Şimdi Ara

Apple MacBook ve iMac Fırsatları (Tüm Modeller) [ANA KONU] (588. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: 06fthtky Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 5 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
25.935
Cevap
898
Favori
1.750.020
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
88 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 586587588589590
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Alpier

Nereden aldınız hocam

Gürgençler'den hocam

• 12 yıldır Mac kullanıyorum. M1 islemci çıkınca 2020 5K imac’i satıp kobay gibi mac mini’ye atladım. Sonra piyasada hiçbir monitörün parlak ya da cam ekranı olmadığını görünce imac’i özledim ama bu saatten sonra Intel işlemcili iMac alınmazdı, M1 de gayet başarılıydı. Apple silikonlu büyük imac’i beklerken adamlar M1’i 24” imac’e koydu. Bu kadar fark verip tablet ile aynı islemciyi kullanan imac mi alınır dedim. Gittim indirim vakti geçmeden temel model gümüş renk MacBook Air aldım. Hala daha büyük boy Apple silikonlu iMac’i bekliyorum. Çıkınca muhtemelen bunu yine satarım, ya da işe götürüp getiririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onder.t -- 25 Temmuz 2021; 0:56:32 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • onder.t O kullanıcısına yanıt
    Tablet ile aynı işlemci kullanılmıyor. M1 tamamen bir satış politikası.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cllnn

😂😂😂👍🏻👍🏻

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cllnn

Ne demek istiyorsunuz? Tablette M1 işlemci iMac’teki kadar rahat çalışamaz diyorsanız tamam ama sonuçta iMac hiçbir zaman bu kadar alt seviye bir çiple gelmemişti.
    4K iMac genellikle 15” MacBook Pro seviyesinde güce sahip olurdu. M1x diye beklenen çiple gelmesini beklerdim.

• M1 hem tablet, hem macbook hem de imac de kullanılıyor. Aynı yüksek performansı üç ayrı cihazda nasıl sağlıyorlar pek anlayamadım. Bilgili arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

• duayen00 kullanıcısına yanıt
    Nasıl yani
    Hepsine aynı Şeyi koyabilirler bunda bir zorluk yok

Air de fan yok bu yüzden ısınınca ipad , iPhone gibi soğumasını bekliyorsun, performans düşüyor

Pro ve imac te fan var
    Soğutma sıkıntısı yok bu yüzden yüksek performans veriyor

Detaylı bakmadım da tablettekini yüksek performansta kullanınca pil çok hızlı bitiyormuş galiba, oldukça normal bence

• onder.t O kullanıcısına yanıt
    Aynı işlemci kullanılmıyor derken, soğutmaları vs. çok farklı. Uzun vadede iMac çok daha dayanıklı, ayrıca birisinde iPadOS var diğerinde Macintosh var.

iMac ile iOS uygulamalarını açabilirsiniz ancak iPad ile macOS uygulamalarını açamazsınız. Eğer kalem ile işiniz olmayacaksa iPad almayın. iMac m1x ile gelicek evet ancak fiyat farkı en az 6000 TL olur diye düşünüyorum. Hem ekran hem de işlemci farkı olucak çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cllnn -- 25 Temmuz 2021; 17:27:2 >
  • Zaten bu yüzden M1 işlemciler devrim yarattı. Yüksek performans verirken kendisini soğutmak için kule tipi soğutucu gibi apayrı şeylere ihtiyaç duyulmuyor.

Senelerdir iPad cihazları render alırken A serisi işlemcilerle Intel serisi MacBook’ları geride bırakıyordu. Tüm bunları yaparken bir yandan da fansız, incecik iPad kasasında çalışıyordu. Herkes artık ipadOS’un ortadan kalkacağını ya da macOS’un da rahatlıkla bir iPad’de çalışacağını söylüyor ve bu beklenti ile bir cihaz bekliyordu.

Apple ise daha da ileriye taşıdı ve M1 işlemcileri getirdi. Bu işlemcilerin cinebench testleri ortada. Performansı belli. Birçok masaüstü işlemcisini dahi çok rahat geçiyor. Bunu yaparken ise bir soğutmaya ihtiyaç duymuyor.

Yani bu işlemcilerin iPad’e girmesi garip bir şey değil. Zaten olay oradan iPad üzerinden beklenirken yeni olayı yaratan M1 işlemciler oldu ve iPad’e eklendiler.

iMac, MacBook Air ve Mac Mini hız olarak aynılar. Sadece pasif soğutmaya sahip Air modelleri uzayan iş yüklerinde %10 performans kaybı yaşıyor ki bunu ciddi ciddi hissetmek bence mümkün değil. Kaldı ki bu performans kaybı yaşamış hali dahi çok çok güçlü.

