Şimdi Ara

Apple MacBook ve iMac Fırsatları (Tüm Modeller) [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (2 Mobil) - 4 Masaüstü2 Mobil
5 sn
9.113
Cevap
371
Favori
246.424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 10 sa. önce
  • Cevaplayan Üyeler 1462
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
  • Ortalama Mesaj Aralığı 6 saat 54 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
  • Favoriye Eklediklerim 371
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Pore (179 mesaj) EknCn (170 mesaj) HandK (165 mesaj) ciho. (156 mesaj) elvinjohnson (110 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (4188 mesaj) Mobil (2569 mesaj) Tablet (183 mesaj) Mini (440 mesaj) Uygulama (1524 mesaj)
  • @
18 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Sıcak Fırsatlar >> Sıcak Fırsatlar >> Bilgisayar >> Apple MacBook ve iMac Fırsatları (Tüm Modeller) [ANA KONU]
Giriş
    361 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: MajoooR

merhaba, tavsiyelerinize ihtiyacim var, ilk defa macOS kullanan cihazim olacak, üniversite öğrencisiyim ve apple’in kampanyasından faydalanmak istiyorum.

macbook air i3 + airpods = 8.177 TL
    macbook air i5 + airpods = 8.929 TL

gündelik işler, word-pdf, recordbox ve flstudio(Müzik programlari) icin kullanılacak.
    airpodsum zaten var sanırım 1000tl civarindan satabilirim geleni. dolayısıyla fiyatlari 1-1.2k eksik düşünebilirsiniz.

sizce hangisini almak daha mantikli? i5’lerin fazla ısındığını okudum ve soğudum o sebeple.

aklıma takılan bir diğer soru ise: yeni çıkacak olan macbooklarda ARM işlemcinin gelmesi, ve daha ucuz olabilir denmesi, hem daha ucuz hem daha performanslı çıkarsa mba aldığıma pişman olabilirim, sizce ne yapmaliyim?

Arada aşırı bir fiyat farkı olmadığı için i5 daha mantıklı. Geleceği kurtarır.

i3 ile i5 olanın tek çekirdek performansı aynı sayılır. i3 998 puan almış, i5 ise 1077 puan.

Ama çok çekirdek performansı söz konusu olduğunda skorlar şöyle,

i3 1966 puan

i5 2910 puan

Dolayısıyla i5 almak performans olarak çok daha avantajlı olur. İki katı daha fazla çekirdek sayısına sahip oluyorsunuz. Belki bugün sorun yok, ama 3-4 yıl sonra vermediğiniz 800 liraya performans kaybından dolayı üzülebilirsiniz. Ayrıca satarken de i5'i satmak her zaman daha kolaydır.

Ancak i3 ile i5 arasında öyle dağlar kadar bir fark da olmayacak. Normal kullanımda bunu belki hissetmezsiniz bile. İnternette gezmek, foruma girmek, Word dökümanı yazmak ve PDF okumak gibi şeyler için gayet yeterli.

Ek olarak şunu da not düşeyim, i3 Macbook Air şu haliyle 13'' Macbook Pro 2017'den daha hızlı. Dolayısıyla 3 yıl önce Pro almış olan birisi işlerini halledebiliyorsa, şimdi Air i3 alan kişi işlerini hayli hayli halledebilir.

ARM işlemci konusu ise tam bir belirsizlik. Öncelikle Windows'u bootcamp olarak kullanamayacak kimse. Bu bir dezavantaj. Aynı zamanda programlar da tam uyumlu çalışmayacak uzun bir süre. Bilen bilir, yeni OSX sürümü çıktığında adobe programlarını bile güncellemek için yaklaşık 1 sene bekleyen hatta hiç güncellemeyenler oluyordu. İşlemci değişimi bundan çok daha büyük sıkıntılar yaratabilir. Bu yüzden eğer çok iyi bir işlemci performansı ve uyumluluk gelmezse insanlar Intel olan versiyonları tercih edecektir.

Böyle büyük yeniliklerde ilk jenerasyonlar çok fazla hataya gebe olur. Bu yüzden bunların tam oturması uzun süre alacaktır. Ryzen işlemciler de ilk çıktığında kağıt üstünde çok iyiydiler ama stabil değildiler. 3000 serisi ile birlikte kendine geldi ve şimdi Intel'den çok daha iyi durumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vandelay -- 24 Ekim 2020; 18:11:57 >

• Yüzbaşı
    407 Mesaj

Ben de sizin yazdığınız programlarla sınırlı kalacağım için i3 tercih ettim. 10 gündür kullanmaktayım. Gayet memnunum. Herhangi bir performans arayışım zaten yok. İ5 ile ilgili ısınma Problemi mâlum. Uzun vadede çok ısınan bir model daha fazla performans kaybı yaşatacağı düşüncesiyle i3 tercih ettim. Aradaki fiyatı verebilirdim ancak dediğim gibi, performans istiyor olsam zaten pro ya geçerdim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    MajoooR kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    133 Mesaj

Tespitler doğru, öte yandan şunu da eklemek lazım. MAB’ın fansız tasarımından kaynaklanan ısınma sorununa i5 daha fazla maruz kalıyor, i.e. Kağıt üstündeki 4 core değerlerine maalesef ulaşamıyor.

