Şimdi Ara

Annemin laptopuna hangi Linux'u kurayım ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
628
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Linux hakkında fazla bilgi sahibi değimi. Reklam, güvenilir site değil demeden heryere giriyor. Başta güvenlik olmak üzere çeşitli sebeplerden annemin laptopuna Linux kurmayı düşünüyorum. Annemm bilgiasyarı Facebook ve dizi film izlemek ve müzik dinlemek için kullanıyor.
    - En kolay Linux diye aradığımda genelde Mint ve Ubuntu deniliyor. Annem fazla Windows kullanmayı da bilmiyor oyüzden alışma sorunu yaşamaz. Bir sorun yaşarsa internetden çözümünü bulmam gerekir. Hangisini kurıyım ? Veya başka ne kurıyım ?
    - Bildiğim kadarıyla Linux sürücüleri kendisi tanıyordu. Laptop Asus X553MAhttps://www.asus.com/Notebooks/X553MA/specifications/ Sürücülerde sorun yaşarmıyım ?
    - Bilgisayarı optimize etçem. Normalde Windowsda services.msc, msconfig ve zamanlanmış görevlere giriyorum. Herhalde ayarları kurcalıyarak yapabilirim. İnternetde Ubuntuyu günlük kullanım için optimize etmek diye arayıp bulabilirsem sorunum yom ama bulamazsam ayarlardan başka nerelere girmem gerekir ? İngilizce sorunum yok. Terminal komutlarını yazsanız kendim araştırıp öğrenirim veya kurcalıyarak keşfedebilirim. Link verebilirseniz ordan okurum.
    Teşekkür ederim.

Edit:
    - Kurmamı tavsiye edeceğiniz programları da yazabilirmisiniz lütfen ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Eshnud -- 20 Mayıs 2017; 11:30:53 >

• Mint 18.1 Xfce

Yalniz verdigin linkten hicbir sey anlasilmiyor , orada 3 adet islemci secenegi var

Ram icin de 8 gb a kadar diyor

Usb bellege kur , live olarak deneyebilirsin.

Terminali acip bunu girersen butun donanimi gorebiliriz

inxi -Fxz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • elementary os çok basit arayüzlü, internetten videolarını izleyip fikir edinebilirsin. kullanması çok rahat olur diye düşünüyorum.

tek handikapı var daha önceden kullandığımda stabilite sorunları vardı, son sürümünü denemedim
  • @***Leopard*** Teşekür ederim. Sitede o şekilde yazdığını unutmuşum.
    System: Host: mint Kernel: 4.4.0-53-generic x86_64 (64 bit gcc: 5.4.0) Desktop: Xfce 4.12.3 (Gtk 2.24.28)
    Distro: Linux Mint 18.1 Serena
    Machine: System: ASUSTeK (portable) product: X553MA v: 1.0
    Mobo: ASUSTeK model: X553MA v: 1.0 Bios: American Megatrends v: X553MA.209 date: 08/08/2014
    CPU: Quad core Intel Celeron N2940 (-MCP-) cache: 1024 KB
    flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx) bmips: 14643
    clock speeds: max: 2249 MHz 1: 1709 MHz 2: 1643 MHz 3: 700 MHz 4: 965 MHz
    Graphics: Card: Intel Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series Graphics &amp; Display bus-ID: 00:02.0
    Display Server: X.org 1.18.4 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa)
    tty size: 168x45 Advanced Data: N/A for root
    Audio: Card Intel Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series High Definition Audio Controller
    driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:1b.0
    Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.4.0-53-generic
    Network: Card-1: Broadcom BCM43142 802.11b/g/n driver: bcma-pci-bridge bus-ID: 02:00.0
    IF: N/A state: N/A mac: N/A
    Card-2: Realtek RTL8101/2/6E PCI Express Fast/Gigabit Ethernet controller
    driver: r8169 v: 2.3LK-NAPI port: e000 bus-ID: 03:00.2
    IF: enp3s0f2 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: &lt;filter&gt;
    Drives: HDD Total Size: 252.1GB (0.7% used) ID-1: /dev/sda model: Samsung_SSD_850 size: 250.1GB temp: 0C
    ID-2: USB /dev/sdb model: DataTraveler_2.0 size: 2.0GB temp: 0C
    Partition: ID-1: / size: 3.9G used: 45M (2%) fs: overlay dev: N/A
    RAID: No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
    Sensors: System Temperatures: cpu: 6280.0C mobo: N/A
    Fan Speeds (in rpm): cpu: 2600
    Info: Processes: 200 Uptime: 15 min Memory: 726.9/7870.5MB Init: systemd runlevel: 5 Gcc sys: 5.4.0
    Client: Shell (bash 4.3.461) inxi: 2.2.35
    Rami geçen gün almıştım. Hi Level 8gb ddr3l 1600mhz (1333mhz olarak çalışıyor). Sanırım bluetoothu görmedi. Markasının Broadcom olduğunu biliyorum. Bluetoota ihtiyacım yok aslında hep kapalı duruyor.

