Şimdi Ara

AORUS AD27QD | 27' IPS - WQHD - HDR - 144Hz (21. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
623
Cevap
9
Favori
33.903
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kusursuz bir monitör yok, olmayacak da. Bakacaksın hepsinin kusurlarına, hangisi seni daha az üzerse onu alacaksın. LG GL850B gelmiş Vatan'a ben onu sipariş verdim. Kontrast biraz düşük ama pek de umurumda değil açıkçası, 1000:1 olacağına 750:1 olsun.

LG GL850 ilaç gibi geldi 3-4 aydır monitör arıyordum.
  • TheBadu kullanıcısına yanıt
    Nasıl bir monitör hocam özellikle Aorus’la kıyaslayınca ? Rtings’de puanları yakın Aorus 8.5 LG 8.3 almış. Tasarımı vs umrumda değil. Ghosting vs. olmasın, kronik bir sorunu olmasın. Hem Pubg, BF5 gibi oyunları hem de single player oyunları çok sevdiğimden input lag’ı çok abartılı (10-15 ms gibi) olmasın istiyorum yoksa ha 4-5 olmuş ha 7 ne farkeder ama görüntü kalitesine de önem veriyorum ve G-Sync uyumluluğu olması önemli. VA panelleri de hiç sevmiyorum çünkü bence o panel türü sorunlu. Alıcaksan ya İPS ya TN alıcaksın. LG istediğimi verebilir bana sanırım. Kısacası görüntü kalitesi üst düzey IPS panel ama aynı zamanda hızlı da bir 2K monitör arayışındayım. Ghosting vs bir sorunu da olmasın mümkünse :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DukeMew -- 20 Kasım 2019; 19:5:58 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Hocam ricam etsem monitör geldiğinde 750:1 kontrast oranı hakkında deneyimlerinizi paylaşır mısınız? Bu monitörü uzun zamandır bende bekliyorum, eğer 750:1 kontrast oranı karanlık odada kötü gözüküyorsa benim için sadece FI27Q modeli kalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BilgisayarMeraklısı -- 20 Kasım 2019; 20:28:12 >
    Öncelikle bilgilendirme için çok teşekkürler, merak ettiğim konu, native halde yani overdrive ayarlarıyla oynamadan kullandığımızda gerek 144hzde gerekse altında bir sorun oluyor mu?Hani anladığım kadarıyla bu bir nevi 144hz paneli o.c ile 165hz çıkarma gibi bir hızlandırıcı seçici seçenek.

İkinci olarak, 2-3-4-5 gibi kademesi olduğunu söylemişsiniz. Her kademe için speedde 144hzde ve altında test ettiniz mi aynı durum söz konusu mu?Bu normal bir kullanıcıyı ne kadar etkiliyor?(monitörün native halini kurcalamayıp kullanmak isteyenler için)
  • -SKYNET- kullanıcısına yanıt
    Örnek olarak 2 ile 5 tane overdrive modu oluyor dedim, 2-3-4-5 kademesi demedim. Bazılarında 2 oluyor bazılarında 5. Bunu da genelleme yapmak hiç doğru olmaz, kiminde en yavaş overdrive en iyi ve stabil şekilde çalışıyor kiminde en hızlısı.

Sen 144Hz olarak kullansan bile örnek olarak sen 60 FPS aldığında FreeSync monitörü 60Hz'e sabitliyor bu yüzden sen o overshoot'u görüyorsun. Bu yüzden sadece 144Hz'i dikkate almamak lazım, bu monitörün tazeleme hızı oyun esnasında 48Hz'e kadar düşebiliyor.

AD27QD default overdrive olarak Picture Quality ile geliyor, Picture Quality overdrive'ında hiçbir overshoot yok ama ortalama g2g tepki süresi 11ms. Balanced ayarında 10ms, Speed ayarında ise 6ms.

