Şimdi Ara

Android 9 Pie yayınlandı! İşte Android 9 yenilikleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
0
Favori
5.985
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Mayıs ayında düzenlenen Google I/O 2018 etkinliğinde tanıtılan Android 9.0 Pie işletim sistemi, dört aylık beta sürecini başarıyla tamamladı ve Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL ve Essential Phone için yayınlandı. Final sürümünün yayınlanmasıyla birlikte "P" ibaresini anlamı da netlik kazandı. Öyle ki çıktığı günden bu yana çeşitli tatlı isimleri ile adlandırılan Android sürümlerinde gelenek yine bozulmadı ve Android 9.0 için "Pie" yani turta isimlendirmesi kullanıldı. 

Android 9 Pie neler sunuyor?

Basit, zeki ve dijital erişilebilirlik özellikleriyle ön plana çıkartılan Android Pie işletim sistemi, sahip olduğu yapay zeka ve makine öğrenme algoritmalarıyla birlikte alışılagelmişin dışında bir deneyim sunmayı vaat ediyor. 

Yeni sanal buton

Home butonunu tarihi gömecek bir adım atan Google, Android P işletim sistemine iPhone X'dakine benzer bir çubuk eklemiş. Kullanımı pratikleştirmek adına eklenen sanal buton sayesinde çeşitli parmak hareketleriyle son kullanılan uygulamalar kısmına ve uygulamalar menüsüne ulaşabilmek mümkün. Bunun için parmağınızı aşağıdan yukarı kaydırdığınız zaman son kullanılan uygulamalar sayfasına ulaşabilir, parmağınızı tekrar yukarı kaydırdığınız zaman ise uygulamaların yer aldığı sayfaya erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca parmağınızı sağa sola kaydırarak uygulamalar arasında geçiş yapabilmek de mümkün.

Adaptif (uyarlanabilir) batarya

Google yapay zeka destekli adaptif batarya teknolojisiyle birlikte, akıllı telefon kullanıcıların en büyük problemine çözüm getiriyor. Temelinde makine öğrenme algoritmaları yatan adaptif batarya teknolojisi, kısa bir öğrenme sürecinin ardından kullanıcısının günün geri kalanında kullanmayacağını tahmin ettiği uygulamaların arka plan çalışmalarını kısıtlayarak pil ömründen %30 tasarruf sağlıyor. 

Adaptif (uyarlanabilir) ekran parlaklığı

Akıllı telefonlar, sensörler aracılığıyla ortamın ışık koşuluna göre ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlayabiliyor lakin Google'ın geliştirmiş olduğu adaptif parlaklık özelliği biraz daha farklı. Yine temelinde yapay zeka algoritmaları kullanılan bu teknoloji, kullanıcısının manuel akran parlaklık tercihini zamanla öğrenerek kullanıcısına daha az parlaklık ayarı yaptırıyor. Google, makine öğrenimi parlaklık aracı sayesinde kullanıcıların yarısının manuel olarak parlaklık ayarı yapmayı bıraktığını söylüyor.

Yapay zeka ve diğer özellikler

Daha kişisel bir kullanım deneyimi sunan Android P işletim sistemi, bizlere telefon kullanımımız hakkında ayrıntılı bilgi verebiliyor. Bunun için özel bir bölüm hazırlayan şirket, burada hangi uygulamada ne kadar vakit geçirdiğimizi, bir günde kaç adet bildirim aldığımızı, telefon kilidini gün içerisinde kaç kere açtığımızı ve kilidin ne kadar açık kaldığını bizlere detaylı bir şekilde gösteriyor. Kullanıcısının uygulamalarda geçirdiği zamanı kısıtlama imkanı da tanıyan Google, bu sayede kişinin akıllı telefon kullanımı hakkında detaylı bilgiye erişmesine olanak tanıyor.

"Shush" adında yeni bir rahatsız etme modu ekleyen Google, telefonun arka yüzeyi dönükken yıldızlı kişiler hariç arayanların çağrısını sessize alıyor.

