Şimdi Ara

Ankara-Samsun Yakıt Tüketim Verileri (5 farklı araç, farklı koşullarda 14 gidiş 14 dönüş verisi ) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
267
Cevap
1
Favori
10.654
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Az önce tekrar ankaradan samsuna geldik. Ankaradan çıktıktan sonra sungurluya kadar kesintisiz yağmurda geldik sonrasında ise ara ara yağmur vardı ilk tüketime ek olarak araçta 2 çocuk ve 50 kg fazla yük vardı Ankara-Samsun Yakıt Tüketim Verileri (5 farklı araç, farklı koşullarda 14  gidiş 14 dönüş verisi )

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yakıt tüketiminize maşallah.

Bir tüketim de ben eklemek istiyorum.

Clio Symbol 2002 model 1.4 16v benzinli, 2008 de 83.000 lerde almıştım, şu an 137.000 de.
    Yola çıkmadan Triger, alernatör kayışı, yağ ve filtreleri değiştirmiştim. Yakıtı arabayı aldığımdan beri shell den alıyorum, diğerlerini de denedim pek fark göremediğimden arabayı yıkamak için hep aynı shell e gidiyorum.

Arife günü 2 yetişkin 1 çocuk, bagajı zor kapattım, arka koltuk arası çocuğun yatması için dolu idi.

03 Ekim Trabzon - Çorum (ilçesi) 610 km 5,8 lt (Shell) (hız 100-110 km en çok)
    11 Ekim Çorum - Ankara (şehir içi de var) 450 km 6,78 lt (BP),
    14 Ekim Ankara - Trabzon 730 km 5,32 lt. (Shell) (Samsuna kadar 100-110, Samsundan sonra 90 km hız)

Yol bilgisayarı yok, yakıtı pompa atana kadar dolduruyorum. Aracı aldığımdan beri yakıtı yazıyorum genelde bir excell tablosuna.
    Ancak şehir içi Trabzon da 8lt nin altına inemiyorum. Yazın 8,5, kışın 9,5-10 lt.

Herkese kazasız yolculuklar.

• Insignia tüketim değerlerini bekliyoruz hocam senden
  • Güzel güzel fotoğraflar da koymuşsun ama yol bilgisayarın bozuk. Ankara-Samsun güzergahını en az 100 kere yapmışımdır, hiçbir zaman bu kadar yakın hız ortalamasında gidiş dönüş aynı yakmaz, yaklaşık bir litre fark olur. Üstelik ortalama hızının 100 km üstü olması demek genellikle 140la gitmiş olman demek, fabrika değerlerinin çok altında yakmana imkan yok değil mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: yesilduman

Yakıt tüketiminize maşallah.

Bir tüketim de ben eklemek istiyorum.

Clio Symbol 2002 model 1.4 16v benzinli, 2008 de 83.000 lerde almıştım, şu an 137.000 de.
    Yola çıkmadan Triger, alernatör kayışı, yağ ve filtreleri değiştirmiştim. Yakıtı arabayı aldığımdan beri shell den alıyorum, diğerlerini de denedim pek fark göremediğimden arabayı yıkamak için hep aynı shell e gidiyorum.

Arife günü 2 yetişkin 1 çocuk, bagajı zor kapattım, arka koltuk arası çocuğun yatması için dolu idi.

03 Ekim Trabzon - Çorum (ilçesi) 610 km 5,8 lt (Shell) (hız 100-110 km en çok)
    11 Ekim Çorum - Ankara (şehir içi de var) 450 km 6,78 lt (BP),
    14 Ekim Ankara - Trabzon 730 km 5,32 lt. (Shell) (Samsuna kadar 100-110, Samsundan sonra 90 km hız)

Yol bilgisayarı yok, yakıtı pompa atana kadar dolduruyorum. Aracı aldığımdan beri yakıtı yazıyorum genelde bir excell tablosuna.
    Ancak şehir içi Trabzon da 8lt nin altına inemiyorum. Yazın 8,5, kışın 9,5-10 lt.

Herkese kazasız yolculuklar.

katkı için teşekkür ederim sizin aracınızın tüketim verileride güzel. Sizede kazasız belasız sürüşler dilerim.

