Şimdi Ara

Apple MacBook ve iMac Fırsatları (Tüm Modeller) [ANA KONU] (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
10 Misafir - 10 Masaüstü
5 sn
25.935
Cevap
898
Favori
1.749.968
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
88 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Delaware eyaletinde sadece tax yok benim bildiğim kadarıyla.

Bir de tax i hava alanlarında geri almak istiyorsanız , turist vizenizin olması ve 1yıl süreyle ülkeye giriş yapmayacağınıza dair taahüt vermeniz gerekiyor. İngiltere için böyle, Amerika için de benzer kurallar vardır diye düşünüyorum.

Ayrıca fatura ismiyle, verginin bir kısmını geri alacak kişinin aynı olmasına gerek yok. Bir de verginin hepsini alamazsınız çünkü işlem ücreti tarzında bir ücret alınıyor.
  • Oregon'da vergi yok,Portland mesela. Ayrıca New Hampshireda yok vergi,Boston'a yakın bir eyalet. Bunun dışında Texas-Loisiana eyaletlerinde de vergi var ama tax refund sistemi de var.hepsini degil ama Louisiana'da %80,Texas'da %60 geri alabiliyorsunuz. Havaalanına gerek yok,sehirde ofisleri var bir sürü,cok basit bir işlem ile nakit ödüyorlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: karti

Onun yerine amazondan al hem daha ucuz hemde 0 tax

Hocam amazondan dahi alsaniz gonderi yapilan yerin sistemi gecerli diye biliyorum,,,bestbuy da vs o sekilde,,,delaware de tax yok,,,

Onun disnda bazen haftasonlari vergisiz alisverise izin veriliyor,,,( tax free weekends),,,ancak takip etmeniz lazim,,,

florida 8% aliyor,,,ortalama 5%sini geri veriyordu en son gittigmde,,,apple store tr de 4000 lira yine de daha uyguna geliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi killerwhitewhale -- 25 Ocak 2014; 14:00:02 >
  • killerwhitewhale kullanıcısına yanıt
    Ben ohio da amazondan aldigim hicbir urune tax odemedim macbook air dahil.

• http://en.m.wikipedia.org/wiki/Amazon_tax

http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=468512

Amazonun vergi eyaletleri,,,

Sanirim yeni eklenmis benim dedigim boyle bir detay var

http://www.forbes.com/sites/robertwood/2013/08/22/amazon-no-longer-tax-free-10-surprising-facts-as-giant-loses-ground/

Her sekilde buradan daha uygun oluyor gibi 1500 + 120 tax 80 i geri alsam,,,4000 liradan dusuk deger mi onu dusunmek lazim,,,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi killerwhitewhale -- 25 Ocak 2014; 14:05:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: karti

Hocam hangi eyalette var bizde ogrenelim. Cok sık gelen giden var. Global blue da ABD nin imzası yok bildigim kadarıyla.

Baton Rouge, Louisiana, bestbuy'dan elektronik ıvır zıvır alırken işe yaradı dediğim gibi hepsini vermiyorlar ama büyük bir kısmını alıyorsunuz. Tax free formunu ayrıca faturaları ibraz etmeniz gerekiyor. Yine adını hatırlamadığım bir mağazadan saat alırken yamuk ingilizceme gülümseyip "tax free dolduralım isterseniz" demişlerdi. Yılı da belirteyim: 2010, Havaalanı da New Orleans'daki...
    Bu arada alışverişleri mağazalardan yaptım internetten değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ebrehe84 -- 25 Ocak 2014; 22:35:58 >
  • Baton Rouge, Louisiana mall Apple Store Dan İphone 5S Aldi abim Orda hemen AVM İçinde Macy's Var buranın Boyneri Düşünün.. Orda vermişlerdi macy's bi ugrayin heryerde var . 775 Dolara geldi tax iade alinca 5S 32 GB Normalde 807 DOLAR Tutmuştu vergisizde
  • There are only two states in the United States that offer refunds on sales taxes to international visitors. These refunds are offered in the state of Texas and in the state of Louisiana, but they are not offered in the state of Illinois. Any purchases you make in the state of Illinois are subject to sales taxes which cannot be refunded.

3 yıl öncesine ait böyle birşey buldum.. Sadece Texas ve louisiana için var diyor..
  • Arkadaslar yazmadan once biraz okuyalım lütfen,yukarıda yazdım zaten hangi eyaletlerde vergi var,hangisinde yok,hangisinde vergi geri alınabiliyor. İnternetten alışverişlerde de durum şöyle ABD'de ;eğer siparişi verdiginiz firmanın sizin bulunduğunuz eyalette bir ofisi varsa vergi alıyor yoksa almıyor.yank ornegin amazon dan sipariş vereceksiniz ve İllinois eyaletinde Şikago sehrindesiniz,Amazonun bu sehirde ofisi olmadıgı icin sizden vergi almaz,ama new York'a sipariş etseydiniz ürünü vergi alır bu eyalette amazonun ofisi oldugu icin.

