobakt yüksek çözünürlüklü müzik desteğinin 24 bit / 96kHz'de üst sıralarda yer alıyor olmasıdır….
    2.1v kulaklık çıkışı, bit perfect dijital ses kontrolü ve MQA renderer özelliğine sayiptir…

Dizüstü bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza bağlandıktan ve ses çıkış aracı olarak seçildikten sonra, DAC'nin LED'i örnekleme hızını belirtmek için led renkler devreye girecektir.Bu sayede dinlediniz şarkını çözünürlüğün anlayabiliriz

Bekleme kırmızı, 44,1kHz için yeşil, 48kHz için mavi, 88,2 kHz için sarı, MQA'yı çözerken 96kHz mor.

Teknik özellikleri :

Çözünürlük 24 bit/96kHz'e kadar

Çıkış 2.1v telefonunuzun bataryasını en az seviyede kullanır.

MQA işleme bulunur .

DragonTail Bağdaştırıcısı var fakat android için.Apple kamera adaptörüne ihtiyacınız var.

Boyutları 1,2 x 1,9 x 5,7 cm

Tidal MQA Master kalitesini küçücük bir DAC üzerinden kullanılabilir.

Qobuz derin ayrıntılarını rahatça DragonFly cobalt alırsınız ..

Keyifle. Apple Music Hİ Fİ He -Res müzik kalitesini kesintisiz cebinizde mobil olarak taşırken dinleyeceksiniz….

Üç ayrı streaming servisini aynı anda destekleyen DragonFly cobalt mobilde rakipsizdir ..

DragonFly cobalt direk Android telefonla beraberliğini görmüş oluyoruz ..

İphone camera bağlantı kiti ile DragonFly cobalt iPhone bağlanmış hali …

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi QRocKfire -- 24 Mayıs 2021; 1:7:11 >

• anatolianwarrior kullanıcısına yanıt

Hi-Fi için aptx HD yada LDAC kodek gerekiyor airpods proda nede airpods modellerinde yok...

sen hala 2014 yılında kalmışsın... aptx ne diye google ile arama yapmanda fayda var...

• ugah6aiw kullanıcısına yanıt

Bluetooth üzerinde kodekler gün geçtikçe gelişiyor ancak henüz tam manasıyla Hi-Res için hazır olduğu söylenebilir mi? Bence söylenemez. Zaten Aptc HD'yi komple kafadan silmek lazım bence çünkü Hi-Res Audio Wireless sertifikası dahi olmayan orta sınıf bir kodek. Bu Bluetooth kodeklerinde en tepede Sony'nin LDAC'i var ikinci sırada da HWA konsorsiyumunun LDHC'si. Bu iki kodeğin de Hi-Res Audio Wireless sertifikası var. LDAC şuanki haliyle 990Kbps 32/96 aktarım yapabiliyor yanlış hatırlamıyorsam. Bluetooth için oldukça iyi ancak kabloyu ikame edici mi bence henüz değil, daha katedilmesi gereken yollar var. Yanlış da anlaşılmasın, asla karşısında değilim Bluetooth'un aksine taraftarıyımdır ancak gerçeği de söylemek lazım, güncel olarak Sony XZ ve WH-1000Xm3 üzerinde LDAC kullanıyorum. WH serisi gibi düşük bütçeli Hi-Res için giriş-alt orta seviye ürünler için bence idealler şuan. Ancak gidip de 5-10 bin EUR'luk bir kurulumda şuan için bluetooth'un adi bile geçemez bence ancak ileride ne olur bilemem, umarım gelişir.

Gel gelelim kolay kolay kimse binlerce EUR'yu bu cihazlara dökemiyor hele ki Türkiye şartlarında. Kaldı ki bu paralar dökülebilse dahi adam gibi bir kurulum genelde pek mobil olamıyor. Haliyle bizim gibi (en azından kendimi bu şekilde tanımlayabilirim) ses kalitesine önem veren ama ölümüne düşken olmayan daha doğru bir ifadeyle audiophile olmayan, kullandığı ekipman genellikle 500-600 EUR altında olan kullanıcılar için LDAC gibi kodekler nimet. Neden nimet, gayet tatminkar bir kaliteyi kablosuz olarak verebiliyor. Açıkçası kulaklığımı nadiren kabloyla bağlıyorum. Bugün bir harici DAC alacak olsam kesinlikle LDAC desteği de arardım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 24 Mayıs 2021; 3:14:51 >

• Merak edip bakayım dedim, şuncacık şey 300 EUR bandındaymış  Gene burada uyguna satılıyormuş 2000 küsür Liraya bulunabiliyor.