Kullanıcısının her yaptığını adım adım takip eden Android P, yapay zeka desteği sayesinde öğrendiği kullanım alışkanlıklarınızı size geribildirim olarak sunabiliyor. Örnek vermek gerekirse, sistem sizin spor salonunda olduğunuzu tespit ettiği an size hareketli parçalardan oluşan bir oynatma listesi sunabiliyor veya telefonunuza bir kulaklık bağlarsanız en sevdiğiniz şarkılardan birini sizin için otomatik olarak oynatabiliyor. Örnekleri çoğaltabilmek mümkün.

Kullanıcıların bir uygulamada ne yapmak istediklerini tahmin etmek için uygulama eylemleri ekleyen Google, kullanıcıların telefon görüşmesi yapmak veya daha hızlı bir şekilde mesaj göndermek gibi işlevleri yapabilmelerine yardımcı olmak için kısayollar sunuyor. 

Gizlilik ve güvenlik tarafında da çeşitli iyileştirmeler gerçekleştiren Google, Android 9 Pie'nin tüm web iletişimini korumaya almak ve özel kalmasını sağlamaya yardımcı olmak için TLS gibi önemli gizlilik iyileştirmeleri de gerçekleştirdi.   

Android 9 Pie hangi cihazlara gelecek?

• Piyasadaki android cihazların kaçında android 8 var ? Habere bakar mısınız, Android 9 ağustos başı itibariyle yayınlanıyor ama cihazlara gelmesi (3-5 cihaz) yıl sonunu buluyor. Android tarafı bu mantıkla daha ne kadar gider bilemiyorum.
    Bir de şu cihazları İphone ile aynı fiyattan satmaya çalışmıyorlar mı o da ayrı olay.Android tarafına önce doğru şekilde işleyen bir ekosistem lazım. Yurt dışında yaşasam ya ucuz diye op 6 alırdım yada parayı basar iphone x alırdım.
    Bence android tepe modellere 900-1000 dolar verilmez.
    Aslan parçası nedir ya? Nerede samimiyet kurduk biz?

Ayrıca nefret felan kusmuyorum. Okuyun biraz gözlerinizle!

Ön yargılarınızla şu forumda dolaşmayı öğrenemediniz. Kimseyi de savunmuyorum. Ayno b*kun soyu ikiside diyorum. Kalkmışsınız "Ama android şöyle böyle"

he öyle.

Ben diyorum ki hepsi öyle.

Apple cihazınızla mutluluklar size.
    uygulamaları sonlandırma seçeneği standart olarak hepsinde var
    ama ram belleği içinde ara katmanlarda çalışmaya devam edenleri sonlandırmayınca
    haliyle tekerin zinciri başa kayıyor ! daha iyi bir bellek yönetimi olmadığı sürece 6gb ram de 8 gb ram de yetersiz kalacaktır.

32mb ta çalışan linux çekirdeğini ne halelere getirdiklerini varın siz düşünün işte
    CIA ajanısın ya devlet sırlarını çalamadılar sen Android kullanmadın diye bak şimdi.

Konumumu kaydediyor çünkü ben kendim açtım, geçmiş zamanlarda nereye nasıl ne kadar sürede gittiğimi, hangi yolları kullandığımı görmek benim için güzel bir özellik.

7/24 mikrofonla nasıl dinliyormuş ? Yedi saatlik ses kaydı 100-200 mb tutuyor zaten, nerede nasıl dinliyor ? Hayır dinlese ne kazanacak, sokakta araba gürültüsü evde televizyon sesini dinleyip ne yapacaklarmış ?

Telefona verecek 5000-6000 liram yok kusura bakmayın. 1400 liraya aldığım Android telefonumla gayet mutluyum. Daha ucuz fiyata daha rahat kullanım, daha fazla özgürlük.
  • Yıllardır batarya deniliyor ama halen ios kadar atım atabilmiş değiller. Neden bu kadar diretilir anlayamıyorum.

