Şimdi Ara

Ankara-Samsun Yakıt Tüketim Verileri (5 farklı araç, farklı koşullarda 14 gidiş 14 dönüş verisi ) (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
267
Cevap
1
Favori
10.638
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: otomobilci_x

quote:

Orijinalden alıntı: Lukany

Bu değerler muhteşem 70 km hyper miling usulü sanırım, egea olsa ne olacak merak ediyorum(multijet 2 motor daha verimli)

@otomobilci_x

Ford focus gibi bir arabadan cactus e geçmek kötü olmuş sanki

Önceki araç Astra h idi.

Onu sattıktan sonra almayı düşündüğüm araç ise kesinlikle cactus degildi

Ama tanıdıktan 3500 km de 6 aylık sıfır gibi cactus denk gelince aracı aldım,

Tabi ki almayı düşündüğüm araçlar ile kiyaslayinca negatif tarafları var ama bir çok noktada da olumlu tarafları da var aracı alırken evdekilerin ( çocuklar ve eşim) fikirlerinde benim için çok önemli ve benim beğendiğim ve almayı planladigim araçlar ile onlarınkilerin arasında hiçbir irtibat yoktu

Sonuçta sıfır km gibi bir araç aldık ve tuketimi efsane, donanım full (bazı saçma eksiklikleri var ama çokta önemli değil) kendi sınıfı için yeterince konforlu, otomatik vites ve çok yakışıklı (burası göreceli ama bize göre öyle) bir araç aldık.

Yol tutuş anlamında bir şikayetim vardi (sık sık astra- focus kullanan ve sık uzun yol yapan birisi olarak) ama kullandıkça aracın limitlerine alıştıkça oda azalmaya başladı

Sonuç biz memnunuz hocam Allahtan bı keder olmazsa çok iyi bir fırsat denk gelmezse de uzunca bir zaman bineriz.

Konu bu değil tabi ama siz sorunca yanitlayayim dedim

Birde yakışıklınin fotoğrafıni koyayım

Ankara-Samsun Yakıt Tüketim Verileri (5 farklı araç, farklı koşullarda 14  gidiş 14 dönüş verisi )

Aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın. PSA grubu araçları genel anlamda yakıt tüketiminde cimridir. Bu araçta gerek hafif oluşu ve ekonomik hdi motoru sayesinde çok düşük değerler verecektir. Aracın gördüğüm kadarıyla tek dezavantajı 2. Eli biraz yavaş olması bunun haricinde on numara bir araç aracın şanzumanı hakkında bir bilgim yok umarım peugeot un yeni nesil tam otomatik şanzumanı vardır robotize şanzumanların konforu törpülediğini duydum. Hakkınızda hayırlısı umarım uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanırsınız gördüğüm kadarıyla sık araç değiştiren biri değilsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Arkadaşlar ben bu başlıkta (ve birde Konya-Ankara başlığı acmistim) sürekli aynı güzergahta ki normal kullanim verilerini paylaşıyorum yani az yakmak yada az yaktırmak gibi bı amacım yok, o günkü kullanım koşulları ne ise onlarida detaylı olarak paylaşıyorum ki başka kullanıcıların paylaşacağı veriler ile de aynı güzergahta ki tuketimler kiyaslansin ve insanların işine yarayan veriler ortaya çıksın. Ama bizim astra'nin uzun yol tuketimleri çok çok iyi olunca kimse kendi aracının tüketim verilerini buraya koymuyor bunu bu güzergahi kullanan kişilerden özellikle rica etmeme rağmen koymuyorlar.

Dolayısıyla Samsun-Ankara güzergahında 4 araç verisi var 4 üne ait paylaşımda benim tarafımdan yapıldı dolayısıyla siz burada uzun yol yakıt verimliliği çok iyi olan Astra 1.4 easytronicin yakıt tuketimlerini gördünüz ve alistiniz

Bu güzergah 0 rakimdan 900 rakıma yolculuk yapılan bir güzergah ve burada 100 km ortalama hız (araç 110-130 bandında kullanıldı)ile klima açık yapılmış bir yolculuk var. ve tüketim 4.7 litre bence güzel bir deger.
    Bu şartlar altında kayda değer bir farki başka bir araçla yakalamak imkansız zaten.

Yani aynı şartlarda hiçbir araç 4 litre yakamaz ki.