Hocam açıkçası içinde dahili DAC bulunduran veya platforma entegre DAC buulnduran Hi-Res Audio sertifikalı telefonlarda böyle cihazlara çok da ihtiyaç var mı? Siz ne dersiniz, ben telefonun içindeki DAC'in da şu cihazın yapabileceklerini yapabileceğini düşünüyorum, bugün piyasadaki Hi-Res Audio sertifikalı telefonların bir çoğu yanlış bilmiyorsam 24/192Khz olarak sesi işleyebiliyorlar, MQA decode ise yazılımsal bir husus zaten bildiğim kadarıyla. Tabii buradan bütün telefonları kastettiğim de düşünülmemeli, Hi-Res Audio sertifikalı cihazları kastediyorum.

• ugah6aiw kullanıcısına yanıt
    Apple ekosistemi Bluetooth olarak ACC kullanır ve bu protokol ile sesi iletir.
    Buraya kadar anlaştık değilmi …

Gelelim aptx aptxHD ve Idac bağlantı protokollerini Qualcomm işlemciye enteğre olacak yonga modem çipi üretir.Bu konuda dünya devidir .AptX , AptX HD ve Idac Qualcomm özelliğidir ve sadece android mobil donanımlarda vardır.
    Sizce Apple ( iPhone , iPad v.s ) bu özelliği desteklemeden ACC neden kullanıyor?
    Apple A serisi işlemcisi ( A10,A11 diye gider ) ve yonga modem çiphi Qualcomm değildir..
    😊

AptX < AptXHD <LDAC sırası ile kayıpsız sese yaklaşmaya çalışılır.

AptX 16-bit/48 kHz LCPM yakamaya çalışmış ama hüsrana uğramış ve sadece 352 kbits verir .Bu şu anlama gelir Nornal düşük kalite olan 320 kbit bir üstü oluyor yüksek kaliteye yaklaşmıyor kayıp çok…Bu yüzden ApxHD yaratılmıştır.

aptX HD ses iletmr protokolü artık 24-bit/48kHz hedef almıştır Fakat ne yazıki 576 kbps ulaşmıştır.Hala bırakın He-Res i CD kalitesini bile turturamaş bir hüsranla sonuçlanmıştır.Ama hala kayıp fazla.AptX göre çok iyi durumda…

LDAC burda işler değişiyor 24/96 hedeflemiş ve sadece 990 kbps ulaşıyor.Fakat 16/48 kbits göremiyor.LDAC hedefe en yakın Bluetooth protokolü.Bu gün kayıpsız ses 1.300 ile 4800 kbits kadar çıkar .4800 kbits yükselirse CD kalitesine çıkar 16/48 olur.He -Res yani 24/96 ulaşmasıyla başlar 19300 kbits He-Res kavramını yakalar ve kayıpsız olur.Bu protokol ne yazıkki He-Res ses ulaşma şansının olmadığını görüyoruz . LDAC protokolü 990 kbps nerdeyse 1300 kbits çok yakın hale gelmiştir ama kayıplı Bluetooth bağlantı çeşitidir .4800 kbits nezaman ulaşırsa bu protokol ozaman CD kalite 16/48verebilecek hale gelir.LDAC ise Sony firmasının geliştirdiği bir protokol dür.Halen bir CD 16/48 ulaşılamamıştır.Sony lisan ücreti vermeyen donanım ( kulaklık ve kaynak ) kullanamaz …Hala HE-Res 24/96 minimum kaliteye ulaştırmak için LDAC üzerinde çalışılıp yeni bir protokol oluşturulmaya çalışılıyor.

