Şimdi Ara

Apartmana Fiber T11B Montaj Süreci (Sonuçlandı)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
178
Cevap
3
Favori
6.552
Tıklama
Tüm Forumlar >> Haberleşme >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Türk Telekom >> Apartmana Fiber T11B Montaj Süreci (Sonuçlandı)
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  3752 Mesaj
  SONUÇ: 21 Aralık 2015 de fiber kutu apartmana takıldı.. 27 Şubat 2016 da Hizmet alınmaya başlandı..

  04.12.2015 Bugün Santrale gittim. Hiç umudum yok ken, Bir yerden sistem sökülecek 1 hafta içinde Yönetici ile sözleşme imzalarsak bu sistemi size takarız dendi. Apartman 8 daire, ben dahil 3 kişi internet kullanıyoruz. Apartmana kutu takılacak dendi. Sanırım bu Tip 11 dedikleri olsa gerek apartmanın elektriğini kullanacağız kendi sayacımız var Tedaşa abone olacağız dediler. Yani Sistemin elektrik faturası apartmanı ilgilendirmiyor anladığım kadarı ile. Apartmanın dışınada dolap takacağız buradan cevre apartmanlar bundan faydalanacak dendi. Arıza durumunda apartmana girilmeyecek apartman önündeki dolaptan arızalar giderilecek dendi. Tesisat sırasında duvar yıkılsa bile biz düzgün bir şekilde yenileceğiz dediler. Apartmana 2 kablo girecekmiş Biri giriş için biride sanırım diğer dışarıdaki dolaba gidecekmiş.

  Ben apartman girişinde oturduğum için diğerleri pek olumsuz bakmazlar şeklinde düşünüyorum. Tecrübeli arkadaşlar bu işte ne tür bir bit yeniği olabilir.. Ben sokağa fiber dolap beklerken (FTTC), apartman içinde yani FTTB olma ihtimali var gibi.. Ben istedim bir göz Allah verdi iki göz misali yani..

  Şimdi gidip yöneticimizi ikna etmek lazım. Kendisi internet bilmez. Ama bir sıkıntı olmayacağını ikna edebilirsem problem olmaz gibi.. Fakat bir problem olma ihtimali varmıdır? Yönetici ile papaz olma durumuna düşmek istemem. Çünkü 8 dairelik bir ortamda az da olsa samimilik bir durum var apartmanca.. Uzun bir sürede beraber olacağız. Komşuluk ilişkilerinde bir sıkıntı çıkarmayayım..

  Bu sistem ile ne tür aksilikler olabilir? Birde Neden başka yerden sökülüyor Millet fiber isterken bunlar manyakmı ki söktürüyor? Burasıda muamma bir sıkıntı çıkarıyorki sökülüyor şeklinde düşünmüyor da değilim...  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet_alp -- 27 Şubat 2016; 20:01:12 >  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj

  Cevaplar için teşekkürler.. Santral apartman yönetici ile ne tür bir sözleşme imzalayacak? Bunu sormayı unuttum
  |
  |
  alpmirza kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj
  21.12.2015 bir gelişme.. Telekomdan telefon geldi. Apartman önündeyiz Etüt yapacağız.. Hemen ilgilendim.. Montaj edilecek yerler belli oldu..
  Merkeze telefon etti. Apartmanın sistemi hazırmış.. Bugün öğleden sonra çalışmaya başlarız dendi..

  Hadi Hayırlısı Bakalım :) 8 Dairelik apartman olan ve sadece 3 daire İnternet kullanan bir yer için T11 mi geliyor... Elbette apartman köşesine diğer binalar için büyük dolap konulacakmış..  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet_alp -- 17 Ocak 2016; 18:30:14 >
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj
  Akşam kursum olduğunda eve hemen bi uğradım döndüm.. Dolap takılmış Elektrik panosundan dolaba elektrik hattı çekmek için Cümle kapının arka kısmı olan zemini deliyorlardı.. Henüz kablo çekilmemiş. Dolap monte edildi ya artık gerisi gelir artık..

