Şimdi Ara

Antidepresan kullananlar!Gelin,sorunlarımızı paylaşalım. (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
5
Favori
72.525
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: syseditenes
    bir ilaç çıkaramadılar ki insanın tüm psikolojik sorunları düzeltsin yaw, aslında insana insandan başkası destek vermiyor.ama bizim toplum destek vermekten çok köstek oluyor

köstekler her yanımızda maalesef

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Avatar -- 23 Şubat 2011; 22:27:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Moribito
    Stres altında olan, mutsuz olan, kaygıları olan vsvs arkadaslar,

Ilac kullanmayı son care olarak dusunun, forumlarda okuyoruz, kullanan kişilerden bilgi alıyoruz. İnsanlar 2 ayda ilaca alışıyor, 6 ayda ilaç kullanıyor, 2 ayda azaltarak bırakıyor. Sonra eski sıkıntılar gene nuks edıyor ve ınsan omru boyunca bır devir dönguye gırıyor. Yıllar gecıp gıdıyor, cunku ılaclar beyındkı bir maddeyle etkilesime (Seratin sanırım, tam hatırlamıyorum) giriyor vede dönemsel mutluluk saglıyor, aslında sorunu cözmüyor.

Oturup sizi sıkan seylerin bir listesini yapın

Misal;
    - cok kilom var (O zaman kendini disipline ederel spor ve rejim yapıcaksın)
    - derslerim iyi değil (Daha sıkı çalışacaksın, boşlukla zaman geçrmeyeceksin, fedakarlık yapıcaksın)
    - etc...

Eğer yazdığınız çizelgede, sizi depresyona iten seyleri kendiniz çözemiyorsanız, manevi yardım alın, Psikiyatrlar ile sözlü olarak destek alın. Zaten gerçekten aşılamıyacak bir durum varsa ilaç verilir.

Günümüzde doktorlar 10 dk konuşup, şak ilacı yapıştıryorlar, dur bakalım sen daha ne dinledin ne ölçtün ne test ettin !? İnsani başıntan savmak için hurra 50mg Lustral

Lütfen ilaç kullananları umutsuzluğa sürüklemeyelim. Bu tür rahatsızlıkları SADECE çekenler bilir.Doktora gidiyorlarsa bunu son çare olarak yapmışlardır. Bundan emin olabilirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: scandinizo

quote:

Orijinalden alıntı: Moribito
    Stres altında olan, mutsuz olan, kaygıları olan vsvs arkadaslar,

Ilac kullanmayı son care olarak dusunun, forumlarda okuyoruz, kullanan kişilerden bilgi alıyoruz. İnsanlar 2 ayda ilaca alışıyor, 6 ayda ilaç kullanıyor, 2 ayda azaltarak bırakıyor. Sonra eski sıkıntılar gene nuks edıyor ve ınsan omru boyunca bır devir dönguye gırıyor. Yıllar gecıp gıdıyor, cunku ılaclar beyındkı bir maddeyle etkilesime (Seratin sanırım, tam hatırlamıyorum) giriyor vede dönemsel mutluluk saglıyor, aslında sorunu cözmüyor.

Oturup sizi sıkan seylerin bir listesini yapın

Misal;
    - cok kilom var (O zaman kendini disipline ederel spor ve rejim yapıcaksın)
    - derslerim iyi değil (Daha sıkı çalışacaksın, boşlukla zaman geçrmeyeceksin, fedakarlık yapıcaksın)
    - etc...

Eğer yazdığınız çizelgede, sizi depresyona iten seyleri kendiniz çözemiyorsanız, manevi yardım alın, Psikiyatrlar ile sözlü olarak destek alın. Zaten gerçekten aşılamıyacak bir durum varsa ilaç verilir.

