Şimdi Ara

Ankara Şaşmaz Özlem Oto Rezilliği (olay ekşide) (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
166
Cevap
2
Favori
17.778
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
71 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: haacar

Keşke direk radyatörcüye götürseymişsiniz.

Ben ufak bir kaza yapmıştım. orada tamir edildi memnun kalmıştım. orası ray sigorta anlaşmalı atölyesi olduğu için daha çok kaporta hasarlarında uzmanlar. mekanik kısımda çok iyi değiller.
    konuda anlattım hocam neden o servise gittiğimi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: hlksnrr

sanayiden tiksindiğim için yetkili servisi tercih ediyorum tertemiz, kafam rahat bakımı tamamlıyorum.

Tabi bunda her sene gittiğim servisin çok kaliteli hizmet vermesi ve adam söğüşleme derdi olmaması en önemli etken oluyor.
    yetkili servisin de derdi söğüşlemek :)
  • Yaptıkları resmen nitelikli dolandırıcılık.

Ayıp yahu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dj_Gençkan

Google gib bir kaynak varken, araştırmadan , forumları okumadan hayatta ustaya gitmem. Geçen hafta, aracımın, yağını, şanzıman yağını ve difransiyel yağını değiştirmek istedim.

Araç amarok olduğu için yetkili servisi aradım şanzıman ve difransiyel yağı için, kapalı kutuda geldiği için yağ numaralarını bilmiyorlarmış. Googleye yazdım ingilterede bir forum çıktı, orada işçilik pahalı olduğu için adamlar bu tarz yağ değişimlerini falan kendileri yapıyormuş. ADam vw parça koduna kadar yazmış.

Sonuç olarak bana disk dahil 3000 lira fiyat veren servis ile aynı işi 700 liraya halletim.
    Harika

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • farukdanis F kullanıcısına yanıt
    Biraz peşin hükümlü yazmışsınız ancak gittiğim servis böyle bir amacı olmadan çok kaliteli hizmet veriyor. Daha önce bakımda far ampulünü ücretsiz değiştirip ücret istemezken bir kere de ön amortisörden gelen ses üzerine gidip z-rot'un gevşeyen civatasından bu sesin kaynaklandığını söyleyip gerekli işlemi yaptıktan sonra hiç ücret talep etmemişlerdi. Anlayacağınız şu basit işlemlere bile sanayi pisliğinde ücret öderken yetkili servis bu işlemleri ücret almadan yaptı. Bu arada araba yeni değil ve garantisi falan yok.
  • Yıllardır araba tamiri bakımı v.s isler icin sanayi ve yetkili servise giderim ben

Kısaca özet tanımadığın bilmediğin yere asla gitmeyeceksin

• quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

Yıllardır araba tamiri bakımı v.s isler icin sanayi ve yetkili servise giderim ben

işte malesef benim pek yolum düşmediği için kimseyi tanımıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: flyer_mig

Zotacing bey sizin garaj bu güvercinlik lisesi arkasındaki quattro garage mi ? Orada kafası komple sıfır kel kafalı bir adam var,sizin çalışanız mı ?

LPG ayarlatmaya götürecektim bana 100 TL istiyor yol ayarı için,dedim kalsın sanki taş taşıyor sırtında. 50 TL ye yol ayarı yapan yerler var ayıptır.
    Bahsettiğiniz kişi Bekir abi ,işinin ehlidir kaliteli iş yapar aracıma prins lpg taktırmıştım. dediğiniz gibi biraz tuzlu fiyat çekiyor maalesef.montajı kendisi yaptığı için ayar işlemlerinde benden para almıyor orası ayrı tabi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dedefon

Yaptıkları resmen nitelikli dolandırıcılık.

Ayıp yahu
    anlayışınız için teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

Yıllardır araba tamiri bakımı v.s isler icin sanayi ve yetkili servise giderim ben

Emin ol hocam tanıdıklarda kazıklıyor, aracın önceki sahibi ön tamponun sağ tırnaklarını kırmış sonra yan taraftan iki vida ile tutturup macunlatıp boyatmış, tabi ben klima için tampon sökülünce anladım, neyse iki parmak ucu kadar yer ve yarım parmak kadar çatlak için bacanağın kardeşine götürdüm aracı, akşam verdim ertesi gün öğlenden sonra aldım, sordum borcum ne kadar diye, 20-30 tl gibi bişey diyecek zannediyordum çünkü çok ufak yerler, önce yok kalsın dedi olmaz deyince o zaman malzeme parasını ver yeterli 100 tl dedi, ağzım açık verdim parayı çıkarkende iyi kazıklıyorsunuz milleti deyip çıktım. Demem o ki tanıdıklarda acımıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: tb_fb

Emin ol hocam tanıdıklarda kazıklıyor, aracın önceki sahibi ön tamponun sağ tırnaklarını kırmış sonra yan taraftan iki vida ile tutturup macunlatıp boyatmış, tabi ben klima için tampon sökülünce anladım, neyse iki parmak ucu kadar yer ve yarım parmak kadar çatlak için bacanağın kardeşine götürdüm aracı, akşam verdim ertesi gün öğlenden sonra aldım, sordum borcum ne kadar diye, 20-30 tl gibi bişey diyecek zannediyordum çünkü çok ufak yerler, önce yok kalsın dedi olmaz deyince o zaman malzeme parasını ver yeterli 100 tl dedi, ağzım açık verdim parayı çıkarkende iyi kazıklıyorsunuz milleti deyip çıktım. Demem o ki tanıdıklarda acımıyor.

