Şimdi Ara

Apartman Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri Hakkında. (merkezi sistem) (85. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.798
Cevap
52
Favori
617.025
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8384858687
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Kursun_

- "Danfoss en iyilerden biri."

Neticede ben de inşaat mühendisiyim, cahil bir insan değilim.

Acaba bazı markaları gözümüzde fazla mı büyütüyoruz? Marka hayranlığımız mı var?

Size başka bir örnek vereyim...
    BOSCH iyi bir marka değil mi?
    2012 Yılında yazlık evime bir Bosch buzdolabı aldım. Aynı yıl bozuldu.
    2013 Yılı yazında da bozuldu...
    2014 Yılı yazında da bozuldu...
    2015 Yılı yazında da bozuldu...
    2016 Yılı yazında İKİ DEFA bozuldu...
    2017 Yılı yazında da bozuldu...
    2018 Yılı yazında İKİ DEFA bozuldu...
    2019 Yılı yazında da arıza yaptı. Garantisi dolmuştu, attım gitti...
    (Yılda 3-4 ay çalışan, daha doğrusu onu bile beceremeyen bir buzdolabından bahsediyoruz. -BOSCH marka... Al sana bu da BOSCH!)
    Alınacak bir durum yok.
    "Danfoss en iyilerden biri." Diyen bir insan nasıl olurda karşısındakine cahil demiş olabilir ??? inanılmaz yani..!!!
    Ben seni tanımam etmem, mesleğinde beni alakadar etmez. Ben, senin mesajın bağlamında genele de seslenmiş oldum. Bukadar üstüne alınmana gerek yoktu. Neyse... Ayrıca istisnalar kaideyi bozmaz. Bugün kime sorsan, piyasanın kaliteli markalarını? Herkes aynı şeyi söyler. Buna marka hayranlığı denmez. Kaldı ki, hayranlık gibi algılanmasın diye, en iyisi de demedim farkındaysan. En iyilerden birisi dedim. Aynı şey bosch içinde geçerli. Piyasanın en iyilerinden biridir. Başına gelen şey, bu gerçeği değiştiremez. Bende 2005 te aldım bosch buzdolabımı. Hiç arızalanmadığı gibi, performansından da gram kaybetmedi.

Gelellim, diğer konuya. Bende mühendisim, cahil değiliz heralde. Bizde biliyoz yasalara aykırı olduğunu... demicem tabiki...
    Ben zaten ne dedim mesajımın sonunda:
    "Tam bir adalet ve tasarruf sağlamaz ama geçici bir çözüm olarak denenebilir."
    Evet, herkes yasalara uysa zaten hiçbir sorun kalmazdı. Daire sahipleri yasalara uymayıp, vanaları komple kapatınca ve yönetimde bunu görmezden gelince ne yapacaksınız???
    Ya yönetimi ele almaya çalışacaksınız yada mahkeme yolunu deneyeceksiniz. Bu arada da haksız ve yüklü yakıt giderleri fatura edilecek size.
    Bu arada, önceki mesajımıda editledim. Okuyanlar daha çok faydalansın diye...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi allaturcha -- 15 Aralık 2019; 19:7:8 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba arkadaşlar
    İşi pay olcerli bir binada yasiyorum.
    Banyo havlupani hariç bütün peteklerde termostatik vana var. Havlupan açık kalınca yirmi dört saat yanıyor ve çok sıcak oluyor.
    Havlupani faturaya etkisi nedir? Neticede termostatik vana olmadığı için yanıp sönmüyor.

• allaturcha A kullanıcısına yanıt
    Arkadaşınızın binalarında uyguladığı gelen faturanın yüzde 70 i herkese eşit yöntemi yönetimin uydurma formülüdür mlsf ki hiçbir kanuni geçerliliği bulunmamaktadır vanaların sabitlenmesi vs. de özel hayat alanına müdehale olacağı için o da hukuksuz olur yakan yakar yakmayan için kanun zaten yüzde 30 ortak kayıp gider oranı belirlemiştir bunun dışına çıkılması kanununsuz iş olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alistar

Merhaba arkadaşlar
    İşi pay olcerli bir binada yasiyorum.
    Banyo havlupani hariç bütün peteklerde termostatik vana var. Havlupan açık kalınca yirmi dört saat yanıyor ve çok sıcak oluyor.
    Havlupani faturaya etkisi nedir? Neticede termostatik vana olmadığı için yanıp sönmüyor.
    Havlupana termostatik vana tak yada taktır. Son derece ucuz ve kolay...