LDAC halen kayıp olduğunu He-Res veremediğini çözememişsiniz Demekki neymiş Bluetooth protokol hala kayıptan kurtulamadığı ve kablolu kulaklıklar seviyesine ulaşamadığını kolayca anladınız

Ayrıca markalara özelleşmiş bir çok protokol var sade adlarını sıralıcam LHDC , LC3 çok bilinmeyen kayıtsıza sese yaklaşma protokolleridir.. Yaygın değil ve geliştirilme sürüyor…

Şimdi gelelim Apple ekosistemine Advanced audio coding kısaltılmış hali ACC dir. 250 kbits le 320 kbits eşdeğer kayıpsız ses vermeyi hedeflemez ACC 250 kbits hedef almıştır.Israrla bu Bluetooth protokolünü yıllardır sayip çıkmakta …

Demekki siz daha AptX , AptX HD ve LDAC Qualcomm yonga setinin desteklediği Bluetooth teknolojisini bir anda Apple A serisi işlemcisine enteğre ettiniz 😁
    Apple ACC Bluetooth bağlantıdan başka bir protokol barındırmıyor.

Uyarı sakın tekno marketlerden AptX , AptX HD ve LDAC alıp Apple kullanmaya kalkmayın ACC ve SBS üstünde bağlantı alamazsınız.Amacınız kablosuz Bluetooth AptX , AptX HD ,LDAC ile ben APPLE kullanır Apple Music Hİ Fİ kayıpsız sesini duyarım sevdasında olmayın .Boş yere fazla para verirsiniz yada android üründe kullanırsınız 😉

Siz 2014 Bırakın da Apple ürünleri bu AptX , AptX HD ve LDAC desteklemediğini biliyor olmalısınız.Qualcomm çipset yongasını Apple (A11 ,A12 vs. ) bağlayan ilk kişisiniz bu sayfada 😁😂

Siz bu yoruma hitaben yazmış oldunuz dogrudan veya dolaylı olarak hiç farketmiyor .😁

Android için değiniz düşürsek bir an ordada durum LDAC en yüksek seviye kayıplıya ulaşılır.Ama ACC ezer geçer kalite olarak😂

Ben hala sizin android için atıfta bulunduğunuz düşmek istemiyorum.Çünkü Apple music HI FI ve android desteğini ( yüksek çözünürlüklü ) bahsedene Apple fanları linç çabası var😂

Sakın o yolu seçip ağzınıza android kelimesi almayın.Unutun 😂

Ben iphone , Mac ,iPad ,Apple TV ile ekosisteme bağlı olsanda elimde android yüksek çözünürlüklü DAP var.Ben burda ilken hiç bir arkadaş ister Apple fanyboy olsun Apple Music Hİ Fİ de android donanımların kayıpsız ses ulaşacağını savunurum ve doğru bir tespitde bulunuyorum.Neyseki He-Res konusunda teknik bilgim olduğu için Apple fanlarını linçinden rahat sıyrılıp sus bus edebiliyorum.😂😉😁

Konumuz ne Apple Music HI Fı ,bu sayfadaki arkadaşlar Apple özel bir müzik Streaming servisi ve yüksek çözünürlüklü kayıpsız olarak android Apple Music Hİ Fi hiç bir özelliğini almadan sadece 320 kbits alacağını söyleyen bir gurubun olduğunu kaçırıyorsunuz 😁 Apple ürün ekosistemine özel diyen arkadaşları üzüyorsunuz.Çünkü abone genişletme derdinde olduğu için Android ekosistemini kullanan kişilere gözünü dikmiştir ve rakiplerinin abone sayısına yaklaşmak için bu yolu tercih etmek zorunda hissetmiştir.Apple donanımları sadece ACC başka Bluetooth desteklemediğinide beyan etmiş oluyorsunuz .Ama 14.6 güncellemesi ile sadece Dolby AMOS ve özelleşmiş ses Bluetooth protokolü alacağını da ayrıca belirtiyorum APPLE kulaklıklar ve ürünler.ASLA AirPods, pro ve pro MAX kayıpsız sesi veremiyecek.( DD AMOS ve özelleştirilmiş ses hariç ) Bunu Apple beyan etmiş oluyor DD AMOS verebilir sadece diyerek.Amdroid cephesi ilerleyen zamanda DD Amos desteği alacak ama nezaman bunu tarih olarak veremem. Apple kararveriyor.Savunacak sözleri kalmayan arkadaşlar hakaret ,poster ,siyaset gibi yöntemler kullanıp ,kendince bişi elde ettiğini sanmasına bile engel oluyorum. 😂😁😉