• Arkadaşlar Amazondan sipariş falan diyorsunuzda Türkiyeden böyle birşey mümkün değil diye biliyorum.

Amerikada tanıdığımda yok zaten.
  • 3-4 aydır 13" macbook pro retina kullanıyorum ekrandakilerin küçük/büyük görünmesi, kullanışsız olması gibi bir sorunla karşılaşmadım. ayarlarını kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz fakat retina için en iyi seçeneğinde sorun yaşanacağını düşünmüyorum. retina, tereddüt edilmesi gereken bir nokta değil bence.
  • amazonun verg' almamasi ile tax refund olayi farkli seyler..

http://store.apple.com/us/product/FD212LL/A/refurbished-macbook-pro-25ghz-dual-core-intel-core-i5-with-retina-display

Arkadaslar bu urun icin ne dusunursunuz? 1150 dolara geliyor vergi dahil.. refurbished olmasi disinda?

veya

http://store.apple.com/us/buy-mac/macbook-pro?product=ME864LL/A&step=config

bu da hersey dahil 1270 dolara geliyor..

Hangisi daha mantikli sizce..?

• quote:

Orijinalden alıntı: aa13

3-4 aydır 13" macbook pro retina kullanıyorum ekrandakilerin küçük/büyük görünmesi, kullanışsız olması gibi bir sorunla karşılaşmadım. ayarlarını kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz fakat retina için en iyi seçeneğinde sorun yaşanacağını düşünmüyorum. retina, tereddüt edilmesi gereken bir nokta değil bence.

Çözünürlük değiştirmek için yardımcı bir program kullanıp retina çözünürlüğe alınca durum nasıl peki? Bilgisayarın ayarlar kısmında yer alan çözünürlüklerde sıkıntı yok, hepsiyle kullanılabiliyor sorunsuzca. Ancak lanse edildiği şekilde retina çözünürlüğe alınca ekran çözünürlüğü ekran boyutuna oldukça fazla gelecektir.

Ben de air - düz pro - retina pro arasında kararsız kalmış durumdayım biraz. Gönlüm daha çok airden yana ihtiyaçlarım doğrultusunda böylesi daha uygun. Retina olmayan pro da işlemci avantajı var, ekran görüş açısında bir parça daha iyi. Retina pro her halükarda iki cihazdan da üstün ancak lanse edildiği üzere retina çözünürlüğünde kullanmak mümkün değil pek. Air ile retina arasında 700-800 TL civarı fark mevcut acaba vermeye değer mi diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cicihost -- 26 Ocak 2014; 21:16:26 >

• Cicihost C kullanıcısına yanıt
    Yardımcı bir programla denemedim, gerek görmüyorum pek. Air ile pro arasında kaldıysanız retina ekrandan çok ihtiyaçlarınızı düşünün derim ben. Kullanım amacınıza uygun olacaksa air alın, 700 TL fark verip retina pro almak mantıklı görülebilir fakat air 1.08 kg iken yanlış hatırlamıyorsam pro 2.04 kg. Bilgisayarımı yanımda çok taşıyorum ama pro almam gerekiyordu, işimi görseydi eğer air almayı çok isterdim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aa13

Yardımcı bir programla denemedim, gerek görmüyorum pek. Air ile pro arasında kaldıysanız retina ekrandan çok ihtiyaçlarınızı düşünün derim ben. Kullanım amacınıza uygun olacaksa air alın, 700 TL fark verip retina pro almak mantıklı görülebilir fakat air 1.08 kg iken yanlış hatırlamıyorsam pro 2.04 kg. Bilgisayarımı yanımda çok taşıyorum ama pro almam gerekiyordu, işimi görseydi eğer air almayı çok isterdim.

appleın sitesinde 13 inç air ile pro arasında 0,30 gram fark yazıyor hocam.

• evet sanırım benim söylediklerim eski modellerin.
  • 13 inch air 1,35 kg
    13 inch macbook pro retina 1,57 kg
    retinasız 13 inch pro 2,06 kg
  • Birçok teknoloji firması günde iki kez kurdan kaynaklı fiyatlarını güncellerken açıldığı günden bugüne takip ediyorum Apple Store fiyatı takip ettiğim cihaz için değişmedi.

Neden yurtdışını tercih etmedim;
    1) ABD için eyalet vergisi % 8,5
    2) 2 senelik garanti için Apple care yarısı 125$+vergi
    3) Türkçe klavye için 300 $ fark.

Ayrıca öğrenci ve havale indirimini de göz önünde bulundurduğumda siparişi geçtim.
    Not: Öğrenci belgesi siparişi sonrası isteniyor.

• Hayırlı olsun hocam, öğrenci belgesi olarak kimlik mi gönderiliyor yoksa okuldan alınan belge mi ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkür ederim, okuldan aldığınız belgenin dijital ortama aktarılıp sohbet ettiğiniz görevlinin mail adresine gönderilmesi isteniyor.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.