Şimdi Ara

Apartman Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri Hakkında. (merkezi sistem) (80. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.798
Cevap
52
Favori
616.757
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7879808182
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Link için teşekkür ederim. Daha önce ziyaret eettiğim bir sayfadır. Tam olarak sistem için gerekli elemanlar şunlar mıdır?:
    - Termostat vericisi (ısıyıı ayarladığımız oda termostatı)
    - Termostat alıcısı (istenen ısının emrini alan ve uygulatan, kollektörlerin bulunduğu yere takılan cihaz)
    - Aktüatör (termostat alıcısından gelen elektronik sinyali, mekanik harekete geçiren, yani su akışına izin verecek veya engelleyecek eleman)

Doğru mudur?
  • exelsior E kullanıcısına yanıt
    Merhaba, kalorimetrelerde hile yapanlar oluyor mu, oluyorsa bu nasi ltespit edilebilir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hftblgc kullanıcısına yanıt
    Peteklere takılan kalorimetrelere bir aparat taktıklarını biliyorum. Ancak suçüstü yaparak ispatlanabilir sanırım. Başka türlü ispatlamak çok zor. Kollektörün Oray'a takılan kalorimetrelere ancak dijital olarak müdahale edilebilir. Onu ispatlamak kolay. Faturalandıran şirkete ihbarda bulunun onlar müdahale edilip edilmediğini anlarlar.

• arkadaşlar payölçer sistemi pişmanlıktır. benden demesi en azından bizim apartmanda işe yaramadı, eşit ödemeye geçtik karar alıp şimdi on numara. Şöyle ki

bina kazanı çok büyük hiç yakmasa 10000 lira yakıyor aylık.

apartmanda boş daireler var, tek oda yakıp oturan dayılar var, sadece çocuğu olanlar yakıyor, diğerleri nerdeyse hiç yakmıyor. bu 10000 lık yük yakanlara giriyor. yakanlar 600-700 öderken diğerleri 150-200 bandında ödüyor. ve 600-700 yakıp adam gibi ısınamıyorduk.

eşit ödemeye geçince herkes kaloriferleri son kademede açtı ve 10000 lira yakan kazan 12000 tl yaktı. evler on numara ısındı 300-400 bandında fatura geldi daire başı. bu sefer 150-200 ödüyen dayılar itiraz etmeye başladı ama %85 çoğunluk eşit ödemeden yana oldu. kararı aldık ve eşit ödeme olcak artık.

PAYÖLÇER pişmanlıktır arkadaşlar. sakın sakın girmeyin. şimdiki aklım olsa kombili ev alırdım. Payölçer kulağa hoş gelsede bizim türk insanı için uygun değil illa şark kurnazlığı yapıp vanaları kapayanlar oldukça sistem yürümüyor. Sakın sakın "herkes yaktığı kadar ödesin çok iyi bir sistem " gazlarına gelip yaptırmayın. boşa paranız gider sisteme
  • quote:

Orijinalden alıntı: S0N3R

arkadaşlar payölçer sistemi pişmanlıktır. benden demesi en azından bizim apartmanda işe yaramadı, eşit ödemeye geçtik karar alıp şimdi on numara. Şöyle ki

bina kazanı çok büyük hiç yakmasa 10000 lira yakıyor aylık.

apartmanda boş daireler var, tek oda yakıp oturan dayılar var, sadece çocuğu olanlar yakıyor, diğerleri nerdeyse hiç yakmıyor. bu 10000 lık yük yakanlara giriyor. yakanlar 600-700 öderken diğerleri 150-200 bandında ödüyor. ve 600-700 yakıp adam gibi ısınamıyorduk.

eşit ödemeye geçince herkes kaloriferleri son kademede açtı ve 10000 lira yakan kazan 12000 tl yaktı. evler on numara ısındı 300-400 bandında fatura geldi daire başı. bu sefer 150-200 ödüyen dayılar itiraz etmeye başladı ama %85 çoğunluk eşit ödemeden yana oldu. kararı aldık ve eşit ödeme olcak artık.

