Şimdi Ara

Android Tv Box için tavsiye. (1018. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26.666
Cevap
517
Favori
1.723.270
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
76 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 10161017101810191020
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam Netflix önemli değil zaten TV smart oldugu için kendisinde var ama kullanmıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Limanyakan L kullanıcısına yanıt
    Rasperry Pi teknolojik olarak iyi değil ama malzeme kalitesi olarak bir çok çin pi vakfından iyidir.
    İlk olması, bilgisayarsız çocukların ve teknoloji gelişimine destek olmak için kurulmuş sonrasında iphone ye dönüşmüş bir vakıf.
    Buazzam bir kullanıcı kitlesi var ve bu yüzden gelişimi sürekli hayatta ama Broadcom ile yola devam ederse arkadan gelen bir kaç vakıf yetişe bilir.

ARM cihazların her birinin kendine özel yazılım ve driver isteği var bu yüzden, windows veya linux gibi sistemler tak çalıştır uymuyor.
    Her çıkan ARM cihaza yeni yazılım yapmak gerekiyor. Armbian'da bir Rus arkadaş tüm cihaszlara uyan bir OS için bir şeyler yapıyordu ama uzun zamandır bakmadım ne durumda haberim yok.

Özetlersek, sbc nin ne kadar güçlü iyi donanımlı olduğu önemli ama yazılım desteği yoksa elmas kolye gibi anca zincir takıp boynuna asarsın başka bir işe yaramaz :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: GuGuuuK

Rasperry Pi teknolojik olarak iyi değil ama malzeme kalitesi olarak bir çok çin pi vakfından iyidir.
    İlk olması, bilgisayarsız çocukların ve teknoloji gelişimine destek olmak için kurulmuş sonrasında iphone ye dönüşmüş bir vakıf.
    Buazzam bir kullanıcı kitlesi var ve bu yüzden gelişimi sürekli hayatta ama Broadcom ile yola devam ederse arkadan gelen bir kaç vakıf yetişe bilir.

ARM cihazların her birinin kendine özel yazılım ve driver isteği var bu yüzden, windows veya linux gibi sistemler tak çalıştır uymuyor.
    Her çıkan ARM cihaza yeni yazılım yapmak gerekiyor. Armbian'da bir Rus arkadaş tüm cihaszlara uyan bir OS için bir şeyler yapıyordu ama uzun zamandır bakmadım ne durumda haberim yok.

Özetlersek, sbc nin ne kadar güçlü iyi donanımlı olduğu önemli ama yazılım desteği yoksa elmas kolye gibi anca zincir takıp boynuna asarsın başka bir işe yaramaz :))
    Bir ek yapayım,
    Arm cihazların gelişimi, masaüstü pc leri ve Android'i ciddi şekilde tehdit etmeye başladı.

ARM için linux desteğini kısıyorlar, GPU ya sadece yazı okuyabileceğiniz 560p de video izleyebileceğiniz kadarına izin veriyorlar. Oysa bu sigara boyutunda cihazların Linux ile yapabilecekleri çooooook şey var.

Ammaaa kapitalizim buna izin vermiyor. ARM'nin bu gelişimi hem donanım üreten firmaları hem Android'i rahatsız ediyor. Aralarındaki gizli centilmenlik anlaşmaları gelişimin önünü tıkıyor.

Panfrost diye bir gurup, ARM Linux için, Mali sürücülere tersine mühendislikle sürücü yazılımı oluşturuluyor. Bu tamamlandığında gerçekten bir devrim olacak, inanın abartamıyorum gerçekten artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.

50-100 dolara sigara paketi kadar cihazlarla Masaüstü PClerin yaptığı herşeyi yapabiliyor olacaksınız, Notebooklar çöp olacak. (oyun gibi yüksek grafik işlemci isteyen işler hariç)

Linux son zamanlarda çok değişti ve gelişti, normal bir Win kullanıcısı çok rahat Linux kullanır, tabi kullanım arttıkça Windowsun geniş yazılım yelpazesi yer değişecek. And boxlar tarih olacak, Android olması gerektiği gibi telefona uygun bir yazılım ve ben bu yüzden sanırım box lara bir türlü alışamadım.
    Neyse, 2021 güzel değüşük bir yıl olabilir, kafalarınızı biraz bu boxlardan kaldırıp çakralarınızı açın.

Çok yakın gelecekte TV'ler PC'ye dönşecek.

• Arkadaşlar Mi boxa you tube vanced gibi uygulamaları yukleyebiliyormuyuz ???

