Şimdi Ara

Apple MacBook ve iMac Fırsatları (Tüm Modeller) [ANA KONU] (408. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
25.935
Cevap
898
Favori
1.750.047
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
88 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 406407408409410
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Merhaba, güle güle kullanın. Aldığınız konfigürasyon ve kullanım senaryonuzun ne olduğu konularından bahsedebilirsiniz. Bir de deneyimleme fırsatı olduğunda ne tür sıkıntılarla karşılaşılıyor onları paylaşabilirseniz yardımcı olur diye düşünüyorum. İyi yönlerini epey bir izledik youtube dan, profesyonel olarak kullanmak isteyebilecek youtuber olmayan kişilerin ne türden sıkıntılarla karşılaşabileceğini görmek iyi olur.

• Worm Holes kullanıcısına yanıt

Hocam kulaklığı 1 ay öncesinden sattım.sahibinden de macbook proyu sattım yanyana gelip para transferi sonrası ürünü teslim ettim.şirket adına olduğu için fatura da kestim arkadaşa bir sorun olmadı.fakat emin olmamakla birlikte airpods 2 yi kampanyalı aldıysanız airpods iade adip 1580 tl civarında ödeme yapıyorlar diye biliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • basri.erd B kullanıcısına yanıt
    Öncelikle teşekkür ederim. Base model MBA M1'i aldım. 8gb ram ve 256 gb ssd konfigürasyonlu model.

Bilgisayarı kullanalı saatler oldu, o yüzden en azından şimdilik çok derinlemesine bir inceleme yapmayacağım ancak ilk izlenimlerimi anlatabilirim.

Cihaz gerçekten oldukça güçlü, bu yönünü herkes biliyor zaten. Yaklaşık 1-2 hafta kadar önce MBA 2020 RETİNA (i3) cihazımı satmıştım. Bu sebeple iki cihaz arasında ki farkları anlatabilirim.

Eski cihazıma nazaran neredeyse her şeyde bariz derecede hızlı, benchmark'lardan bahsetmiyorum. Uygulama açılış hızlarından yükleme hızlarına bariz bir şekilde fark ediliyor. Ancak iki cihazın'da tasarımı neredeyse aynı. Neredeyse diyorum çünkü klavyede birkaç tuşun işlevi değişmiş. Artık launchpad ve klavye ışık +/- tuşları yok, onların yerine rahatsız etmeme, spotlight ve dikte tuşları gelmiş. Açıkçası spotlight tuşu güzel olmuş ama bence command + space ile açmak çok daha pratikti en azından benim için. Çünkü track pad'in hemen üstünde olduğundan erişim daha kolaydı, şimdi klavyenin en sonuna kadar elimi uzatmak biraz garip geliyor. Ayrıca ben klavye ışık tuşlarını çok sık kullanıyordum, artık kontrol panelinde kullanılacak olması ve kaldırılması en sevmediğim şeylerden birisi hatta doğrudan en sevmediğim şey diyebilirim. Ayrıca launchpad tuşunun da kaldırılması hoşuma gitmedi.

Sıcaklık ve pil performansı açık ara beni en çok sevindiren iki şeydi. Boşta ve işlemciye yük bindirmeyen uygulamalarda mac gerçekten buz gibi, eskisi bu durumlarda oda sıcaklığında oluyordu. Fansız tasarım muazzam bir şey, air'a çok yakışan bir tasarım. 0db ve kapalı sistem olduğundan toz temizleme derdi artık yok. Cihaz eski mac'ime göre gerçek anlamda ısınmıyor. Şöyle bir örnek vereyim, eski mac'imde satranç uygulamasını açtım ve saniyeler sonra fan sesi duymaya başladım sonrasında fanların gürültüsü bayağı arttı ve satranç'ta bariz bir şekilde donmalar oluyordu. Bu ciddi şekilde canımı sıkmıştı ve kapatmıştım.

Bu cihazı elime alınca ilk o aklıma geldi ve hemen satrancı açıp baktım. Öncelikle eskiye göre herhangi bir şekilde yavaşlık ya da donma yok. 5dk boyunca cihaz boşta nasılsa o sıcaklıkta kaldı. 5. dakika ve sonrasında yavaş yavaş ısındığını hissettim, burada belirtmem gereken bir şey var öncelikle oluşan sıcaklığı klavye üzerinden fark edebilmek çok zor. Eski mac safaride dolaşırken nasıl ısınıyorsa bu da satrancı çalıştırırken o sıcaklıktaydı.

