Şimdi Ara

Apple M1 Mac [ANA KONU] (176. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
8.920
Cevap
235
Favori
394.603
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 174175176177178
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam duruma sasirdim, acaba bu bana da ram icin bahsedilen arka planda ilk kurulan cihazin indeksleme yapmasindan mutevellit bir kasma mi yasiyorsunuz? Ya da cihaza tekrar temiz kurulum yapmayi deneyin hala isinma/kasma yasiyorsaniz..

Cihaz isinmiyor hakikaten cunku, intel islemcide tarayicida 2-3 sekme acilsa bile isinip fan aciyor, bendeki pro onlarca sekme ile, baska uygulamalar ile calisirken fan acmiyor, herhangi bir isinma olmuyor… Ben sadece 8gb ramden sikayetciyim, kanaatimce baz modelde dahi 8 uygun degil cunku cihaza… apple 16/32 opsiyonlarini sunmaliymis, 8 var olmamaliymis…

Sarj suresi olarak da bu cihaz ile 10 saat aliniyorsa, mesela intel islemcili mb air ile ayni senaryoda 8-8.5 saat sure alinir.. Boyle bir fark mevcut aralarinda… Tabi intelli makinenin 8 saat verdigi yerde bu 16 saat vermiyor, oyle bir ikiye katlama mevcut degil ama daha verimli oldugu kesin…

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • eapantherea 8gb ile nasıl bir sıkıntı yaşadınız. 8 gb bir model almayı düşünüyorum kafam karıştı biraz

• quote:

Orijinalden alıntı: eapantherea

Hocam duruma sasirdim, acaba bu bana da ram icin bahsedilen arka planda ilk kurulan cihazin indeksleme yapmasindan mutevellit bir kasma mi yasiyorsunuz? Ya da cihaza tekrar temiz kurulum yapmayi deneyin hala isinma/kasma yasiyorsaniz..

Cihaz isinmiyor hakikaten cunku, intel islemcide tarayicida 2-3 sekme acilsa bile isinip fan aciyor, bendeki pro onlarca sekme ile, baska uygulamalar ile calisirken fan acmiyor, herhangi bir isinma olmuyor… Ben sadece 8gb ramden sikayetciyim, kanaatimce baz modelde dahi 8 uygun degil cunku cihaza… apple 16/32 opsiyonlarini sunmaliymis, 8 var olmamaliymis…

Sarj suresi olarak da bu cihaz ile 10 saat aliniyorsa, mesela intel islemcili mb air ile ayni senaryoda 8-8.5 saat sure alinir.. Boyle bir fark mevcut aralarinda… Tabi intelli makinenin 8 saat verdigi yerde bu 16 saat vermiyor, oyle bir ikiye katlama mevcut degil ama daha verimli oldugu kesin…

Yani umarim indeksleme ile ilgilidir :) Neticede cihazi tikabasa doldurum 500gb a kadar :)

Bugun bir sicaklik hissetmiyorum mesela,

Bu arada tam cozemedim forumu, kim nereyi nasil kullaniyor bilemedim o yuzden burada da paylasayim aksesuar onerilerimi:

MAC a hub olarak en çok su urun yakışır: - hub ihtiyaci olmasi sacma o ayri -

https://www.amazon.de/gp/product/B07VLQ9V5Q/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Magic şarj icin de aşağıdaki üründen 2 tane aldım, eski tip magic şarj kablosu kadar güçlü: -20 pin -

https://tr.aliexpress.com/item/1005001835930509.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4bd94c4d0O6Zxx

https://tr.aliexpress.com/item/4000117566896.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.5ce02e0eVgpYkP

Kılıf icin kesinlikle deri kılıf öneriyorum, çok şık :

https://tr.aliexpress.com/item/1005001530499945.html?spm=a2g0o.detail.0.0.19ed784dCj48J2&gps-id=pcDetailCartBuyAlsoBuy&scm=1007.12908.197698.0&scm_id=1007.12908.197698.0&scm-url=1007.12908.197698.0&pvid=0b7f7bd3-11d3-4867-b93b-46162d63c775&_t=gps-id:pcDetailCartBuyAlsoBuy,scm-url:1007.12908.197698.0,pvid:0b7f7bd3-11d3-4867-b93b-46162d63c775,tpp_buckets:668%230%23131923%230_668%230%23131923%230_668%23888%233325%2314_668%23888%233325%2314_668%232846%238107%231934_668%235811%2327169%235_668%232717%237567%23922__668%232846%238107%231934_668%235811%2327169%235_668%232717%237567%23922_668%233164%239976%23514

su urun de bonus :)

https://tr.aliexpress.com/item/4001030090218.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dWdouPn

Ekran koruyucu kullaniyor musunuz? Hangisini onerirsiniz ? Kalin damperli olan urunler de var sanirim, yoksa ince regular bir koruyucu mu hala yaygin kullanim?

