Şimdi Ara

Apple Intelligence tanıtıldı: iOS, macOS ve her yere geliyor! İşte merak edilenler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
2.718
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Apple, geçtiğimiz yıllarda yapay zeka terimi yerine “makine öğrenimi” kullanımıyla karşımıza çıksa da WWDC 2024 ile birlikte her şey değişiyor. Teknoloji devi artık osistem çapında üretken yapay zekâya yönelik dev bir adım atıyor. Bu adımın adı ise Apple Intelligence. Firma, Apple Intelligence ile birlikte diğer teknoloji devleriyle arasında açılan farkı kapatacak. Peki Apple Intelligence nedir? ve bizleri neler bekliyor?  Apple Intelligence tanıtıldı  Apple CEO’su Tim Cook, Apple Intelligence’i duyururken “Tüm bunlar yapay zekanın ötesine geçiyor. Bu kişisel zeka ve Apple için bir sonraki büyük adım." ifadelerini kullandı. Apple Intelligence, firmanın iOS, macOS ve en son VisionOS dahil olmak üzere tüm işletim sistemlerinin ayrılmaz bir parçası olacak. Apple Intelligence için A17 Pro veya M serisi çipe ihtiyaç olunacak. Anlaşılacağı üzere bazı özellikler cihaz üzerinde çalışacak. Ancak bazı özellikler ise buluta ihtiyaç duyacak. Apple bunun için “Private Cloud” adını verdiği bir bulutu kullanacağını ve bu verilerin asla sunucularda saklanmayacağını veya Apple'ın bu verilere asla erişemeyeceğini söylüyor.

  Apple Intelligence, sizler için uygulamalarda bir şeyler yapacak. Yani diğerlerinin aksine Apple’ın yapay zekası bir şeyler yapmak için sürekli sizden bir istem beklemeyecek. Bu, sizin için çalışan bir yapay zeka. Dolayısıyla Apple Intelligence, sizin için bir şeyler yazabilecek ya da mail ve diğer uygulamalardaki metinleri özetleyebilecek.  Apple ayrıca Apple Intelligence’ın bir uygulamadan başka bir uygulamadaki bir eylemi gerçekleştirmesini istemek, örneğin eşinizin size gönderdiği bir podcast'i çalmasını istemek gibi şeyler yapabileceğini söylüyor. Veya baktığınız bir fotoğrafı çekmesini ve bir arkadaşınıza göndermesini isteyebilirsiniz. Şirket buna “ekran farkındalığı” adını veriyor.