Basit bir hesap yaparsak 144Hz bir panelin piksel geçiş hızları 1000/144'den 6.94ms'nin altında olması gerekiyor. AD27QD Speed overdrive dışında bunu başaramıyor.
    Hıım, 2 ile 5 tane diyince sanki kimisinde 2, kimisinde ise 5 kademeye varan seçenekler oluyor gibi bir durum oluştuda ondan dedim. :)

Bakalım bu monitörün yeni serilerinde nasıl olacak. Bu durumda pek cazip değil gibi? Lgnin eşlenik modeli daha önce gibi duruyor. Aorus p'li monitörünü beklemek lazım.
    Umarım daha iyi olur diyelim, aynı panel ile Pixio PX-7 Prime modeli güzel işler çıkarıyor Gigabyte neden çıkaramasın.
    Pixio PX-7 Prime baktımda, aynı özellikleri sunuyor gibi. Sadece HB3 var mı onu bilemiyorum birde bu monitörde HDR 10 iken Aorusta HDR 400. Hani dersen gerçek Hdr değil ama akmasada damlıyor gibi.
    https://www.amazon.com/Pixio-FreeSync-Certified-Ultimate-Warranty/dp/B07WGXXV55
    Amazondaki ilanını gördüm ama amazon mu satıyor firmanın kendisi mi anlamadım, birde nedense Amazon çoğu üründe ön tanımlı gümrük ve kargoyu hesaplamıyor gibi. Çok azında görüyorum artıık.
    HDR400, HDR10'un alt kategorisi. Genel olarak HDR10 adı altında HDR400/600/1000 olarak ayrılıyor. Aorus modelin HDR400 alabilmesinin sebebi 430 nits civarı tepe parlaklığa ulaşabilmesi, 400 nits'e ulaşamayanlar dümdüz HDR10 olarak anılıyor. Tek başına tepe parlaklık çok da bir şey ifade etmiyor.

1000:1 kontrasta sahip ve local dimming namına hiçbir şey barındırmayan cihazlarda HDR'ı değerlendirmeye katmanın bence mantığı yok, ikisine de 0 ver geç. İkisi arasından net bir şekilde PX-7 Prime daha iyi bir tercih aslında ama Pixio Türkiye'ye maalesef gönderim yapmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheBadu

Kusursuz bir monitör yok, olmayacak da. Bakacaksın hepsinin kusurlarına, hangisi seni daha az üzerse onu alacaksın. LG GL850B gelmiş Vatan'a ben onu sipariş verdim. Kontrast biraz düşük ama pek de umurumda değil açıkçası, 1000:1 olacağına 750:1 olsun.

LG GL850 ilaç gibi geldi 3-4 aydır monitör arıyordum.
    vallahi hocam dediğiniz gibi kronik sorunu olmayan bi monitör gibi duruyor GL850 5-6 aydır bekliyorum fi27q-p ile bu modeli, 5k gözden çıkarmıştım ikisi için ilaç gibi geldi 4k fiyat. bakalım yeni sipariş verdim siz dün vermişsiniz kargolandımı sizin siparişiniz ? pazartesiye kalacak sanırım benimki

Valla hocam HDR hakkında yerli, doyurucu makale aradım ama bulamadım. O yüzden sağdan soldan duyduklarım kadarıyla biliyorum bu konuyu. Ben HDR standartının HDR 400-600-1000den oluştuğunu biliyordum. HDR 10 ise VESA standartlarını karşılayamadığı için bu 3nün altında diye biliyorum. HDR 400 giriş, 600 orta sekment, 1000 ise gerçek HDR performansı demektir diye biliyorum. Yani senin demene göre 400-600-1000'e toptan HDR 10 deniyor, parlaklık değerlerine göre alt sınıfları oluyor diyorsun... O zaman direk HDR 10 denilen monitörler neden bu 3 klasmandan birisine değinilmiyor? HDR 10 genel bir başlıksa, alt başlık olarak hangi sınıfta olması gerektiği belirtilmesi gerekmez mi?
    Hiçbir parlaklık gerekliliğini(400/600/1000) sağlayamadıkları için dümdüz HDR10 olarak anılıyorlar. 1000 nits tepe parlaklığa ulaşabilmesi bir monitörü direk gerçek HDR yapmıyor. HDR10'un kabaca anlamı bu monitör HDR sinyal input alabiliyor ve DCI-P3 renk gamutunu destekliyor ama hiçbir VESA tepe parlaklık sınıfınının gerekliliğini sağlayamıyor.

Bu iş tabi tepe parlaklıkta bitmiyor, kontrast ve DCI-P3 renk gamutunda bitiyor. FALD(Full Array Local Dimming) destekleyen bir IPS monitör HDR modunda 3000:1 kontrast oranının üzerine çıkabiliyor yani temel amacı kontrastı yükseltmek, local dimming olmadıktan sonra HDR ile SDR'ın tek farkı daha geniş renk gamutu ve oversaturated renklerden öteye gidemiyor. Bu yüzden monitörlerde HDR muhabbeti yapmanın pek bir mantığı yok, özellikle de IPS panellerde.