  Ben FTTC ararken FTTB ye kavuşuyorum..
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj
  Biraz önce evden telefon geldi.. Panodaki bir şalteri patlatmışlar Elektrik yok Kombi çalışmıyor.. Apartmandakiler muhtemelen bana bıçak biliyorlar..
  Parça almaya gitmiş eleman.. En kısa sürede düzelir inşallah
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj
  Hemen apartmanın bodrumuna inip dolaba baktım T11B yazıyor üstünde, Dolap çıkma değil Gıcır gıcır.. Elektrik tesisatını bitirmişler Şimdilik apartman elektrik tesisatında bir sıkıntı görülmüyor.. Şimdi geriye Fiber hattın gelmesi ve Ankastre bağlantısı kaldı sanırım.. Gelişme oldukça yazmaya devam ederim.
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj

  Sizin bölgenizdeki santralden sorgulamanız gerekiyor bence.. Merkezde bile Mahalalleleri bölgelere ayırmışlar. Her bölgenin yatırım ile ilgileni başka oluyor.. Bizim apartmanın dibinden 2 yıldır fiber hat geçiyordu.. Ama yatırım olmadığından bağlamıyorlardı. Merkeze bildirdik yatırım planın içinde talepde bulunduk bekliyoruz diye beni 2-3 yıldır oyaladılar. Yine santrale öylesine giderken bir baktım iş ciddiye bindi..

  Kutu montajı tamam ama 2 gündür bir hareket yok. Sadece Elektrik tesisatı ve kutu var..
  |
  |
  0365634b kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj
  25.12.2015 Şu anda apartmana turuncu kablo çekme çalışması başlamış. Apartmanın önüne dolap konulacak dendiğinde çarşıda gördüklerimiz gibi büyük T7 benzeri büyük fiber dolap konulacak sanmıştım. Meğer Apartman girişine yakın bir yere bildiğimiz elektrik dolabı panosu koymuşlar. Dibimizdeki siteye bu panodan dağıtım yapılacakmış. Yani Apartman içine konulan T11-B ana dağıtım panosu oluyormuş. Dışarıdaki ufak panocuk sayesinde arıza durumunda apartmana zırt pırt girilmeyecek, arızalar bu dolap üzerinden giderilecekmiş. Buda iyi bişi
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj

  Dışarıdan yeni geldim. Kablo çekmişler ama henüz bağlantısını yapmamışlar. Zaman yetmedi sanırım..
  Bir kaç foto çektim ama pek açıklayıcı değil gibi..

  Hemşerim en kısa zamanda inşallah herkese nasip olur..

  Fiber sadece bizim apartmana geliyor buradan bakır kablolar ile dağılacak %99,5 böyle..

  Biraz sonra fotoları koyacağım..

  Ekleme Resimler..


  Bir ekleme daha yapayım.. Şu anki Hat değerlerim. Tarifem Fixnet 16Mbit VDSL 2Mbit upload olması gerekirdi.. Hat azizliği işte..  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet_alp -- 25 Aralık 2015; 18:07:23 >
  |
  |
  Bahsedilenler: halilka , Ö1f1 , 0365634b
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj

  Yandaki site ile ve biz toplam 86 civarı daire olmalı. 2 sene önce telekom siteye Fiber kabin için teklif gitmiş. Site yönetimi yer göstermemiş, bu işe yanaşmamışlar. Bu sayede Ben FTTB kavuşmuş oldum. Para vs bişi istemediler Tamamen ücretsiz dendi. Hatta oluşabilecek her türlü hasarıda karşılıyoruz dendi Sözlü ve yazılı olarak..

  Ben Telekoma senede 3-4 kez uğrarım Ne zaman fiber geliyor diye.. Dün dolap takıldıktan sonra süreci ve prosodürü sormak için gitmiştim. 10-15 güne aktif olur denmişti. Eğer gelmeseydiniz bu sistemi başka bir yere takılırdı dendi. Yani ara sıra Telekom yatırım kısmını ziyaret etmekte fayda var. Geçen sene Telekomda bu yatırım işlerine bakan başkası vardı. 10Bin TL kadar ücret verirseseniz bu iş olur demişti.