Alıntıları Göster
    sanayi dedin mi kaçmak lazım

• Şaşmaz a kendim için hiç gitmedim ama giden arkadaşlarımla beraber gittiğimde yaptıkları işçiliği vs gördükten sonra dünyada en son orası kalsa bile götürmem kendi işimi kendim hallederim. Şaşmazıda kimseye tavsiye etmiyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • işlerim dolayısıyla tüketici hakem heyetine vermem gecikmişti.
    Bugün savunması geldi şeklinde bildirim geldi, tüketici hakem heyetinden.
    bakalım nasıl bir savunma gelmiş
  • Böyle konuların her karşılaşıldığında açılması taraftrıyım. Hem sanayideki bi şekilde dükkan açmış şahıslar üstünde etkisi oluyor hem de bizim de aynı batağa saplnmamıza engel oluyor. Bu yüzden konuyu açan arkadaşa da teşekkür ediyorum.

Benim de OtoÇankaya Bosch servisinde başıma şöyle bir şey gelmişti.
    Aracım sadece soğuk üfürüyor sıcağa alınca da yine soğuk hava geliyordu. Adamlara sabah oraya yakın olan iş yerine giderken bıraktım akşam aldım. Tabi sadece sıcağı kontrol ettim. Burada da zihinsel hatamız var. Sorun nerdeyse ona odaklanıp başka ilintili konuları aklımıza getirmiyoruz. Diğer gün havanın sıcak olacağı tuttu hanım çok sıcak oldu dedi. Klimayı açtım bu sefer de öncekinin tam tersi. Hep sıcak üflüyor. Akşam yine OtoÇankaya servise gittim. Usta olacak dolandırıcı " ya bu havada klimayı ne yapacaksın yazın getir yaparım onu da" diyor. Ben size aracı tamir edin diye getirdim, geçici çözüm uygulayın diye değil, tamir etmeden etmiş gibi para aldın, tamir edemedik parçayı bulamadık şöyle şöyle yaptık idare et parçayı bulunca işi tamalayalım da demedin. Şimdi ben farkedince yazın yaparız diyorsun. (Yani diyor ki eğer olur da yazın da gelirsen bi tamir ücreti daha alırız diye hilemizi söylemedik ama hemen ortaya çıktı). Neyse sonunda dediler ki telini alalım parçayı bulunca ararız.
    Akşam evde boş boş otururken google haritalar da gittiğim yerlerle ilgili yorum bölümleri çıkıyordu. OtoÇankaya da çıkınca olanı yazdım. Sabah işe gittim, aradı adam "getir yapalım " diye. Vay be dedim harbiden ilgilendiler. Sonra aracı bıraktım çıkarken adam "abi o yorumu da sil ekmeğimizle oynama" dedi. Vay demek bizden haksız para alınca ekmek olmuyorda sizde oluyor ha. Meğer adam beni düşümdüğünden ya da müşterisini kaybetmemeyi düşündüğünden değil, bilmeden tanımadan haritalarla gelecekleri düşündüğünden beni aramış. Bu adamda temiz bir zihniyet olabilir mi?
    Silerim demiştim ama sonra tekrar denedim yine sadece sıcak var gibiydi. Bi başka ustaya gittiğimde bi baktık soğuk üflüyor. İkinc de yapmış ama plastik parça kırmış araçta. Klimacı gösterdi onu da. Sorun soğuk sıcak yönlendiricinin bozuk olmasıymış. Bi tane parça alıp takacak. Bir sürü de para aldılar. Ne olduğunu bilmiyorsun tabi.
    Yani internetten bunları afişe etmek, sorunu bilmek, fiyat araştırması yapmak başlarından ayrılmamak lazım. İş güç zor ama para kazanmak da zor. Arablarımızı da seviyoruz. Mecbur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi etusch -- 8 Mayıs 2019; 13:27:12 >

• Usta nasıl yetişir?

