Şimdi Ara

Apple, Mac Pro modelini yeni tasarımıyla gün yüzüne çıkardı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
93
Cevap
1
Favori
2.647
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Apple, Mac Pro modelini yeni tasarımıyla gün yüzüne çıkardı
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    25460 Mesaj

WWDC 2013 konferansında dikkat çeken sunumlardan birisi Mac Pro modelinin geçirdiği evrim oldu. Bugüne kadar taşıdığı sade kasa tasarımından uzaklaşan Mac Pro, silindir tabanlı daha modern bir görünüme kavuştu. Dış görünüş yanında donanım olarak da güncellenen model Apple'ın deyimiyle bir on yıllık süreç için daha tasarlandı. 

Yeni Mac Pro modelinin merkezinde sunuculara yönelik 12 çekirdekli 256 bitlik Intel Xeon E5 işlemcisi yer alıyor. 60GB/s veri aktarım hızına imkan veren 1866MHz DDR3 RAM yanında, PCI-e tabanlı flash depolama, 4 adet USB 3.0 girişi, 6 adet Lightning 2.0 portu kullanılmış. Bağlantı noktalarını çevresinden aydınlatmayı ihmal etmeyen Apple, gece için de kolay bir kullanımı amaçlamış.

Cihaz ayrıca çift AMD FirePro grafik kartı taşıyan ilk Mac modeli olma ünvanını da ele geçirdi. Böylece 4K çözünürlüğe kadar destek sağlanabiliyor. 

Yeni tasarım ile Mac Pro şimdiki modelin 8'de biri boyutuna indirgenmiş ve yüksekliği yaklaşık 25cm. Apple yeni modelini kısa detaylarla tanıtırken, yıl sonuna doğru piyasaya çıkacağını açıkladı. Modelin diğer bir dikkat çekici ayrıntısı ise tamamen ABD'de birleştirilecek olması.

|
    |

• 12 çekirdekli xeon haswell işlemci
    4k desteği
    16 gb ram
    2 gb x 2 çift ati grafik kartı
    250 gb ssd 2 tb hdd

onun içine nasıl sığdı anlayan var mı

Hala forumdaki kimi bilgisiz arkadaşar bu bilgisayarı masaüstü pc lerle karşılaştırıyor. arkadaşım, bu bilgisayarların içeriği server grade. masaüstünde kullandığınız donanımları kullanmıyor. Örnek vermek gerekirse:

işlemci: XEON (server işlemcisi)
    Ram: 1866Mhz, Quad Channel ECC RAM (yine server rami, normal ramlerden farklı olarak error correction var)
    GPU: AMD FirePro (Oyun gpusu olmadığını belirtmeme gerek var mı?)
    Haliyle anakart ta buna uygun bir anakart..

Harddiskine diyecek zaten birşey yok, adamlar pci-express ssd kullanmış. Evinizdeki SSD'lere hızlı diyorsanız bu harddiskler ışıkhızında falan çalışıyor öyle söyleyim

Ekran kartı konusunda zaten çift amd ekran kartı herşeyi özetliyor bence.

Bu kadar şeyi 25cm yüksekliğinde bir kasaya yerleştirdiklerinden bahsetmeme gerek yok sanırım.

Bu kadar özelliğin üstüne bu sistemi öyle dolap kadar kasa yerine silindir bir kasaya yerleştirmişer (içini görürseniz anakart ve ekran kartı konfigürasyonu üçgen prizma şeklinde). Bu sayede hem herden tasarrıf etmişler, hem de bu üçgen prizmanın ortasına merkezi bir soğutma bloğu yerleştirerek standart anakart/kasa konfigürasyonlarına göre çok daha sessiz ve verimli bir soğutma sağlamışlar.

Bu bilgisyarın en önemli özellikerinden birisi aynı anda hem sunucu hemde iş istasyonudur.