• dayımda sürekli bu yolu kullanıyor 3.5 lt ankara samsun.aynı kasa astra sedan 1.3 dizel manuel.oda 2kişi artı 50olmasada 25-30kg bagaj oluyor hep.90 civarıdrı ortalaması genelde gündüz yolculuk yaptiği için hız kurallarına uyar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: themurat54

Insignia tüketim değerlerini bekliyoruz hocam senden

İnşallah hocam, çok sağ ol.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oğuzhan kayar

dayımda sürekli bu yolu kullanıyor 3.5 lt ankara samsun.aynı kasa astra sedan 1.3 dizel manuel.oda 2kişi artı 50olmasada 25-30kg bagaj oluyor hep.90 civarıdrı ortalaması genelde gündüz yolculuk yaptiği için hız kurallarına uyar.

Paylaşım için sağ olun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gazozvar

Güzel güzel fotoğraflar da koymuşsun ama yol bilgisayarın bozuk. Ankara-Samsun güzergahını en az 100 kere yapmışımdır, hiçbir zaman bu kadar yakın hız ortalamasında gidiş dönüş aynı yakmaz, yaklaşık bir litre fark olur. Üstelik ortalama hızının 100 km üstü olması demek genellikle 140la gitmiş olman demek, fabrika değerlerinin çok altında yakmana imkan yok değil mi?

Önce cevap yazayım mı yazmayayım mı diye düşündüm. çünkü forumda yazdıklarınız genelde cevap vermeyi gerektirmeyecek şeyler (kusura bakmayın ama bir çok kişide eminim aynı şeyleri düşünüyordur) ama bu mesajınızda başkalarında aklına gelebilecek (arabayı ilk aldığımda tüketim değerlerini gördüğümde bende aynı şeyi düşünmüştüm çünkü) bir şüpheyi dillendirmişsiniz.
    Ben arabayı aldığımda bu uzun yol tüketimleri bana oha dedirtmişti ve bende aldığım yakıtların tamamını excelde takip ettim hem dolu depo değerlerini kısa mesafede (BC1) hemde Uzun km değerlerini (BC2) ile sürekli kontrol ediyorum. Yol bilgisayarım maşallah mükemmele yakın oranda sapmasız çalışıyor (artı eksi %1-1,5 arasında bir hata payı var ki bu işlere kafa yoran herkes bunun çok iyi bir değer olduğunu bilir) yanlız geçen sene BC2 değeri 10.000 km den sonra sapıttı ve araç reeldekinden fazla tüketim sergilemeye başladı. Neyse burayı fazla uzatmayacağım eğer arzu ederseniz excel tablosu ile yaptığım ölçümlerin detaylarını şuradan okuyabilirsiniz.http://forum.donanimhaber.com/m_69168053/f_//tm.htm#69168053 Yazlık lastikleri takdığımdan beri sıfırladığım BC2 değerinide kışlıkları takdırmadan excel verileri ile paylaşacağım (merak edenler olabilir 7000 km nin üzerinde şu anda ortalama tüketim 6,1 litrede idi tabi bu yaz ortalaması kışlıkları takınca kış ortalaması için BC2 yi sıfırlayacağım)
    Fabrika değerlerine gelince zaten fabrika değerlerinin üzerinde bir tüketimim var gördüğünüz gibi çünkü aracımın fabrika verisi 4,9 litre ve şuda bir gerçek ki ben fabrika verisi hızında hangi aracı kullanırsam kullanayım daha düşük bir tüketim verisi yakalarım( bu bana özel değil aracı iyi tanıyan ve optimum tüketim kurallarnı bilen herkes bunu yapabilir)
    Ayrıca 140 la hiç gitmedim (hiç derken yeri geliyor 170 lede gidiyorum ama bunlar 1-2 dakikalık kullanımlar yani sonuca etkisi yoktur) 110-130 bandında gittim.
    Bu arada en son paylaştığım samsun ankara verisinde yol bilgisayarı verileri ile reel depo verisinide paylaşabilirim bir kaç gün içinde depoyu fullerim. İnanıp inanmamak sizin bileceğiniz şey ama benim bu konuları açma nedenim zaten durumun çok iyi olmasından yoksa ben bu ay içerisinde birisi panda, diğeri focus olmak üzere 2 farklı araçla daha uzun yol yaptım ama veriler normal o yüzden paylaşmıyorum.
    Saygılarımla...
    Ayrıca dün paylaştığım samsun ankara verisi bence diğer iki verinin yanında mükemmel bir veri çünkü 200 km yağmurda hemde bu yükle mükemmel bir değer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 15 Ekim 2014; 10:47:45 >