Her halde sizi tatmin eden teknik açıklamayı mutlu mesut okudunuz 😂

Her zamanki sloğanımı yazayım…

Not : Haziran ayında görüşürüz 😉

https://open.qobuz.com/album/rvovrhuwz6pqb

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi QRocKfire -- 24 Mayıs 2021; 21:5:38 >

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    DragonFly cobalt mobil DAC adıyla mobil DAC kılasmanında MQA decode etme desteğine kadar bulunduran boyutu işe bir USB diski geçmeyen tek üründür.Kullanımı kolay tak çıkar PC driver gerektirmeyen sürekli yazılım desteği bulunduran üründür.

Ses kalitesiyle Abilerini ( iFi )al aşagı eden , derinlik , ses rengi ve sahne genişliği ile sanki bir konser içinde bulunduğunuz hissiyaratarak keyif verir.

Her müzik keyifli almak isteyene bir bedel ödetip karşılığını verir.
    Fiyat olarak Türkiye şartlarını döviz nedeniyle artırıyor.Avrupa’da yaşıyorum.Bir paket sığara 8 euro.Bir aylık toplam sığara paramla eş değer nerdeyse 280 euro sıgara maliyetim var.Kazancıma uygun ve maddi olarak sarsmaz.

DAC piyasası için DragonFly cobalt mobil DAC orta seviyenin alt senkmet fiyatına en üst seviye ses verir.

Piyasada tam kaliteyi sesi bozmadan veren DAC fiyatları 150 dolar ile 3000 doları fiyatla DragonFly cobalt mobil DAC bu kaliteyi 200 doların az biraz üstüne çıkmasıyla hak eden bir donanım..

Şimdi öteki konuya geçelim MQA render desteğine sayip 24/48 dahili sese sayip örnek LG modelleri bulunuyor.İçerik olarak basit dac devresi bulunuyor.

MQA 32bits /323 desteği var.Katmanlı bir sıkıştırma yapısında 16/44 katmanına kadar MQA açar.Bu tam kalite MQA ses kalitesini vermez.MQA decode tam kapsamlı 32bits /323 destekler .MQA render sınırı 16/48 , 24/ 48 aşamaz.Fakı burda başlar.

Şimdi şu yönden bakalım 5 dolarlık DAC ile MQA dinlemek ile 150 dolardan başlayan bir çipset verdigi ses kalitesini sunamıyor.

Android telefonları bu destek kısıtlı var.Apple telefonları ne olacak onlarda varmı? Yok

Ses çözünürlük detay kişisel tercihtir.Size çok iyi gelen bir müzik bana yetersiz gelir.

Siz android MQA DAC aldığınız ses iyi ise Tabiki DAC ihtiyacınız yok..

24/192 tam hissetmek isteyen ayrıntı ve derinliği seven biriyim.Android sonırı olan 24/48 aşmak için Dac tavsiye ederim..DAP da android diyebilirsiniz donanım ve içindeki çift ayrı dac ile ( iyi derece DAP )işler 32/334 kadar sesi direk verir.

Ama siz avantajlısınız sizin Apple Music HI FI alacağınız kablolu bağlantıyla iPhone üzerinden Apple Music Hı FI kıyaslanamaz.Avantajınız çok büyük.
    Güzel bir ses kalitesine sahip kulaklıkla sizin için muhteşem bir sonuç verebilir..DAC kullanmam gerekmi derseniz ..Sizin keyfinize kalmış siz android dahil MQA Dac çip setinizin ezici avantajını sonuna kadar kullanın..Apple Music HI FI için donanımınız uygun.Sonuna kadar tam kayıpsız sesi o telefonla kablolu kulaklıkla alırsınız.( He-Res destekli bir kulaklık almanızı tavsiye ediyorum. )

Beni o ses derinlik ve ayrıntı olarak isteğimi karşılamıyor

TEKRAR diyorum ses kalitesi işitme ile alakalı bana kötü gelem size en tepe sesi gibi algılanır.Buna kimse doğru değildir diyemez.Çünkü o kulak sizin 😊

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi QRocKfire -- 24 Mayıs 2021; 13:10:22 >

Öncelikle detaylı mesajınız ve alakanız için teşekkür ederim hocam.