Bunun dışında bu M1 işlemciler pildeyken performans kaybetmiyorlar. Bu konuda diğer modellerde %40-60 arasında performans kaybı söz konusu olabiliyor. (Amd ve Intel modelleri)

Tabii bu işlemciler sınıf lideri değiller. Mesela şu anda Ryzen 9 4900H, Ryzen 5 5600H, Ryzen 7 5800H, i7 11850H aldıkları çok çekirdekli puanlarda (pilde değil prizde takılı halde) %40 oranında daha iyiler. Ama bu seviyeye hangi ısı değerlerinde ve fanlar hangi değerlerde çalışırken ulaşıyorlar onu da düşünmek gerekli. Ayrıca pil performansları M1 işlemciye ya denk ya arkada kalıyor.

M1X veya m2 ise sızan sonuçlara göre performansı iki katına çıkaracak. Bu da yukarıdaki Intel ve amd işlemcilerden de %30 daha hızlı olacak.

Büyük ihtimalle bu MacBook Pro 14 ve 16 serisine, sonrasında iMac 27” serisine gelir.

Özetle, şu haliyle M1 islemci Ryzen 7 4750U, 5700U veya 4800U modellerinin %15-20 yukarısında yer alıyor. Pilde çalıştığında ise bir Ryzen 9 4900H serisinin pilde çalışırken verdiği performansı veriyor. Bunu yaparken soğutmaya ya ihtiyaç duymuyor ya basit bir fan yeterli oluyor. Oldukça düşük güç tüketimine sahip ve işletim sistemiyle tam uyumda çalışıyor. İncecik kasalarda kendine yer bulabiliyor.

Bu nedenle sektörde bence devrim yaptı ve devamı da gelecek gibi.

• Kuzende eski macpro var bayram hediyesi adaptör alayım dedim 799tl diyor appleda. Muadiller 150 450 arası satılıyor. 400 500 tl verip eski adaptör yerine type c adaptör alsak nasıl ? 85w alet.. Arkadaşlar kullanan var mı 85w adaptör ?

• Vatov kullanıcısına yanıt
    Hocam kampanya bilgisi internette var mı? Cihazınızın özellikleri neydi acaba??

Telefonla fiyat verirler mi?

• Vatov kullanıcısına yanıt

• Arkadaşlar m1 air 256 16gb ram pt'den eğitim indirimi ile vade farklı 9 taksit 12800 tlye yeni aldım ama şuan için buyback kampanyası ile daha uyguna alınabilecek bir yer var mi 2015 touch bar i5 8gb 256gb macbook pro var onu vermemiz gerekiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: turcoblanco

Arkadaşlar m1 air 256 16gb ram pt'den eğitim indirimi ile vade farklı 9 taksit 12800 tlye yeni aldım ama şuan için buyback kampanyası ile daha uyguna alınabilecek bir yer var mi 2015 touch bar i5 8gb 256gb macbook pro var onu vermemiz gerekiyor.

buyback kampanyası yapan yerler genelde fiyatları kırıyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LuqueTr -- 26 Temmuz 2021; 12:5:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: silentenigma07

https://gurgencler.com.tr/macbook-air-buyback

Kampanya linki bu hocam, ama indirimli fiyat değişebiliyor. https://gurgencler.com.tr/apple-macbook-air-m1-cip-8gb-256gb-macos-13-qhd-tasinabilir-bilgisayar-uzay-grisi-mgn63tua-194252056325.html Şu görünen fiyat üzerinden cihaz bedeli düşüyor. Cihazın durumuna göre fiyatı değişebiliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: LuqueTr

buyback kampanyası yapan yerler genelde fiyatları kırıyorlar

Alıntıları Göster

Teşekkürler gürgençleri gördüm şimdi geri alım desteği ile 5250 tl'ye sayıyor. düşük geldi fiyat onun dışında sadece base model macbook satın alına biliyor sanırım 16gb ram modelleri stokta da görünmüyor zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: turcoblanco

Teşekkürler gürgençleri gördüm şimdi geri alım desteği ile 5250 tl'ye sayıyor. düşük geldi fiyat onun dışında sadece base model macbook satın alına biliyor sanırım 16gb ram modelleri stokta da görünmüyor zaten.

Alıntıları Göster

Rica ederim, 16 gb ram modeli özel konfigürasyona giriyor hocam heryerde bulunmuyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LuqueTr -- 26 Temmuz 2021; 13:42:52 >
  • M1 Macbook’un ekranı 2K olduğu için örneğin Netflix’de 1080P dizi izlerseniz görüntü çamur gibi oluyor diyorlar bu doğru mu?

• lionessciri kullanıcısına yanıt
    Bende mbp var. Netflix veya youtube ta sorunsuz fhd yayın izleyebiliyorum. Ancak 720p altına düşerseniz görüntüler çamur gibi olmaya başlıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: serkan887

Bende mbp var. Netflix veya youtube ta sorunsuz fhd yayın izleyebiliyorum. Ancak 720p altına düşerseniz görüntüler çamur gibi olmaya başlıyor.

Benim duyduğum, 2k ekranda 1080p videonun, Full HD ekrandakinden daha kötü göründüğü. Doğal çözünürlüğü 2k olduğu için 1080p videolar 720p gibi görünüyormuş. Sık video, dizi izlediğim için benim için önemli bir konu.

• 
Sayfa: önceki 586587588589590
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.