En son yaptığım test cinebench render testiydi. Burada cihazın ne kadar ısınabileceğini görmek istedim. İlk olarak tek çekirdek 11-12dk benchmark yaptım. Cihaz oda sıcaklığının biraz üzerinde ılık diyebileceğim sıcaklıktaydı. Sonrasında beklemeden hemen çoklu çekirdek testine geçtim. Çoklu çekirdek sonuçlarını paylaşmadan önce bahsetmek istediğim şey cihazın sıcaklığı çıplak teninize temas etse dahi asla rahatsız etmiyor, aynı şekilde klavyede yazı yazmakta ya da elinizi tutmakta son derece rahat. Çoklu çekirdek testini yaklaşık 15dk yaptım. İlk 5-10dk ısıda ciddi artış olmasada sonlara doğru cihazın sıcaklaştığını rahatlıkla söyleyebilirim. Eski cihazın maksimum gördüğü ısıyla kıyaslanamaz bile onı baştan diyeyim. Ilık ile sıcak arasında bir ısıdaydı klavyede sıcaklığı hissedebiliyordunuz ama rahatsızlık yoktu.

Benim ilk birkaç saat deneyimlerim bunlar, pt ile görüştüm ve 14 içerisinde paket açılmış dahi olsa iade aldıklarını söyledi mh. Buna güvenerek cihazı açıp rahatlıkla kullandım, şahsen ipad + kalem siparişi verdim. İkisini kullanırken eğer mac'e ihtiyacım olmadığını düşünürsem ya da kullanmaya tenezzül etmezsem iade edeceğim.

Uygulamalar konusunda bir şey diyemeyeceğim beni şuana kadar etkileyen birkaç uygulama oldu. Mesela discord'u kurmaya çalıştım ancak güncelleme yapamadı.

Tüm deneyimlerim bunlar, ileride nispeten uzun kullanım deneyimi paylaşabilirim. Okuduğunuz için teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Androge0s

Pt'den birkaç gün önce aldığım MBA ulaştı arkadaşlar. Sorusu olan varsa dilediğini sorabilir. İntel mimarili MBA base model alıp sonrasında satmıştım.

Hadi hayırlı olsun hocam, gözünüz aydın.  

• LazerBülbül kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim hocam, umarım bekleyenler en kısa sürede kavuşur cihazlarına :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Androge0s -- 5 Aralık 2020; 19:31:1 >
  • Arkadaşlar herkese hayırlı akşamlar.

Bende m1 modellerden mba 512gb ile mbp base arasında gidip geliyorum. Uzun zamandır bi macbook alma planım vardı bekledim bekledim bekledikçe zamlandı. Şimdide işlemci değişiminden kaynaklı bir geçiş süresine denk geldim. Benim sorum şu olacak. Açıkçası kullandığım uygulamalar photoshop, lightroom ve final cut. Ancak öğrenciyim ve bunlara her ay abonelik yapabilecek ya da satın alacak bir gelirim yok. Crackleyerek kullanıyorum. M1 işlemcide crack yapılamıyor mu? Açıkcası işlemcinin kalitesi ortada ancak böyle bir durum varsa ikinci el intelli almaktan başka çarem kalmıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Androge0s

Pt'den birkaç gün önce aldığım MBA ulaştı arkadaşlar. Sorusu olan varsa dilediğini sorabilir. İntel mimarili MBA base model alıp sonrasında satmıştım.

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanmanızı dilerim...

• bu konu konuşuldu kulaklıkta fatura var ürüne bir ücret çıkarmışlar 1350 tl gibi fakat ürün hediye kategorisinde verilmiş. Ben o ürünü iade etsem bile hediye gibi geri alacaklardır bana para vermezler.

şirket faturası nasıl kesiliyor?

kdv vs yeniden uygulanıyor mu ?tanıdık biriyle konuşsam o şahsa yeni bir fatura kestirebilir miyim? masraflı mı olur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Worm Holes -- 5 Aralık 2020; 19:51:34 >
  • avcı001 kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim. Bekleyen herkese en kısa sürede sorunsuz ulaşması dileğiyle.
  • Monitör konfigürasyonunu bu kadar hızlı değiştirebilmesi sihir gibi geliyor insana.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ronguman

Arkadaşlar herkese hayırlı akşamlar.