  Apple Intelligence, şirketin çoğu uygulamasına entegre edilecek. Mail içinde (üçüncü taraf uygulamalarla birlikte) mesaj oluşturmaya yardımcı olma veya yanıt vermek için Akıllı Yanıtlar’ı kullanmak gibi işlevler getiriliyor. Mail'de bir mesaj yazarken, Siri'nin sizin için yazmasını sağlayabilir ve tonunu değiştirmesini isteyebilirsiniz. Şirket, bunun gibi yazma özelliklerinin sistem genelinde, yazabildiğiniz her yerde mevcut olduğunu söylüyor.
  Google'ın bir süredir Gmail'de sunduğu yapay zeka özelliklerini anımsatıyor diyebiliriz. Bununla birlikte Genmoji adının verildiği oldukça bariz bir özellik de tanıtıldı. Genmoji sayesinde istediğiniz emojiyi bulamadığınızda, yapay zeka tarafından sizin için bir emoji üretmesini sağlayabileceksiniz.
  Genmoji’nin yanı sıra benzer şekilde, iOS 18'e Image Playground adı verilen yeni bir görüntü oluşturma özelliği geliyor. Image Playground, bazı yerleşik uygulamada çalışacak ancak kendine ait ayrı bir uygulaması da olacak. Ayrıca geliştiricilerin Image Playground'u cihazlarına dahil etmek için bir API'ye erişmelerine de izin verilecek.
  Ayrıca Apple, Fotoğraflar uygulamasına da yapay zekayı getiriliyor. Fotoğraflar’da zaten aslında bir nevi yapay zekalı arama özellikleri bulunuyor. Ancak Apple Intelligence ile gelecek yapay zeka özellikleri sayesinde artık “takla atan bir kişi” şeklinde fotoğraflar arasında aramalar yapabileceksiniz. Fotoğraflar uygulamasına Samsung ve Google’da bulunan Magic Eraser benzeri fotoğraflardan objeleri kaldırma gibi AI tabanlı özellikler ekledi.  Aynı şekilde Galaxy AI ve yine Google’da gördüğümüz Circle to Search benzeri bir özellik de var: Image Wand. Bu özellik ile kullanıcıların bir görüntü oluşturmak için metni daire içine almaları yetiyor.  Siri artık çok daha zeki  Apple Intelligence ayrıca, on yıldan uzun bir süre önce duyurulan Siri için en büyük güncelleme anlamına geliyor. Siri artık sadece bir ses arayüzü değil. Apple, iOS 18'de kullanıcıların Siri ile çok daha doğal bir şekilde konuşabileceklerini söylüyor. Apple, yapay zeka tabanlı üretken zekasına erişmek için sisteme doğrudan sorgu yazma özelliğini de ekliyor. Dolayısıyla sesin elverişli olamadığı zamanlarda yazarak da işleri halletmek mümkün olacak.  Siri artık Apple Intelligence ile zamanlanmış metin mesajları ayarlayabilecek. Ayrıca ondan bir şey istediğinizde kurduğunuz cümlelerin bağlamında hangi uygulamaları kullanmasını istediğinizi anlayabilecek. Bunların bazıları OpenAI'ın GPT 4o entegrasyonuyla sağlanacak.  Apple Intelligence hangi cihazlara gelecek?  Apple Intelligence hangi cihazlara gelecek?
  Apple Intelligence, iOS 18, iPadOS 18, macOS Sequoia ve visionOS 2 dahil olmak üzere işletim sistemlerinin en son sürümlerinde kullanıma sunulacak. Apple, Apple Intelligence özelliklerini güncellemelerle birlikte ücretsiz olarak kullanıma sunacak. Apple Intelligence, bu sonbahar beta olarak çıkacak. Başlangıçta ABD İngilizcesi ile sınırlı olacak.
  • iPhone 15 Pro Max (A17 Pro)

  • iPhone 15 Pro (A17 Pro)

  • iPad Pro (M1 ve sonras)

  • iPad Air (M1 ve sonras)

  • MacBook Air (M1 ve sonras)

  • MacBook Pro (M1 ve sonras)

  • iMac (M1 ve sonras)

  • Mac mini (M1 ve sonras)

  • Mac Studio (M1 Max ve sonrası)

  • Mac Pro (M2 Ultra)  Apple ve OpenAI anlaşması  Ve evet, Apple ile OpenAI’ın anlaşması gerçek. Zaten CEO Sam Altman’ın etkinlik alanında yer alamsıyla bu durum kesinlik kazanmış gibiydi. OpenAI’ın en gelişmiş yapay zeka modeli GPT 4o, Apple ekosistemine entegre oluyor. Yapılan açıklamaya göre ChatGPT 4o, Siri'nin istediğinizi yapamadığı durumlarda başvurabileceği bir sohbet robotu olacak. Yıl sonuna doğru çıkacak ve iOS, macOS ve iPadOS'e gelecek.  Apple, kullanıcılara bunu kullanıp kullanmayacaklarını önceden soracak. Bu entegrasyon için kullanıcıların bir hesap açmaları gerekmeyecek. Ancak muhtemelen premium yükseltmeleri gibi seçenekler olacak. Şirket, diğer üçüncü taraf LLM'lere de entegrasyon getireceğini söylüyor, ancak daha fazla bilgi şimdilik mevcut değil. Google Gemini ve Anthropic Claude 3 gibi gelişmiş modeller bulunuyor.