Ha efsane bir değer mi, tabiki değil sonuçta dizel çoğu araç benim tarafımdan kullanılsa aynı şartlarda 4.5-5 litre arasında tuketecektir yani 1.6 dizel ünitelerin tüketim değerleri bu aralıkta bunun çok altına inmeleri mümkün değil. Ama hemen sunuda belirteyim.
    Bu araç yakit anlamında 1.6 dizeller içinde en az yakanlardan hatta belkide en az yakani ancak sürat arttikca yüksek yapısı nedeniyle tüketim verimliliğini kaybediyor ve 120-130 li hizlardan sonra sıradan bir 1.6 dizel tüketimi göstermeye başlıyor.

Ha şunu da belirteyim ama eğer amacim tüketim rekoru kırmak olursa ben bu araçla karstan Edirne'ye (1700 km) 1 depo ile (50 lt) gidebilirim araç buna cevaz veriyor.

Hocam sizi uzun yıllardır takip ediyorum 1.0 motorlu corsanızdan itibaren gerek corsa gerekse astra aracınızda çok iyi değerlere imza attığınızdan birde yeni aracınızın dizel oluşu ve üstelik yeni nesil euro6 motor dizeller arasında belkide en az yakanı olması ve aracınızın ağırlık anlamında avantajlı olması ve gördüğüm kadarıyla hypermiller kullanımda iyi bir kullanıcı olmanız ister istemez sizden beklentimi artırdı.Yeni aracınızla samsun-ankara verileri beklentilerimin altında olmasından olumsuz bir mesaj yazmıştım ki daha sonra belirtmişsiniz normal kullanım olduğunu, bu araçla sizden hypermiller verisi bekliyoruz. Bu araç merak ediyorum ne kadar az yakabilir? Tahminim 3 litre nin altına inersiniz çok rahat.

• quote:

Orijinalden alıntı: iakbay06

quote:

quote:

Bu değerler muhteşem 70 km hyper miling usulü sanırım, egea olsa ne olacak merak ediyorum(multijet 2 motor daha verimli)

@otomobilci_x

Önceki araç Astra h idi.

Tabi ki almayı düşündüğüm araçlar ile kiyaslayinca negatif tarafları var ama bir çok noktada da olumlu tarafları da var aracı alırken evdekilerin ( çocuklar ve eşim) fikirlerinde benim için çok önemli ve benim beğendiğim ve almayı planladigim araçlar ile onlarınkilerin arasında hiçbir irtibat yoktu

Sonuçta sıfır km gibi bir araç aldık ve tuketimi efsane, donanım full (bazı saçma eksiklikleri var ama çokta önemli değil) kendi sınıfı için yeterince konforlu, otomatik vites ve çok yakışıklı (burası göreceli ama bize göre öyle) bir araç aldık.

Yol tutuş anlamında bir şikayetim vardi (sık sık astra- focus kullanan ve sık uzun yol yapan birisi olarak) ama kullandıkça aracın limitlerine alıştıkça oda azalmaya başladı

Sonuç biz memnunuz hocam Allahtan bı keder olmazsa çok iyi bir fırsat denk gelmezse de uzunca bir zaman bineriz.

Ankara-Samsun Yakıt Tüketim Verileri (5 farklı araç, farklı koşullarda 14  gidiş 14 dönüş verisi )

Aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın. PSA grubu araçları genel anlamda yakıt tüketiminde cimridir. Bu araçta gerek hafif oluşu ve ekonomik hdi motoru sayesinde çok düşük değerler verecektir. Aracın gördüğüm kadarıyla tek dezavantajı 2. Eli biraz yavaş olması bunun haricinde on numara bir araç aracın şanzumanı hakkında bir bilgim yok umarım peugeot un yeni nesil tam otomatik şanzumanı vardır robotize şanzumanların konforu törpülediğini duydum. Hakkınızda hayırlısı umarım uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanırsınız gördüğüm kadarıyla sık araç değiştiren biri değilsiniz.

Hocam iyi dileklerin için teşekkür ederim. Çok daha iyileri sizlerin olsun

Ben hiçbir arabami alırken ikinci elini düşünmedim hocam, kaputu boyalı panda aldım daha ne olsun

Benim onceligim hep fiyat/ fayda/ sıfır gibi araba oldu.

Temiz araba her halükarda alıcısını bulur hemde ederinden 1.0 Corsa 1.2 panda 1.4 easytronic Astra bu araçların hiçbirisi piyasa tarafından talep goren araçlar değil ama ben hepsini piyasa fiyatından satabildim çünkü hepside emsalsiz denilebilecek araçlardı.

Şimdi ki cactus ise 6 aylık 3500 km de olan bir araç yani bildiğin sıfır bu aracı en az 4 yıl eğer o zaman lastiklerini degistirirsem 9 yıl kullanırım o zamanda ikinci eli ne olur Allah bilir. Hatta,

Bu aracı almadan 1.4 150 HP Lancia delta alacaktım sahibi son dakikada satmaktan vazgeçti.

