Şimdi Ara

Ankastreden Modeme Cat6 F/UTP kablo çekimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
3.558
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Turknet'e başvuru yaptıktan sonra Ankastreden 2 tane bakır kabloyu üstüne adımı yazarak yerel servis bırakmış. Lakin apartman eski olduğundan ve mevcut hatta güvenmediğimden, sağlanan interneti sağlıklı bir şekilde kullanacağıma inanmadığımdan kendim kablo çekme kararı aldım ve araştırmalarım sonucu ,

metresi 2 tl den 35 metre Cat6 F/UTP (Her kablonun değil, tüm kabloların (8 kablo) tamamını dışarıdaki manyetik alandan korumak için tasarlanmış folyo sarılı sistem) aldım.

Lakin kablonun 8 li olması, ve telefon hattından 2 kablo gelişi, modeme girişin ise 6 lı (2 si olsa da çalışıyor) olmasından dolayı kafam karıştı.

Eski 2 bakır kablolu rj 11 başlıklı diğer tarafı açık bir kablo buldum evde. Modemin dsl girişine rj11 ucunu takıp diğer açık uçtaki kablolardan herhangi iki (mavi ve kahverengiyi seçtim ben) tanesini bağladım.

Bina girişindeki ankastreye gittim ve yukarıda seçtiğim iki kabloyu da aynı şekilde buraya bağladım. Ve şuan internete girebiliyorum.

Lakin kafamda birkaç soru var.

1- Cat6 kablonun 8 hattını 4-4 ayırıp 2 bakır telin birine 4 diğerine 4 bağlayıp yukarıda da aynı sistemi uygulasam daha sağlıklı olur mu ?

2- Cat6 kabloyu daha iyi kullanmak için öneriniz var mı ? ankastredeki 2 bakır kablo ve modeme girişteki kısım olarak düşündüğümüzde bu kısımları ortadan kaldıracak veya performans kaybını önleyecek bir öneriniz var mıdır ?

Şimdiden çok teşekkürler.

Eğer istek gelirse (merak eden olursa) fotoğrafları ve süreci daha detaylı anlatabilirim.

Mevcut modem ölçümleri,

Gelen Giden
    DSL Hızı(Kb/s): 76772 4095
    Ulaşılabilir Hız(Kb/s): 114420 40151
    SNR Sınırı (dB): 18.7 35.5
    Hat Zayıflaması(dB): 0.0 0.0
    Güç (dB): 14.5 -7.4

Speedtest.net sonuçları

Şimdiden emek veren herkese teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Macros -- 25 Ağustos 2017; 2:43:33 >

• Sana 76 download, 4 upload vermişler.Aldığın download değeri iyi ama upload 2 mbit düşük çıkmış.En azından 3 gelmesini beklerdim.Ancak bunun seninle ilgisi olmayadabilir.Belki yoğun zamana denk gelmişsindir.Aldığın değerlerde sorun yok.Kabloyu dediğin gibi 4-4 yapıp bağlayabilirsin ama gerek de yok bu saatten sonra bozmaya.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zwanzig

Sana 76 download, 4 upload vermişler.Aldığın download değeri iyi ama upload 2 mbit düşük çıkmış.En azından 3 gelmesini beklerdim.Ancak bunun seninle ilgisi olmayadabilir.Belki yoğun zamana denk gelmişsindir.Aldığın değerlerde sorun yok.Kabloyu dediğin gibi 4-4 yapıp bağlayabilirsin ama gerek de yok bu saatten sonra bozmaya.

Herhangi bir artısı olur mu peki ? Cat 35 m cat 6 aldıktan sonra ona erinmem valla :D
  • Macros kullanıcısına yanıt
    Artısı olmaz heralde.Kalın olup da nolacak

• kablo kalınlığı direnci- akımı - herşeyi değiştirir hocam.
  • F/utp kablo baya mantıklı olur eğer kablolarınız bir çok kabloyla aynı kanaldan geçiyorsa. Paraziti ve kayıpları önleyecektir. Elektrik hattı falan da geçiyorsa yanından yapmakta fayda var.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Paket kayıpları, parazit azalırsa belki 100mbps alabilirsiniz kopmadan. Çünkü şu an bile 115 falan gözüküyor. Parazit olmazsa 100de kopmayacaktır

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 4 kabloyu ankastre ye çakabilceksen yap.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kill1033

Paket kayıpları, parazit azalırsa belki 100mbps alabilirsiniz kopmadan. Çünkü şu an bile 115 falan gözüküyor. Parazit olmazsa 100de kopmayacaktır

Hocam şuan zaten Cat6 F/UTP değerleri gönderdiklerim. Ek olarak ne yapabilirim onun peşindeyim o yüzden çünkü Ping aşırı yüksek
  • quote:

Orijinalden alıntı: CRhackSH

4 kabloyu ankastre ye çakabilceksen yap.

Hocam cat6 nın 8 kabloyu 4-4 ayırıp ankastredeki 2 bakır kabloya bağlamak açısından dedim.
  • Macros kullanıcısına yanıt
    Aklıma 2 soru geliyor.