• quote:

Orijinalden alıntı: observer88

Arkadaşınızın binalarında uyguladığı gelen faturanın yüzde 70 i herkese eşit yöntemi yönetimin uydurma formülüdür mlsf ki hiçbir kanuni geçerliliği bulunmamaktadır vanaların sabitlenmesi vs. de özel hayat alanına müdehale olacağı için o da hukuksuz olur yakan yakar yakmayan için kanun zaten yüzde 30 ortak kayıp gider oranı belirlemiştir bunun dışına çıkılması kanununsuz iş olur.
    Kanuna bakarsak; şunu da söylüyor: "her ev en az 15 derecede ısıtılmak zorundadır"
    Evinin peteklerini komple kapatıp, komşusundan çalana ne yapacaz peki ?

Evet kanun 15 derece diyor ama mslf çoğu yerde min.2 ye kadar peteği indirmek kanun gibi lanse ediliyor. tersini düşünecek olursak mesela örnek vereyim geçen ay havalar iyiyken oturduğumuz ev güney cephe olması sebebiyle oda sıcaklıkları gündüz petekleri yakmadan dahi 18 19 derece idi bu durumda fazla sıcağı sevmediğimiz için peteği gündüz açmadık tabiki , ancak kuzeye bakan dairelerde eminim 7 / 24 yakanlar olmuştur. adaletsizlik burada başlıyor yönetici kendiside kuzeyde oturduğu için onların fazla giderine ortak gider altında yüzde 50 olarak bizi de dahil ediyor.yani oda sıcaklığı 15 altına kar falan yağdığında dışarısı eksi olduğunda gece ancak düşüyor. yani düşünecek olursak kimse 15 derece altında soğukta oturmak istemez sistemin açığı var evet katılıyorum bu konuda bence en güzeli herkesin kendi yaktığı kadarı kombi gibi olması
  • alistar A kullanıcısına yanıt
    Daire girişinden vanadan kapat ben öyle yaptım

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: goygoy06

Daire girişinden vanadan kapat ben öyle yaptım
    daire girişine gerek yok. zaten havlupan üzerinde vanalar var. ordan kapatılabiliyor. Ama en ideali termostatik vana taktırmak
    Bizimkinde yok hocam ondan dedim

• quote:

Orijinalden alıntı: observer88

Evet kanun 15 derece diyor ama mslf çoğu yerde min.2 ye kadar peteği indirmek kanun gibi lanse ediliyor. tersini düşünecek olursak mesela örnek vereyim geçen ay havalar iyiyken oturduğumuz ev güney cephe olması sebebiyle oda sıcaklıkları gündüz petekleri yakmadan dahi 18 19 derece idi bu durumda fazla sıcağı sevmediğimiz için peteği gündüz açmadık tabiki , ancak kuzeye bakan dairelerde eminim 7 / 24 yakanlar olmuştur. adaletsizlik burada başlıyor yönetici kendiside kuzeyde oturduğu için onların fazla giderine ortak gider altında yüzde 50 olarak bizi de dahil ediyor.yani oda sıcaklığı 15 altına kar falan yağdığında dışarısı eksi olduğunda gece ancak düşüyor. yani düşünecek olursak kimse 15 derece altında soğukta oturmak istemez sistemin açığı var evet katılıyorum bu konuda bence en güzeli herkesin kendi yaktığı kadarı kombi gibi olması
    Öncelikle şu yazımı okumanı tavsiye ederim:https://forum.donanimhaber.com/ExternalLinkRedirect?url=https://drive.google.com/file/d/1XdpkHCRJ1eXDdIwQZgTO7YIi9phF-DPH/view?pli=1

Termostatik vanayı 2 ye getirip, başka türlü müdahele etmemek lazım. Yani peteği diğer vanadan komple kapatmaya ihtiyaç yok.
    Vana konumu 2 de olan bir odada sıcaklık hiç 15 in altına düşmüyorsa, zaten o petekte hiç yanmayacaktır. Termostatik vana bunun için var zaten.
    Aynen senin de dediğin gibi, 15 dereceyi sağlamanın tek yolu peteği açık ve 2 de tutmaktır. Kanun bunu şart koşuyor. Kanuna da gerek yok aslında, komşu hakkını gözeten her insan bunun böyle olması gerektiğini anlar.
    Bahsettiğin ortak gider paylaşımı ise %50 değil 30 dur.