1-Sanayide bir ustanın yanında işe başlar. Burada çalışır, tecrübe kazanır.
    a- Bu kazandığı tecrübe gerçekten iyiyse ve kendini de geliştiren biriyse o da usta olur. Ustasının yanından ayrılır ve kendi dükkanını açar. Gerçekten düzgün iş yapar.
    b- Kazandığı tecrübe azsa ve kendini geliştirmeyen, gelişen teknolojileri takip etmeyen biriyse bir süre sonra kendi dükkanını açar, düdükleyecek adam arar. 3-5 yıl sonra dükkanı batar, başka yere geçer. Bir türlü düzen tutturamaz.

2-Serviste çalışmaya başlar. Tecrübe kazanmaya başlar.
    a- Ustalarının yanından ayrılmaz, her işi yapar, eğitimlere gider, kendini geliştirir, arızayla uğraşır, derdi günü kurtarmak değildir. Bir süre sonra bakar ki servis ona yetmiyor çünkü maaşlar azdır. Ayrılır kendi dükkanını açar, düzgün iş yapar.
    b- Sadece mesainin bitmesini bekler, eğitimleri ciddiye almaz. Akşama kadar bakım yapar geçer. Sonra bu da ben oldum der, kendi dükkanını açar. Bu da batar, çıkar, bir türlü düzen tutturamaz.

Şimdi arabanız varsa ya yetkili servise gideceksiniz, aynı işi daha pahalıya yaptıracaksınız. Yetkili serviste size güven veren firmanın kurumsallığıdır, buna güveneceksiniz. Ancak burda da sorun çıkacaktır, sürekli yan sanayi parça taktığı ve orjinal parça fiyatı aldığı ortaya çıktığı için kapanan yetkili servis var. Ayrıca iyi usta yetkili serviste uzun süre durmuyor çünkü maaşlar az. Adamın kapasitesi olduğu için de az maaşla yetinmek yerine haklı olarak kendi dükkanı açıyor.

Ya da 1a veya 2a'daki ustayı bulacaksınız. Böyle bir ustayı bulursanız da hangi markanın ustası ise aracınızı o markadan almaya devam edeceksiniz.

İşte bu iyi ustalar sanayide % 10 ya da en fazla % 20'dir.

2010 civarıydı. Honca civic aracın ön tarafından gelen ses için servis 4000 lira masraf çıkarmıştı. 50 liramıydı neydi, bir de lift parası almışlardı. Aracı iyi bir rot balans ustasına götürdük, 20 liraya halletti. Şimdi bu adam emekli oldu, oğlu bakıyor, hayatta gitmem.

• arkadasalr resmen dolandırılmışsınız heemn dava acın bence
  • Kaza yaptığımda burays götürmüştüm. Aracı teslim ettim, kaskodan aracı aldım. Kasko aracının süresi dolunca özlem oto kendisi ücretsiz ikame araç verdi. Patronu da hayli ilgiliydi.
    Buraya kadar hiçbir sorun yok.
    Aracı teslim almaya gittiğimde tampon renginin arabayla ciddi ton farkı olduğunu gördüm. Ustaya söylediğimde "göz yanılması" dedi. Patronunu çağırdım, ustayı firçalayıp ertesi gün gelmemi söyledi. Gittiğimde duzeltmislerdi ve aracı teslim aldım.
    Peki ya sonra?
    Tamponu sökerken bagajın içini de çıkarmışlar (park sensörünü sökmek için), tırnağı kirmislar. Üzerinde durmamıştım.
    Aradan 1.5 yıl geçti. Arabayı satmak için fotoğrafları çekiyordum. Bir baktım ki tamponda yumruk kadar iki siyahlık, boyanın iç tarafında. Güneş vurunca fotoğrafta gördüm, normalde görünmüyor. Tam o noktaya güneş vurmuşken çok dikkat edince fark ettim. Randevu alıp görürdüm, ücretsiz olarak bir kat daha boya attılar, etti 3 . kat. Klipsi sorduğumda "buraya işlem yapan kimse o kırmış, vida takayım mı?" Diye yüzsüz yüzsüz konuyu usta. Satacağım için önemsemedim, aracı alıp çıktım.
    Velhasıl patronuyla doğrudan görüşürseniz sorunları çözüyor fakat illa ki çözülecek sorun yaşatıyor ustalar. Kısaca ustaları beş para etmiyor.
    Bir daha gider miyim? Asla!
    Son zamanlarda da iyice bozduğunu söylüyorlar.

• Ustaların hepsi böyle ;
    Kendini uzay mekiği yapıyorum sanıyor.

• Bi kişinin dediğiyle o ustaya gitmek hata olur.belki tanıdığı belki onla sorun yaşamadı vs.forumlara ankara ford ustası araştırması daha doğru olurdu

• Arkadaşlar artık yeni çıkan bir yönergeyle 18-19 yaşında USTA olunabiliyor. 5 yıl sigorta girişi olması yeterli. Yani 12-13 yaşından beri sanayide çalışan çıraklar usta olacak. Bunu 1-2 sene içinde sizde göreceksiniz.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.