Uzun lafın kısası alayının HDR'ı çöp. Aktif ettiğinizde DCI-P3 renk gamutuna geçiş yapıyorsunuz o kadar.

• kusursuz monitör yok,istediğiniz kadar para verin teknolojinin yavaş geliştiği şeylerden biride görüntü teknolojisi maalesef.
  • Arkadaşlar merhaba.

Sıkı bir csgo oynayıcısım. Benq xl2411 kullanıyorum. IPS monitöre geçmek istediğimden bu monitörü almayı düşünüyorum. TN panelde her ne kadar renkler yıkanmış olsada 1 ms tepkime süresine oldukça alıştım ve diğer monitörlerde ki ghosting yada gecikmeler gözüme direk batıyor. Monitör sahiplerinden ricam bu monitörü alırsam xl2411 den daha kötü bir tepkime süresi yada ghosting ile karşılaşır mıyım ? Şimdiden teşekkür ederim.

Edit : Tartişmalarınızı okudum bende Q-P modelini beklemeyi düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The-Gun -- 21 Kasım 2019; 16:44:53 >
  • Valla ne yalan söyleyeyim benim kafam iyice karıştı. Uzun zamandır LG 27GL850 yi bekliyordum. Üzerine FI27Q ve FI27Q-P geldi. Şimdi de 4000 TL civarı indirimli olarak Acer predator XB273K GPbmiipprzx geldi. Acer IPS panel 4K 144Hz HDR 400 FreeSync G-Sync compatible XB273K için de yadan görüş açısı diğerlerine göre biraz daha kötüynüş. Fiyatlar da yakın hangisini tercih edicez ne yapıcaz ne edicez nokta atışı nasıl yapıcaz :(
  • __sin__ _ kullanıcısına yanıt
    Gerçekten 4000 TL'ye 4K 144Hz çok ilginç ben de almayı planlıyordum fakat hakkında hem pek iyi yorumlar okumadım hem de o çözünürlükten yararlanabilecek bir kartım (GTX 1080) da yok. Native çözünürlük altında kullanılınca da görüntü çamurlaştığından istemedim açıkçası.

Almışken en iyi 1440p 144Hz modeli alayım diyerek GL850 aldım, şu an dağıtımda bugün gelir herhalde. Böyle ciddi overshoot problemleri düzelmedikçe Gigabyte FI27Q da FI27Q-P de bence iyi bir tercih değil.
    O zaman HDR de en iyi çözüm VA paneller olabilir mi acaba? Anlatımından aklımda bu fikir belirdi.
  • bu konuyla alakasız ama aşağıdaki monitörle ilgili görüşleriniz nasıldır ?

Agon AG322QC4
  • cexxx kullanıcısına yanıt
    https://www.hepsiburada.com/viewsonic-vx2758-2kp-mhd-27-144hz-1ms-hdmi-display-freesync-qhd-ips-monitor-p-HBV00000OGHPS?magaza=Hepsiburada

Bence bu da oldukça iyi. 27 den sonrası önünde oturmak için biraz büyük kaçıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheBadu

Gerçekten 4000 TL'ye 4K 144Hz çok ilginç ben de almayı planlıyordum fakat hakkında hem pek iyi yorumlar okumadım hem de o çözünürlükten yararlanabilecek bir kartım (GTX 1080) da yok. Native çözünürlük altında kullanılınca da görüntü çamurlaştığından istemedim açıkçası.

Almışken en iyi 1440p 144Hz modeli alayım diyerek GL850 aldım, şu an dağıtımda bugün gelir herhalde. Böyle ciddi overshoot problemleri düzelmedikçe Gigabyte FI27Q da FI27Q-P de bence iyi bir tercih değil.
    Benim de bu çözünürlüğü kaldıracak ekran kartım yok ama masaüstü ve bazı filmlerde 4K kullanır. Rekabetçi oyunlar da 1080P senaryo bazlı oyunlar da 2K olarak kullanırım diye düşünmüştüm. Bu şekilde yine görüntü kalitesi kötü mü olur acaba?

Önümüzdeki sene yeni ekran kartı mimarileri çıktığında atıyorum misal RTX 3080 ya da AMD nin üst seviye ekran kartları onlardan alırım. Yani geleceğe yönelik olur kafasındaydım.

• 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.