Fiyatı konusunda açıkası yuarıda yazdığım hiçbirşey ucuz değil aksine piyasadaki en pahalı parçalar. Zaten bu bilgisayarın ucuz olmasını beklemek te hayalcilikten öteye gitmez, bana kalırsa amerika satış fiyatı "en az" 4000-5000 dolardan başlar. sadece pci express harddisk bile tek başına 1000 dolar seviyelerinde satılıyor diye biliyorum. FirePro ekran kartlarını falan hesaba katmıyorum.

Ama lütfen cahilce bu bilgisayar ile ilgili fiyat karşılaştırması yaparken "i7, amd phenom x6" gibi donanımlarla karşılaştırma yapmayın, onların dengi olan "inten xeon, amd opteron" içeren sistemlerle karşılaştırın..

CoMMaNDeRCX kullanıcısına yanıt
    @CoMMaNDeRCX demiş ki;

Mesajı Yerinde Gör

hala 256bitlik xenon işlemci ile arm'ın little big 4+4 platformunu bir tutuyor. işin komik tarafı buna 8 çekirdek diyor...

yav heee heeeeeeeeeeeee

kafa böyle

demek ki Jonathan Ive olmadan da tasarım yapılıyormuş.. donanım tarafında bu adam olmazsa apple ne yapar diyordum ama yapmışlar. ee olsun o kadar kasasında 100milyar dolar nakit parası olan adam ne yapamaz ki.. Adamlar binalarından kafalarını çıkarıpta diğerleri ne yapmışlar diye bakmadan kendileri hep bağımsız birşeyler yapmanın peşinde oldular. bu konuda onları tebrik etmek lazım.. farklı birşey ortaya koymak gerçekten çok zordur. benzerini yapabilirsiniz ama ortaya farklı olanı koymak hem çok zor hemde maliyetlidir.

arkadaşlar çıkmasını beklemenize gerek yok.ben hemen bir tane aldım.sadece 100 tl. isteyene link atabilirim...

apple'ı gerçekten tebrik ederim harika bir tasarım olmuş kesinlikle. O kadar büyük bir gücü bu kadar küçük bir kasaya sığdırmak çok zor olsa gerek. Benim takoza bakınca gülesim geliyor =)

Şimdi bir kaç soru sormak istiyorum

1. Bunun fiyatı ne kadar olur tahminen ?

2.En önemlisi Apple mühendisleri böyle şeyleri başarabiliyorken diğer firmaların mühendisleri ne halt ediyor ? Dell Lenovo fln filan burda çalışan insanlar neler yapıyor yahu. Sonra pcnin satışları neden düşüyor. İşte bu yüzden =))

3. Isınma sorununu nasıl halletmişler bunda ?

apple sevmeyen bir insan olarak bunu yapan mühendisleri alkışlıyorum bu adamlar biraz daha böyle ürünler çıkarmaya devam ederse elveda microsoft dell lenovo flnlar filanlar =)

• Yarbay
    10177 Mesaj
    elektrık supurgesının motoruna benzıyor.
  • Yarbay
    5686 Mesaj
    Star Wars R2D2 ?
    |
    |
  • Yüzbaşı
    475 Mesaj
    Çöp kutusu gibi
    |
    |
  • Yarbay
    4693 Mesaj
    Anca eleştirip, kötüleyin.. Önünüze verseler evinize kimseyi sokmazsınız bile.
    |
    |
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    12 çekirdekli xeon haswell işlemci
    4k desteği
    16 gb ram
    250 gb ssd 2 tb hdd

• Yüzbaşı
    517 Mesaj
    air daki pil geliştirmesinden sonra beğendiğim 2. değişiklik oldu. normal kasa tasarımı eskimişti böyle bir değişikliğe ihtiyaç vardı mac pro için. çok radikal bir değişiklik ama ben beğendim keşke fırsat olsa da elimize alıp incelesek. Türkiye ye ne zaman gelir kim bilir.
    |
    |