Günümüzde doktorlar 10 dk konuşup, şak ilacı yapıştıryorlar, dur bakalım sen daha ne dinledin ne ölçtün ne test ettin !? İnsani başıntan savmak için hurra 50mg Lustral

Lütfen ilaç kullananları umutsuzluğa sürüklemeyelim. Bu tür rahatsızlıkları SADECE çekenler bilir.Doktora gidiyorlarsa bunu son çare olarak yapmışlardır. Bundan emin olabilirsiniz

Aksine, ozellikle genc arkadaslarımız cok cabuk pes ediyor, bugunlerde devamlı göruyoz, 14-15 yaşında antidepresanlara başlamış insanlar var (ağır travma geçirmiş kişiler hariç).

Ciddi olarak doktorlar dinlemeden 15-20dk konuşma sonrası, ilaca yönlendiriyorlar insanları. Öncelikle hasta ile bir psikyatr görüşşün bakalım, 3-4 seans yapılsın, gelişme takip edilsin vsvs... Ama yok, böyle olmuyor neden? Cunku doktor başına düşen hasta sayısı çok, devlet hastenelerinde psikiyatrlarda pek oralı olmuyor, özel hastaneye gitsen bu seferde para yetişmiyor. Yani sıfıra sıfır elde var sıfır.

Bir daha soyluyorum, cozumu sadece ilaclarda aramayalım.
  • eğer sizi sıkıntıya sokan ve mutsuz olmanıza neden olan psikolojik durumunuzu düzeltecek şekilde hayat tarzınızı değiştiremiyorsanız (düzenli spor yapmak,sosyal aktiviteler,yeni arkadaşlar edinip farklı ortamlara girmek vs...) ilaç etkili bir çözümdür.zaten belli bir ruh haline gelmiş birinin içinde bulunduğu durumdan çıkıp kendini daha iyi hissetmesini sağlayacak farklılıkta bir şeyler yapması gerçekten çok zor.

yıllardan beri zaman zaman değişik psikiyatristlere gidip çok farklı ilaçlar kullanıp bir kaç ayda bıraktım.ama bir noktada artık yeter diyorsunuz.yaklaşık 8 aydır psikiyatristin verdiği meresa fort ve seroxat adlı ilacı düzenli olarak kullanıyorum.3 ay önce meresa fortu kesti sadece seroxatı kullanıyorum.çok faydasını gördüğümü söyleyebilirim.ne zamana kadar kullanmam gerekirsede devam edeceğim.

ilaç kullanan arkadaşlar ne olursa olsun bırakmasınlar faydasını göreceklerdir.bir çok yan etkileri olabilir tabi ki ama vücut zamanla alışıyor bazılarına.bendeki en büyük yan etkisi ise cinsel işlev bozukluğu ve isteksizlik oldu.bu konuda ciddi sıkıntı çektim zaman zamanda çekiyorum ama ilaçları bırakmak daha büyük mutsuzluklara neden olacağı için yapacak bi şey yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lenyyy
    eğer sizi sıkıntıya sokan ve mutsuz olmanıza neden olan psikolojik durumunuzu düzeltecek şekilde hayat tarzınızı değiştiremiyorsanız (düzenli spor yapmak,sosyal aktiviteler,yeni arkadaşlar edinip farklı ortamlara girmek vs...) ilaç etkili bir çözümdür.zaten belli bir ruh haline gelmiş birinin içinde bulunduğu durumdan çıkıp kendini daha iyi hissetmesini sağlayacak farklılıkta bir şeyler yapması gerçekten çok zor.

yıllardan beri zaman zaman değişik psikiyatristlere gidip çok farklı ilaçlar kullanıp bir kaç ayda bıraktım.ama bir noktada artık yeter diyorsunuz.yaklaşık 8 aydır psikiyatristin verdiği meresa fort ve seroxat adlı ilacı düzenli olarak kullanıyorum.3 ay önce meresa fortu kesti sadece seroxatı kullanıyorum.çok faydasını gördüğümü söyleyebilirim.ne zamana kadar kullanmam gerekirsede devam edeceğim.