  Aynen dediğinize katılıyorum. Katlara kadar Hem Cat6 hemde kıl optik kablo çekilmeli. Hatta Her odaya bir Ethernet prizi ve buna bağlı kablolar koridorda uygun bir yere toplanmalı. Burayada Switch ve Modem için yer ayarlanmalı.

  Ekleme:

  Bu kadar çıkış olması biraz ürkütücü.. Yukarıdaki arkadaş FTTC ve pingden bahsetmiş. Çok çıkışlı T11-B lerde ping durumu nasıldır acaba? Hız paylaşımında baya bir düşüş olurmu ki? Yoksa tek bir fiber sistem bunların üstünden rahatlıkla gelirmi? Modem 100Mbit bağlantı kursa bile Gelen veri paylaşıldıkça düşüyorsa sıkıntılı bir durum  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet_alp -- 26 Aralık 2015; 0:22:19 >
  |
  |
  Ö1f1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj

  Ben dilekçe vermedim. Yılda 3-4 defa bi uğradım. Benim Tahmilerim doğrultusnda bir yorum yapacağım..

  En son gittiğimde bir sistemin boşa çıkması şans işi oldu. Ben gitmeseydim o sistem mutlaka başka bir yere takılacaktıçç Şans işide var ama yeterli değil..

  Bir apartman olarak dibimizde bir site var. Bu siteye 2-3 sene kadar önce fiber teklifi telekomdan gitmiş. Ama sitede ilgilenen olmamış. (DAha doğrusu site yöneticisi ilgilenmemiş) Sita sakinleri bunu duysa adamı kurşuna dizezdi sanırım :D Gerçi yönetim kabul etse idi %99 bizim apartmanada fiber gelmiş olacaktı. Ama dolap bana uzak kalırdı. Böyle daha iyi..

  Ve son olarak en önemli faktörlerden birisi bence. Bu yatırım işine bakan eleman yanımızdaki sitede bir arkadaş kalıyor o da istiyor demesi, arkadaşına yardım isteğinden olabilir. Yani sitedeki arkadaşı sayesinde ve site yönetiminin ilgilenmesi sebebi ile T11-B bizim apartmana gelmiş oldu.

  Bu gün Pazar Bir gelişme daha oldu biraz sonra konuya ekleme yapayım..
  |
  |
  Ö1f1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj
  27.12.2015 Bir gelişme daha oldu. Saat 11:00 gibi Telekom elemanı geldi Dolaba fiber bağlantısını yapmaya başladı. Dolap hakkında bilgi almaya çalıştım. 64 adet internet kapasitesi 72 adette Telefon kapasitesi olduğundan bahsetti. Dolaba elektrik çekilmiş ama daha Tedaş tarafından elektrik açılmamış. Açılsa idi tepesinde fanlar vardı bunlar çalışırdı dedi. Akü leri sordum 4 tane yuva gösterdi. Buralara Akü takılacak dedi.. Sizin eve çok yakın olduğunda 24 Mbit i rahat alırsınız dedi eve 23 gelir vs dedi..Telekom sizi otomatikmen 24 e geçirecek dedi. (Elbette ben TTNET li olmadığımı söylemedim. Fixnet 32Mbit ile devam etmeyi düşünüyorum. Duruma göre Vodafone nin 4Mbit uploadlı bir pakete de geçmek istem ama Şu anda bile 300GB civarı veri indirimi oluyor) 100Mbit gelmezmi dedim çok pahalı dedi Ne zaman devreye girer dedim 20-30 gün dedi...

  Fiber dolaba, fiber bağlantısını yapıyor şu an.. Çıkış bakır kablolarınıda bağlayacakmı bilmiyorum. Bu durumu bu mesaja editlerim.. Daha bina dışındaki dağıtım Tablosuna montaj yapılacak.. Herhalde en az 2 hafta işi olabilir..

  Ekleme:
  Sadece Fiber kabloyu bağladı sisteme enerji verdi Fiberin diğer ucunu bağlayacakmış. Gitti. Bugünlük bu kadar sanırım..
  Bu arda Fan sesleri baya var. Zaten dolabın bulunduğu yer çok soğuk. Fanlar termostatlı olsalardı. Dolap ısınmaya başladıkça havalandırsa imiş.. Bakalım gece ortalık sessizken evin içine kadar ses gelecekmi.