1- CAT6 kablo kalınlığı neydi? 23, 24, 26 olabiliyor. Her ne kadar ping'i çok etkilemiyor olsa da, kaybı etkileyebilir.
    2- Bu kablonun bir üst versiyonu CAT6A F/FTP kablo. Yakınından geçen kabloların (elektrik veya network) parazitinden daha az etkilenecektir. Bütçe sorunun yoksa onu deneyebilirsin.

Belden - CAT6A F/FTP kablo ->http://www.protel-elektronik.com/asp/product/1663/BELDEN-10GXE01-br-Cat-6A-F-FTP-Halojensiz&view=2
    Ben bu firmadan alıyorum. Aynı gün kargoluyorlar.

• internet mükemmel hangi bölgede alıyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kill1033

Aklıma 2 soru geliyor.

1- CAT6 kablo kalınlığı neydi? 23, 24, 26 olabiliyor. Her ne kadar ping'i çok etkilemiyor olsa da, kaybı etkileyebilir.
    2- Bu kablonun bir üst versiyonu CAT6A F/FTP kablo. Yakınından geçen kabloların (elektrik veya network) parazitinden daha az etkilenecektir. Bütçe sorunun yoksa onu deneyebilirsin.

Belden - CAT6A F/FTP kablo ->http://www.protel-elektronik.com/asp/product/1663/BELDEN-10GXE01-br-Cat-6A-F-FTP-Halojensiz&view=2
    Ben bu firmadan alıyorum. Aynı gün kargoluyorlar.

1- 23 AWG
    2- Hocam bunun da üstüne çıkamam, zaten 35 metre olduğu için 70 tl ye mal oldu, doğal olarak 1 aylık faturayı kabloya gömdüm.

Mersin/Yenişehir

• Kablo fazla değiştirmez iş senin evin Telekom santral uzaklığı ve santralın doluluğudur,

• 1 sene sonraki durum güncellemesi,

Gelen Giden
    DSL Hızı(Kb/s): 76772 4095
    Ulaşılabilir Hız(Kb/s): 117356 42864
    SNR Sınırı (dB): 19.6 35.4
    Hat Zayıflaması(dB): 0.0 0.0
    Güç (dB): 14.5 -6.6

1 ay bedava kullanmak isteyenler için link:https://turk.net/p/IWT11VR16UKY/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Macros -- 21 Temmuz 2018; 14:47:0 >

• hocam 6lı çıkan cat6 kabloyu nasıl 2li kullandınız ben göremedim nasıl kullandığınızı rastgele 2 tanesinimi bağladınız diğer ucuyla aynı olacak şekilde, birde ben 4.katta oturuyorum belki 50 belki 70metre kablo kullanmam gerekecek kaç metre olduğunu önce uzun bir ip geçirerek yapmayı deniyecem bina 1970 yıllarında yapılmış bu ipide geçirmek için mecbur suanki olan line kablosuna bağlayıp alttan(ankastre) çekmeyi deneyecem öneriniz varsa alabilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *GameOver* -- 6 Aralık 2019; 16:15:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: *GameOver*

hocam 6lı çıkan cat6 kabloyu nasıl 2li kullandınız ben göremedim nasıl kullandığınızı rastgele 2 tanesinimi bağladınız diğer ucuyla aynı olacak şekilde, birde ben 4.katta oturuyorum belki 50 belki 70metre kablo kullanmam gerekecek kaç metre olduğunu önce uzun bir ip geçirerek yapmayı deniyecem bina 1970 yıllarında yapılmış bu ipide geçirmek için mecbur suanki olan line kablosuna bağlayıp alttan(ankastre) çekmeyi deneyecem öneriniz varsa alabilirim
    Mavi ve mavi-beyaz renkteki iki kablo telini kullanacaksın hiç bir ek olmadan bir ucunu ankastreye çakacaksın diğer ucunada rj11 jak çakıp modeme takacaksın. Uyduruk kablo almamaya dikkat et bakır kablo diye demir falan karışımı boktan kablolu cat 5 6 7 kabloları millete kakalıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: *GameOver*

hocam 6lı çıkan cat6 kabloyu nasıl 2li kullandınız ben göremedim nasıl kullandığınızı rastgele 2 tanesinimi bağladınız diğer ucuyla aynı olacak şekilde, birde ben 4.katta oturuyorum belki 50 belki 70metre kablo kullanmam gerekecek kaç metre olduğunu önce uzun bir ip geçirerek yapmayı deniyecem bina 1970 yıllarında yapılmış bu ipide geçirmek için mecbur suanki olan line kablosuna bağlayıp alttan(ankastre) çekmeyi deneyecem öneriniz varsa alabilirim
    hocam bende 4. kata çektim 20 metre tutmadı bile apartman, üstüne birde evin ortasına çektim, yaklaşık 15 m evin içine kaldı.Teras kat olduğu için direk kapının önünden terasa attım

*GameOver* isimli arkadaş geri kalanını anlatmış zaten.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.