PAYÖLÇER pişmanlıktır arkadaşlar. sakın sakın girmeyin. şimdiki aklım olsa kombili ev alırdım. Payölçer kulağa hoş gelsede bizim türk insanı için uygun değil illa şark kurnazlığı yapıp vanaları kapayanlar oldukça sistem yürümüyor. Sakın sakın "herkes yaktığı kadar ödesin çok iyi bir sistem " gazlarına gelip yaptırmayın. boşa paranız gider sisteme

Size ve diğer arkadaslara bir sorum olacak,

Oturdugumuz bina 2013 yilinda yapildi, 14 dairede 2500 metrekare toplam insaat alani var, merkezi sistem dogalgaz ile isiniyor, daire girisinde kalorimetre var ama montaji eksik yapilmis, bu yuzden 4 yildir gelen faturayi esit paylasarak oduyorduk, bu yil 2 daire boş ve dairelerin sahibi ben vanalari kapattim, fatura odemem, isipayolceri devreye alin diyor, bizde bunu istemiyoruz, 10 daire falan faturayi esit odenmesi hususunda bi ortak karar alsak, bos daire sahibi isi pay olcer kullanmadigimiz icin bizi mahkemeye verse kazanir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi piri.reis -- 29 Ekim 2017; 17:22:32 >
  • piri.reis kullanıcısına yanıt
    hocam kararı alabilirsiniz. şu vakte kadar olana bişi diyemem ama kararı aldıktan sonra ki, vakit için ödemezse icraya verir alırsınız parayı.

daha öncesi için ise en güzeli bir avukata sormak.
  • quote:

hocam kararı alabilirsiniz. şu vakte kadar olana bişi diyemem ama kararı aldıktan sonra ki, vakit için ödemezse icraya verir alırsınız parayı.

daha öncesi için ise en güzeli bir avukata sormak.

Bakanlık açıklaması:

“Apartman yönetim kurullarının ısı pay ölçer cihazlarının kurulmaması ya da kullanılmaması konusunda, oy çokluğuyla aldığı her türlü karar yok hükmünde kabul ediliyor.

Apartmanlarda ısı kontrol cihazları olan termostatik vanaların, ısı pay ölçerlerin veya ısı sayaçlarının kullanımına izin vermeyen yönetici ya da sorumlular hakkında Enerji Verimliliği Kanununa muhalefetten dava açılabiliyor.

Merkezi ısıtma sistemlerine sahip binalarda, kat maliklerinden birinin istemesi üzerine ısı kontrol cihazlarının kurulumu ve kullanılması mümkün. Kullanım alanı iki bin metre kareden büyük binalarda, bina yönetim kurullarında tüm kat maliklerinin oy birliğiyle karar alınmadığı sürece, oy çokluğuyla alınan kararlar yok hükmünde olacak ve ısı kontrol cihazlarının kullanılması gerekecek.

Boyle bir yazi var internette

Bu cok dusunduruyor beni.

hocam o yazı hiç bakanlık açıklamasına benzemiyor. yazıya bir bakın biri kafasına göre yazmış muhtemelen. ve bir deli bir kuyuya taş atmış bin akıllı çıkaramamış olayı gibi duruyor.
  • Merhaba arkadaşlar bende bu pay ölçer sisteminin maduruyum. Evin içinde soğuktan donuyoruz ayda 900-1000 Lira arası yakıt geliyor. Brunata marka ölçerler var. Apartmanda kimse bizim kadar çok fatura ödemiyor. Bıktım artık hem üşüyorum hemde en çok parayı ben ödüyorum. Bu cihazları peteklerden söksem bi sorun olurmu. Anlaşılması mümkünmü bilenler lütfen yardımcı olsunlar.
  • Arkadaşlar ben de pay ölçerli bir eve çıkacağım. Merak ettiğim şey; 15 dereceye kadar herkes yakmak zorunda değil mi? 15 derece üstünde kim ne yakıyorsa kombili evdeki gibi yaktığını ödemiyor mu? Mesela 15 derece için aylık min 100 tl yakıt yanıyor ve bütün daireler en az 100 tl ödemek zorunda kalıyor. Bunun üzeri ne yaktıysan sen ödersin mantığı değil mi? Şu an evim kombili alt kat boş aylık 350 tlye ısınamıyorum. En azından altımın 15 derecede sabit olması faturamı düşürürdü ama forumu okuduğumda faturada uçurum oynuyor. Kimi aynı binada 600 tl ödediğini alt katının 150 tl ödediğini söylüyor. Bu nasıl mümkün? Alt kat en kısıkta bile 15 derecede yakmak zorunda değil mi zaten? Bu kadar fark olur mu?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Hocam merhabalar,

siz dedikten sonra çevre ve şehircilik bakanlığına resmi olarak sordum. Sorum aynen şu şekilde idi.
    " merkezi ısı pay ölçer sistemi kullanmaktayız. payöçler sisteminden kimse memnun değil. merkezi ısı pay ölçer sisteminden, eşit ödeme merkezi sisteme geçmek istiyoruz. Bunun için apartman yönetim toplantısında oy birliği mi gerekli, yoksa oy çokluğu mu gerekli ?"