ilaç kullanan arkadaşlar ne olursa olsun bırakmasınlar faydasını göreceklerdir.bir çok yan etkileri olabilir tabi ki ama vücut zamanla alışıyor bazılarına.bendeki en büyük yan etkisi ise cinsel işlev bozukluğu ve isteksizlik oldu.bu konuda ciddi sıkıntı çektim zaman zamanda çekiyorum ama ilaçları bırakmak daha büyük mutsuzluklara neden olacağı için yapacak bi şey yok.

ilk paragrafın %100 doğru kimyası bozulan bir beyni yoluna sokmak kolay iş değil
  • eğer hafif depresyonunuz varsa müzik en şdeal ilaçtır.tabi ağrır bir depresyondaysanız müzik felan hikaye.ilaçların etki etmesi bildiğim kadarıyla 3-4 hafta hatta birkaç ay değişebilir kişiden kişiye.çalışıyorsanız uyku yapar.birden bırakmamanız gerekir ayrıca yoksa çeşitli komlikasyonlarla karşı karşıya kalırsınız.
    kaldıki tekrarlayabilir.o yüzden önerim özellikle depresyon geçtiği zaman hayata bakış açınızı değiştirin.olumsuzluklara karşı yılmayın.depresyona bende eskiden çok girerdim.hiç ilaç kullanmadım ama belirtilerini iyi bilirim.hayattan zevk almama eskiden zevk aldığın şeylerden artık zevk alamama beyninde dünyanın çevresinde dönen uydu gibi olumsuzluklar yumağı vs vs.sosyal destekde önemli tabiki.yalnız kalmaktan kaçının.ailenizin yanında vakit geçirin.sorunlarınız paylaşın.
    gerçekten aslında tek ilaç sizsiniz.ilaçlar tabiki etkili yan etkilerindende kormayın ama hep ilaç hep ilaç olmaz.araştırmalara göre dine yakın olan bireyler daha az depresyona giriyor.tabiki herşey sizin tercihiniz.
  • 2 senedir cipram 20 kullanıyorum
    beni bayaa bi yavaşlattı bu ilaç, gamsız oldum...
    haa bir şeylere hala sinirleniyorum ama eskisi gibi saman alevi gibi parlamıyorum.
    bir de artık düzelmişimdir bırakayım deyip birkaç gün almadım...vay anam vayyyy, işte o zaman ilacın gücünü anladım, hemen geri dönüş ve günde 1 adet sabit
  • quote:

Orijinalden alıntı: wm1tr
    2 senedir cipram 20 kullanıyorum
    beni bayaa bi yavaşlattı bu ilaç, gamsız oldum...
    haa bir şeylere hala sinirleniyorum ama eskisi gibi saman alevi gibi parlamıyorum.
    bir de artık düzelmişimdir bırakayım deyip birkaç gün almadım...vay anam vayyyy, işte o zaman ilacın gücünü anladım, hemen geri dönüş ve günde 1 adet sabit

