Şimdi Ara

Ankara Şehir Hastanesi Acil Hastalar ile ilgilenmiyor, hiç bir şey yapmayıp taburcu ediyorlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
878
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, babam diyaliz hastası. Aynı zamanda kalp hastası. Diyaliz hastalarının diyalize girdikleri kolunda fistül düzeneği olur bilen bilir. Damarlara bir operasyon yapılır fistül açılır. Babam'da sağ koldan giriyordu 14 yıldır. Son 3-4 gündür kolu inanılmaz derecede şişti ve kızardı. İkinci bir kol çıktı adeta çok fazla bir şişkinlik vardı ve sertleşti kolu. Devlet hastanesine gittik dün sabah, oradan şehir hastanesine yönlendirdiler. Kan pıhtılaşması olabilir ve beyine giderse ölüme yol açabilir dediler. Acil olarak şehir hastanesine gittik.

Şehir hastanesinde sadece kan aldılar. Hiç bir işlem yapılmadı. Antibiyotik bile yazılmadı. Sadece kan aldılar. Kalp ve damar cerrahisi doktoru oturduğu masa başından tahlillere göre dediği şey "Bu kol ile diyalize giremez" olmuş. Sonrasında da Kalp ve damar cerrahisine yönlendirip "kateter takılması lazım" dedi. Kendisi kalp ve damar cerrahisi doktoru ve bizi kalp ve damar cerrahisi doktoruna yönlendirip kateter takılması lazım diyor, şaka gibi. (Kateter : göğse açılan damar yolu, ve 15 dakikalık bir işlem). Evet sabah gidilen hastaneden hiç bir şey yapmayıp saat akşam 4 gibi taburcu ediyorlar. Evet hiç bir şey yapmayıp "kateter takılması lazım" deyip taburcu ediyolar. Bu kol ile de diyalize giremezsin diyor doktor. Kalp ve damar cerrahisi doktorun kateter açması gerekiyor ama bunu kendisi söyleyip taburcu ediyor. Bir antibiyotik bile yazmıyor.

Arkadaşlar bir diyaliz hastası haftada 3 kere diyalize girer. 1 kere bile girmezse ölür. Öyle 1-2 gün ertelenebilecek bir şey değil. Hatta yeri gelir diyaliz günü gelmeden rahatsızlanırsa diyalize gidebilir. Çok su tüketir ya da terleyemez ise gününden önce girmesi gerekir. Böyle çok ölüm vardır. Yani bırakın ertelemeyi özellikle bayramlarda çok fazla tatlı ve su tüketiminden dolayı rahatsızlanıp diyalizden dün çıkmasına rağmen ölen insanlar vardır. Bu yüzden diyaliz hastaları her şeyi tüketmez dikkatli yer içer.

Dün yani perşembe akşam eve geldik ve bugün yani cuma diyalize girmesi gerekiyor. Alelacele diyalizi aradık, diyalizin de anlaşmalı olduğu bir özel hastanede var bu sabaha randevu aldık ve 2000 TL karşılığı kateter takıldı ve bugün diyalize girdi. Normalde 4000 TL olduğunu söyledi özel hastane. Babam memur ve sigortası var haliyle. Fakat koskoca şehir hastanesi bir kateter bile takmadan nasıl yollayabilir hastayı. Diyaliz ertelenebilecek bir şey değil. Hiç bir tavsiye bile vermeden yol göstermeden kateter takılmalı deyip taburcu ettiler. Bizi kendi çaremize bakmaya ittiler. Binlerce hasta kapasitesi olan şehir hastanesi bir kateter takamıyor mu?

Her konuda başımızın çaresine bakmaya çabalıyoruz millet olarak ama sağlık konusunda hizmet alamıyorsak ve özel hastanelere mecbur kalıyorsak artık kendimi hiç güvende hissetmiyorum. Sağlık sistemine güvenemeyecek miyiz?

Düzenleme : Sağlık bakanlığına ve cimer'e şikayet ettik. Bir sonuç çıkmaz muhtemelen ama belki sonra ki hastalar için düzeltirler bu saçmalığı. Buraya da konu açmak istedim.