• Yukarıda sözünü ettiğim yol bilgisayarı testini bugün tamamladım ve sapma yine söylediğim gibi çıktı hemde bu seferki test 5-6 parçalık bir test fotoğrafları yukleyeceğim ama önce verileri paylaşayım km toplamı 968,7 yol bilgisayarına göre toplam tüketim 62.4 litre yakıt fiilerinin toplamı ise 63,5 litre sapma %1,7 civarında (fotoğraflar geliyor nalet olası Windows Phone yüzünden biraz uğraşmayalım)

• Ankara-Samsun Yakıt Tüketim Verileri (5 farklı araç, farklı koşullarda 14  gidiş 14 dönüş verisi )

• Ankara-Samsun Yakıt Tüketim Verileri (5 farklı araç, farklı koşullarda 14  gidiş 14 dönüş verisi )
    Ankara-Samsun Yakıt Tüketim Verileri (5 farklı araç, farklı koşullarda 14  gidiş 14 dönüş verisi )
    Ankara-Samsun Yakıt Tüketim Verileri (5 farklı araç, farklı koşullarda 14  gidiş 14 dönüş verisi )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 2 Kasım 2014; 18:15:42 >

• Az önce samsundan ankaraya geldim. İlk verileri değerden farklı olarak araçta kış lastikleri var kullanım tamamen aynı ancak yol bilgisayarı evden eve şeklinde sıfırlandı bu nedenle ortalama hız biraz daha dusuk cikmis. Hava sıcaklığındaki düşüş ve kış lastiği tüketimi %7 kadar etkilemiş görünüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: otomobilci_x

quote:

Orijinalden alıntı: umutsirvan

Eline sağlık hocam.

Dikkatimi çeken ise donuste o kadar rakım farkı olmasına rağmen yakıt aynı.

Ama değerler direk 1.6 dizel değeri desem yeridir.

Birde güzergahı tam bilmiyorum. Sıkça yerleşim merkezlerinden geciyorsaniz, ikidebir ışıklar çıkıyorsa karşınıza çok daha iyi bir tüketim o zaman.

Hocam rakım çok çabuk sıfırlanıyor gibi geldi bana yani ankaradan çıkıyorsunuz 870 rakım 240 km gidiyorsunuz çorumda rakım 800 oluyor 320. km ye geliyorsunuz (havza) rakım 675 oluyor. Dolaysıyla en büyük rakım düşüşü ve yükselişi çok az bir mesafede gerçekleşiyor bu nedenle tüketim değerleri arasındaki fark bu şekilde çıkmış gibi ilerleyen zamanlarda aynı yolu gidip geldikçe daha net konuşabilirim ama şu andaki tahminim bu yönde. yol üzerinde çok fazla ışık yok sungurluda ve çorumda 2-3 tane ışıkta durmak zorunda kaldık giderken 2 kez (alışveriş ve benzin) dönerken de 4 kez durduk. Yol bilgisayarını her iki ölçümde de yolda (hareket halinde) sıfırladım.

O zaman böyle demişim bugün iyice dikkat ettim.ankarada rakim 850 samsun 0 ama samsundan çıkıp 40 km gidince rakim 600 oluyor 65 km gidince rakim 900 oluyor dolayısıyla ilk 65 km den sonra yakıta etki eden bir durum yok. Buna ilişkin fotoğraflar asagida.

• 900 rakımli bilmem ne geçişinde durum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 22 Mart 2015; 23:36:48 >
  • Sungurlu da

• emeğin ve bilgiler için teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: ScHeNKii_ScP

emeğin ve bilgiler için teşekkürler

rica ederim.
  • Az önce ankaradan samsuna geldim. Araçta tek kişiydi ve kis lastikleri vardı bu sefer 110 la geldim ve kis lastiklerin rağmen sonuç çok iyi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 14 Nisan 2015; 19:49:32 >
  • Abi çok iyi yaa

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.