Bu kötü demek değil, aradaki fiyat farkı az. Hangisini istiyorsanız onu alın, i3 alanın dövünmesini, i5 alanın sevinmesini gerektirecek bir fark yok arada.

|
    |
    Vandelay kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    361 Mesaj

Kesinlikle. i3 ile i5 arasında normal kullanımda hissedilecek bir fark yok. i3 alan vay keşke i5 alsaydım diye dövünmez. Alan varsa da merak etmesin, günlük normal kullanımda her şey aynı olacak.

Aynı zamanda önceki mesajıma şunu da ekleyebilirim, 2017 yılında i5 macbook pro alsaydınız, şu anki i3 olan macbook air ile aynı performansta olacaktınız. Hatta daha da düşük olacaktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vandelay -- 24 Ekim 2020; 18:9:46 >
    |
    |
    pasificici kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1512 Mesaj

İ3 de basit premire pro işlemlerinde sıkıntı Yaşar mıyız acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erzsa -- 24 Ekim 2020; 19:12:22 >
    |
    |
  • Yüzbaşı
    711 Mesaj

Dediğiniz işlem basit mi? :) elbette yaşarsınız. 1080p için bir şekilde idare eder. Normal bir performans icin en az 16GB mbp almanız lazım. (12bin TL) Sorunsuz bir performans için ayrı grafik kartı olan bir MacBook Pro almanız lazım. (17bin TL)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Erzsa kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    361 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Erzsa

İ3 de basit premire pro işlemlerinde sıkıntı Yaşar mıyız acaba ?

evet yaşarsınız. premiere pro gibi işlemler basit değildir. bunlar için işlemci ve ekran kartı gücü gerekir.

premiere pro gibi programlar basit kategorisinde değildir. basit kategorisine sokabileceğimiz uygulamalar bellidir. bunlar internette gezmek, word dökümanları, excel dökümanları, pdf dökümanları, her türlü yazı işleri, kodlama işleridir. amatör olarak fotoğraf düzenlenme gibi işlemleri de yapabilirsiniz. ancak render gibi işlemleri gerektiren şeyler basit değildir ve işlemcinizi zorlar.

|
    |
  • Yüzbaşı
    367 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    Halil0738

Merhaba elektrk elektronik mühendisliği okuyacağım sizce macbook air i3 iyi bir tercih olabilir mi oyun hiç oynamayacağım

• Teğmen
    222 Mesaj

MBA i3 sipariş vermiş biri olarak ben de çok fazla araştırdım i5 konusunu. İlk önce siz kendi ihtiyaçlarınızı belirleyin. Fan ile işlemci arasında soğutma borusu olmadığından işlemci gerektiren işlerde çok ısınıyor ve performansını düşürüyor. Bunu uzun vadede düşünürseniz oldukça zarar verici gibi duruyor. Youtube da bir çok karşılaştırması var. Benim birkaç izlediğim özellikle;

Bu arkadaş ısrarla her karşılaştırmasında farka değmeyeceğini vurguluyor.

Basit işlemlerde aradaki fiyat farkına değmeyeceğini anlatıyor ve ağır işler ile uğraşacaksanız air almayın diyor.

Burda kısa video editing 1080p render alıyorlar

|
    |

• Yarbay
    4681 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: flowerhorn

15099 TL olan model mi?

Alıntıları Göster

Eğitim indirimiyle 13.500 tl ye aldım. Dediğiniz model mi bilmiyorum

• Yüzbaşı
    934 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Yellow Claw

Eğitim indirimiyle 13.500 tl ye aldım. Dediğiniz model mi bilmiyorum

Alıntıları Göster

i5 8 nesil olanı aldınız sanırım.

Arkadaşların bahsettiği i5 10. nesil ve ramleri mhz daha yüksek olan model gibi geldi.

|
    |
  • Yüzbaşı
    361 Mesaj

Teslimatı 27 Ekim - 5 Kasım olan ve gönderime hazırlanıyor aşamasına geçen var mı?