Bende m1 modellerden mba 512gb ile mbp base arasında gidip geliyorum. Uzun zamandır bi macbook alma planım vardı bekledim bekledim bekledikçe zamlandı. Şimdide işlemci değişiminden kaynaklı bir geçiş süresine denk geldim. Benim sorum şu olacak. Açıkçası kullandığım uygulamalar photoshop, lightroom ve final cut. Ancak öğrenciyim ve bunlara her ay abonelik yapabilecek ya da satın alacak bir gelirim yok. Crackleyerek kullanıyorum. M1 işlemcide crack yapılamıyor mu? Açıkcası işlemcinin kalitesi ortada ancak böyle bir durum varsa ikinci el intelli almaktan başka çarem kalmıyor.

aylık ödemiyorsun hocam tek seferlik ödüyorsun. final cut pro, logic pro ve yan yardımcı uygulamaları öğrenci eğitimiyle uygun fiyata geliyor.

https://www.apple.com/tr-edu/shop/product/BMGE2ZM/A/e%C4%9Fitim-i%C3%A7in-profesyonel-uygulama-paketi

Ben de burda yazılan bazı yanıltıcı yorumlar yüzünden hediye gelen kulaklığın iadesi için mh ile görüştüm, sonuç; hepimizin tahmin ettiği ve mantıklı olan cevabı aldım tabi ki. Kulaklık size hediye gönderildiği için para iadesi yapılmaz ve fatura da Tr prosedürleri gereği kesilmek zorunda dedi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: basri.erd

Monitör konfigürasyonunu bu kadar hızlı değiştirebilmesi sihir gibi geliyor insana.

Bu resmen is odakli seyler icin harika.

2019 macbook sattigima uzuluyordum. Simdi uzuntum biraz gitti

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Kendi şahış şirketimiz olduğundan 10.500 olan fatura bedeli olduğundan kestiğim faturayı o miktar da kestim bi zararım olmadı.

• Macbook air m1 base model için bekliyorum ama hiçbir yerde yok. Nereden bulabilirim yahu? Pt de yok. Akasya da yok. Bilen var mıdır? İnternet 1 ay gösteriyor apple üzerinden siparişte

• Profesyonel tasarım yapmayanların bence almaları mantıklı değil

Yine de tamamen zevk meselesi evet daha hızlı evet daha şık evet daha dayanıklı ancak oyun bilgisayarı değil

Ayrıca hiç kimseye inanmam macbook 1800-2000 tl ye aldım diyen

Şuan ikinci el de bile 2010 - 2012 modeller 1500 den başlıyor 3500 e kadar gidiyor

Sıfırlarda en uygun fiyat 5500 den başlıyor kampanya varken

Hatta şuan daha da arttı

Pupa

Teknosa

Vatan

Mediamarkt hepsi ile ilişkilerim var

Yani seri sonu bile olsa haber veriyorlar almak istersem diye, outlet de bile böyle bir durum yok

Paranız varsa alın öneririm ama en düşüğü için 5500-6000 tl yi çıkarın

• Androge0s kullanıcısına yanıt

Hocam cinebench skorlarını hatırlıyorsanız belirtir misiniz  Her yerde var bu skorlar fakat dinlenmesine müsaade etmeden çoklu çekirdeğe geçmişsiniz, o yüzden merak ettim. Bir de son olarak iPad + Kalem'le maceranızdan sonra Macbook'a ihtiyacınız kaldı mı güncellerseniz güzel olur. Benzer bir ikilemde kalarak Macbook aldım, diğer alternatif nasıl olurmuş merak etmiyor değilim.

• 6700 ya da 6800'dü sanırsam çoklu çekirdek skoru. Tekli çekirdekte skor göremedim.

Ipad elime henüz ulaşmadı aynı gün kargoya verilmelerine rağmen. Pazartesi elime ulaşacak muhtemelen, gelince oradaki deneyimlerimi de paylaşacağım. Açıkçası bende en çok onu merak ediyorum, nasıl olacak diye.
  • Mac mini 16gb ram +512ssd ve m1 li satın alayım diyorum. 11.500e sizce iyi mi? Yeni sürüm macbook pro 16 lar gelene kadar kullanma amaçlı

• ttiklaus T kullanıcısına yanıt

mac miniyi satmak zor olabilir. Zaten mac mini alıyorsan çevre birimlerini takacaksın ( magic trackpad almadığını varsayıyorum ), normal bilgisayardan farkı kalmayacak. PC toplasan daha mantıklı bence.

• 
Sayfa: önceki 406407408409410
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.