vücudu en az etkilemesi için günün hangi saatinde kullanmak gerekir? bu antidepresanları bazen beyin fonksiyonlarımın durduğunu hissediyorum bir öğrenci olarak
  • Şimdi yıllardır antidepresan ilaç kullanan biri olarak bir kesim cidden rahatsızdır ve kullanmak zorundadır Allah yardımcısı olsun bir kesimde vardır benim gibi ota boka,kıza kafayı takar kendini hasta eder,takıntı ile başlar eğer başlangıçta benim gibi ya.şak bir doktorada denk gelirse paso ilacı basar.1 sene sonra tam deli olursun ve ilaçlar seni bitirmiş olur.O yüzden antidepresan ilaçlar ota,boka,kıza kafayı takıp ilaç kullanırsa bir halta yaramaz anca o an için seni uyuşturur başkada bir halta yaramaz.Getirdikleri yanında götürdükleride cabası maşallah her antidepresan ilacın 2 sayfa yan etkisi var yani olacak gibi değil.Ben halen 4 yıldır dertlerimden kurtulamadım ve 6 ay önce çok yüksek dozlarda ilaç kullanıyordum doktor o kadar ilaç yazıyorduki benim reçeteye yetmiyordu bende bir ara çok sinirlendim ve doktoru bıraktım ve bütün ilaçları bıraktım tabii sonunda hastanelik oldum hasta olduğum günü anlatamam,hemen başka doktora gittim şimdi Allah razı olsun ayda bir gel diyor ve ilaçlarım minimunda,sen iyisin bir şey yok diyip konuşuyor,diğer dallama doktor 2dk konuşma sonra 5-6 ilaç.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ScAnMaN
    Şimdi yıllardır antidepresan ilaç kullanan biri olarak bir kesim cidden rahatsızdır ve kullanmak zorundadır Allah yardımcısı olsun bir kesimde vardır benim gibi ota boka,kıza kafayı takar kendini hasta eder,takıntı ile başlar eğer başlangıçta benim gibi ya.şak bir doktorada denk gelirse paso ilacı basar.1 sene sonra tam deli olursun ve ilaçlar seni bitirmiş olur.O yüzden antidepresan ilaçlar ota,boka,kıza kafayı takıp ilaç kullanırsa bir halta yaramaz anca o an için seni uyuşturur başkada bir halta yaramaz.Getirdikleri yanında götürdükleride cabası maşallah her antidepresan ilacın 2 sayfa yan etkisi var yani olacak gibi değil.Ben halen 4 yıldır dertlerimden kurtulamadım ve 6 ay önce çok yüksek dozlarda ilaç kullanıyordum doktor o kadar ilaç yazıyorduki benim reçeteye yetmiyordu bende bir ara çok sinirlendim ve doktoru bıraktım ve bütün ilaçları bıraktım tabii sonunda hastanelik oldum hasta olduğum günü anlatamam,hemen başka doktora gittim şimdi Allah razı olsun ayda bir gel diyor ve ilaçlarım minimunda,sen iyisin bir şey yok diyip konuşuyor,diğer dallama doktor 2dk konuşma sonra 5-6 ilaç.

insan hayatı bu kadar ucuza satılmamalı. Birileri anlaşma yaptığı ilaç firmalarıyla karşılıklı para kazanıp dururken olan bize oluyor
  • bende 27 yaşındayım ve bundan 3 sene önce çok yakın bir arkadaşımın annesini hastanede aniden kaybettik.daha sonra kendi annem 2 defa mide kanaması geçirdi ve bir sene sonra midesi patladı ve gece 02:30 civarında acil ameliyata alındı.ben o günden sonra hastanelere giremez oldum.kalabalık ortamlarda duramaz oldum.her an korku ve panik içindeydim.soluğu psikiyatriste aldım.tam 3 ay citores 10 mg kullandım.kendimi süper hissettim.hatta o ilacın bana verdiği cesaretle yıllardır olamadığım ameliyatı oldum.ameliyattan sonra kendimi iyi hissettiğim için bıraktım ilacı.aradan 8 ay geçti ve bendeki korkular tekrar başladı.tekrar aynı dr.a çıktım bu sefer bana secita 20 mg verdi.fakat ben doğum kontrol ilacıda kullanıyorum.bununla birlikte alırsam bir sıkıntı yaratır m?bu ilaç gerçekten işe yarıyor mu?
  • aynen bende öyleyim.banada secitra 20 mg verdi. umarım korkularımdan arınırım.
  • 2 senedir duzenli efexor(150) yanindada xanax kullaniyorum. Sorun şu ki, bazen artik iyiyim diye dusunup efexoru birakmaya kalkiyorum. Ama inanilmaz kotu oluyorum. Fiziksel anlamdaki sıkıntıları normal olarak goruyorum yalniz ruhen gercekten berbat bi duruma geliyorum. Sebebsiz aglamalar, moral bozuklugu vs bir suru sey. Gercekten yoksunluk mu yasiyorum, yoksa iyilesmedigimden mi bilemiyorum. Doktorsa tamamen farkli dusunuyor. İlaci tamamen iyilesmeden birakirsam hic bi ilerleme gosteremiyecegimi soyluyor. Bu gidisle omur boyu bu ilacla yasarim gibi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Depresyon için bazı bitki çayları denenebilir. Olumlu düşünmek ve ayrıca düzenli spor da çok etkili.

