Şimdi Ara

Android ve iOS ile rekabet edecek IndOS işletim sistemi geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
1
Favori
4.620
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Android ve iOS ile rekabet edecek IndOS işletim sistemi geliyor

Hindistan'ın IndOS adlı kendi mobil işletim sistemi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Business Standard'ın özel haberine göre Güney Asya ülkesi bu hamle ile Apple ve Google'ın işletim sistemlerine alternatif sunmayı hedefliyor.

Ayrıca Bkz.Dikkat! Google kötü amaçlı yazılım içeren sitelerin bile reklamını yapıyor

IndOS'un geliştirilmesinden Hindistan hükümeti, start-up'lar ve akademisyenler sorumlu. Üst düzey hükümet kaynakları projenin amacını Android ve iOS işletim sistemiyle rekabet etmek olarak açıklıyor.

Android ve iOS ile rekabet edecek IndOS işletim sistemi geliyor

Android ve iOS'a alternatif olacak

İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir hükümet yetkilisi "Hindistan dünyanın en büyük mobil cihaz pazarlarından biri. Amacımız seçenek ve rekabet sağlayabilecek güvenli bir Hint mobil işletim sistemi oluşturmak" dedi.

Android şu anda Hindistan'da yüzde 97 gibi ezici bir pazar payına sahip. Projenin zaman çizelgesine ilişkin herhangi bir detay paylaşılmadı. Ayrıca şu an için hangi üreticilerin IndOS yüklü cihaz piyasaya süreceği de bilinmiyor.

• Her defasında aynı hata yapılıyor. Hep Android temelli çatallama vs yapılarak bir Android uyumu sağlanmaya çalışılıyor. Bunu yapmak yerine sıfırdan tamamen yepyeni bir çekirdek üzerine inşa edilecek bir işletim sistemi gerek. Gerekli destekler alınıp geliştiricileri bu işletim sistemi için uygulama uygulama yazmaya teşvik edecek adımlar atılmalı. İşte o zaman piyasaya üçüncü bir alternatif çıkmış olur. Elon Musk Twitter’a verdiği paranın yüzde birini bu proje için harcasa kusursuz bir işletim sistemi çıkarması için fazla fazla yeterdi.

Android Kullaniyorum bildigin ayarlar çöplüğü.Ama gelgorki ozellestirme ve ksıt yok pc gbi kullanabiliyorum.

İos daha sade basit çöplük degil.Cok seviyorum ama isime gelmiyor.Cunku ksitlamasi cok pc gbi kullanamiyorum.

2 ucu pisli deynek hesabı yillardir suregelen Jobs klasigi iyi donanim iyi yazilim ile randumanli çalışır.Bi androidci olarak apple daki stabilite hicbir androidde yok .net

Bir tane markan yok o işletim sistemini çalıştıracak ama işletim sistemi yapıyor. Kim niye kullansin? Dunyanin en fazla telefon markasına ve pazarına sahip Çin'de bile Harmony OS mecbur kalmadıkça kullanılmıyor. Millet Android işletim sisteminin kara kaşına kara gözüne hayran degil ama adam youtube, Google maps, gmail, vs gibi 50 tane uygulamaya erişim sağlıyor, istemediklerini de mahrum ediyorlar.
  • Keşke iOS gibi stabil performans odaklı olsa ama muhtemelen Androidin aynısı olacaktır diğer android alternatiflerin hali ortada :)
    Google ın androidinde bile açıklar hatalar oluyor yıllar geçmesine rağmen IndOS u bi 5-10 yıl sonra bakarız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-A94FA7CCA -- 22 Ocak 2023; 13:20:48 >
  • Türkiye'de de bir çalışma var işletim sistemi konusunda. Reeder kendi işletim sistemini geliştiriyor yanlış hatırlamıyorsam Kasım 2023'de açıklanacak.

Edit: Kaynak eklendi.

Kaynak:

17:50'de bilgi vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Source -- 22 Ocak 2023; 16:10:9 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Source kullanıcısına yanıt
    Modlanmis halihazirdaki isletim sitemlerinden olsa gere. Kimse diger isletim sistemleri gibi SIFIR dan ozgun kodlarla isletim sistemi uretemiyor... Pardus boyle idi ....

• Her defasında aynı hata yapılıyor. Hep Android temelli çatallama vs yapılarak bir Android uyumu sağlanmaya çalışılıyor. Bunu yapmak yerine sıfırdan tamamen yepyeni bir çekirdek üzerine inşa edilecek bir işletim sistemi gerek. Gerekli destekler alınıp geliştiricileri bu işletim sistemi için uygulama uygulama yazmaya teşvik edecek adımlar atılmalı. İşte o zaman piyasaya üçüncü bir alternatif çıkmış olur. Elon Musk Twitter’a verdiği paranın yüzde birini bu proje için harcasa kusursuz bir işletim sistemi çıkarması için fazla fazla yeterdi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kaynak kodu android ise çakma android olur.

kaynak kodu hakkında bilginiz varmı.

• keşke adını AndOS yapsalardı bari veletin melez olduğu belli olurdu.

neyyy

• microsoft kendi geliştirmeyecekse bari satsın windows 10 mobile'ı birine, gayet akıcı bi sistemdi uygulama desteği de kazandırıldı mı tamamdır. Böyle android vari os'lara gerek yok.

• joven kullanıcısına yanıt

Sadece geliştirildiğini biliyorum ve ay sonu açıklanacağını başka bir bilgim yok.

• Microsoft - meego - sansung - LG - Huawei yapamadı bunu. Yaparlarsa süper olur ama. Sıfırdan kodlarla sistem kimse kolay kolay yapamazlar. Yapacakları şeyleri söyle düşünüyorum Linux çekirdeğinde bisiler yaparlar yine.

• Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    bu iş o kadar basit olsaydı microsoft yapardı. komplo teorisi olacak belki ama bence istedikleri zaten bu. sonuçta ha microsoft ha google ikiside amerikan firması. başka ülke işletim sistemini istemiyorlar.

reeder mı ? anca tema yapabilirler.

• Keske bunlar yerine GNOME Phosh ve KDE Plasma Mobile gibi acik kaynak ve Linux ekosistemi uzerinde calisan projelere destek verilse.

Masaustu Linux dagitimlarinda calisan uygulamalar Linux calistiran telefonlarda da calisiyor.

postmarketOS gibi guzel olusumlar sayesinde Android ile yuklu gelen bazi telefonlarda Linux calistirilabiliyor.

https://postmarketos.org

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
    İşletim sistemini geliştiren eski nokia mühendisleri, donanımı da abd firması sağlayacak. Reeder sadece telefon tablet gibi montaj üretimi yapacak.

• Evrifaessa_TR E kullanıcısına yanıt
    Katılıyorum.

Meego, Firefox OS ile Ubuntu Touch'a çok yazık oldu. Öte yandan Sailfish'e üzülemiyorum. Meego'nun ruhunu heba etti.

Firefox da My Home Screen ve KaiOS ile devam ediyor.

• Android Kullaniyorum bildigin ayarlar çöplüğü.Ama gelgorki ozellestirme ve ksıt yok pc gbi kullanabiliyorum.

İos daha sade basit çöplük degil.Cok seviyorum ama isime gelmiyor.Cunku ksitlamasi cok pc gbi kullanamiyorum.

2 ucu pisli deynek hesabı yillardir suregelen Jobs klasigi iyi donanim iyi yazilim ile randumanli çalışır.Bi androidci olarak apple daki stabilite hicbir androidde yok .net

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam o işlerde atı alan Üsküdar'ı geçti...

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.