Şimdi Ara

Apple 3.çeyrek sonuçlarını açıkladı; rekor gelir ve rekor sayıda iPhone ile iPad satışı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
47
Cevap
0
Favori
3.710
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Apple 3.çeyrek sonuçlarını açıkladı; rekor gelir ve rekor sayıda iPhone ile iPad satışı
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    10083 Mesaj

Yeni iPhone hakkındaki iddialarını ardı arkasının kesilmediği bu dönemde Apple, 2011 mali yılı 3.çeyrek sonuçlarını duyurdu.25 Haziran 2011'de sona eren 3.çeyrekte firma rekor sayıda ürün satışı ile rekor gelir elde etmeyi başardı.

Firmadan yapılan açıklamaya göre Apple, 3.çeyrekte 28,57 milyar dolar gelir; 7,31 milyar dolar net kar diğer bir deyişle hisse başına 7,79 dolar kazanç elde etmeyi başarırken; geçtiğimiz senenin aynı döneminde 15,7 milyar dolar gelir, 3,25 milyar dolar net kar yani hisse başına 3,51 dolar kazanç elde etmişti. 28,57 milyar dolarlık gelirin %62'si Amerika dışı satışlarından elde edilirken; geçtiğimiz yılın aynı döneminde %39.1 olan brüt satış karı ise %41.7'ye yükselmiş durumda.

Apple rekor gelir elde ettiği bu çeyrekte, iPhone ve iPad ile rekor sayıda ürün satışının altına imza atmayı başardı. Satılan iPhone sayısı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %142 artış (Diğer bir deyişle IDC'nin bütün akıllı telefon pazarı için öngördüğü büyümenin iki katından daha fazla bir oran) ile 20,34 milyona yükselirken; satışı gerçekleştirilen iPad sayısı ise %183 artış ile 9,25 milyona ulaştı. Bilgisayar tarafında ise yıl bazında %14'lük artış ile 3,95 milyon Mac satışı yapan Apple, son yıllarda iPod ailesinde görülen daralmanın önüne bu çeyrekte de geçebilmiş değil. Son açıklanan verilere göre Cupertino'lu, geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre %20'lik azalma ile 7,54 milyon adet iPod satışı gerçekleştirdi.

2011 mali yılının 4.çeyreğinde 25 milyar dolar gelir ve hisse başına 5,50 dolar kazanç elde etmeyi amaçladıklarını belirten Apple'ın mali işlerden sorumlu üst yöneticisi Peter Oppenheimer, operasyonlardan gelen nakit akışının yıl bazında %131'lik artış ile 11.1 milyar dolara ulaştığı bu çeyrekte elde ettikleri performanstan çok memnun olduklarını söylerken; ünlü tepe yöneticisi Steve Jobs ise "%125 kar ve %82 gelir artışı ile firma tarihindeki en iyi çeyrekten dolayı çok mutluyuz. Artık, önümüzdeki sonbaharda kullanıcılarımıza sunacağımız iOS 5 ve iCloud'a odaklanmış durumdayız." diyerek görüşlerine dile getirdi.

Çeyrek sonuçlarının basınla paylaşıldığı konferans görüşmesinde, ayrıca, Peter Oppenheimer; son gelen iddialarda da dillendirildiği gibi OS X Lion'ın Çarşamba günü Mac App Store üzerinden yayınlanacağını açıkladı.

Apple'ın ürün gruplarının elde ettiği gelire etkileri

|
    |

• Yüzbaşı
    539 Mesaj
    zenginin parası züğürdün çenesini yorarmış
  • Çavuş
    50 Mesaj
    ipodlardaki düşüş normal çünkü çoğu iphone'a geçiyor artık.
  • Yüzbaşı
    266 Mesaj
    Gerçekten helal olsun Apple'a, büyük bir başarı.
    |
    |
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    appleyi gerçekten tebrik ediyorum süper bir pazarlama stratejisi var.Aslında sonuçlar başka şeyleride gösteriyor ama söylersem ban yerim heralde :D
  • Yüzbaşı
    377 Mesaj
    Apple bu başarıyı hak ediyor. Verdikleri hizmet ile paranızın tam karşılığını alıyorsunuz. Bütün ürünlerin satışında inanılmaz bir artış olmuş. Ancak iPod'da bu durum geçerli değil. Açıkçası bir zamanlar Apple'ın en büyük gelir payına sahip olan bir ürünün bu şekilde düşüş göstermesi beni üzdü. Umarım yakında güzel bir strateji ile Apple bu durumu da toparlar.
  • Yarbay
    8619 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: AhmetG1

quote:

Ben telefondan müzik dinlersem şarjın cok gideceğini düşünüyordum,2 gündür telefondan müzik dinliyorum 2-3 saat kadar fazla şarj gitmiyormus megerse,ipodu birde radyo yüzünden tercih ediyordum, iphone a radyo gelirse ipod tarih olur benım için

• Çavuş
    50 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Hakan..

quote:

Ben telefondan müzik dinlersem şarjın cok gideceğini düşünüyordum,2 gündür telefondan müzik dinliyorum 2-3 saat kadar fazla şarj gitmiyormus megerse,ipodu birde radyo yüzünden tercih ediyordum, iphone a radyo gelirse ipod tarih olur benım için

Alıntıları Göster
    quote:

Orijinalden alıntı: Hakan.Turan

quote:

iphone'da iradyo gibi ücretli uygulamalar var ücretsizlerde varda en çok hoşuma giden bu. Benim gibi 4gb felan internetiniz varsa iphonunuzda rahatlıkla radyoda dinleyebilirsiniz.
    |
    |

• Yarbay
    8619 Mesaj
    Hem net hem radyo,şarj yarı yolda bırakır beni

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hakan.. -- 20 Temmuz 2011; 1:40:05 >
    |
    |
  • Yüzbaşı
    474 Mesaj
    Haberin başlığını görünce içimden bir ses yine altta apple ve android fanları kavgaya başlamıştır diye geçiyordu içimden.Artık bu forumdaki apple haberleri bu hissi uyandırıyor bende :) Birisi yazar apple fan boylar dolar şimdi diğeride yazar sen alamıyorsun kesin ıphone b.k atma :) Ey allahım ya :)
    |
    |
  • Yarbay
    2661 Mesaj
    birde şu iphone un sarj sorununa çözüm bulsa tadından yenmeyecek
    |
    |

iphone a radyo gelirse ipod tarih olur benım için

iphone'da radyo yok mu ?
    |
    |
  • Yüzbaşı
    666 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Emin83

Haberin başlığını görünce içimden bir ses yine altta apple ve android fanları kavgaya başlamıştır diye geçiyordu içimden.Artık bu forumdaki apple haberleri bu hissi uyandırıyor bende :) Birisi yazar apple fan boylar dolar şimdi diğeride yazar sen alamıyorsun kesin ıphone b.k atma :) Ey allahım ya :)

Bu Apple-AntiApple mevzusu Fenerbahçe Galatasaray kavgasını geçti zaten yakında antik kuntik isimli derneklerde açılırsa şaşırmayın. Apple sevenleri sevmeyenler derneği :)
    |
    |
  • Yarbay
    4422 Mesaj
    Gene apple konusu gene altta şahıslarına yediremeyen kişiler iphone yada diger apple ürünlerini alanların hemen hemen hepsi DESTEK/YAZILIM/UYGULAMA için alıyor,adamlar başarı sağlayacaklar bukadar basit burda gelipte ''iphone 2000 lira '',''alanlar hava atmak için alıyor'',''yok efendim donanımı söle kötü falan filan'',''alanlar salak manyak koyun vb.gibi yakıştırmaları'' GEÇİN,mağdem eksiklikleri size göre varsa zaten burada işin ne senin,oku geç gitsin yahu,kişisel hakarete girmeler,yok efendim tartışmalar ondan sonra durduk yere başka cihazları övmeler falan filan her apple konusunda kesin varolan şeyler bunlar eskidi o plak artık aynı plağı baştan sarıp sarmanın ne alemi var ? senelerdir markalardan yakındınız yok efendim telefon satıyorlar destek neden vermiyorlar,dandik dandik java oyunları,geliştirilmeyen uygulamalar,telefonda kasan takılan arayüzler menüler yıllardır,bunlardan yakındı millet adamlar ortaya koyunca cihazı vay efendim söle böle daha uzunda yazıcaktım yazdım yazdım sildim.
    |
    |

