Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Android Q ile navigasyon tuşları standart olacak

8
Cevap
0
Favori
570
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Android Q ile navigasyon tuşları standart olacak
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    4455 Mesaj

Android 9 Pie sürümünden bu yana navigasyon tuşları değişime uğruyor. Google, Android Q ile bu tuşların kullanımına bir standart oluşturmak istiyor. Böylece her Android akıllı telefon üreticisinde bambaşka olan tuşlar evrensel bir hal alacak.

Yeni telefonlarla başlıyor

Android Q Beta 3 ile yeni navigasyon sistemini görme şansı yakaladık. Bu sisteme göre Android telefonlar alışık olduğumuz üç tuşlu yapıyla gelecek. Ancak daha sonrasında ayarlar kısmından Android Pie ile gelen iki butonlu yapıya veya tamamıyla el hareketleri temelli yeni kontrol şemasına geçebileceksiniz. Hiç tuş bulundurmayan yeni şemada ana sayfaya gitmek için ekranın altından yukarı kaydırmanız; geri gitmek için sağ veya sol alttan yukarı kaydırmanız; açık uygulamaları görmek için yine en alttan yukarı kaydırıp elinizi bir süre basılı tutmanız gerekiyor. Bu kullanım senaryosundaki tek sorun Google Asistan’ı çalıştıracak bir tuşun olmaması. Bunun da çapraz kaydırma ile halledilmesi bekleniyor.

Ayrıca Bkz.Qualcomm akıllı kulaklık platformunu duyurdu

Samsung, Xiaomi, Huawei vb. tüm Android telefon üreticileri zaten kendi arayüzleri için özel navigasyon yöntemleri geliştiriyorlar. Daha önce belirttiğimiz gibi Google tüm üreticilerle konuşarak Android Q ile navigasyon seçeneklerini standartlaştıracak. Şu an satışta olan telefonlara herhangi bir zorunluluk getirilmeyecek. Yani Android Q güncellemesi alsalar bile üreticiler kendi navigasyon yöntemlerini kullanabilecekler. Ancak kutudan Android Q ile çıkacak cihazlar için bu yeni sistem zorunlu tutulacak.

|
    |

• Binbaşı
    1107 Mesaj
    Şaka mı bu?
    |
    |
  • Yarbay
    2714 Mesaj
    Ya Google ölüyü diriyi öptün, gözünü navigasyon tuşlarına diktin. Onca sorun arasında bu mu battı? Neyse firmalar da cihazlara Android 9 kurup ilk gün güncellemesi ile Android Q verirler olur biter.
    |
    |
  • Misafir Üyelik
    58587 Mesaj
    Google, üreticilerin gesture ve navigasyon tuşlarına bir yasaklama getirilmediğini, üreticilerin kendi seçeneklerini de ilaveten sunmaya devam edebileceklerini söyledi.

Burada yapılmak isteneni doğru anlamak lazım. İki şey yapılmak isteniyor.
    İlki uygulama geliştiriciler için, standart bir gesture desteği sunmak. Her cihazda, ve de her android sürümde farklı kullanım biçimleri olunca, uygulamalarını tüm bu cihazlara ve değişikliklere uydurmayan geliştiriciler yüzünden, uygulamalar her cihazda tam fonksiyonuyla çalışmayabiliyor.

İkincisi de, Android kullanıcılarına ortak bir deneyim sunabilmek.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    536 Mesaj
    Xiaomi kullanıyorum ve tam ekran hareketleri özelliği çok hoşuma gidiyor. Bence Google navigasyon tuşlarının yanına bir de böyle bir seçenek getirmeli.
    |
    |
    |
    |
  • Teğmen
    118 Mesaj
    Cok sacma. Android`i kisisellestirilebilirliginden oturu kullaniyoruz. Standart istesek gider iOS kullaniriz.
    |
    |
  • Yarbay
    2157 Mesaj
    Güzel Haber
    |
    |
  • Binbaşı
    1539 Mesaj
    BlackBerry10 işletim sisteminin parmak hareketleriydi bunlar.
    |
    |
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
sohbet
SEO
üniversite
son dakika
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Blogio
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,204
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.