cevap : "oy çokluğu ile geçebilirsiniz." yani toplantı yapıp kararı alın apartman defterine yazdırın sonrasında adam gibi ısınmaya başlayın hayırlı olsun.

başvuru numarasınıda ekte screenshot ile koydum.
  • quote:

Hocam merhabalar,

siz dedikten sonra çevre ve şehircilik bakanlığına resmi olarak sordum. Sorum aynen şu şekilde idi.
    " merkezi ısı pay ölçer sistemi kullanmaktayız. payöçler sisteminden kimse memnun değil. merkezi ısı pay ölçer sisteminden, eşit ödeme merkezi sisteme geçmek istiyoruz. Bunun için apartman yönetim toplantısında oy birliği mi gerekli, yoksa oy çokluğu mu gerekli ?"

cevap : "oy çokluğu ile geçebilirsiniz." yani toplantı yapıp kararı alın apartman defterine yazdırın sonrasında adam gibi ısınmaya başlayın hayırlı olsun.

Hocam cevabiniz icin cok tesekkur ederim, bende basvuru yapayim, gelen cevap en azindan olasi bi mahkemede delil olarak elimizde bulunsun, bana nerden basvuru yaptiginizi soyleyebilir misiniz, nerden yazayim, link var mi

hocam 181'i ara çevre ve şehircilik bakanlığının hattı, ilk sorunu alıyorlar gerekli birime yönlendirip cevap geldiğinde cevabı telefonla arayıp bildiriyorlar hocam.
  • sarahaten S kullanıcısına yanıt
    hocam 15 derecede yakmak zorunda ama millet çakallık yapıp kapıyor vanaları. sonra fatura yakanlara biniyor. büyük sitelerde yine bir şekilde yürüyor sistem ama öyle 2 apartmanlık sitelerde filansa başın ağrır, hem yüksek ödersin hem adam gibi ısınamazsın.
  • S0N3R S kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler cevabınız için. Peki peteklerin vanasını kapattığınızda bile 15 dereceye kadar yine de çalışması gerekmez mi? Peteklerin böyle bir özelliği yoksa çok saçma olur. Binayı ısıtan sadece gaz yakan evler olur.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hocam merhabalar,

Hey Allahım ya. nasıl bi ülkede yaşıyoruz. 181 i aradım. aynı şeyi bende sordum. kayıt oluşturmadan cevap verdi. eğer apartmandan 1 kişi bile ilerde mahkemeye verse. ısı giderinin adil paylaşılmadığını belirtse hukuki sorunlarla karşılaşabilişrsiz. oy çokluğu ile alacağınız karar buna mani olmayabilir dedi.
    hocam sizin olayda küçük bi nüans farkı var. bizde sistem aktif edildi yasal zorunluluk yerine geldi sonra eşit ödemeye geçildi. sizde yasal zorunluluk yerine gelmeden eşit ödemeye geçtiğiniz olarak yorumlanmış olabilir.
  • Merhaba. sitemizde merkezi ısıtma sistemi var. her dairenin kendine has kalorimetresi var. kalorimetre arızalarını tespit etmek okuyan firmaya ve site yönetimine ait, fakat kalorimetre arıza yaptığında bunun değişimi daire sahibine mi, yoksa site yönetimine mi ait? bu konuda yasal düzenleme var mı, dün akşamdan beri araştırıyorum ancak bulamadım.

Bilgilendirebilirseniz sevinirim.
  • sarahaten S kullanıcısına yanıt
    kalorifer girisinde termostatli vana var onu kistiginizdada yaniyor fakat cikistaki vanayi kaparsaniz,petek tamamen kapanir. oda olmadi kollectorden kapatirsiniz. dolayisoyla bir sekilde kapaniyor vanalar. colugu cocugu olup yakanlar faturayi oduyor. vanalari kapatanlar birde sey diyor 'biz cok memnunuz evladim kisin en soguk zamanda 150 tl geliyor' bir oda yakarsan tabi oyle gelir.

• S0N3R S kullanıcısına yanıt
    %30 luk kısmı yakmayanlarda öder.. yani ısınmauan yada güney cephe yakmadıgi halde 10000 lik faturanin 3000 lik kismini 45 daire varsa 45 böler bu durumda yakmayanda öder.. 7000 lik kisim 45 daire içinde yaktigi birim kadar oder..

• 
Sayfa: önceki 7879808182
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.