Türkiye'de sayılı olan bir model (benzinli çok az var)ve uretimi tamamen durdurmuş bir markanın aracını bile almayı göze aldıktan sonra cactus ohooo

Şanzıman etg yani yarı otomatik, insanlar konforsuz bulabilir, benim önceki aracında easytronic ti benim açımdan sıkıntısız sanzimanlar. Bir miktar konforu törpüledigi doğru tabi ama benim için büyük sıkıntı değil ben memnunum bu sanzimanlardan. Dediğim gibi benim için önemli olan fiyat fayda.birde bazı kişiler bazı şeylere çok alışıyor sonra o şeyler onlara vazgeçilmez gibi geliyor, ama ben çok sık farklı farklı araçlar kullanıyorum ve hepsinin tadı ayrı. Şahin sürüp keyif alabiliyorum mesela.

Bundan 20 yıl önce biz sertavuldan aşağı inerkende çıkarken de durmak zorundadır kalan insanlarız (inerken frenler ısınır di, çıkarken arabanin harareti yukselirdi) şimdi bu araçlarla otomobil sevdasına tutulmuş adama 1 den 2 ye geçerken ki sarsıntı sinek viziltisidir.

Yakıt tüketiminde ise hypermiller tarzı bir sürüşe artık sabredemiyorum hocam, ama 80-90 km civarında (+,- 10 km lik bir bantta) efsane değerler ortaya çıkıyor bir iki ufak deneme yaptım eğer bu tarz bir kullanımla bir deneme yapabilirsem mutlaka paylaşırım 2.5 litre gibi bir ortalama tutturulabilir diye düşünüyorum. Hatta Citroen sponsor olsa noterli falan bir deneme yapsak ben bu araca 50 litrelik deposu var 2000 km ye yakın bir yol yaptırabilirim diye düşünüyorum. Hatta iddiaya girecek olan varsa (değecek bir şey olmalı) karstan Edirne'ye tek depo (50 litre)ile gidebilecegimi iddia ederim

• quote:

quote:

@otomobilci_x

Önceki araç Astra h idi.

Hocam aracınız gerçekten güzel duruyor maşallah. 3500km bildiğiniz yakından araba denk gelince en mantıklısı güle güle binin.

• Güle güle kullanın. Marjinal bir araç gerçekten. e-hdi mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sağolun arkadaşlar. Çok daha iyileri sizlerin olsun.

Evet e-hdi.

• Kısa bir aradan sonra yine bir samsun-ankara verisi ile huzurlarinizdayiz.

Samsun'dan Ankara'ya kadar klima açıktı, 2 yetişkin 2 çocuk full bagaj ile geldik.

Hızımız 120-140 arasiydi ortalama hız Elmadağ da iken 107 km idi ama elmadagdan sonra 5 km kadar yol çalışması nedeniyle konvoyla tin tın geldik.

Bu yüzden ortalama hız bayağı düştü.

Değer evden evedir.

• Ankara'dan Samsun'a az önce intikal ettik, 2 yetişkin 2 cocuk, araba ağzına kadar dolu klima sürekli otomatik te açık, süratli bir şekilde (120-140 bandında) geldik 4 kere durduk. Sonuç şu.

• quote:

Araçta full bagaj 2 yetişkin 2 çocuk var klima sürekli açık 120-140 bandında 4 kere dur kalk yaparak Ankara dan samsuna az once geldik sonuç bu.
    Bu mesaja eklenen görseller:

Eski aracımla birebir aynı kullanımda oluşan değer.

Arada 1.2 litre fark var gerçekten başarılı

• Az önce Ankara ya geldim arabada tek başımaydım 90_120 bandında kullandım. Durum bu. (evden eve ölçüm yapılmıştır)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 7 Ocak 2018; 17:47:28 >
  • otomobilci_x kullanıcısına yanıt
    Yokuşta tırmanıldığı düşünülünce çok iyi bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: redbul_540

Yokuşta tırmanıldığı düşünülünce çok iyi bence.

Her çıkışın birde inişi var
  • Aha buda inişi.

Ankara da Spor bakanlığının oradan eve kadar olan ölçüm. 90_120 bandında kullanıldı, Elmadağ da gizli buzlanma olabilir ve sis nedeniyle biraz yavaş kullanıldı.

• quote:

Aha buda inişi.

Ankara da Spor bakanlığının oradan eve kadar olan ölçüm. 90_120 bandında kullanıldı, Elmadağ da gizli buzlanma olabilir ve sis nedeniyle biraz yavaş kullanıldı.