• Dün gördüm xda da xiaomi redmi 5a için geliştiriciler çalışmalara başlamış. bu yazılan modellerden önce yayınlarlarsa şaşırmayacağım :)

• Çıksa ne olur çoğu model yine alamayacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Seneye gelir artık.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sony güncelleme ile pek çok cihaza verir

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • uygulamaları sonlandırma seçeneği standart olarak hepsinde var
    ama ram belleği içinde ara katmanlarda çalışmaya devam edenleri sonlandırmayınca
    haliyle tekerin zinciri başa kayıyor ! daha iyi bir bellek yönetimi olmadığı sürece 6gb ram de 8 gb ram de yetersiz kalacaktır.

32mb ta çalışan linux çekirdeğini ne halelere getirdiklerini varın siz düşünün işte

• Daha bisürü cihaz 8i alamadı :)

• Şunu anlıyoruz ki artık yapacak bir şey kalmamış fazla. bundan sonraki en büyük ve heyecan verici adım android'in üreticiden bağımsız telefonlara yüklenebilmesi olacaktır. Yeni sürüm çıktı ise ben o sürümü indirip sürücüleri yükleyip telefonu kullanabilmeliyim.

• dobrasam kullanıcısına yanıt
    Verir vermesine ama pil performansı nasıl olur bilinmez. Z5 serisinde pil performansı çok düşmüştü.
  • Aynı nane , değişen birşey yok. Herseferinde pil kullanımı %30 azaldı diyorlar , öyle olsaydı şuan telefonlar 1 ay bataryası dayanması lazımdı
  • He %30 he
  • Artık şu telefonlarda ki arayüz kullanımını serbestleşme yoluna koymaları gerekiyor. Dileyen üreticinin arayüzünü kullansın,dileyen stok kullansın. En büyük yenilik bu olur bence.

• Google'ın her sene yeni bir android sürümü çıkarmasının nedeni telefonları çok daha çabuk eskitmek.. her sene yeni bir işletim sistemi olur mu yaa? Eskisinin üstüne eklesene o kadar özelliği.. neden yapmıyorsun? Çünkü amaç başka..

• Piyasadaki android cihazların kaçında android 8 var ? Habere bakar mısınız, Android 9 ağustos başı itibariyle yayınlanıyor ama cihazlara gelmesi (3-5 cihaz) yıl sonunu buluyor. Android tarafı bu mantıkla daha ne kadar gider bilemiyorum.
    Bir de şu cihazları İphone ile aynı fiyattan satmaya çalışmıyorlar mı o da ayrı olay.Android tarafına önce doğru şekilde işleyen bir ekosistem lazım. Yurt dışında yaşasam ya ucuz diye op 6 alırdım yada parayı basar iphone x alırdım.
    Bence android tepe modellere 900-1000 dolar verilmez.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Essential Phone şimdiden 9.0'ı aldı resmi olarak. Takdire şayan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ios guncelleme sonrasi yavaslar, android guncelleme sonrasi gelisir...
    Not: ipad den yazdim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dünyanın en büyük keyloggerı, android.

Hala şunu kullanan aklı başında insan kaldı mı acaba, sizi 7/24 mikrofonla dinleyen, konumunuzu adım adım kaydededen (evet adım adım), mesajlarınızı, klavyeye bastığınız her tuşu kaydeden şu sistemi para verseler kullanamam.

Apple çok mu iyi? hayır. en azından gizlilik politikası var ve kullanıcı verileri toplamada android kadar arsız ve vahşi değil.

• aynı tas aynı hamam, değişen hiçbir şey yok
    önceleri merakla beklerdik sürümleri çünkü görsel açıdan vs baya ciddi değişiklikler olurdu, şimdi bakmıyorum bile neyle ne gelmiş ne işe yararmış diye

güncelledik demek için güncelliyolar
  • Peki ne kullanmamizi öneriyorsunuz? Eleştirmek kolay. 700₺ bütçem var ikinci el telefon kullanmiyoruz ne yapmam gerekiyor????

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.