Şimdi Ara

Apple A10X: Mobil dünyanın en güçlüsü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
874
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Apple’ın orijinal yonga setinin üzerine daha fazla geliştirmeler yaptığı X serisi yonga setleri her zaman mobil dünyanın en güçlüsü olmayı başarıyor. A8X ve A9X yonga setlerinde olduğu Apple A10X yonga setinde de bu gelenek değişmiyor.

En güçlüsü

3 adet özelleştirilmiş performans odaklı 64-bitlik çekirdek ve 3 adet özelleştirilmiş enerji verimliliği odaklı 64-bitlik çekirdek olmak üzere toplamda 6 çekirdekli olan yonga seti, beraberinde 12 çekirdekli olan yarı özelleştirilmiş bir PowerVR grafik birimi barındırıyor.

Yonga setinin teknik detayları henüz belli değil ve Apple, lansman esnasında A9X yonga setine göre yüzde 30 daha iyi performans sunduğunu ifade etmişti. İlk benchmark sonuçları yonga setinin performans rekoru kırdığını gösteriyor.

Geekbench 4.0 testlerine giren iPad Pro 10.5 modeli tek çekirdek kategorisinde 3915, çok çekirdek kategorisinde ise 9387 skor alarak şimdiye kadarki en güçlü mobil yonga seti olma ünvanını eline geçiriyor.

Daha önce tek çekirdek rekoru yine Apple A10 yonga setine aitti. 3300 civarında skor elde eden yonga setini hiç bir rakip geçememişti. Snapdragon 835 ve Exynos 8895 bile hali hazırda 2300 skor seviyelerine ulaşabilmiş durumda.

Çok çekirdek kategorisinde ise Snapdragon 835 ve Exynos 8895 yonga setleri en iyiler olarak dikkat çekiyordu. 7000 puan seviyesinde dolaşan ikili, Apple A10X karşısında yine geriye düşmüş oldu.

Ayrıca Bkz.Yeni iPhone modelinin kablosuz şarja sahip olacağı doğrulandı

Elbette Apple A10X yonga seti biraz daha özel amaçlı geliştirilen bir yonga. iPad modellerinin daha yoğun iş yükleri nedeniyle daha güçlü işlemciler gerektirmesi bunu zorunlu kılıyor. Ayrıca daha fazla soğutma imkanı sunan büyük kasası sayesinde Apple’ın da eli güçleniyor.

Diğer taraftan yeni iPad Pro modellerinde 4GB RAM kullanıldığı dikkat  çekiyor. iOS işletim sistemi optimizasyonu çok iyi yaptığı için büyük RAM kapasitelerine ihtiyaç duymuyor ancak Apple işi şansa bırakmamış ve akıcılığı korumak adına kapasiteyi arttırmış. Yeni iPad Pro serisi 2999TL’den başlayan fiyatlara sahip. 

• "Çok çekirdek kategorisinde ise Snapdragon 835 ve Exynos 8895 yonga setleri en iyiler olarak dikkat çekiyordu. 7000 puan seviyesinde dolaşan ikili, Apple A10X karşısında yine geriye düşmüş oldu."

Eyvah! Galaxy S8 çok yavaş kaldı. Sakın almayın..
    Sanki bu çok hızlı olunca ne oluyorsa. Önemli olan işlevsellik bence.

• Gerçekten çok güçlü, sağlam bir sonuç elde etmiş. Ancak; 2 sene sonra yazılım güncellemelerini yapmaya devam ederse tekrar görmek isterim kendilerini. Anlayın artık her cihaz çıktığında en güçlü çıkıyor 2 sene sonra pert oluyor(!) Olmasa yeni cihaz satamaz çünkü. Haziran 2014'te ipad air aldım 3 yıl geçti üstünden 1 kere güncellemedim ve aynı şekilde çalışıyor.

• Acaba Apple şu Ekrem'e ne kadar para veriyordur.

iPhone kullanıcısıyım ama bu forumun yaptığı Apple yalakalığı midemi bulandırıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: GranTurismo

Gerçekten çok güçlü, sağlam bir sonuç elde etmiş. Ancak; 2 sene sonra yazılım güncellemelerini yapmaya devam ederse tekrar görmek isterim kendilerini. Anlayın artık her cihaz çıktığında en güçlü çıkıyor 2 sene sonra pert oluyor(!) Olmasa yeni cihaz satamaz çünkü. Haziran 2014'te ipad air aldım 3 yıl geçti üstünden 1 kere güncellemedim ve aynı şekilde çalışıyor.

Cihazınızı iOS 10'a güncellemeyerek çok şey kaçırıyorsunuz. Cihazların pert olduğu falan yok aksine iOS 10 ile birlikte tüm cihazlar şaha kalktı.
  • İşlemci konusunda Apple konuyu çoktan kapattı. Öyledir, böyledir tartışılır ama adamlar öyle işlemciler tasarlıyorlar ki zirveye oturuyor mutlaka.

• quote:

Orijinalden alıntı: LKLC

quote:

Gerçekten çok güçlü, sağlam bir sonuç elde etmiş. Ancak; 2 sene sonra yazılım güncellemelerini yapmaya devam ederse tekrar görmek isterim kendilerini. Anlayın artık her cihaz çıktığında en güçlü çıkıyor 2 sene sonra pert oluyor(!) Olmasa yeni cihaz satamaz çünkü. Haziran 2014'te ipad air aldım 3 yıl geçti üstünden 1 kere güncellemedim ve aynı şekilde çalışıyor.

