Şimdi Ara

Ankara, 7 cadde de, 90 bin TL kirasını isteyen dükkan sahibine tepki..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
3.010
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ankara, Bahçelievler 7 caddede yılların pub cafesi havelka isimli işletme, mal sahibinin 90bin TL kirayı istemesi üzerine dükkanı boşalttı.

Sözüm meclisten dışarı. Zenginlerin bir çoğu böyle doyumsuz, acımasız, vicdansız oluyorlar..

https://twitter.com/bybla_06/status/1243991247842414598?s=08

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stones -- 29 Mart 2020; 4:34:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sonra ülke neden bu halde. Katma değer yok ki.. 3-5 beton sahibi böyle para cukkalayıp duruyor. 90 bin tl kira ne yahu ??

Vizyon bu kadar. Kime sorsam 2-3 ev alıp yada yeni trend 'yaptırıp' kirasıyla yaşamak. Bilmiyorlar ki beton parası ile ekonomi dönmüyor. 2. dünya savaşanın, ara neslin, sıcak paranın ekmeğini yedi Türkiye (onu bile iyi yiyemedi) artık üretemeyene hayat yok. Köle bile etmezler adamı. Ölümüne terk edilirsin.

Şu konularda yazılacak çok şey var ama yine millet yüzeysel bakacak.
    Türkiye'de kiralar acımasızca yüksek. bakın İstanbul'da köşe başlarında olan çoğu dükkanın geçmişini izleyin, hepsi de sürekli el değiştirir. sürekli farklı şey açılı ve batar. nedeni de kiradır.

dükkan sahibi: "benim dükkan köşe başında, işlek yerde, sen buradan iyi iş yapacaksın" deyip imkansız bir mebla talep eder. insanlar da: "sattığım ürünün fiyatını arttırıp bu kirayı öyle ya da böyle karşılarım" deyip işe atılır, mekanı açar. kimisi waffle dükkanı açar, kimisi fast food, kimisi pastane açar.. ama fiyatları mecburen pahalı yaparlar, ve umrukları ölçüde müşteri gelmez.

müşteri gelmez ama mekan sahibi: "benim dükkanım işlek yerde, kirayı ödeyeceksin!" demeye devam eder. sonuç: bu tarz dükkanlarda açılan işletlemer genelde bir seneye kapatıyolar.

bu dükkanlara açılan işletmelerin hepsinin mecburen ürünleri daha pahalı satmaları ve hepsinin bir senede iflas ediyor olması bu dükkanların kiralarının olmaması gereken derecede yüksek olduğunun kanıtıdır ancak ben bunu kime söylediysem anlatamadım. herkes: "serbest piyasa kardeşim, ödeyemiyosan kapatırsın" gibi gerçek dünya ile alakasız cevaplar verdiler.

işin en tiksinç tarafı da, mekan sahibi bu dükkanların iflas ediyor olmalarına umursamıyor çünkü yeni kiracı geldiğinde adam yeni kiracıdan hava parası, depozito vs alıyor, ayrıyeten kira bedelini güncelliyor.

yalnız bu 90 bin isteme mevzusu aslında çöküşün şekli olacak yani yakında hiperenflasyon gerçekleşeceği için birçok dükkan sahibi kira taleplerini katlayacaklar, ancak vatandaşın cebinde para yok ve müşteri sayısı düşük, dükkan sahibi bunu dinlemeyince mekanlar kapanacak, mekanlar kapandıkça işsizlik daha da fırlayacak, bu durum sadece cafe-restoran olayında değil diğer sektörlerde de yaşanacak ve al sana büyük çöküş. yanlış anlaşılmasın, krizin nedeni mekan sahipleri olacak demiyorum, sadece krizin parçalarından biri de bu olacak.
  • Link desen twitter Kirayla ilgili bilgi desen o da yok :d

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-289234E80

Bu mesaj silindi.
    Burada anlatılmak istenen bu mu? Beyin bedava ama kullanan yok.

• Sonra ülke neden bu halde. Katma değer yok ki.. 3-5 beton sahibi böyle para cukkalayıp duruyor. 90 bin tl kira ne yahu ??

Vizyon bu kadar. Kime sorsam 2-3 ev alıp yada yeni trend 'yaptırıp' kirasıyla yaşamak. Bilmiyorlar ki beton parası ile ekonomi dönmüyor. 2. dünya savaşanın, ara neslin, sıcak paranın ekmeğini yedi Türkiye (onu bile iyi yiyemedi) artık üretemeyene hayat yok. Köle bile etmezler adamı. Ölümüne terk edilirsin.

Şu konularda yazılacak çok şey var ama yine millet yüzeysel bakacak.
  • dukkan sahıbının borcları vardır yoksa ıstemez
  • Aşağı yukarı sakal bıyık mevzusu.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Vay be hep önünden geçerdim bir kez içine girmek kısmet olmadı. Bugün yarın bi gideyim derken dükkan kapandı iyi mi

• 2003/2004 gibi lisede okurken bu mekanın ismi Pampero idi. Ülkede sınırlı sayıda süpersport araba varken mekan sahibinin Turuncu renk Lamborghini arabası vardı o zamanlar için çok ilgi çekiciydi yazık olmuş senelerin işletmesine..

• Stones S kullanıcısına yanıt
    İş yerinde çalışanların nasıl maaşlarına ihtiyacı varsa dükkan sahibininde o kiraya ihtiyacı var . İşgal ediyorsan ödeyeceksin . Bu kadar basit .