• quote:

Orijinalden alıntı: adamsimitcay

Arkadaşlar Mi boxa you tube vanced gibi uygulamaları yukleyebiliyormuyuz ???
    smart youtube çalışıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: adamsimitcay

Hocam Netflix önemli değil zaten TV smart oldugu için kendisinde var ama kullanmıyorum.
    WIFI ile kullanacaksanız A95X F3 modellerinden birine

Ethernet ile kullanmayı düşünüyorsanız X96 Max+ , H96 Max X3 gibi 1000M LAN a sahip cihazlara bakın.
  • quote:

Bir ek yapayım,
    Arm cihazların gelişimi, masaüstü pc leri ve Android'i ciddi şekilde tehdit etmeye başladı.

ARM için linux desteğini kısıyorlar, GPU ya sadece yazı okuyabileceğiniz 560p de video izleyebileceğiniz kadarına izin veriyorlar. Oysa bu sigara boyutunda cihazların Linux ile yapabilecekleri çooooook şey var.

Ammaaa kapitalizim buna izin vermiyor. ARM'nin bu gelişimi hem donanım üreten firmaları hem Android'i rahatsız ediyor. Aralarındaki gizli centilmenlik anlaşmaları gelişimin önünü tıkıyor.

Panfrost diye bir gurup, ARM Linux için, Mali sürücülere tersine mühendislikle sürücü yazılımı oluşturuluyor. Bu tamamlandığında gerçekten bir devrim olacak, inanın abartamıyorum gerçekten artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.

50-100 dolara sigara paketi kadar cihazlarla Masaüstü PClerin yaptığı herşeyi yapabiliyor olacaksınız, Notebooklar çöp olacak. (oyun gibi yüksek grafik işlemci isteyen işler hariç)

Linux son zamanlarda çok değişti ve gelişti, normal bir Win kullanıcısı çok rahat Linux kullanır, tabi kullanım arttıkça Windowsun geniş yazılım yelpazesi yer değişecek. And boxlar tarih olacak, Android olması gerektiği gibi telefona uygun bir yazılım ve ben bu yüzden sanırım box lara bir türlü alışamadım.
    Neyse, 2021 güzel değüşük bir yıl olabilir, kafalarınızı biraz bu boxlardan kaldırıp çakralarınızı açın.

Çok yakın gelecekte TV'ler PC'ye dönşecek.

Alıntıları Göster
    ARM cihazları demiyelim de SBC ve PCB cihazlar diyelim.
    Çünkü ARM bileşenleri And. Tv boxlarda da kullanılıyor.

Androidde ayıklanması gereken epey uygulama var. Bu gidişle çöplüğe dönüşecek.
    Linux, Windows un alternatifi. Sanayi proseslerinde de kullanılıyor, önü çok açık.

Özellikle ODROID C-4, N2 ve çıkacak yeni nesil tümleşik geliştirme kartları fiyat avantajı, esnek
    kullanımları ve farklı işletim sistemleri ile elde ettiği avantajlar PC lerde yok.
    Mini PC lerin cazibesi kalmıyor. PCB lerden 4K bir yana 8K bile almak mümkün.

Genel kullanıcı kitlesine bakacak olursak kolay kullanıma sahip stream cihazı isteniyor.
    Mi Box gibi tek tuşla ekrana yansıtılacak, google asistan ile program açıp içeriğe ulaşılabilecek.
    Mi Box ların çok satılma nedeni sadece bütün sertifikalara sahip olması değil kullanımının kolay
    olması.

Bu tür kullanıcılar için geliştirme kartları çok ta cazip olmaz.

Şu olabilir bu Tv Boxlarda And. yerine Linux gibi ya da başka kullanıcı dostu bir işletim sistemi kullanılabilir.

• arm tabanli kutularda Linux çekirdeği masaustu performansinda calisirsa kimse intel veya amd peşinde koşmaz. Senelerin kapali kutusu windows Linux çekirdeğine dönerken rakibi Apple kendi islemci mimarsinde Linux çekirdeğini coşturuyor. Bu gelişim son kullanıcı için biraz gecikebilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Limanyakan

ARM cihazları demiyelim de SBC ve PCB cihazlar diyelim.
    Çünkü ARM bileşenleri And. Tv boxlarda da kullanılıyor.

Androidde ayıklanması gereken epey uygulama var. Bu gidişle çöplüğe dönüşecek.
    Linux, Windows un alternatifi. Sanayi proseslerinde de kullanılıyor, önü çok açık.

Özellikle ODROID C-4, N2 ve çıkacak yeni nesil tümleşik geliştirme kartları fiyat avantajı, esnek
    kullanımları ve farklı işletim sistemleri ile elde ettiği avantajlar PC lerde yok.
    Mini PC lerin cazibesi kalmıyor. PCB lerden 4K bir yana 8K bile almak mümkün.