1.2 Albeam bile 2 katı yakıyor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Aha buda inişi.

Bu şartlarda 2 katı yakmaz bence 1.5 katı olabilir

• lastikler kışlıkmı ?.. kışlıksa bedavadan az yukarı yakmışsınız ...

• quote:

Orijinalden alıntı: orhan1461

lastikler kışlıkmı ?.. kışlıksa bedavadan az yukarı yakmışsınız ...

Yok hocam kışlık değilGoodyear e.g. 205/50/17

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 9 Ocak 2018; 21:3:31 >
  • Aynı güzergahta ölçüm/ yakıt tüketimi verileri pek objektif olmaz. Ayrıca Samsun - Ankara arası az yakmaya çok müsait. 20 km. hiç gaz vermeden inmek çoğu güzergahta yoktur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nazım55

Aynı güzergahta ölçüm/ yakıt tüketimi verileri pek objektif olmaz. Ayrıca Samsun - Ankara arası az yakmaya çok müsait. 20 km. hiç gaz vermeden inmek çoğu güzergahta yoktur.

Doğru farklı güzergahta ki veriler çok objektif olurlar şaka gibi ya.
    Birde ankara samsun arası iniş demişsiniz biz farklı birşey mi dedik, sadece ankara samsun verisi mi paylaşılıyor bu başlıkta dikkat edermisiniz? hem gidiş hemde dönüş verileri var buna dikkat ettiniz mi? Ettiyseniz bence yorumunuz hiç objektif olmamış. Hatta resmen halt etmişsiniz.

Bu konuda daha öncede yazmıştınız o zamanda hiç objektif değil sehir-ici-yakit-tuketimi-nedir-ne-degildir içi verilerini paylaşın demiştiniz yine şaka gibiydi yorumunuz ve size olayı anlatmıştım bence tekrar onları bi dönüp okuyun. Hatta yanlış hatırlamıyorsam sizde samsuna yazın geleceğinizi yazmıştınız ve veri paylaşacağınız söylemiştiniz. Ama varmı bir veri yok.

TEKRAR YAZIYORUM BU KONU AYNI GÜZERGAHTA Kİ VERİLERİN PAYLAŞIMIDIR.
    FARKLI TÜKETİM VERİLERİ KONULARIM VAR (şehir içi, gerçek tüketim verileri, Konya ankara arası sürekli gibi gibi) İsterseniz o konularda yorum yapın ama tekrar söylüyorum bu konu aynı güzergahta ki farklı araçların farklı varyasyonlar daki tüketimlerini ortaya koymak için var.

Hatırlarsanız şehir içi yakıt tüketimi ile ilgili bir konuda size şehir içi tüketimi hakkında da çok net bilgiler vermiştim orada da şehir içi yakıt tüketimi hakkında bilgi eksiğiniz olmasına rağmen çok net hükümler verdiğinizi görmüştük.

Bence sizin yakıt tüketimi ve kıyaslaması hakkında pek bilginiz yok. Ama Bu bilgi eksikliğine rağmen çok net hüküm veriyorsunuz.

Ve ikide bir konuya gelip beni objektif olmamakla suçlamanız ayıp bir şey. Biz burada yakıt yarışı yapmıyoruz veri paylaşıyoruz.

Ve bırakın bu forumu Türkiye'de aynı şehir dışı güzergahında bu şekilde farklı araçlarla veri paylaşılan başka hiç bir konu yok.

Aynı güzergahta kullanım koşulları belirtilerek 4 farklı araç ile 10 dan fazla gidiş dönüş toplam 22 veri var ve siz kalkıp objektif olmamakla suçlayacaksınız hemde bu kadar komik bahanelerle, ki bu konuda daha öncede şehir içi verilerini paylaşın gibi komik şeyler yazmıştınız

Bence bir konuya yorum yapmadan hiç olmazsa konunun ilk mesajını okuyun ve birisini objektif olmamakla suçlayabilmek için azıcık mantık çerçevesinde yazın karşınızdakine Azıcık saygınız olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 9 Ocak 2018; 21:32:40 >
  • quote:

quote:

quote:

Aha buda inişi.

Bu şartlarda 2 katı yakmaz bence 1.5 katı olabilir

Evet dönerken 1,5 katı ancak yakar ama Ankaraya tırmanırken 2 Katı yakar.Çünkü 1.2 Rampada çekmiyor ve motorun üst devirlerini kullanmak zorunda kalıyorum.Böyle oluncada lıkır,lıkır benzin...
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.