@colaker Teşekkür ederim. Elementary OS'e de bakarım.

• Eshnud E kullanıcısına yanıt
    Menuye surucu yoneticisi yaz , orada Broadcom'un surucusunu goreceksin. Onu yuklediginde calisir

• Uzun süredir günlük kullanımda Xubuntu kullanıyorum. İnternete dolaşmak, bir şeyler okumak veya izlemek için gayet yeterli. Anneniz de bu tür şeyler yapacağı için düşünmeden yükleyebilirsiniz.

• En iyi tercih linux mint gibi duruyor.

Eğer ram miktarı 4 ise bence Mint Mate -tabi daha az tüketen başka seçeneklerde mevcut-

Eğer 4 den fazla ise bence Mint Cinnamon daha göze hoş gelir.

Ayrıca unutmamanız gereken bir konuda annenizin kullandığı programları yüklemeniz gerekecek.

Çünkü windows gibi siteye gir indir sonra next next ile olmaz. Hiç bilgisayar kullanmayı bilmeyen biri windowsta program kurabilir ama linuxda çok zor.

• @papummmm Teşekkür ederim. Xubuntu'ya da bakarım.

@monarch25 Teşekkür ederim. Mint Cinnamon'a da bakarım. Ram 2gb idi geçen gün upgrade edip 8lik taktım. Ama işlemci Celeron N2940. Annem bilgisayarı sadece kullanıyor :). Kalan herşey benim üstümde. İnternetde araştırıp program bulmayı ve marketi kullanmayı öğrenirse (terminal komutlarına girmediği sürece) bence Linuxda program yüklemek daha kolay. Bilgisayarın ek özelliklerini(mousepadle 1,2 ve 3 parmakla resim büyültüp küçültme ...) kullanamıycağını farkındayım. Zaten onları kullanmadığı için yüklemiyordum bile. İlede kullanabilceği programlara(Skype gibi) baktım onları yükleyebiliyorum. Aklıma gelen yaşıyabilceği sorunlar arkadaşlarının tavsiye etçeği programları kullanamaz(eşdeğer hatta daha iyisini bulurum), arkadaşları bilgisayarın başına oturunca afallar yada tam tersi, ...

• Video işleme programı olarak : Openshot Video Editor programını öneririm. Yalnız konsoldan kurmak gerekiyor ve kurulum dosyası hiç silinmemeli aksi halde çalışmıyor. Ona göre bir yere kopyalayıp kurulumu orada yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca kurulumu son derece basittir.

Windows 10'daki gibi ISO dosyalarını kullanabilmek için Furius ISO Mount programını tavsiye ederim.

Sıkıştırma programlarının içini açmadan editleyebilmek için Libzip4 eklentisini tavsiye ederim.

Rar arşivi oluşturabilmek için rar eklentisini tavsiye ederim.

7zip dosyalarını şifrelemek ve/veya bölmek için P7zip-full eklentisini tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cagdas70 -- 22 Mayıs 2017; 21:42:30 >
  • Eshnud E kullanıcısına yanıt
    Ubuntu tabanlı bir dağıtımdır Linux Mint , Ubuntu'da Debian tabanlı.

.deb paketleri tıpkı .exe gibidir , indirip çift tıklayıp yüklersiniz.

Mesela Chrome , Opera , Skype , Steam vs. bu şekilde. Kendi sayfalarından indirebilirsiniz.

Cinnamon o işlemciye bence gereksiz ağır kaçabilir , Xfce veya Mate iyidir.
  • @CPU: Quad core Intel Celeron N2940 (-MCP-) cache: 1024 KB https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Celeron+N2940+%40+1.83GHz

İşlemcinin sentetik puanlaması linux için sınır kabul edebileceğim bir puanlamaya sahip görünüyor. Ekran kartın da bu nedenle ağır grafik yükü getirecek masaüstü ortamlarında veya youtube ve benzeri flash ağırlıklı web sitelerinde gpu ve cpu üzerine ciddi yük bindirecektir.

Bir çok dağıtımı deneyip bakabilirsiniz ancak benim tavsiyem Debian + LXDE veya Xface arayüz kurup kullanman. Yada hazır dağıtımlardan AntiX, Bodhi yada bahsettiğim tabandan bağımsız olarak Tiny Core, SliTaz veya Vektör dağıtımlarına bakabilirsin.

4 çekirdek ve 8gb ram avantaj olacaktır, eğer bütçe uygun olursa sadece bir ssd terfi yapıp linux kullanmayı deneyin.

Edit: Mesaj ayzdıktan sonra dikkat ettim "Samsung_SSD_850 size: 250.1GB" zaten SSD mevcutmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uisik34 -- 22 Mayıs 2017; 0:9:32 >

• 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.