• Yarbay
    4324 Mesaj
    iPhone satışlarında Apple tepe noktayı buldu/yaklaştı artık piyasada çok ciddi rakipleri var iPhone'un en önemli avantajı olan uygulamalar konusundada android market yavaş yavaş aralığı kapatmaya başladı ancak tablet konusunda iPad nerdeyse rakipsiz bu daha çok apple'ın başarısına değilde rakiplerinini otomobil fuarlarında tanitilip doğru dürüst uretilmeyen konsept otomobiller gibi ardı ardına tablet tanıtıp arkasının gelmemesine,uygulama geliştiricilerinin işe yaramazlığına( Google İ/O 5000 tablet dağıtıldı 500 uygulama çıkmadı) donanimsal eksiklikler vs gibi rakiplerinin beceriksizliklerine dayanıyor
    |
    |
  • Yüzbaşı
    399 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: NIKEmRe

Gene apple konusu gene altta şahıslarına yediremeyen kişiler iphone yada diger apple ürünlerini alanların hemen hemen hepsi DESTEK/YAZILIM/UYGULAMA için alıyor,adamlar başarı sağlayacaklar bukadar basit burda gelipte iphone 2000 lira ,alanlar hava atmak için alıyor,yok efendim donanımı söle kötü falan filan,alanlar salak manyak koyun vb.gibi yakıştırmaları GEÇİN,mağdem eksiklikleri size göre varsa zaten burada işin ne senin,oku geç gitsin yahu,kişisel hakarete girmeler,yok efendim tartışmalar ondan sonra durduk yere başka cihazları övmeler falan filan her apple konusunda kesin varolan şeyler bunlar eskidi o plak artık aynı plağı baştan sarıp sarmanın ne alemi var ? senelerdir markalardan yakındınız yok efendim telefon satıyorlar destek neden vermiyorlar,dandik dandik java oyunları,geliştirilmeyen uygulamalar,telefonda kasan takılan arayüzler menüler yıllardır,bunlardan yakındı millet adamlar ortaya koyunca cihazı vay efendim söle böle daha uzunda yazıcaktım yazdım yazdım sildim.

Sen niye okuyup geçmedin ?

• Binbaşı
    1778 Mesaj
    Bu satis ve buyume rakamlarina bakarsaniz applenin aslinda sizin sandiginiz gibi rakiplerinin gerisinde kalacagi gibi hurafelerin gercek olmadigini anlarsiniz cunku herkez bisiler yazarken direk Turkiyedeki durumlari dusunerek yaziyor yurt disindaki ozellikle amerkadaki marka yapisindan haberleri yok yurt disindaki bi cok insan ozellikle amerkadaki insanlar samsung ve htc nin appleye rakip olabilecek kapasitede telefon urettiginden bile haberi yok ustelik fiyatlarina bakinca bu insanlara iphone almak daha mantikli geliyor cunku oratada birde karizma unsuru var bu insanlarin alim gucu cok oldugundan cihazin donanimina cok takilmaz yada anlamazlar bundan dolayi buralarda deneyerek al mantigi onde gider bi cok magazada markalarin maketleri degil gercegi bulunur isteginiz gibi kurcalarsiniz tabi burda ios direk androidden ustun cunku sabahtan aksama kadar kurcalanan bu makinalar sismeye basliyor ve yavasliyor ama ios da oyle bisey olmuyor ve kullanicilar da appleye yoneliyorlar .. mesela bu gun htc nin yeni telefonuyla 3d olandi galba ve galaxytab 2 yi denedim bana gore tam bir husrandi ana menulerde ve browserde takilmalar vardi buna karsilik acerin tableti super calisiyordu
    |
    |

• Yarbay
    3444 Mesaj
    helal olsun verdiğim para, gayet güzel gayet hızlı telefon.. bir sürü uygulamam, 500-600 mb lık oyunlarım var.. gözüme de hoş görünüyor cam çerçevesi ve retina ekranı.. kriterlerim bunlar benim niye koyun oluyorum ?
    |
    |
    Eski Kullanıcı Adı:
    mgokhanozen

quote:

Orijinalden alıntı: [email protected]

quote:

iphone a radyo gelirse ipod tarih olur benım için

iphone'da radyo yok mu ?

2 milyarlık telefonda radyo yok arkadaş. Apple gibi teknolojiye yön veren bir marka böyle aptalca hareketler yapıyor diğer markalar ne yapsın..
Reklamlar
üniversite
SEO
kolayoto.com
Bey Azura
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,563
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.