Öncelikle kesinlikle harici DAC'lerin, open kulaklıkların daha iyi olduğunu düşünüyorum ama Türkiye şartlarında maalesef bunlara erişmek pek kolay değil.

Ben şundan tereddüt ediyorum, tamam 150-200 EUR Türkiye şartlarında iyi para olsa da genele bakarsak aslında pek de bir para değil. Haliyle merak ediyorum, Hi-Res Audio sertifikalı telefonların içindeki dahili veya entegre DAC bu 150-200 EUR'luk harici DAC'lerden daha kaliteli ve performanslı olamaz mı ? Şimdi gidip ucuz bir harici DAC alıp pişman olmak da var, yoksa 400-500 EUR'luk DAC'ler söz konusu olsa hiç tereddüte düşmeyeceğim.

Mesela Sony'nin yeni telefonu Xperia 1 III, cihaz 1200 EUR'dan daha pahallı, Hi-Res Audio sertifikası da var. Elbette bu cihazdan bir DAP performansı beklemem ama giriş seviye 150-200 EUR'luk DAC'lerden daha iyi veya eşdeğer bir performans gösterebilir mi merak ediyorum.

Bu konu haricinde merak ettiğim bir diğer husus da şu, şimdi harici DAC'lerde DAC veriyi telefondan işlenemiş dijital veri olarak çektiği için haliyle USB Type-C portuna bağlanıyor. Cebe mebe atınca Type-C portu hasar görmüyor mu acaba, keşke daha modüler ürünler olsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 24 Mayıs 2021; 13:46:29 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadaşlar selamlar. Biliyorsunuz dün Apple işletim sistemlerinin yeni versiyonları (iOS 14.6, TV OS 14.6, Mac OS 11.4) çıktı. Ancak iPhone'lardaki Apple Music'te görünen o ki bir bug var şu an. Bazı albümlerde Dolby Atmos, Losless ve Apple Digital Master ikonları çıkıyor. Ancak Apple'ın status sayfasına girildiğinde Losless müzik şu an mevcut değil, yakında diyor. Dolby Atmos status sayfası ise halen kapalı. Sadece ADM sayfası açık o da normal bir durum. Zaten Haziran ayı içinde bu güncellemelerin çıkacağını söylemişlerdi. Ayrıca Apple'ın Apple Music sayfasında belirttiği Ayarlar sekmesine yeni gelecek olan sekmeler işletim sisteminde şu an gözükmüyor. Ve Apple Music sayfasında da halen yeni özellikler yakında sizinle / coming soon ibareleri var. MacBook'taki Müzik uygulamasında da hiçbir değişiklik yok.

Görseldeki albümü ise evdeki 3 farklı iCloud hesabına bağlı olan 3 farklı iPhone'a ekledim. Birinde logolar çıkıyor, birinde çıkmıyor, bazen de logolar kaybolup geri geliyor. Sanırım deneme yanılma, ufaktan güncellemelere başlama tarzı bir şeyler yapıyorlar. Ama tam anlamıyla yeni Apple Music devrinin başladığını gösteren bir şey yok.

Not: Yeni Apple Music uygulaması 14.6'dan bağımsız bir şekilde cihazlara güncellenecekti. Sisteme müdahele etmeden yapılan uygulama içi arkaplan güncellemeleri şeklinde. Bazı ufak tefek Apple Music güncellemeleri zaten işletim sistemine güncelleme gelmeden uygulamaya gelmişti bugüne dek. Az çok hatırlıyorsunuzdur. Ufak tefek arayüz güncellemeleri, senkronize şarkı sözü gibi özellikler telefon güncellemesi olmadan gelen özelliklerden birkaçıydı. Yani hi-fi, Dolby vs. olayları 14.6 ile gelecek tarzı bir durum da yoktu. Güncelleme notlarında da gözükmüyor zaten. Bir karışıklık var o kesin de neyse 1-2 haftaya çözülecek bu durumlar en azından.