Depresyon ilaçlarının çoğu günü kurtarmak amaçlı ve bağımlılık yapıyorlar. İlacı veren doktor da olsa tamamen güvenmemekte fayda var.

Günümüzde sinema ve tv'nin insan psikolojisini ve algısını olumsuz etkilediğini de belirteyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Derin Millet -- 13 Ekim 2012; 2:15:12 >
  • Konu açılalı epey olmuş ama genede yazmak istedim;
    1-)Kesinlikle ve kesinlikle depresyon gibi yada kısa süreli mutsuzluklar veya ufak tefek şeyler için ilaç kullanmayın.Onun yerine spor yapın.Sabah ve akşamları yürüyüşe çıkın,fitness yapın,kişisel gelişim kitapları alıp okuyun veya bir psikologa gidip terapi alın ama ilaç kullanmayın.
    2-)1 yıldır lustral kullanıyorum.Yan etkileri yok denecek kadar az,yani önemli bir yan etkisi yok.Eğer uzun süredir obsesyonunuz devam ediyorsa ve yaşamınızı olumsuz yönde etkiliyorsa önce bir psikiyatrise gidip doktor kontrolünde bu ilacı kullanmanızı tavsiye ederim.Kesinlikle aklınızdaki saçma düşünceleri unutup gidiyorsunuz.En azından diğer güne uyandığınızda bir önceki gün tamamen aklınızdan çıkıyor.Diğer şeylere iyi gelirmi bilmiyorum ama obsesyona kesinlikle iyi geliyor.Son olarak belirtmek isterim ki;antideprasanlar hafife alıncak şeyler değiller yani istenilen zamanda kullanılmaya başlanıp,istenilen zamanda bırakılamaz.O yüzden kesinlikle ve kesinlikle DOKTORUN ONAYI İLE BELİRLEDİĞİ ZAMANLARDA VE DOZLARDA DOKTOR KONTROLÜ İLE ALINMALI VE BIRAKILMALI....
    3-)Son çare olarak ilacı düşünün.Tavsiyem en başta psikiyatrise değil psikologa gitmeniz.Çünkü psikiyatrisin yaptığı şey ilaç yazıp göndermek.Ama iyi bir psikologla konuşurak herşeyi çözebilirsiniz yada herşeyi çözemesenizde sizin fazlasıyla olumlu yönde yol kattetmenizi sağlar....Mutlu günler
  • Bu anti deprasanlar benim yüzümde lekenme yapıyor kalıcı hemde.Doktorlar yapmaz diyorlar sonuc ortada. 2-Ilac kullanirken cesaret rahatlama gelmiyor ilaci birakinca 3 sinif birden atliyorum bu ruh hali birkac ay kadar suruyor sonra hersey restart oluyor.Kirilamayan kisir dongu iste

• Yahu bu yeni tip ,Prozac ve sonrası çıkan antidepresanların prospektüsteki yan etkileri bölümü yarım metre.Yan etkisi yok diyenlere beyinden başlayıp bütün organları etkiliyor...Sayayım beyin, görme , mide,sinir sistemi, enerji, cinsellik....Gerçekteen çok zor.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jake Tyler

Arkadaşlar son günde inanılmaz derecede psikolojim bozuk.