Genel kullanıcı kitlesine bakacak olursak kolay kullanıma sahip stream cihazı isteniyor.
    Mi Box gibi tek tuşla ekrana yansıtılacak, google asistan ile program açıp içeriğe ulaşılabilecek.
    Mi Box ların çok satılma nedeni sadece bütün sertifikalara sahip olması değil kullanımının kolay
    olması.

Bu tür kullanıcılar için geliştirme kartları çok ta cazip olmaz.

Şu olabilir bu Tv Boxlarda And. yerine Linux gibi ya da başka kullanıcı dostu bir işletim sistemi kullanılabilir.

Alıntıları Göster
    İki tür işlemci var ARM ve X86, bu yüzden Telefonlar dahil ARM kullanan cihazları genelledim.
    SBC ile PCB çok farklı şeyler bunu da açalım merak eden arkadaşlara cevap olsun.
    SBC tek kartlı bilgisayar anlamına gelir, üzerinde işlemci ekrankartı vs. tümleşik olan ve her hangi bir OS yüklenen tüm kartlara SBC denir özetle.
    PCB tüm anakartların genel adıdır ister çamaşır makinesinde olsun ister SBC ye ek olarak takılan kartlar olsun ister ekrankartının panosu olsun ister sbc nin panosu olsun. PCB'lere OS yüklenemez. mavi yeşil siyah kırmız renklerde gördüğümüz üzerinde bileşenler mıhlanmış tüm kartların ortak adıdır.

Tüm ARM cihazlara Linux kurula bilir, Linux zaten Androidin de Mac'inde çekirdeğidir. Bu çok detaylı bir konu ve bunu tam olarak açıklamaya benim bilgim yetmez, zırvalamış olurum ama kabaca durum budur.
    Bu yüzden ARM tabanlı SBC'lere (x86 tabanlı SBC'lerde var İntel yıllardır çıkarıyor ve şimdi AMD nin 2 SOC'u var x86 tabanlı SBC'lerde linux kusursuz çalışır fakat ARM tabanlı SBC'lerin 2-3 katı pahalıdır.) Android nasıl mükemmel işler çıkarıyorsa aynı performansı Linux ile de almalıyız ama ARM firması buna izin vermiyor. Özellikjle Mali sürücülerini çok kısıtlı kullanımına yetecek kadar yazılım desteği vermiyor. Buda çok karmaşık bir konu işi bilen ağır abiler pek renk vermiyor bizim bu tezimize hayır demiyorlar ama evet de diyemiyorlar. Menfaatler çarpışıyor. Ben yabancı forumlarda bu konuyu bir kaç kere dile getirdim net cevaplar alamadım. Cevabı bilmediklerinden değil orasını anladım.

Tersine mühendislikle mali sürücülerinin çözülmesi tüm dünya için bir devrim olacağını düşündüğümü söyledim, özellikle fakir pc alamayan çocuklar için çok büyük bir fırsat yaratacağını düşündüğümü söyledim. Bu söylemime destek verdiler ama böyle bir şeyin gerçekleşmesi büyük çok büyük ekonomi sahibi firmaları üzeceğini ve bunu engellediklerini düşündüğümü söyledim, buna net cevaplar vermediler. Sadece bu oluşuma destek olun maddi manevi dediler. korona yaşanmasaydı ağır abilerden bir Türkiyeye gelecekti ve kahve içmeyi kendi teklif etmişti. Neyse konu bu değil :) Panfrost oluşumun içinden biri değil ama Libreelec ve Kodi ile zaten bildikleri bilgileri aktarıyorlar oraya.

• Agronur17 kullanıcısına yanıt
    Odroid N2'yi tam olarak böyle kullanıyorum. Tüm masaüstü pc ihtiyacımı karşılıyor ssd ye kurulu 2 linux birde Coreelec var. eMMC de Android var inan Android i arkadaşlar bir şey sorduğunda denemek için açıyorum hiç kullanmıyorum.
    Yeni Wayland driveri ile bir çok işimi görüyor, IPTV yi artık linux üzerinden izliyorum.
    s922x işlemciler zamanın ötesinde çok hızlı ve kuvvetli SOC'lar. Wayland tam olarak destek aşldığında ve Chromium da Waylanda desteği tam verdiğinde herşey çok farklı bir noktada olacak.
  • Android Tv Box için tavsiye.

SBC şeması

Tek Kartlı Bilgisayar, SBC, tek devre kartı üzerine kurulmuş tam bir bilgisayar. Tasarım, RAM, giriş / çıkış ve tek bir kartta işlevsel bir bilgisayarda olması gereken diğer tüm özelliklere sahip tek bir mikroişlemci üzerinde ortalanmış. Standart konektörler, tipik olarak giriş / çıkış çevre birimlerinin konektörleri CPU kartında bulunuyor.