Kolunun şuan ki hali (Sürekli soğuk kompres yaparak şişliğini biraz olsun aldık, dün'e göre daha iyi) :

Ankara Şehir Hastanesi Acil Hastalar ile ilgilenmiyor, hiç bir şey yapmayıp taburcu ediyorlar

Düzenleme 17 nisan : Kateteri hallettik ama kol iyice enfeksiyon kaptı. Şişlik çok arttı. Sebebi enfeksiyon ve hangi hastaneye gidersek gidelim biz bir şey yapamayiz deyip şehir hastanesine yönlendiriyolar. Şehir hastanesine gidicez tekrar umarim enfeksiyon için bir şey yaparlar artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Athlon 840 Kaveri -- 17 Nisan 2022; 15:48:5 >

• Zor durum maalesef, umarım babanız toparlanır ve rahat eder. Ülke bozuluyor, gerçek bu, karşı çıkan çok fakat yaşayarak görüyoruz. Şov var, atar var, gösteri var, parmak sallama var, vatandaşı umursayan yok, ülkeyi düşünen yok, çözüm bulan yok, yardım eden yok, hakkınızı arayın, kolay değil, bunu yapmak da mesele fakat aramanız önemli, sessiz kaldığımız için başımıza her türlü olay geliyor, gerçi hak aransa susturma çabası ve atar başlıyor, fena bozulduk. Sağlık, eğitim, çalışma, yaşam koşulları adım adım bozuluyor, endişe var, akıllanırsak rahat ederiz yoksa çok çekeriz. Kolaylıklar diliyorum, sorunu çözmeye bakın, hakkınızı arayın, susmak yanlış da ülkece alıştık. İki ortaklı, her noktaya düşman zihniyet kendi nefretinin, kendi öfkesinin peşinde, gram umursamıyor, alkış patlatılıyor. Ya kurtuluruz ya da ineriz.

• Zor durum maalesef, umarım babanız toparlanır ve rahat eder. Ülke bozuluyor, gerçek bu, karşı çıkan çok fakat yaşayarak görüyoruz. Şov var, atar var, gösteri var, parmak sallama var, vatandaşı umursayan yok, ülkeyi düşünen yok, çözüm bulan yok, yardım eden yok, hakkınızı arayın, kolay değil, bunu yapmak da mesele fakat aramanız önemli, sessiz kaldığımız için başımıza her türlü olay geliyor, gerçi hak aransa susturma çabası ve atar başlıyor, fena bozulduk. Sağlık, eğitim, çalışma, yaşam koşulları adım adım bozuluyor, endişe var, akıllanırsak rahat ederiz yoksa çok çekeriz. Kolaylıklar diliyorum, sorunu çözmeye bakın, hakkınızı arayın, susmak yanlış da ülkece alıştık. İki ortaklı, her noktaya düşman zihniyet kendi nefretinin, kendi öfkesinin peşinde, gram umursamıyor, alkış patlatılıyor. Ya kurtuluruz ya da ineriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wacom Intuos -- 15 Nisan 2022; 20:42:18 >
  • Wacom Intuos kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim hocam. Kateter'i hallettik ama enfeksiyon kola yayıldı iyice. Şişlik arttı. Hangi hastaneye gidersek biz bir şey yapamayız şehir hastanesine gidin diyolar. Şimdi tekrar gidiyoruz şehir hastanesine. Umarım artık alırlar enfeksiyonu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Athlon 840 Kaveri kullanıcısına yanıt

Geçmiş olsun diliyorum, umarım problemler çözülür ve rahat edersiniz. Ülke yoruyor, aksilik oldu mu daha fazla yoruyor, keşke böyle olmasaydı ama oldu. Sorunları çözün, uygun zamanda da şikayetlerinizi yapın, çözerlerse herkes rahat eder. Neye el atsak problem yaşanıyor. Sıkıntısız bir iş halledemez hale geldik. Babanız kendisine iyi baksın, bol bol dinlensin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wacom Intuos -- 17 Nisan 2022; 20:33:43 >
  • Sağlıkta geldiğimiz son durum bu. Suri değiliz diye adam yerine konulmuyoruz kendi ülkemizde.

Çok geçmiş olsun. Umarım kısa zamanda düzelir Babanız...

• gidiyorlarsa gitsinler biz de pratisyen hekimlerle devam ederiz diyen bir dünya lideriniz vardı. Sahi ne oldu?

Pratisyen doktorları saraya alsın önce.

• 20 Nisan düzenleme : Tahlil sonucu enfeksiyon çıktı. 3 gündür hastanede yatıyor. Tedaviye alındı. Hastane geç kaldığı için ciğere ve kalp kapağına yapışma ihtimali var diye de sürekli tahli yapiliyor. Daha bir süre daha yatacak. Ulaşabildigimiz her yere şikayet ettiğimiz için şehir hastanesi başhekimi arayıp özür diledi. Şimdilik sorun yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.