Merkezi ısıtma, ortak yaşama kültürünün gelişmiş bir sonucudur. Birlikte hareket ederek tasarruf ve konfor sağlama biçimidir. Bu konuda tamamen bireysel düşünemezsiniz.
    Öncelikle şunu bilmek lazım: merkezi ısıtmada, daireler ayrı ayrı ısıtılmaz. Bina komple ısıtılır. Ve bu durumdan herkes faydalanır. Evi güneş görende faydalanır, görmeyen de faydalanır. Ve sağladığın fayda oranında da ödeme yaparsın. Senin evin cephesinden dolayı, ısı kaybı ve ihtiyacı az olabilir ve hatta peteklerin o ay hiç çalışmamışta olabilir (bütün petekler açık ve 2 de olduğu durumda). Bu demek değil ki, sana fayda sağlayan tek ısı kaynağı güneştir. Hayır, tabiki de, ısıtılan binanın diğer bölümlerinden de dolaylı olarak faydalanırsın. Bina bir bütündür, ısıtılan komşu dairelerden ve ısınan daire dışı alanlardan da fayda sağlarsın, ısı kazanırsın. İşte bu dolaylı kazancın oranı kanunda da söylendiği üzere %30 dur. Bu %30 u gönül rahatlığıyla ödeyebilirsin, haktır. Zira, aynı bina kombili olsaydı, merkezide hiç çalışmayan petekler kombili olduğunda çalışmak zorunda kalacaktı. Ve yıllık toplam ısı giderin yaklaşık %30 daha fazla olacaktı.
    Bu sistem elbette mükemmel değil. Zayıf noktaları var. Hele ki, ahlaki değerleri(toplum bilinci, başkasının hakkına riayet etme, israf-tasarruf bilinci vs.) düşük olan bizim gibi ülkelerde suistimal edenlerin sayısı da oldukça yüksektir.
    Peki haksızlık nerede başlar ? Onuda açıklayayım:
    Sebebi her ne olursa olsun, ihtiyacından fazla ısıtılan evlerin sebep olduğu israfa herkes ortak olmaktadır. Ve bunu ölçmek ve yaptırım uygulamak pek mümkün görünmüyor, maalesef.

Isıtmada, teknik literatürde ve Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, oturma odası için 21°C derece(Vana-3 konumu), diğer odalar için ise 18°C derece uygun görülüyor.
    Doktorlar evlerin gereğinden fazla ısıtılmaması gerektiği konusunda hemfikirler. Yetişkinler ve özellikle 5-6 yaş altı çocukların bulunduğu evlerin sıcaklığının yüksek olması, solunan havanın sıcak ve kuru oluşuna ve buna bağlı olarak, tüm solunum sisteminin bir hastalık yoksa bile, sıkıntı yaşamasına yol açacaktır. Kış mevsiminde çocukların burun tıkanıklığı ve buna bağlı gece uyku sorunu yaşamasının başlıca nedeni uyudukları oda sıcaklığının idealden çok daha yüksek olmasıdır. İdeal yatak odası sıcaklığının 16-18°C(Vana-2 konumu), oturma odasının ise 20-22°C(Vana-3 konumu)olduğu akılda tutulmalıdır. Üşümemek için en doğru çözümün ise kalın giyinmek olduğu unutulmamalıdır.

Bu sıcaklık değerlerine riayet etmeyip, evini keyfi olarak daha fazla ısıtıp israf eden her komşu, bunun maliyetini, bütün bina sakinlerine belli oranda ödetmektedir. İsrafa ortak etmektedir. Yine aynı şekilde bir dairedeki ayarsız pencere ve kapıların oluşturduğu ısı kayıplarının maliyeti de herkese belli oranda yansımaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi allaturcha -- 25 Aralık 2019; 14:27:20 >