(Karışıklık olmaması adına şu notu da düşeyim, bu özelliklerin çalışabilmesi için 14.6 kurulu olması şart koşuluyor. Daha alt bir sürümde yeni Apple Music kullanılamayacak. Yukarıda demek istediğim şey, Apple Music uygulaması 14.6 güncellemesinden bağımsız bir şekilde arkaplanda güncellenecek.)

Yukarıdaki not kısmında dediklerimin aksine Haziran'da sırf Apple Music özelliklerini getirmek için 14.6.1 gibi bir güncelleme çıkma ihtimali de var. Ancak şu an böyle bir durum söz konusu değil. Sistem güncellemesi olmadan uygulamanın arkaplanda güncelleneceği biliniyor.

Bilginize.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NomadCRY -- 25 Mayıs 2021; 17:3:58 >

• NomadCRY kullanıcısına yanıt

Hocam ben de bu albumde bile cikmiyor ikonlar. Belli bir yamukluk var yapiyorlar arkaplanda bi seyler.  

bende 14.6 ya yükselttim herseyi (iPhone 12 ve M1 MacBook Pro) ama Music kısmında hiçbirşey yok 😩

• Heimdall.. kullanıcısına yanıt
    E tamam zaten olmaması gerekiyor. Mesajımı tam olarak okumadınız sanırım.

1 2 hafta kismini atlamisim 😂😂😂

• quote:

Orijinalden alıntı: QRocKfire

He-Res müzik neden doğdu sorusunu bir cevap bulalım …

Dünyada her şey teknoloji ile digitalleştikçe
    Müzikte bundan payını almaya başladı .

Dünyanın en iyi kalite sesi Vinil ( plak ) olduğu zamanla anlaşıldı ve standart olarak müzik dünyasının tam tepesine yerleşti.Hiçbir şekilde ses formatı sıkıştırma yapmıyor.Ve seste kayıp olayı % 5 geçmiyor.

Vinil ‘in lambalı DAC /amp ile birleşiminden oluşan o renkli ve derinliği olan muhteşem sesler hemen farkedilip dönülmeye çalışılıyor.

Aslında özeti He-Res müzik DAC/amp digitali anologa çeviren en iyi performansı tutturulmaya çalışılması ..He-Res formatları Orjinal Studio Master kayıtları FLAC ,ALAC v.s. formatlarına dönüştürürken sıkıştırma codec yüzünden ses kalite kaybı %40 civarına ulaşıyor.

Dünyada hiç bir müzik sesi basit bir Vinil kalitesini veremiyor.Şunu unutmamakta yarar var orjinal Vinil den bahsediyorum .

Günümüzde digital müzik streaming servisleri sayesinde her müziğe ulaşıyoruz.Dünyadaki müzik piyasasını CD fotmatını %60 payını düşürdü…

Tek Vinil piyasasına el süremedi çünkü ses ayrıntısı hiç bir zaman o seviye ulaşılamadı.

He-Res müzik servisleri audifile yatırım yapanları kapmaya başladı.He-Res Müzik tutkunları için teknik ve detaya düşkünlüğü
    yüksek boyutlarda olduğu için bu piyasayı boş bırakmayıp DAP player lar ile el atıldı.

Sony biliyorsunuz ki 80s walkman ile popüler oldu.Ve zamanla DAP dönüldü..

Dünyada şuan He-Res streaming servisleri çoğaldıkça pasta küçüldü.Ve bu servisler kişisel tarzlara bürünerek hayatını sürdürüyor.

Qobuz ilk dikkati çeken servis.He-Res haricinde abonelik bölümünü kullanmıyor ve 320 kbits devre dışı bıraktı Sadece He-Res abonelik katmanı olan tek servis ünvanına sayip ve bunu koruyor Ve arşivini sizin kişisel müzik arşiviniz gibi yaşamanıza izin verdi.Öner keşif olmadan prosyonel kişileri kendine çekti ve çizgisini koruyor.