Cihazınızı iOS 10'a güncellemeyerek çok şey kaçırıyorsunuz. Cihazların pert olduğu falan yok aksine iOS 10 ile birlikte tüm cihazlar şaha kalktı.

İphone 5 ve 5s'te buna dahilmi ? pek şaha kalktıkları söylenemez çünkü.

• LKLC kullanıcısına yanıt
    Nasil bir şaha kalkmaymış bu? gerek apple support community platformu gerekse macrumours sayfalarındaki IOS 10 şikayetleri saymakla bitmez. kaldıki cihazlar gitgide eski stabilitesini arıyor. IOS o bilinen akıcılığından giderek uzaklaşıyor. ve IOS 10 hatta IOS 9 un ilk sürümleri gelmiş geçmiş en rezil IOS sürümleridir. çıkardıkları her ileri sürüm bir öncesinden berbat geliyor. Şimdi de 10.3.3 in ümidi var umarım onda adam gibi sorunlar çözülmüş olarak yayınlanır.
  • yani inanilmaz. apple 2 senede pert ediyorsa android'e hic girmeyelim. update etmesek bile app yukleye yukleye pert oluyor.

valla canli ornek onumde duruyor. ayni sene aldigim ipad 4 ile nexus 7 tabletler yan yana duruyorlar. biri android 5.0 ile bildigin can cekisiyor hicbir is yapamiyorsun. ipad 4 hala ios 10 ile calisiyor. tamam ilk gunku gibi elbette degil. fakat hala kullanabiliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mlaket

Acaba Apple şu Ekrem'e ne kadar para veriyordur.

iPhone kullanıcısıyım ama bu forumun yaptığı Apple yalakalığı midemi bulandırıyor.

İyi de ben ilk defa bu haber sayesinde a10x işlemcinin gücünü ve ipad pro nun ram değerini öğrendim. Ayrıca bu cihazı almayı da planlıyorum. Yalakalık veya değil hiç mi haber değeri yok?
  • A11X bunu ikiye katlayacak atın fava bekleyin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rocky Balboa®

quote:

quote:

5'i denemedim maalesef ama 5s, 6, iPad Air 2 ve iPad Pro modellerinde kusursuz çalışıyor. iOS 8 ve 9 a göre çok daha optimize bir sürüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LKLC -- 16 Haziran 2017; 15:32:46 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Mlaket M kullanıcısına yanıt
    Ben haberde yalakalık göremedim. Tek çekirdekte yaklaşık 4000, çok çekirdekte 9300 puan hiçbir mobil işlemcide gördüğümüz bir skor değildi.

Bu haber bazı yabancı sitelerde, "Apple A10X'in gücü konusunda bizi kandırdı" şeklinde yapıldı. Çünkü lansmanda %30 işlemci performansı artışından bahsedilirken, sırf tek çekirdek performansı %30 arttı. Güçlü çekirdek sayısı da 3'e çıkınca çoklu çekirdek performansında %80'lik bir artış olmuş oldu A9X'e göre.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Wilshire W kullanıcısına yanıt
    Eğer sorunsuzluk olarak bakıyorsak, en rezil sürüm iOS 9 diyebiliriz. Onun dışında en başarısız, boş ve geriye gidilen sürüm iOS 6'ydı. Ama iOS 10 konusunda katılmıyorum. Akıcılık konusunda ciddi kazanımlar var iOS 9'a göre. Ha tabi iOS 9 ile özellikle iPhone 6 ve 6+ kullanıcılarına çok ciddi ayıp edildiğini düşünüyorum, kendim de bir süre kullandım ilk birkaç sürüm cihaz kendini toparlayamamıştı.

• İşin kötüsü ne biliyor musun hocam, ben de birkaç ay önce iOS 7'de kalmış bir iPad 4 gördüm. Cihaz yağ gibi akıyordu

• darkdiva D kullanıcısına yanıt
    Ben de ona şaşırıyorum. Eskiden iphone'ları daha güçsüz diye yerden yere vururduk. Yanlış hatırlamıyorsam A6 işlemcisine kadar durum böyleydi. A7 ile işler değişmeye başladı. Artık tek çekirdekte firmalar bir önceki nesle zor yetişiyor

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Rocky Balboa®

quote:

quote:

5'i denemedim maalesef ama 5s, 6, iPad Air 2 ve iPad Pro modellerinde kusursuz çalışıyor. iOS 8 ve 9 a göre çok daha optimize bir sürüm.

Benim elimde 5,5s ve 6s var, 5 ve 5s cihazlarimda ios 7den ios 10a kadar her surumu kullandim ve bir onceki surume gore bariz yavaslatti cihazlari ios 10, siz neye gore daha iyi diyorsunuz ?

• Apple yapıyor.Ancak ulkede çok pahali.Bunda da Apple a suc atamayiz .d

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

"Çok çekirdek kategorisinde ise Snapdragon 835 ve Exynos 8895 yonga setleri en iyiler olarak dikkat çekiyordu. 7000 puan seviyesinde dolaşan ikili, Apple A10X karşısında yine geriye düşmüş oldu."

Eyvah! Galaxy S8 çok yavaş kaldı. Sakın almayın..
    Sanki bu çok hızlı olunca ne oluyorsa. Önemli olan işlevsellik bence.

Amca ölmedin mi sen hala amca

• Apple çıtayı hep yükseğe çıkarıyor. a serisi işlemciler olmasaydı belkide şu anda snapdragon 810 yeni çıkmıştı :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.