Şimdi Ara

Android Fragment Sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
269
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Takıldığım bir nokta var, umarım anlatabilirim.

Elimde bir method var bu method içerisinde bir fragment'taki bir TextView'ı değiştirecek parametreleri alıyorum.

//bottom_fragment -> bahsettiğim fragment'ın class'ı
    bottom_fragment bottom_fragment_object = (bottom_fragment) getSupportFragmentManager().findFragmentById(R.id.fragment2);
    bottom_fragment_object.setCapsText(top, bottom);

Elimdeki kod bu ve düzgün bir şekilde çalışıyor. Şimdi sorum şu, burada fragment'ı kullanmak yerine fragment'ın java class'ını kullansam olmaz mı? (olmuyor, neden?)

bottom_fragment bottom_fragment_object = new bottom_fragment();
    bottom_fragment_object.setCapsText(top,bottom);

İsimlendirme kurallarına pek uymadım farkındayım ama umarım problemim anlaşılabilir olmuştur. Bu şekilde yazdığımda program syntax error vermezken runtime error verdi.

• Dostum merhaba
    Sen daha önce FragmentManager üzerine bir fragment örneği(instance) türetip commitledin ve yerleştirdin.
    Şimdi sen gidip new ile yeni bir fragment türetip ona erişmek istiyorsun.
    Ama sayfada bulunan fragment'e erişmiyorsun.
    Daha önce new ile türetilen bir fragment'i commitledin zaten şuan ayakta o fragment var.
    Ona erişip onu kullanmalısın.
    İşte bu yüzden ayaktaki fragment'e FragmentManageri kullanarak erişiyorsun.
  • ahmtbrk58 kullanıcısına yanıt
    İlk mesajda yazdığım ilk kod yerine ikinciyi yerleştiriyorum, orayı tam belirtmemişim pardon. Yani sanırım demek istediğiniz buydu?

Ya da demek istediğiniz, fragmentmanager ı çağırmadan da kendisi default olarak atanıyor mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bahsettiğim şey sen ilk kod'da bir fragment'e erişip onunla bir şeyler yapıyorsun.Şimdi o fragment o esnada daha önce fragmentmanager aracılığı ile commitlenmiş ki ona erişebiliyorsun sen.
    Bir fragment sayfaya ekleneceği zamanlar fragmenttransaction aracılığı ile commitlenir ve yine aynı şekilde manager üzerinden ona ulaşılır.
    Sen ikinci kodda yeni bir fragment türetip commitlemeden ona erişeyim diye uğraşmışsın fakat o fragment fragmentmanager üzerinden commitlenmemiş zaten.
  • ahmtbrk58 kullanıcısına yanıt
    Heh şimdi anladım hocam, sağolun. Başınızı ağrıtmadıysam ileride daha sorularım olacak Benim de javaya başlayalı 1 hafta oldu, işin mantığını kapmaya çalışıyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.