PCB, mikrodenetleyici ve küçük bir bilgisayar olarak işlev görmesi için gereken tüm bileşenlere sahip bir baskılı devre kartı. Farklı lehimleme
    yöntemleri uygulanabiliyor. İletişim için harici arabirim yonga setlerine ve ekstra donanıma ihtiyaç duyuluyor. Büyük metal gövde soğutucu CPU ve RAM ısı dağılımını optimize etmek ve ısıyı en aza indirmek için tasarlanmış. CPU, mükemmel termal özellikler oluşturmak için PCB'nin alt tarafına
    yerleştiriliyor.

Genelde hepsi tek kartlı bilgisayar şeklinde adlandırılıyor.

C4 ün V8 antutusu 92488 ve oyun performansı tv boxlara göre daha iyi.

Merak edenler için videoda ilginç oyunlar var.

ODROID N2 Plus ta

Cortex-73 te max frekans 1.8 den 2.4 e
    Cortex-53 te max frekans 1.9 dan 2.0 a yükseltildi.

A73 çekirdekleri 2.2GHz'de metal muhafaza soğutucu kullanılarak termal kısma olmadan çalışıyor, sağlam ve sessiz bir bilgisayar haline geliyor.

N2 + da, N2 ye göre CPU da ektra %20, GPU da %10 performans artışı yakalanıyor.

Bakalım bir sonraki nesil nasıl olacak.

• Benim Odroid-C4'e 12voltluk fan taktım, 5volt çıkış olduğu için yarım randımanlı ve çok sesiz çalışıyor, tam yükte 50 dereceyi bile görmüyor.
    https://accounts.google.com/ServiceLogin?service=wise&passive=1209600&continue=https://drive.google.com/file/d/1u7FtqKVNlwlc-Wv868efYA3Q8_U_wLQN/view?usp%3Dsharing&followup=https://drive.google.com/file/d/1u7FtqKVNlwlc-Wv868efYA3Q8_U_wLQN/view?usp%3Dsharing

Monitörün arkasına montajladım, aşağıdaki video fansız hali ama şimdi fan takılı şekilde.
    https://drive.google.com/file/d/1Zmka9cB3jKmFTZqHG7e0LAYH2K1XASpb/view?usp=sharing

• quote:

Benim Odroid-C4'e 12voltluk fan taktım, 5volt çıkış olduğu için yarım randımanlı ve çok sesiz çalışıyor, tam yükte 50 dereceyi bile görmüyor.
    https://accounts.google.com/ServiceLogin?service=wise&passive=1209600&continue=https://drive.google.com/file/d/1u7FtqKVNlwlc-Wv868efYA3Q8_U_wLQN/view?usp%3Dsharing&followup=https://drive.google.com/file/d/1u7FtqKVNlwlc-Wv868efYA3Q8_U_wLQN/view?usp%3Dsharing

Monitörün arkasına montajladım, aşağıdaki video fansız hali ama şimdi fan takılı şekilde.
    https://drive.google.com/file/d/1Zmka9cB3jKmFTZqHG7e0LAYH2K1XASpb/view?usp=sharing
    Odroid-C4 kargo ne kadar ödedin

• Odroid-C4 antutu puanı çok almış nedense 12v dan olabilir mi?
  • enginsen10 E kullanıcısına yanıt
    kargo 16 dolar.
    88.2 TL vergi ödemesi

Edit:

Hardkernel'den paypalsız alışverişe 30-40dolar banka masrafı çıkarıyor. bu yüzden paypal sız alış veriş yapmak mantıklı değil.
    Ben yabancı KK ile paypal kullandım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuGuuuK -- 28 Temmuz 2020; 12:22:4 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: enginsen10

Odroid-C4 antutu puanı çok almış nedense 12v dan olabilir mi?
    12 V adaptörün de etkisi var.

Cortex A-55 2.016 GHz ye,
    4GB LPDDR4 2133 Mhz ye kadar çıkabiliyor.

Ayrıca Gigabit ethernet var.
    Bağlantı hızı da skora etki eder.
  • Mi box icin tr altyazili ucretsiz anime izlemek icin bi uygulama var midir?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • volcy123 kullanıcısına yanıt
    https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/136029813

stremio ve birçok uygulamada var.
  • Win. kullanmak isteyenler için.

Emulatörlerde zorlanır.

https://tr.gearbest.com/tv-box/pp_3009302569507235.html?wid=2000001
  • Arkadaşlar tv box da bir şey izlerken görüntü donma değil ama titriyor gibi oluyor.Bu özellikle maç izlerken daha da belirgin oluyor.Bunun bir çaresi var mıdır?

• 
Sayfa: önceki 10161017101810191020
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.