Şimdi Ara

Anılarım bulanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
98
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Peki neden ?

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı > • Zamanla anılar bulanıklaşabilir veya kaybolabilir. Çok normal. Zaten anılar hiçbir zaman gerçekliğin tam veya ideal yansıması olarak kaydedilmez. Beyin önemli* addettiği kısımları tutar; gereksiz detaylar hafızaya pek geçmez/silinir veya beyin tarafından muğlak, belli belirsiz biçimde yeniden kurgulanır. Misafire gittiğiniz bir evi ana imgesi ya da sizde yer etmiş çağrışımlarıyla hatırlarsanız ama atıyorum balkon kenarlarını tam hatırlamazsınız veya hatırlamaya çalışsanız da beyniniz bunları ister istemez çarpıtarak yeniden oluşturur.

  Bu şekilde ilkokuldayken sıra arkadaşınız ve samimi arkadaşlarınız hariç aynı sınıfı paylaştığınız pek çok kişi aklınızdan silinir. Mesela sıraların tam biçimi aklınıza gelmez. Duvarların rengi veya kapının detaylarının nasıl olduğu aklınızdan çıkar. Ama kafanızda hepsinin hayaletimsi bir imgesi varlığını sürdürür. Hocanızın yüzü ve giyinme tarzı gözünüzün önüne gelir ama tam olarak neler giydiğini tam hatırlamaz ve ilkokul döneminizi hatırlamaya çalıştığınızda hafızanızda kalan tarz izleminize göre ona aslında siz bir şeyler giydirirsiniz. Mesela öğretmeniniz sık sık kazak giyiyorduysa kafanızda bir kazak imgesiyle canlanır.

  Kısaca anılar yaşanmışlığın üzerine beynin kusursuz biçimde olmayan - ama beka için hayat deneyimi bazında işlevsel olabilecek - kaydedilmiş yorumu ve inşasıdır. Ve gereksiz addettiği detayları kaydetmeme veya yok etme eğilimdedir. Haliyle anılar uzak geçmişte kaldıkça, güncellik yitirince, fazla başvurulmayınca, işlevsellik yitirince insanın zaten dolu ve meşgul olan zihninde iyicene bulanıklaşabilirler. Beynin veya zihnin derinliklerine sürüklenen anılara erişim kaybolabilir ya da beyinde ilgili anıları tutan yapılar anıların sonsuza dek kaybolabileceği şekilde dönüşebilir.
  < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Nat Alianovna kullanıcısına yanıt
  Eee hocam ben unutucaksam yasamamın ne anlamı var yaşam bitti

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Başbilen kullanıcısına yanıt

  Hafıza kritik olsa da, yaşam hafızadan fazlasıdır; yaşam geçmişten geleceğe uzanır biçimde bu anın içindedir. Hafıza veya tarih veya geçmişin bilgisi şu an kim olduğunu belirler ancak o an ne yaşadığın, bunun geçmişle nedensel ilişkisi ve geleceğin gelişimi yaşamın kendisidir. Her şeyin unutulması zaten bir hastalık ve bunun tıpta bir ismi - Alzheimer - mevcut. Ama hafızanız doğal olarak bazı şeyleri silebilir. Hemen kaygılanmayın. Bazı şeyleri unutarak yaşam bitmez. Tabii hafızanın işi neredeyse tamamen biterse yaşam da neredeyse biter ama dediğim gibi bu ileri düzey demans veya Alzheimer türevi bir hastalığa girer. Bu durumda dahi zaman mekan algısına sahip bir bilinç varolduğu ve geçmişten geleceğe anın içerisinde aktığını fark ettiği sürece yaşam devam ediyor.

  < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • En kötüsünü söyleyeyim mi lanet olsun ki insan unutmak için programlanmış. Vefat eden annemin sesini unuttuğumu hissediyorum bu çok zor birşey.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.