Aynen çok güzel yazmışsınız doğru bilgiler. binamız 20 daire son iki daire dubleks bunlar 800 ie 1200 lira arası yakıyor diğer daireler ort.200 250 civarı dediğiniz gibi ısı kaybının olmaması için konulan yüzde 30 luk ortak gider daireler arası fatura farkı fazla olduğunda 2 de yakan ve 4+1 evde 2 kişi oturan 2 odayı kullanan dairelere yük oluyor üstüne az yakan daire kıskanıldığı için karar çıkıyor gider yüzde 50 oldu deniyor. Mslf kiracı olduğudum için kabul etmek durumdayım. ev sahibine dava durumlarıda oluşuyor çünkü ama kendi evi olup bu şekilde olanlar için haklarını savunmalarını tavsiye ediyorum yani 2 de yakması koşuluyla yüzde 30 ortak gidere katılım genel olması gereken durumdur tşkler
  • Arkadaşlar anlayan olursa birşey danışacam şimdi bizim sitede ısı pay ölçer sistemi vardı herkes ortak yüzde 30 ödüyordu yaktığı kadarın yüzde 70 kadarı ödeniyordu.Yönetici kendine 3 5 yandaş bulmuş çoğunluk kararı diye ayak yapıyor. sitede26 daire var cephelere göre ısı oranı belirlemiş kuzeyda olanlar 1.10 güney cephedekiler 0.60 ile çarpılıyor siteye gelen ortak fatura buna göre belirleniyor bunun hukuki bir yaptırımı var mı sayaçlar duruyor ama böyle oran belirleyip kafasına göre fatura çıkarıyor bize. Resim attım bakıp yardımcı olabilir misiniz

• Arkadaşlar merhaba,
    İzmirde ikamet ediyorum . İzmir menemen Seyrek mahallesinde yaklasık 200 bağımsız bölümün olduğu bir sitede dairem bulunmakta .
    Dairem 1+1 55 metre kare .

Doğal gaz merkezi sistemle kurulu olup . Fatura şu şekilde gelmektedir.

Ortak pay ( Faturanın % 30 ) + Sıcak Su kullanımı için Tüketilen Doğal gaz (%70 ) + ısınma için Tüketilen Doğal gaz (% 70) = toplam ödenecek tutar ( 1 bağımsız bölüm için)

Sitenin göndermiş olduğu tablo bu şekildedir.

Yasal mı bu şekilde faturalandırması . Diyelım kı ben 50 tl tuketım yaptım ancak bu dıkkate alınmıyor Binadaki tüm dairelerin kullanmış olduğu tüketimin yüzde 70 ı dairelere eşit paylaşılıyor bunu anlıyorum ben . ve ısınan sıcak su ne alaka onu da çözemedim . Duş ve mutfaktakı sıcak su mu acaba ?

Bu konuda yorumlarınızı beklıyorum

Ayrıca bir de aidat alınıyor ..
  • supernatrll42 kullanıcısına yanıt
    Kanuni geçerliliği olduğunu düşünmüyorum bağlayıcılığı yoktur bence dava açsanız kaybeder görülen kendileri kanun çıkamaya çalışmış
  • gastauskas87 kullanıcısına yanıt
    yüzde 70 sizin kullandığınız kısım demekki sıcak su da var siizn binada verdiğinz hesaplama doğru görünüyor bir sıkıntı yok gibi
  • Bu ısı ölçer cihazlarını kandırmanın yolu var mı dır? Donanım haber ölücüleri nerdesiniz, mesaj kutumu yeşillendirin lütfen.
    Yasal olmadığını biliyorum ben yapmayacağım ama binada yapan var mı diye bakıcam:))

• supernatrll42 kullanıcısına yanıt
    merhabalar, site yönetimi pay ölçer iptal etme hakkı yoktur 5627 evk'ya göre suçtur
  • Kimsediil kullanıcısına yanıt
    sayacın türüne göre yapılabilir ucuz yollu dandik kalorimetrelei her türlü manipüle edebilirsiniz. Kaliteli bir sayacı kandırmak çok mümkün değildir

• gastauskas87 kullanıcısına yanıt
    sıcak su ısıtma tutarı %70 değil ayrı bir hesabı vardır

• kandırmanın binbir çeşit yolu var. Öncelikle kul hakkı almak çok kötü bir şey, yapmadım yapmam.

Giriş ve çıkışta su sıcaklığını ölçen problar çok büyük ihtimal pt100, direnç ölçer, direnci simule edip sıcaklık farkını sıfır yaparsın. debiyi düzgün ölçmemesi için kalorimetre çıkışına girişini manupile edersin vs. uğraşsan yapılır, uğraşan da vardır.
  • 
Sayfa: önceki 8384858687
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.