• Çavuş
    48 Mesaj

Kingston nucleum modelinin etherneti olsa direkt onu seçerdim, hdmi usb ethernet birlikte olan kaliteli bir cihaz bulamadım henüz türkiyede, baseuslar için ısınıyor wifi problemi oluyor gibi yorumlar okudum çokca

|
    |
    dc106 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1958 Mesaj

Nucleum alacak arkadaşların dikkatine; cihaz 4K aktarımı 30Hz olarak gerçekleştiriyor bilginize. 60Hz beklentiniz olmasın.

|
    |
  • Yarbay
    2825 Mesaj

Teslimat tarihimiz aynı halen işleniyorda, söylenen tarihlerde geleceğini sanmıyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Onbaşı
    29 Mesaj

Hiçbir şekilde machine learning çalışmayacağınızın garantisi var mı? Machine learning de nvidia gpu gerekli daha rahat olmanız için. Ama en kötü ihtmalle google colab ile halledersiniz.

Digital devre tasarımı(fpga) ile ilgili çalışmayacaksanız da sorun olmaz. Ama fpga toolları windows/linux için tasarlanmış. Macos da sadece verilator falan kullanabilirsiniz.

Haberleşme alanında sadece matlab kullanacaksanız sizi üzmez fakat diğer programlarda biraz uğraşmanız gerekebilir. Size tavsiyem sizin okulda sizin bölümü okumuş insanlara hangi programları kullandığını sormanız. Eğer macos sorun yaşatmıyorsa alın gitsin.

|
    |
    Halil0738 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    3483 Mesaj

Yeterli gelmez, MATLAB dışında bu şahıs C'de öğrenecek gidecek Autocad, Solidworks'de çizim de yapacak.

Sonra bölümüne göre Assembly öğrenecek KEIL yüklemesi gerekecek onu denemek için Proteus da çalışması gerekecek.

Eğer PLC eğitimi veren bir okulsa SIMATIC ile Siemens S7 PLC'leri programlaması gerekecek.

Yani özet ile MacOS ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği zor okunur,

ha şöyle okunur çok basit not işlemlerini yaparsınız Office ve research için kullanırsınız sadece taşıma kolaylığı ve ekosistem için alırsınız ama main bir taşınabilir Windows bilgisayarınız olur.

|
    |
    AnimeLover2000 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Onbaşı
    29 Mesaj

Valla hocam, bizde cizim-teknik resim yoktu. Matlab pythonla bolumu bitiren adamlar vardi. Microprocessor yine bir sekilde kodlar ama basi agrir. Elemanin arastirmasi lazim ne yapacagini.

Bende pro var ve vm ile hallediyorum islerimi. Ama bazen gina geliyor macos linuxe gore de bazen cok ugrastiriyor.

|
    |
    EknCn kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Onbaşı
    23 Mesaj

Çokça düşündükten sonra macbook pro 13 base modelini sipariş ettim. Ram'i 8'den 16'ya arttırmak kafamı çok kurcaladı ancak seneye yeni işlemcili ürünlerin çıkacağını düşünerek; "base modelini alayım seneye kadar macOS işletim sistemine uyum sağlarım duruma göre de satıp yeni işlemcili cihaza geçerim" dedim özetle.

Ürün gelmeden önce kılıf siparişi de vermeyi düşünüyorum arkadaşlar. Önerileriniz nelerdir acaba? Bir de A ile başlayan kodu ne oluyor bu cihazın? Bu koda göre kılıf siparişi ediliyor anladığım kadarıyla.

Trust 22238 bluetooth klavye ve logitech m350 bluetooth mouse amazon.com.tr'de toplam 300tl'ye geliyor. Klavye ipad için, mouse hem ipad hem macbook için diye düşündüm. Yorumlarınız ne olur bu cihazlar hakkında? f/p olarak iş görür bir süre gibime geldi ama?

Aynı şekilde yeri burası olmasa da 8.nesil ipad de yolda ona da kılıf bakıyorum, önerilerinize açığım teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reaqly -- 25 Ekim 2020; 13:31:13 >

• Binbaşı
    1889 Mesaj

Gundelik ve office isleriniz butun makineler rahatlikla cozer.

recordbox hali hazirda var olan parcalar uzerinde islem gerceklestirdigi icjn bu konuda da sikinti yasamazsiniz.

Ama fl studio icin islemciden once ram bakmaniz lazim. Orta seviyede projeler icin 16 yeterli olacaktir. 8 den yukarisina butce olarak cikamiyorsaniz baska markalara yonelin.

ayrica fl studio isleri “pro” olarak tabir edilen kategoriye girer. Isin bu kismini da gozden gecirmenizi tavsiye ederim

|
    |
    MajoooR kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Reklamlar
Masal Oku
Bebek Oyunları
kripto para haberleri
Webtures SEO;SEO Nedir?
Ekonomi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
1,472
1.2.165

Kripto Paralar
Sembol
Fiyat
Değişim
    Tümünü Gör
    Reklamlar
    - x
    Bildirim
    mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.