Şimdi Ara

Apple’da düşüş sürüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
0
Favori
526
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu yıl itibariyle, uzun süren yükseliş dönemini noktalayan ve gerileme sürecine giren Apple, yılın ikinci çeyreğindeki rakamlarıyla sürecin devam edeceğini gösteriyor. Geçen yıl aynı döneme göre firmada önemli kayıplar söz konusu.

Açıklanan rakamlara göre, firmanın yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği toplam gelir 42.36 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yıl bazında yüzde 15 civarında bir düşüş yaşanırken, net gelir de yüzde 27 düşüş ile 7.8 milyar dolara geriledi. Global ekonomik sıkıntılar ve akıllı telefon pazarında yaşanan durgunluk, Apple’ı da kötü etkiliyor. Ayrıca iPad ve Mac satışlarında da düşüş söz konusu. Yani Apple, her ürün kategorisinde gerileme yaşadı.

Ayrıca Bkz.Qualcomm, yılın ikinci çeyreğinde biraz durgun

Global etkiler yanında Apple’ın Çin’de büyük bir düşüşü söz konusu. Düşen iPhone satışları nedeniyle, Apple’ın gelirleri ülkede yüzde 33 geriledi. Gelirlere en önemli takviye ise yüksek kar marjına sahip iPad Pro serisinden geldi. Apple’ın ürün kategorilerindeki satışlarına bakacak olursak:

iPhone:

Toplamda 40.4 milyon iPhone satışı yapılırken, ilk kez üst üste iki çeyrekte düşüş kaydedildi. Geçen yıl aynı dönemde 47.5 milyon, önceki çeyrekte de 51.2 milyon adet iPhone satışı gerçekleştirilmişti. iPhone SE modelinin biraz daha düşük fiyatla pazara sunulması, kar marjını yüzde 38’e çekmiş durumda.

iPad:

İkinci çeyrekte toplam 10 milyon iPad modeli satıldı. Yıl bazında yüzde 7 düşüş yaşanırken, gelirlerde yüzde 9 artış yaşanması, iPad Pro serisinin ilgi gördüğünün en büyük göstergesi. iPad serisi, son 10 çeyrektir ilk defa gelirlerde artış gösterdi.

Mac:

Bilgisayar pazarı düşerken, sürekli yükseliş sağlamayı başaran Apple, bu kez pazarda hareketlenme emareleri başlarken düşüş trendine girdi. 4.3 milyon satış yapan Mac ailesi, yıl bazında yüzde 11 geriledi.

Diğer:

Apple Watch, Apple TV ve Beats aksesuarlarında gelir bakımından yüzde 16 değer kaybetti.

Tim Cook, yılın üçüncü çeyreği için oldukça iyimser değerlendirmelerde bulundu. Yeni nesil iPhone modellerinin bu dönemde piyasaya çıkacak olması, ayrıca yeni Apple Watch ve iPad Pro modellerinin de tanıtılacak olması, tabloları da büyük ölçüde etkileyecek. 

• Piyasa doydu artık. Apple doymadı tabi orası ayrı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Adamlar bir seferde zarar etsin ne olmuş yani? Hep kâr kâr nereye kadar?? Neyse belki iPhone 7 yada 6SE de çok büyük bir yenilik yapıp MİCRO SD KART koyarlar. Yada ne bileyim belki pili 3000 mah yapıp büyük bir çılgınlık yaparlar...

• Daha beter ol apple.
    Tekrar zam yap telefonlara. Ucuza satıyorsun. 7-8 bin lira yap. Daha çok kar edersin.
    İnşallah sonun nokia ya döner.
    Senin yüzünden bütün telefonlar fiyatlarını yukarı çekiyor.
    Gözün doymuyor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ratsx

Daha beter ol apple.
    Tekrar zam yap telefonlara. Ucuza satıyorsun. 7-8 bin lira yap. Daha çok kar edersin.
    Gözün doymuyor

Apple bir tek Türkiyede satış yapıyor değil mi yahu Türkiyeden çekilse gelirler bu kadar düşmez, yurt dışında fiyatlar çok daha normal özellikle ABD'de üst segmentde samsungla hemen hemen aynı fiyatlarda zaten samsung s7 ile birlikte Türkiyede fiyat olarak iyice apple'a yaklaştı birde şu var neden en üst seviye telefon alma ihtiyacı hissediyorsunuz sonra alamayınca kin besliyorsunuz, şimdi ben gideyim bmw alamıyorum laf edip durayım batasın emi biraz mantık, ayrıca apple mı dedi dolar 3 lira olsun, kdv, ötv ve daha adı duymadığımız açıklaması net olmayan zart zurt vergileri konulsun, telefonun 1000 lirası zaten vergi alım gücümüz iyice düştü sataşacak yer arıyoruz tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tekirkara -- 27 Temmuz 2016; 3:17:41 >

• Umarım batar karaktersizler

• quote:

Daha beter ol apple.
    Gözün doymuyor

Hem haklı hemde haksızsın. Haklı olduğun konu teknoloji katili daha doğrusu teknolojinin olgunlaşması bahanesiyle 2-3 yıl geriden takip edip bekleyip daha ucuza mal etmeye çalışması yani aşırı derecede paragöz bi firma. Haksız olduğun konu ise fiyat aslında pahalı falan diğil Abd de 700 dolar diye hatırlıyorum. Adamların zaten askeri ücretleri 1500-2000 dolar arası yani yarı parası o bizim ülkemizin sorunu dolar 3 lira artı vergi durum bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zdniz

quote:

Daha beter ol apple.
    Gözün doymuyor

Hem haklı hemde haksızsın. Haklı olduğun konu teknoloji katili daha doğrusu teknolojinin olgunlaşması bahanesiyle 2-3 yıl geriden takip edip bekleyip daha ucuza mal etmeye çalışması yani aşırı derecede paragöz bi firma. Haksız olduğun konu ise fiyat aslında pahalı falan diğil Abd de 700 dolar diye hatırlıyorum. Adamların zaten askeri ücretleri 1500-2000 dolar arası yani yarı parası o bizim ülkemizin sorunu dolar 3 lira artı vergi durum bu.

Hangi teknolojiyi geriden takip ediyor orneklendirebilir misin

• çıkarsın ayfon 8 tezek edition yok satar ülkemizde.yeter ona o

• He he batsın batsın bir kaç yıl sonra lg samsung öpmeye doyamayacak heyecanlı pokemonlar sizi...
  • fiyatlarında %50 indirim yapsın sadece türkiyede onu kurtarır :)

• Hala şunu anlamadınız buradaki fiyatlar pahalı, hep aynı şeyler bi' öğrenemediniz şunu sırf like almak için saçmalıyorsunuz, cidden komiksiniz. Apple telefonları pahalıya satmıyor, bizim ülkemizde vergilerden dolayı pahalı. Amerikaya git bakalım iphone 6s 64 gb kaç para biraz araştırın, yazık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Siyah Tavsan -- 27 Temmuz 2016; 9:55:14 >
  • Eskiden 6bin liralık bilgisayar şimdi 10bin. Her sene zam yapıyor. Altı üstü bir dizüstü sonuçta o fiyatı hak ediyor mu sizce? En kötü windows bilgisayar bile en az 5 yıl çalışıyor üstelik.

• Ara ara grafik yukselse de bundan sonra Apple'la ilgili bu tip haberleri daha cok duyariz, bunu bildikleri icin zaten ellerindeki cok guclu nakit parayla yeni kapilar acmak derdindeler, apple car gibi vs.

• Ne kadar çok apple CEO su varmış.

APPLE TELEFONU UCUZ SATIYORSUN 10 BİN LİRA YAP YİNE SATARSIN.
    Sen bir kampanya başlat. Satışlarımız düşüyor. Herkes bir kaç telefon alsın diye.
    Vallahi alırlar.

BETER OL APPLE. GÖZÜ DOYMAYAN APPLE. KULAKLIK SATMAK İÇİN KULAKLIK ÇIKIŞINI BİLE KALDIRAN APPLE.
    Her türlü dalevereyi yap. Bak seni yine savunurlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ratsx -- 27 Temmuz 2016; 10:08:33 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herkes apple'a giydirmiş... pahalı falan olduğu yok.Uzun adam vergileri cebe indiriyor gidin ondan hesap sorun

• Tim cook gitsin, belki yenılıkcı bırı gelır.

• reklamlar
  • Piyasa telefona doydu, pad denen nesnelerden sıkıldı. Geleceği olan şey ultrabooklar ince hafif her işi yapan güçlü makinalar. Onlar da hem pahalı hem de SSD'yi bile standart hale getiremediler.

Dokunmatik ultrabooklar ulaşılabilir olduğunda pazar genişleyecek.

• Eskiden garanti derdik şimdi garantide problem.Macbook pro 1.5 sene once aldım aldıktan 6 ay sonra bilgisayar kitlendi servise verdim ekran değişti , klavye değişti buraya kadar problem yok.Gecen ay yine arıza yaptı ekran yeşil oldu,Apple store goturdum aldılar 4 gun sonra fabrika ayalarına dondurp geri verdiler.Baktım arıza yok gibi ama bilgisayarın arkasını carpmıslar çizilmiş ,bu ne dedim bilmem buraya getirmeden olmus olmasın dedi ,sonrasında belki siz yapmısınızdır filan dedi..... ama verin değiştirelim dışını artis artis konusmalar milletin icinde....küçük düşürücü şekilde bizim aşağıda vuracak yerde yok filan ama neyse....Allah belanızı versin dedim yaptırmadan aldım elinden makinayı,1 hafta sonra yine ekran yeşile döndü.Bunlarda kendini Türkiyede ki servislere döndürdüler, Apple para vermek artık ahmaklık.Yemin ettim iphone 6 da satacagım macbook da,ipad de apple tv de eve artık Apple sokarsam serefsizim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ciroer -- 27 Temmuz 2016; 10:46:23 >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.