 • Apple Intelligence tanıtıldı: iOS, macOS ve her yere geliyor! İşte merak edilenler


  Geekbench ML Puanları;
  Üretken Siri’li iPhone’lar,
  - iPhone 15 Pro - 3640 (A17 Pro)
  - iPhone 15 Pro Max - 3622 (A17 Pro)

  Çöp olan iPhone’lar, (üretken Siri’sizler)
  - iPhone 15 Plus - 3287 (A16) //A17 Pro’dan %9,69 daha yavaş NPU
  - iPhone 15 - 3303 (A16) //A17 Pro’dan %9,25 daha yavaş NPU
  - iPhone 14 Pro Max - 3231 (A16) //A17 Pro’dan %11,23 daha yavaş NPU
  - iPhone 14 Pro - 3228 (A16) //A17 Pro’dan %11,31 daha yavaş NPU
  - iPhone 14 Plus - 2847 (A15) //A17 Pro’dan %21,78 daha yavaş NPU
  - iPhone 14 - 2829 (A15) //A17 Pro’dan %22,28 daha yavaş NPU
  - iPhone 13 Mini - 2753 (A15) //A17 Pro’dan %24,36 daha yavaş NPU
  - iPhone 13 Pro Max - 2734 (A15) //A17 Pro’dan %24,89 daha yavaş NPU
  - iPhone 13 - 2731 (A15) //A17 Pro’dan %24,97 daha yavaş NPU
  - iPhone 13 Pro - 2729 (A15) //A17 Pro’dan %25,02 daha yavaş NPU

  A17 Pro, 10 saniyede işliyorsa bunların en yavaşı 12,5 saniyede işliyor. Yanisi apple şeytanı tamamen yeni modelleri pazarlama amacı güdüyor.

  İlginç bir şekilde benim iOS 16.7.2’li iPhone 14’ün Geekbench ML NPU puanı 5271 çıktı.

  Apple Intelligence tanıtıldı: iOS, macOS ve her yere geliyor! İşte merak edilenler

  https://browser.geekbench.com/ml/v0/inference/389408

  iPhone 15 Pro’nun Geekbench ML NPU puanı ise 6014.

  Apple Intelligence tanıtıldı: iOS, macOS ve her yere geliyor! İşte merak edilenler

  https://browser.geekbench.com/ml/v0/inference/389415

  Yani eğer mevzu performans ise;
  iPhone 15 Pro Max’ın NPU’su ile iPhone 14’ün NPU’su arasında sadece %14 performans farkı var bu skorlara göre. Dolayısıyla mevzu Neural işlem gücü değil, mevzu apple şeytanının para kasasını doldurmak istemesi, cüzdanınızdaki paraya göz dikmesi.
 • Yıldızlı mı?
 • Sadece iPhone 15 Pro ve üstü telefonlara gelecekmiş. Apple Intelligence tanıtıldı: iOS, macOS ve her yere geliyor! İşte merak edilenler 

 • Valla adamlar müthiş satış stratejisi güdüyor sadece iPhone 15 Pro ve promax versiyonda çalışacak. Şimdi 16’lar da üretiliyor yapay zeka istiyorsan 16’yı bekle ve al diyor adamlar
 • Samsung'a sovuyorduk güncelleme sadece versiyon adında kalıyor içerikleri gelmiyor diye Apple daha beter çıktı
 • Ekosistem Aople'ın tek ve büyük avantajı, ama tanıtılan özelliklerin benzerlerini platform bazında diğer işletim sistemlerinde de göreceğiz. Yapay zeka, özellikle akıllı telefon pazarının son çırpınışları.
 • Çok geç kaldılar Samsung ve Google daha önde
 • İyi ki iPhone 15 Pro almışım zamanın da
 • DaRK_KniGHT_ kullanıcısına yanıt

  Her zamanki gibi?


  Aypedlere hesap makinesi hayırlı olsun.

 • DaRK_KniGHT_ kullanıcısına yanıt

  Samsung ve Google’ı sallayan yok.

 • Biz standart İPhone 15 kullanıcılarına neden yok?

  Şeytan diyor Samsung Galaxy S24 Ultra’ya geç, ama şeytanı dinleyip, ardından da öfkeyle kalkıp, zararla oturmaktan korkuyorum.

  Sen gel 50.000, 60.000₺ küsüre son model, en güncel cihazı al ama gel gör ki yeni özellikleri, en son cihazı kullanan müşterilerin ile de paylaşma.
  < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
 • Krone K kullanıcısına yanıt
  Kendi adına konuş istersen zira Samsung en çok telefon satan firma dünyada Apple 2. Sıradaydı her zaman
 • DaRK_KniGHT_ kullanıcısına yanıt

  Apple tek seriyle ikinci. 50 tane seri çıkartmıyorlar.