• Merhaba arkadaşlar ilk başta m1 air base modelini almak istiyordum fakat uzun süreli kullanımda yetmeyebilir diyen çok kişi oldu. Genel olarak photoshop, ıllustrator gibi adobe programlarını kullanıyorum. m1 16 gb air mı yoksa pro 8gb mı tavsiye edersiniz problem çıkmadan uzun süreli kullanmak istiyorum. Baya araştırdım ama çok kararsız kaldım.

• HUB konusunda öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum, forumdaki konuda arama yapıp yaklaşık 50 sayfa kadar okudum.

Neticelendirdiğim ürün;

https://www.pt.com.tr/daytona-all-in-one-usb-c-cevirici-fizfc10

En az 2 USB girişi (Mouse + HDD & flashdisk) ve bir HDMI ihtiyacım var, Apple orjinal ürünlerde 2 USB portu sunmuyor.

Baseus almayı düşünüyordum, Troy üzerinde de lisanslı ürün olarak satılıyor ve 500-550 TL bandında.

Fakat araştırırken youtube'da bir videoda rastladım HDMI bağlı boşta dururken yanmış, yenisini almış o da yanınca Nucleum almış onun tanıtımını yapıyordu.

Call Digit de fiyatlı fakat iş görürse alınabilir düşüncesindeydim, lakin taşınabilir değil ve üzerinde HDMI portu yok,

HDMI bağlamak için ayrıca 200-300 bandında aktif çevirici almak gerekiyormuş.

Orjinal haricindeki HUB 'lar HDMI kullanırken ısınma sorunu yaşıyormuş, onun için USB ihtiyacına yönelik olarak Daytona alıp,

ileride HDMI bağlı durucağında orjinal Hub (730 TL) alarak idare etmeyi planlıyorum.

• Ben de usb hub arayışındaydım. İhtiyacım 2 usb A ve hdmi portlarıydı. Apple yeni güncellemeyle hub kullanımından kaynaklı sorunları çözdüğü ve yukarıda bir üyenin de Wiwu kullanıp sorun yaşamadığını öğrenince linkteki ürünü app25 indirim koduyla 210 liraya getirmiş oldum.

Ürün gelince görüşlerimi editlerim.

• Alicannike A kullanıcısına yanıt
    Sikinti degil de, ic rahatligim yok, 2-3 yil sonra bir ise yaramaz hale gelir rahatsizligi

• quote:

Orijinalden alıntı: bibbifok

Evet ilk izlenimlerimi paylasayim,

kisa ozet: hayal kirikligi

sebep: yuksek beklenti

Kiyas bir onceki 2019 Mac air 8gbRam 1,6 ghz i5 ile yapilacaktir:

Isinma ve fan konusunda sunu soyleyeyim bir onceki 2019 MAC airden bir farki yok, yaniyor alet :)

Tek farki fan sesi yok, onemli bir fark yine de:)

Performans konusunda gorsel ekliyorum, o da hayal kirikligi, M1 ve 16gb RAM dedik ucurur dedik, dosyalari tasima surecinde bile kasti alet, ama genel olarak elbette bir oncekinde iyi,

Sarj suresi bir artisini goremedim simdilik ; 10 saati gecmiyor, birak 18 i falan :) Bir oncekinin sarj kablosu ile sarj ettim, yenisinin voltaji falan mi farkli yoksa?

Ozetle ilk izlenim negatif, ama bir iyilestirme elbette goze batiyor :) Buna da sukur.

Bir tuyo:

Ekranda gordugunuz avast cleanup 60 gun ucretsiz deneme hakki veriyor, diger ozellikleri arasinda cihazdaki duplicate dosyalarinizi bulup silebilirsiniz.

Bu arada mac kullanicilari olarak kullandiginiz bir face grubu var mi? Program paylasimi, tuyo, sorun, problem cozme paylasimlarinin yapildigi bir grup falan? .

Valla bazen forumlarda bir urun hakkında yorum okurken o kadar sasiriyorum ki acaba ben yanlış bir urun mu kullanıyorum diyorum.

2019 i5 islemcili 13" MacBook Pro cihazim vardi, sonrasında Ryzen9 islemcili cok güçlü bir oyun laptobuna geçtim. Windows a daha fazla katlanamayarak, pek oyun da oynamadigim icin gecen ay 8gb ram li M1 MacBook Pro ya geçtim. Valla cihaz yağ gibi akıyor. Birisi de yukarda Demis ki fan sesinden rahatsız oluyorum. Aldım alalı Gunde 12 saat kullanımım var 1 kere fan calismadi. O kadar memnunum ki cihazdan anlatamam.. Hiz , batarya suresi , yeni tip klavye.. Herseyiyle super.