Sürekli yorgunluk var üstümde
    Mutsuzum
    Aşırı stresliyim
    En ufak birşeyde moralim acayip bozuluyor
    Karnım sürekli acıkıyor
    Sevgilimle arada sırada tartışıyoruz ve acayip moralim bozuluyor
    Sürekli ileriyi düşünüyorum, YGS'ye az kaldı ama ben hala hazır değilim.
    Sürekli uykum var
    ve takıntılı bir insanım ben simetri hastalığım var daha sonra birsürü takıntım var

Sizce bi psikoloğa görünmem gerekli mi ? Bazıları bunlar ergenlikten dolayıdır diyor.

Yaşadığın şeylerin normal olduğunu düşünüyorum.Özellikle lise yılları gençlerde gelecek kaygısının çok olduğu zamanlar.Okul bir taraftan ünv. sınavlarına hazırlanma telaşı bir taraftan.Sonuçta toplum olarak ,geleceği tamamen bu sınavdan ibaret gördüğümüzden gençlerin üzerinde daha çok baskı oluşturmuş oluyoruz.Ama emin ol hayat YGS sınavından ibaret değil.Elinden gelen çabanı gösterirsin,ta ki farklı bir yönü tercih edene kadar şansını ve azmini deneyebilirsin.Olmadıysa da dünyanın sonu değil.Mesleki eğitimler veren kurslarla da iyi bir gelecek oluşturabilirsin kendine.
    Sürekli yorgun,mutsuz ve stresli hissediyorsan belki de anemi yani kansızlık olabilir.Bir dahiliye uzmanına görünebilirsin.Bu saydıkların kansızlık kaynaklı olabilen şeylerdir.Senin yaşlarında ben de çok fazla olurdu.Hatta o kadar mutsuz hissederdim ki bazen kendimi gece her yatağa girişimde nedensiz ağlardım :)Şimdiyse bu hallerimi hatırladıkça gülüyorum. Sürekli ileriyi düşünmek kötü bir şey değil ama gereğinden fazla,kendini mutsuz edecek kadar yapma. Sonuçta sen elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorsun ;)Ve olmuyorsa hayat her zaman ikinci bir yol gösterecektir sana.Bu her şey için geçerli.
    İş hayatı,aşk hayatı vs..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skywalker_l -- 14 Mart 2013; 2:26:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jake Tyler

Arkadaşlar son günde inanılmaz derecede psikolojim bozuk.

Sürekli yorgunluk var üstümde
    Mutsuzum
    Aşırı stresliyim
    En ufak birşeyde moralim acayip bozuluyor
    Karnım sürekli acıkıyor
    Sevgilimle arada sırada tartışıyoruz ve acayip moralim bozuluyor
    Sürekli ileriyi düşünüyorum, YGS'ye az kaldı ama ben hala hazır değilim.
    Sürekli uykum var
    ve takıntılı bir insanım ben simetri hastalığım var daha sonra birsürü takıntım var

Sizce bi psikoloğa görünmem gerekli mi ? Bazıları bunlar ergenlikten dolayıdır diyor.

(takıntılı bir insanım ben simetri hastalığım var daha sonra birsürü takıntım var)Diğer yazdıklarına sebebiyet veren takıntıların,yani aklına gelen ve senin engelleyemediğin sürekli tekrarlanan düşünceler.Yazarı Echart Tolle olan şimdinin gücü ve hayatla bütünleşmek ismindeki 2 kitabı mutlaka al.İkiside çok değerli kitaplardır.Çok fazla kişisel gelişim kitabı okudum ama hiçbiri beni bu iki kitap kadar etkilemedi..Eğer kendi başına yenemezsen mutlaka bir psikologa git.Terapiler seni inanılmaz derecede rahatlatır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Metsuke -- 16 Mart 2013; 8:33:36 >
  • Yaklasik 1.5senedir anksiyete bozuklugum var 3.seans sonunda doktorum secita 5mg verdi kullanan veya kullanmis olan var mi ? 1hafta oncede diyete basladim etki eder mi buna ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wessaur -- 25 Mart 2013; 12:13:10 >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.