Tidal tarzını daha farklı bir çizgiye çekti.World indie ve bağımsız plak şirketleri ve sanatçılara ev sahipliğine soyundu ve en çok telif hakkı ödeyerek sanatçıları destekleme yoluna gitti.

Dezeer Fransa çıkışlı olan firma arşivini çok fazla yerel sanatçılara yönelttiği için abartı boyutta bir sayıya ulaştı.Şuan 79 Milyon kayıtla en büyük arşive sayip servistir.Dezeer Hi Fi CD Kalite olarak 16 /44 hedef seçti.Bu arada. Dolby AMOS ve 360 tarzını Sony geliştirdi.Ama He-Res 24/192 es geçerek ne yüksek çözürliklü nede 320 kbits düşüşük çözünürlüklü servisler uymayan ara bir tarz oluşturmuş oldu .Bu yüzden Dezeer Hi Fi katmanı ilgi çok çok az.

Gelelim bizim meşhur ve en büyük kullanıcı sayısına sahip Spotify olayına.
    Spotify ısrarla 320 kbits standart olarak belirleyen ve yıllarını bu şekilde harcayan ilk servis olma avantajı ile büyüdü.Yıllardır Spotify Hİ Fİ katmanı açmamayı hedef seçti ve sonunda Spotify Hi Fi kullanıma sunmayı 2021 şubatında lansman ile açıkladı.Spotify kişisel bir tarzı yok tüm müzik kitlesini hedef seçmiştir.

Apple Music
    Ansızın dünyaca ünlü Apple streaming piyasasında bende varım dedi.Önceleri alışılamadı ama Apple ekosisteminde çok fazla yayğınlaştı.Oyun servisi Apple Arcade , Video ( Apple TV + ) ve müzik servisi ( Apple Music ) olarak üç cephede ben varım dedi.Rakiplerini alaycı yaklaşımları yok sayarak birden büyüdü.

2021 Haziran ayında bende He-Res alanında olucam diyerek Hi Fi katmanını sunmaya hazırlanıyor.Apple stratejisi her alanda yaygınlaşmak için fiyat oranını düşük tutmaya çalışıyor.Hi -Fi için ek ücret almadan yayılma plotikası gütmekte.Umuyorum ki Hi Fi ek katmanıyla tüm piyasaya fiyat kırdırıp tüm He-Res servislerini her Muzik severin ulaşmasına yardımcı olacak.Sistem servislerine Android tabanlı cihazlara bile yaymaya başladı.Çünkü mobil piyasanın % 70 android ekosistemi cihazları.Genişlemek için android üzerinde bende varım diyor.Android ekosisteminde şaşkınlık içinde takip ediliyor.

Sabırsızlıkla Apple Music Hİ Fİ bekliyoruz.Ve bu alanda söz sahibi olacağına inanıyorum.Apple hiç bir zaman kullanıcılarına yapamayacağı bir şey için söz vermedi.Apple Music hedefini popüler müzik ( pop ), R&B ,Rap ,elektronik müzik ve bulunduğu lokasyonda yerel içerigi kullanıcısına sunmayı tercihediyor.Ama umuyorum yazılım desteği ile doğrudan sesi kısıtlayıp DAC kullanmamızı sınırlamaz.Bu çok hayal kırıklığı yaratacak bir durum olur..

2021 yılında streaming servislerinin anlamsız ısrarını 320 kbits yönünü tamamen yok edecek bir adım olacak..

Not : Amazon Music HD ve HGR ( DSD streaming servisi ) dahil etmedim ..Çünkü hedef kitlesi USA ve Avrupa …

“Dünyanın en iyi kalite sesi Vinil ( plak ) olduğu zamanla anlaşıldı ve standart olarak müzik dünyasının tam tepesine yerleşti.Hiçbir şekilde ses formatı sıkıştırma yapmıyor.Ve seste kayıp olayı % 5 geçmiyor.”

Verdiğiniz bu bilgi maalesef baştan aşağı yanlış bir bilgi. Sene 2021 oldu, halen bu şehir efsanesine inananlar olmasına hayret ediyorum.

• 
Sayfa: önceki 160161162163164
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.