  Dün Fiber haritaya baktığımda ev için 15Mbit e kadar internet alınabilir diyordu. Hala aynı  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet_alp -- 27 Aralık 2015; 12:10:36 >
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj
  Bı tarifeler yenimi? İlk defa gördüm.. Bu yıl mı aktif olacak? Bilgi kaynağı varmı?

  Bu ara T11 boş boş çalışmaya devam ediyor. Bakır çıkışlar bağlanması sadece turuncu fiber kablo bağlı..
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj
  Bugün gittim yine.. 21 inde pano taktınız öyle boş boş çalışıyor dedim. Sıkıntı yok elektrik ücretini ödüyoruz dedi.. Bizim apartmanı unuttunuz sandım dedim. İşler yığılmış yoğunlar mış. Bizden kötü olan yerlerde çalışıyorlarmış. Telefonla ekibi aradı sanırım. Haftaya inşallah olamaz ise sonraki hafta imiş. Dolap sesi kendini baya belli ediyor. Eski yöneticimiz Apartmana her girdiğimde kalorifer kazanı çalışıyor yanılgısı na düştüğünü belirtti. 2 yıldır doğal gaz dayız bu ara..
  İnşallah haftaya gelişme olur da ekleme yaparım...  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj

  Sanırım Test için tam kapasite hızda çalıştırıyorlar. Yoksa dolabın bulunduğu yer 1-2 derece anca vardır. Isınması imkansız gibi bişi yani.. Afyon Soğuk memleket..

  Sanırım çıkış bakır kabloları montajı yapıldığında fan hızını da ayarlarlar..
  |
  |
  Ö1f1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj
  13.01.2016 Ufak gelişme.. Bu akşam eve geldiğimde apartmandaki fiber dolaba bakır kablolarda bağlanmış. Ama apartman dışındaki kablolar boş boş durmaya devam ediyor. Ufakda olsa bir gelişme olmuş..

  Böylece T11B dolaba Fiber, bakır ve Elektrik kablosu bağlantıları tamamlanmış oldu. Sanırım Dolap ile ilgili bişi kalmadı Geri kalan dışardaki kablo hat bağlantıları..  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet_alp -- 13 Ocak 2016; 18:33:35 >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj
  Hala bir gelişme yok.. Alt tarafı kabloları bağlayacakalar..

  Bu arada tesadufen apartmanımızı sorguladığımda..
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet_alp -- 15 Ocak 2016; 15:19:58 >
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj
  17.01.2016 Bugün fiber dolap içine taşınan fiber dolap tarafındaki kabloların bağlantısı yapıldı. Fan sesini bir güzel düşürdü sanki çalışmıyor. Dolabın dibinden bile zor duyuluyor artık.. Bina dışındaki kutuyada bakır kabloları bağlandı. Geriye bizim apartmanın ankestre kablolarında bu panoya bağlanması kaldı. Ne zaman olur dedin. Telekomun elindeki işlere bağlı 2 hafta olabilir dedi. Ben bu yaptığım işin sonucunu sms atacağım Telekom geri kalan işi sıraya koyacak yapılacak dendi..
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj
  Apartman a kabın takılallı tam bir ay oldu hala aktif olmadı..

  Telekom fiber sorgulama da Fiber çalışması yapıldığı belirtiliyor
  TTNET Fiber sorgulama da hiper hızında fiber internet olduğu belirtildi..  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet_alp -- 21 Ocak 2016; 19:58:05 >
  _____________________________
 • Yarbay
  3752 Mesaj

  Cuma günü gittim. Sistem tanimlama da sikinti olmus. Bu hafta olur dediler.. Cumartesi te kadar olabilirmi bilmiyorum.. Telefon hat baglantulari tasinacak başka bi işlem yok.. Ama bekliyoruz bakalim..  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  0365634b kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Orjinal Laptop Yedek Parça
SEO
Canlı Tv izle
kolayoto.com
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,531
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.