Orijinalden alıntı: carnador

hocam insanlar esprili bir şekilde görüşlerini belirtmişler ki haklılar da. çok über bir teknoloji olabilir ama görünüşü tırt. sırf marka fanlığı yapmak için bütün eleştirilere karşı çıkmak olmaz ki. eğer firmalar fanboylar tarafından yönetilseydi hepsi batardı yemin ediyorum.
  • Yüzbaşı
    732 Mesaj
    Bu tasarım anlayışı diğer ürünlerde de etkili olursa Apple Apple olmaktan çıkar.
    Bu tasarım Apple değil.
    |
    |

Orijinalden alıntı: evetbenim

4k desteği
    16 gb ram
    250 gb ssd 2 tb hdd

quote:

4k desteği
    16 gb ram
    250 gb ssd 2 tb hdd

Samsung galaxy s5e 12 çekirdekli islemci 4 gb rem 20mp kamera koyacakmis. Termometre basincolcer nabizolcer gps vs.yi saymıyorum bile

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    demek ki Jonathan Ive olmadan da tasarım yapılıyormuş.. donanım tarafında bu adam olmazsa apple ne yapar diyordum ama yapmışlar. ee olsun o kadar kasasında 100milyar dolar nakit parası olan adam ne yapamaz ki.. Adamlar binalarından kafalarını çıkarıpta diğerleri ne yapmışlar diye bakmadan kendileri hep bağımsız birşeyler yapmanın peşinde oldular. bu konuda onları tebrik etmek lazım.. farklı birşey ortaya koymak gerçekten çok zordur. benzerini yapabilirsiniz ama ortaya farklı olanı koymak hem çok zor hemde maliyetlidir.
  • Yarbay
    3253 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F8946C419

quote:

Orijinalden alıntı: carnador

Birader cop kutusu gibi tasarim yapmışlar apple yapti diye tapip guzel diyecek değiliz.

|
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: CoMMaNDeRCX

quote:

4k desteği
    16 gb ram
    250 gb ssd 2 tb hdd

Samsung galaxy s5e 12 çekirdekli islemci 4 gb rem 20mp kamera koyacakmis. Termometre basincolcer nabizolcer gps vs.yi saymıyorum bile

Alıntıları Göster
    quote:

quote:

4k desteği
    16 gb ram
    250 gb ssd 2 tb hdd

Bu kafadan bende istiyprum acillll
    Ne içtin aga

|
    |

2 Not
    quote:

quote:

Orijinalden alıntı: evetbenim12 çekirdekli xeon haswell işlemci 4k desteği16 gb ram2 gb x 2 çift ati grafik kartı 250 gb ssd 2 tb hddonun içine nasıl sığdı anlayan var mı

sendekide böyle bir kafa demek ki (?) ikisini bir tuttunya Allah verede bir daha yazılarını okuyacak birilerini bulabilesin.
    |
    |
    2 Not
    quote:

Orijinalden alıntı: faydasizfasulye

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: evetbenim12 çekirdekli xeon haswell işlemci 4k desteği16 gb ram2 gb x 2 çift ati grafik kartı 250 gb ssd 2 tb hddonun içine nasıl sığdı anlayan var mı
    Bu kafadan bende istiyprum acillll Ne içtin aga

aman uzak dur derim sana. sanırım gençlik iksiri bu.. kendi 20 yaşında olsa 5 yaşına geri dönmüş baksana!!!
  • Misafir Üyelik
    63835 Mesaj
  • Yarbay
    16725 Mesaj
    ucuz ayfondan haber yok mu leeee ...
    |
    |
  • Yüzbaşı
    732 Mesaj
    Kasası üstündeyken farklı görünüyor
    Zahmet edip ekleselerdi iyi olacaktı bence.

http://www.thecoolist.com/the-new-apple-mac-pro-the-obelisk/
    |
    |
kolayoto.com
Canlı Tv izle
Orjinal Laptop Yedek Parça
Mobilya Takımları
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,781
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.