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Türkiye'de kiralar acımasızca yüksek. bakın İstanbul'da köşe başlarında olan çoğu dükkanın geçmişini izleyin, hepsi de sürekli el değiştirir. sürekli farklı şey açılı ve batar. nedeni de kiradır.

dükkan sahibi: "benim dükkan köşe başında, işlek yerde, sen buradan iyi iş yapacaksın" deyip imkansız bir mebla talep eder. insanlar da: "sattığım ürünün fiyatını arttırıp bu kirayı öyle ya da böyle karşılarım" deyip işe atılır, mekanı açar. kimisi waffle dükkanı açar, kimisi fast food, kimisi pastane açar.. ama fiyatları mecburen pahalı yaparlar, ve umrukları ölçüde müşteri gelmez.

müşteri gelmez ama mekan sahibi: "benim dükkanım işlek yerde, kirayı ödeyeceksin!" demeye devam eder. sonuç: bu tarz dükkanlarda açılan işletlemer genelde bir seneye kapatıyolar.

bu dükkanlara açılan işletmelerin hepsinin mecburen ürünleri daha pahalı satmaları ve hepsinin bir senede iflas ediyor olması bu dükkanların kiralarının olmaması gereken derecede yüksek olduğunun kanıtıdır ancak ben bunu kime söylediysem anlatamadım. herkes: "serbest piyasa kardeşim, ödeyemiyosan kapatırsın" gibi gerçek dünya ile alakasız cevaplar verdiler.

işin en tiksinç tarafı da, mekan sahibi bu dükkanların iflas ediyor olmalarına umursamıyor çünkü yeni kiracı geldiğinde adam yeni kiracıdan hava parası, depozito vs alıyor, ayrıyeten kira bedelini güncelliyor.

yalnız bu 90 bin isteme mevzusu aslında çöküşün şekli olacak yani yakında hiperenflasyon gerçekleşeceği için birçok dükkan sahibi kira taleplerini katlayacaklar, ancak vatandaşın cebinde para yok ve müşteri sayısı düşük, dükkan sahibi bunu dinlemeyince mekanlar kapanacak, mekanlar kapandıkça işsizlik daha da fırlayacak, bu durum sadece cafe-restoran olayında değil diğer sektörlerde de yaşanacak ve al sana büyük çöküş. yanlış anlaşılmasın, krizin nedeni mekan sahipleri olacak demiyorum, sadece krizin parçalarından biri de bu olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 29 Mart 2020; 10:52:18 >

• Bu nasıl bir cümle yapısı yahu? 3 kere okudum bir şey anlamadım.

quote:

Ankara, 7 cadde de, 90 bin TL kirasını isteyen dükkan sahibine tepki

"90.000 TL kira istenince dükkanı boşalttı" demek çok mu zor?
  • Her hafta arkadaşla 1 gün yemek yemek ve takılmak için giderdim. Şefleri çok iyiydi. Bizi tanıdıkları için yemekten sonra ücretsiz çay, kahve ikram ederlerdir. 2 hafta önce gittim en son malum sebeplerden dolayı artık dışarı çıkmıyorum. Çok çok üzüldüm ya.. Çalışanları vs. pırlanta gibi insanlardı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: 01001101

Türkiye'de kiralar acımasızca yüksek. bakın İstanbul'da köşe başlarında olan çoğu dükkanın geçmişini izleyin, hepsi de sürekli el değiştirir. sürekli farklı şey açılı ve batar. nedeni de kiradır.

hocam iyi yazmışsınız ama dükkan sahipleri dükkanlarının boş duracağını bile bile (sonuçta kriz durumunda kimse dükkan açmak istemez) içindeki çalışan işletmeleri iflas etmeye zorlarlar mı?

boş duracağına kirasını düşüreyim az da olsa para alayım demezler mi?

• Yuh ulan adam hiç çalışmadan 90 bin lira kira geliri alıyor biz de 3 kuruş için surunelim sisteme bak

• quote:

Orijinalden alıntı: PONRO

hocam iyi yazmışsınız ama dükkan sahipleri dükkanlarının boş duracağını bile bile (sonuçta kriz durumunda kimse dükkan açmak istemez) içindeki çalışan işletmeleri iflas etmeye zorlarlar mı?

boş duracağına kirasını düşüreyim az da olsa para alayım demezler mi?

Alıntıları Göster
    tabii ki hocam kriz ortamında durumlar değişebilir. ben son 15 senede gördüklerimi söyledim ki bu süreçte ülkemizde genelde kriz yoktu.

mesela Beşiktaş'ta birçok caddede birçok dükkan örneği gördüm böyle. bu dükkanlara sürekli yeni şeyler açılır ama hepsi bir sende kapatırlar. fix böyledir yani. hiç şaşmaz.

bunun dışında, işi bilmediği için batıranlar da var. onları saymıyorum. mesela ben küçük çamlıca tarafında oturuyorum, burada bir okul var. okulun önündeki caddeye çıkan sokağın cadde tarafındaki köesinde bi dükkan var. bu dükkana gençlere hitap eden tostcu, börekçi, fast food'cu falan açılır sürekli. hepsi bir senede kapatırlar. dükkan birkaç ay kapalı kalır. sonra başka biri gelir ve orayı kiralayıp aynı profil bi dükkan açar ve batar. sonra gene bu süreç tekrarlar. bu adamlar yöre halkına: "burada okuldaki çocukları hedef alan bir yemek dükkanı açacağız, sizde iş yapar mı" diye sormuyolar heraldi. yazık.

• Vay be.Yılların havelkası bile dayanamamış.Önceden çok giderdim buraya.Üzüldüm gerçekten
  • yarın mülk sahibi olunca siz bedava verirsiniz, hadi göreyim sizi
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.