Şimdi Ara

Android ekosisteminde grafik sürücüsü güncelleme dönemi başlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
672
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Android ekosisteminde grafik sürücüsü güncelleme dönemi başlıyor

Android O ile birlikte güncelleme tarafında Google’ın önemli işlere imza attığını görüyoruz. Android ana sürümünü ve yonga seti güncellemesini birbirinden ayrıcan Project Treble’dan sonra şimdi de grafik birimi güncellemeleri söz konusu.

Parça parça güncelleme

I/O 2017 geliştirici konferansındaki oturumların birisinde Google mühendisleri Android O sürümünün çok önemli bir yeniliğinin ipuçlarını verdi. Android O ile birlikte cihazların grafik birimleri Google Play üzerinden güncellenebilecek.

PC tarafında hatırladığımız bu özellik şimdiye kadar Android tarafında pek mümkün görünmüyordu ancak kullanıcılar tarafından hep hayali kurulan bir konuydu. Bu yıldan itibaren artık Android cihazlarımızı da bir bilgisayar gibi parça parça güncelleyebileceğiz.

Mühendisler grafik güncellemeler ile ilgili teknik detay vermekten kaçınıyor ancak muhtemelen Android O sürümü barındıran ilk cihazların satışa sunulması sonrasında bu konu da açıklık kazanmış olacak.

Tahminde bulunmak gerekirse grafik güncellemeleri Project Treble programının biz uzantısı olabilir. Yonga seti yazılımının güncellenmesi esnasında işlemci ve grafik birimi ayrı ayrı güncellenecek. Böylece Android güncellemelerinde çok büyük mesafe kat edilmiş olacak.

Ayrıca Bkz.Android kullanıcısı 2 milyar, YouTube günlük izlenme 1 milyar saat oldu

Örneğin hali hazırda Vulkan desteği olan ancak güncelleme gerektiren bir grafik birimi için Android işletim sisteminin komple güncellenmesi beklenmeyecek. Google Play üzerinden kullanıcı, grafik biriminin sürücülerini güncelleyerek Vulkan arayüzünü hazır hale getirecek.

Project Treble’da olduğu gibi grafik güncellemeleri de mevcut cihazlar için söz konusu değil. Android O yüklü ilk cihazlar bundan faydalanabilecek. Sonrasında da yeni Android sürümleri ve cihazlarda entegre olarak gelecek. 

• "Yeni grafik sürücüleri yükledikten sonra benchmark skorlarında acaba ne gibi değişiklikler olacak" gibi heyecanları telefonlarda da yaşayacağız artık. Teknolojik aletleri sonuna kadar oynamayı seven kesim için güzel haber.
  • Bunu qualcomm sağlar ama diğer gpu tasarımcıları da aynı desteği verir mi?
  • Samsung Exynos lularda bastan soyleyeyim hayal ... Samsung kaynak kodlarinda anca Kernel i yayinlar onun disindaki birsuru seyin kaynak kodlarini bile yayinlamamakta haliyle de Samsung kendi Exynos lu modellerine Android Playstore dan mobil GPU driver guncellemesi veremez .

• Android o güncellemesi alacak telefonlar çok şanslı olacak. Telefonlarının ömrü çok uzayacak.
  • Kesinlikle Android O alacak telefonlardan alınmalı beli oldu.

• Yıllardır hayalini kurmuştum :D

• Daha yeni çıkan android sürümlerini telefonlara veremeyen firmalar şimdi de grafik sürücüsünü güncelleyecek ha ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

Samsung Exynos lularda bastan soyleyeyim hayal ... Samsung kaynak kodlarinda anca Kernel i yayinlar onun disindaki birsuru seyin kaynak kodlarini bile yayinlamamakta haliyle de Samsung kendi Exynos lu modellerine Android Playstore dan mobil GPU driver guncellemesi veremez .

'Veremez' dediğin firma Samsung, bilmiyorum farkında mısın?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dark dragon

Daha yeni çıkan android sürümlerini telefonlara veremeyen firmalar şimdi de grafik sürücüsünü güncelleyecek ha ?

Ne alaka?

Bu sürücü güncellemelerini Qualcomm , Imagination gibi Gpu üreticileri verir. Aynı Nvidia ,Amd gibi

• ekosistem önemli beyler...

• quote:

Orijinalden alıntı: KalemKolik

Android o güncellemesi alacak telefonlar çok şanslı olacak. Telefonlarının ömrü çok uzayacak.

Hepsi telefon satışlarından para kazanıyor, mevcut telefonların uzun ömürlü olmaması için ellerinden geleni yaparlar.
  • Şimdilik güzel bir gelişme gibi görünüyor. İlerleyen zamanlarda umarım kullanıcıların aleyhinde gelişmeler olmaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Peki custım romlarda nasıl olacak durum? Mesela benim G2 büyük ihtimal geliştiriciler tarafından Android O güncellemesini alacak. Quallcom geriye dönüp Adreno 330'u güncellenecek mi? Bunu sanmıyorum. Ama daha güncele bakarsak mesela Snapdragon 820li custom romlar nasıl olacak merak ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Angel of the Lord -- 20 Mayıs 2017; 13:1:14 >
  • Batumatu kullanıcısına yanıt
    Bugune kadar Galaxy S4 cikisindan beri tum telefonlari ve tabletlerinde tam kaynak kodlari yayinlanmamistir anca Kernel ...

Binary Code yani donanim bilesenlerine ait kodlar kattiyen yasaktir . Samsung aciklarsak rakiplerimiz teknoloji hirsizligi yapar ! diyor yillardir. Snapdragon da oyle bir kaygi yok Binary Code ve full kaynak kaodlari yillardir yayinlamaktalar ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Angel of the Lord

Peki custım romlarda nasıl olacak durum? Mesela benim G2 büyük ihtimal geliştiriciler tarafından Android O güncellemesini alacak. Quallcom geriye dönüp Adreno 330'u güncellenecek mi? Bunu sanmıyorum. Ama daha güncele bakarsak mesela Snapdragon 820li custom romlar nasıl olacak merak ediyorum.

İşte zaten marketten olmasının güzelliği burada.

Tabiki eski gpu'lara güncelleme gelmez ama bence Google'ın planladığı romun güncellenmese bile donanım bilgini market okuduğu sürece güncelleme görünecek sana. Custom rom veya official rom farketmeden

Diğer türlü tamamen cihazı satan firmanın yeni rom vermesine bakan yapıyı bozabilir böylece

• quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

Bugune kadar Galaxy S4 cikisindan beri tum telefonlari ve tabletlerinde tam kaynak kodlari yayinlanmamistir anca Kernel ...

Binary Code yani donanim bilesenlerine ait kodlar kattiyen yasaktir . Samsung aciklarsak rakiplerimiz teknoloji hirsizligi yapar ! diyor yillardir. Snapdragon da oyle bir kaygi yok Binary Code ve full kaynak kaodlari yillardir yayinlamaktalar ...

Qualcomm'un bu hareketi gerçekten takdire şayan.

Linux kullandığım makinede Qualcomm wi fi adaptörü var , sürücüsü tamamen açık kaynak ve kernele entegre. Hiç sürücü kurmaya gerek olmadan tıkır tıkır çalışıyor.

Realtek ve Broadcom'da ise durum farklı , illa sahipli sürücüyü yüklemeniz lazım

• Tüm bileşenler güncellenebilmeli.

• Fotografta ortadaki uzun sacli muhendis Yigit Boyar. Gurur duyuyoruz kendisiyle.

• Güzel haber fakat yıl ana güncelleme kesildikten sonra GPU güncellemesi de kesilecek mi ? bu önemli.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.