 • Apple Intelligence tanıtıldı: iOS, macOS ve her yere geliyor! İşte merak edilenler


  Geekbench ML Puanları;
  Üretken Siri’li iPhone’lar,
  - iPhone 15 Pro - 3640 (A17 Pro)
  - iPhone 15 Pro Max - 3622 (A17 Pro)

  Çöp olan iPhone’lar, (üretken Siri’sizler)
  - iPhone 15 Plus - 3287 (A16) //A17 Pro’dan %9,69 daha yavaş NPU
  - iPhone 15 - 3303 (A16) //A17 Pro’dan %9,25 daha yavaş NPU
  - iPhone 14 Pro Max - 3231 (A16) //A17 Pro’dan %11,23 daha yavaş NPU
  - iPhone 14 Pro - 3228 (A16) //A17 Pro’dan %11,31 daha yavaş NPU
  - iPhone 14 Plus - 2847 (A15) //A17 Pro’dan %21,78 daha yavaş NPU
  - iPhone 14 - 2829 (A15) //A17 Pro’dan %22,28 daha yavaş NPU
  - iPhone 13 Mini - 2753 (A15) //A17 Pro’dan %24,36 daha yavaş NPU
  - iPhone 13 Pro Max - 2734 (A15) //A17 Pro’dan %24,89 daha yavaş NPU
  - iPhone 13 - 2731 (A15) //A17 Pro’dan %24,97 daha yavaş NPU
  - iPhone 13 Pro - 2729 (A15) //A17 Pro’dan %25,02 daha yavaş NPU

  A17 Pro, 10 saniyede işliyorsa bunların en yavaşı 12,5 saniyede işliyor. Yanisi apple şeytanı tamamen yeni modelleri pazarlama amacı güdüyor.

  İlginç bir şekilde benim iOS 16.7.2’li iPhone 14’ün Geekbench ML NPU puanı 5271 çıktı.

  Apple Intelligence tanıtıldı: iOS, macOS ve her yere geliyor! İşte merak edilenler

  https://browser.geekbench.com/ml/v0/inference/389408

  iPhone 15 Pro’nun Geekbench ML NPU puanı ise 6014.

  Apple Intelligence tanıtıldı: iOS, macOS ve her yere geliyor! İşte merak edilenler

  https://browser.geekbench.com/ml/v0/inference/389415

  Yani eğer mevzu performans ise;
  iPhone 15 Pro Max’ın NPU’su ile iPhone 14’ün NPU’su arasında sadece %14 performans farkı var bu skorlara göre. Dolayısıyla mevzu Neural işlem gücü değil, mevzu apple şeytanının para kasasını doldurmak istemesi, cüzdanınızdaki paraya göz dikmesi.
 • DaRK_KniGHT_ kullanıcısına yanıt

  apple'ın 800-1300 dolarlık modellerine karşın ağırlıklı olarak 200-400 dolarlık A04, A14, A54 satarak apple'ı toplam satışlarda geçiyor. büyük başarı (!)

 • birisi samsungu mu övmüş ahahahahaha

 • DaRK_KniGHT_ kullanıcısına yanıt
  Lol. Samsung sadece fotoğraftan nesne kaldırıyor yapay zeka bende diyor. Bu mu yani önde olmak ahahah.
 • Yapay zekayı Apple buldu. Tebrikler.
 • DaRK_KniGHT_ kullanıcısına yanıt
  Samsung iyi samsung guzel. Yaw he he . Bu samsung ve apple icin deli gibi savunanlarin beyninden supheliyim. Isine geleni al isine gelmeyeni alma kimse seni zorlamiyor 😂 Adamlar parayi götürüyor bizim danalar birbirine giriyor. Bu arada sadece bizim ülkede bu durum böyle. Her alanda ayristirilmisizki teknoloji konusunda bile radikal görüslerimiz var ….
 • Drummerrrr kullanıcısına yanıt

  Aynen katılıyorum, ne zaman IOS ve Android e dair bir tartışma çıksa belirli kemik kitle gelip babasının firması gibi savunuyor, hele biri var ki satış rakamları ve fiyatlar dışında farklı bir argüman verdiğini 1 kere bile görmedim ;)

 • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.