Bir de masaustu fotografinizdan gordugum kadariyla bilgisayarinizi cok duzensiz ve karsik kullaniyorsunuz. Bunun yaninda cok fazla 3. parti uygulama kullanıyorsunuz. Avast vs niye kurdunuz mesela anlamadım.. Bu kadar program ile hangi bilgisayar olsa kasar emin olun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FinalVerdict93 -- 23 Haziran 2021; 14:10:54 >

• Belki de kasmasına sebep olan Avast’tır..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Avasti kullanim nedenimi yukarida belirttim, duplike dosyalari tespit ediyor: 50GB a yakin dosya sildim o sekilde. Isim bitince kaldiriyorum Avasti, avast in kastigini dusunmuyorum, kasma indeksleme ile ilgili olabilir, ilk gun haric kasma ve isinma hissetmedim

Cok tertipli oldugum soylenemez ama asiri daginik da degilim,

Kullanmadigim programlari nadiren yuklu tutarim, cogunu aktif kullaniyorum, https://freemacsoft.net/appcleaner// kullaniyorum, programlari kaldirmak icin

Henuz gun 3.

Bakalim zaman ne gosterecek.

• icecube_fb kullanıcısına yanıt
    AirServer bulup kurun.

• bibbifok kullanıcısına yanıt
    Her türlü bakım için CleanMyMac, tekrarlanan dosyaları bulmak için Gemini fazlasıyla yeter.

• ShortcutsMaster kullanıcısına yanıt
    Hocam cleanmymac araştırdığımda bazı yabancı kaynaklarda programın bilgisayara cok yayıldığı ve gereksiz yük bindirdiğini okudum, kaldırmak bile meseleymiş sanırım. Siz bir eksisini gördünüz mü acaba gerçekten birşeyler temizliyor mu?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • modifix06 kullanıcısına yanıt
    5 senedir kullanıyorum, bir ara birkaç versiyonu vardı toolbara ayrı bir eklenti atıyordu, ağırdı, ama son sürümlerde fena değil yine, hız bakımından tatmin ediyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ShortcutsMaster

AirServer bulup kurun.

teşekkürler hocam hemen bakıyorum👍🏾

apple destek dediğine göre şimdilik sadece iPad ile Mac e yansıtma yapılabiliyormus bende iPhone dan denetim çubuğunda ekran yansıtmadan deniyordum ama yeni güncelleme ile iPhone dan da yapılabilecekmiş.

tekrar teşekkürler

• bibbifok kullanıcısına yanıt
    Dosyaları atarken kasma muhabbetinin sbebini anlamış değilim hocam. Gerçekten 16 gb modellerin özellikle bu kdr kastğını ilk olarak sizden duyuyorum gerçekten. Ben macbook pro m1 8gb kullanıyorum. Alalı neredeyse 1 ay olacak daha fan açtığını görmedim. Duymadım diyeyim daha doğru olur. Cihazın sıcak olduğuna da hiç denk gelmedim. Ancak sizde şöyle bir durum var. 500gb a yakın alanı doldurduğunuzu söylemişsiniz sorun bu olabilir. Siri ve spotlight aramsı her dosyayı indexliyor çünkü eski bir mac kullanıcısınız aşinasınızdır bu konuya. Arattığınız bir kelimeyi mac içindeki pdflerde bile taratıp karşınıza çıkarıyor. Bu index işlemi başta bir sorun teşkil etmiş olabilir.

Ek olarak yeni bir mac olarak değilde icloud yedeğinden yüklediyseniz sorun yaşama ihtimalinizi arttırmış olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UglyOwl -- 24 Haziran 2021; 3:28:32 >
    İpadden de yok

Macten ipad e sidecar diye bir şey var

yeni ios ve mac os ta mac os a airplay server desteği gelecek. Böylece telefondan pc ye yansıtma yapabileceğiz.
    Birisi yukarda airserver önermiş, ona da bakabilirsiniz.
    Ben android tv box ve xbox ta buna benzer programlar kullanıyorum, ios’tan yansıtma için iş görüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: alimmm78

İpadden de yok

Macten ipad e sidecar diye bir şey var

yeni ios ve mac os ta mac os a airplay server desteği gelecek. Böylece telefondan pc ye yansıtma yapabileceğiz.
    Birisi yukarda airserver önermiş, ona da bakabilirsiniz.
    Ben android tv box ve xbox ta buna benzer programlar kullanıyorum, ios’tan yansıtma için iş görüyor.

dogurudur hocam ben apple destegin yalancısıyım.evet airserver a bakıcam

• modifix06 kullanıcısına yanıt
    Yükleme kardeşim. Redditde genel kanı, cleanmymacin kendisinin bir malware gibi olduğu yönünde.

Mac os 12 ile airpaly gelecek hocam, cok bir sey kalmadi guncellemeye…

• 
Sayfa: önceki 174175176177178
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.